لمینیت سرامیکی

نکات مهم مراقبت های بعد از لمینیت سرامیکی دندان چیست؟ آیا می دانید مراقبت های پس از لمینت دندان چیست؟ چگونه می توان این لبخند زیبا را همیشه حفظ کرد؟ تنها راه تضمین ماندگاری و دوام این لبخند زیبا، مراقبت های پس از درمان می باشد. برای به دست آوردن دندان هایی زیبا و درخشان، هزینه های زیادی را صرف می کنید و قطعا می دانید که ارزش تجربه ی جذابیت وصف نشدنی را خواهد داشت. اما آیا رسیدن به این زیبایی پایان مقصود شماست؟ آیا این زیبایی نیاز به مراقبت ندارد؟

لمینت سرامیکی یکی از شیوه های درمانی دندانپزشکی زیبایی است که به فرد متقاضی تجربه ی داشتن لبخندی زیبا و دندان های درخشان را هدیه می کند. شیوه درمانی لمینت از پرطرفدارترین درمان هایی ست که توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی انجام می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ارائه بروز ترین متدهای دندانپزشکی زیبایی علاوه بر لمینت سرامیکی دندان، لمینت فوق نازک دیگری با نام لمینت لومینیرز دندان در کلینیک های دندانپزشکی پاسارگاد انجام می گیرد.

بطور کل روکش های دندانی از دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تشکیل شده که هر کدام مزایا و معایب خود را دارا می باشند. علاوه بر این فرآیند ساخت هرکدام متفاوت است. از این نکته که بگذریم، هرکدام به مراقبت های خاصی برای دوام و نگهداری طولانی مدت نیاز دارند.


در این مقاله ما نکات مهم مراقبت های بعد از لمینیت سرامیکی دندان را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

لمینیت سرامیکی چیست؟

بیشتر بخوانید

مراقبت های بعد از لمینیت سرامیکی دندان

یکی از مهم ترین نکات مراقبت های بعد از لمینیت سرامیکی دندان که باید مورد توجه واقع شود رعایت بهداشت دهان و دندان است. هر چه بهداشت دهان خود را بهتر رعایت کنید قطعا به طول عمر بیشتر و ماندگاری آن کمک بسیار شایانی خواهید کرد. باید به لمینت ها به چشم دندان طبیعی خود نگاه کنید و از آن مانند دندان طبیعی خود مراقبت کنید. درست است که می گویند ونیر پرسلین ها پوسیده نخواهند شد اما به دلیل آن که این روکش ها با دندان طبیعی شما پیوند خورده اند احتمال پوسیدگی و آسیب رسیدن به دندان طبیعی زیر لمینت وجود دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده از سه روش امکان پذیر است:

  • به صورت ایده آل پس از هر بار مصرف مواد غذایی از مسواک استفاده نمائید. حداقل دو مرتبه در روز از مسواک برای تمیز کردن دندان های خود استفاده نمائید.
  • بهتر است پس از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده نمائید تا مانده غذایی بین دندان شما جا نمانده باشد و از پوسیدگی دندان شما جلوگیری شود. اما به صورت ایده آل روزی یک مرتبه استفاده از نخ دندان ضروری است.
  • به صورت مرتب روزی یک الی دو مرتبه از دهانشویه های آنتی سپتیک استفاده نمائید و از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی رنگی بپرهیزید. برای استفاده از دهانشویه دقت داشته باشید که از دهانشویه های بدون الکل باید استفاده نمائید و زیرا الکل باعث می شود پیوند بین ونیر پرسلین و مینای دندان زودتر از بین برود. در صورتی که این پیوند از بین برود قطعا روکش از روی دندان شما جدا خواهد شد.

استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان

دقت داشته باشید پس از نصب لمینت دندان باید از خمیر دندان و مسواک های نرم استفاده نمائید زیرا خمیر دندان و مسواک هایی که دارای پرز سخت هستند موجب ساییده شدن ونیر های شما خواهند شد. در انتخاب خمیر دندان هم دقت داشته باشید که غیر ساینده باشد تا از آسیب به لمینت دندان شما جلوگیری شود. بهتر است نام و نوع خمیر دندان و مسواک خود را از پزشک متخصص دندان پزشک زیبایی جویا شوید.

مراقبت های لثه

در صورتی که دچار ابتلا به عفونت های لثه و بیماری پریودنتال شوید لثه های شما دچار تحلیل می شود و اثرات نا مطلوبی بر روی ونیر های لمینت سرامیکی شما می گذارد. آن بخش از لثه شما که در ارتباط با لمینت دندان قرار گرفته است تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر لبخند شما خواهد گذاشت و طول عمر لمینت شما را افزایش می دهد. در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی دندانی شد باید به سرعت برای رفع آن اقدام شود زیرا در صورتی که اقدام نشود عفونت گسترش می کند و لمینت دندان آسیب می بیند.

چکاپ منظم

پس از نصب لمینت سرامیکی دندان باید به صورت مرتب هر 6 ماه یک مرتبه جهت انجام چکاپ به پزشک خود مراجعه نمائید. در صورتی که دندان ها ولثه شما در صحت سلامت کامل باشد نیازی به ترمیم و تعویض لمینت پیدا نخواهید نکرد و زیبایی ظاهری دندان شما حفظ می شود. با چکاپ های ماهانه ای که به پزشک خود مراجعه می کنید در صورتی که عفونت یا پوسیدگی در ناحیه دندان و لثه شما رخ داده باشد به موقع درمان خواهد شد.

با انجام چکاپ ماهانه هر گونه آسیب همانند ترک خوردن و ساییدگی در لمینت سریعا یافت می شود و دیگر آسیب جدی تر نخواهد شد. پس مراجعات منظم به متخصص دندان پزشکی زیبایی  را فراموش نکنید.

عدم جویدن مواد سفت

 همان طور که بالاتر بیان کردیم عمر لمینت سرامیکی دندان بسیار بالاست و همچنین دارای مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد. اما اگر در طولانی مدت از مواد سفت برای جویدن استفاده نمائید قطعا آسیب هایی جبران ناپذیر به لمینت های خود خواهید زد. جویدن ناخن، جویدن ته مداد، شکستن پسته و بادام در بسته یا باز کردن درب بطری های فلزی و کیسه های فلزی می تواند آسیب زیادی به لمینت دندان وارد کند. به همین علت توصیه می شود از جویدن مواد غذایی بسیار خشک و بسیار بپرهیزید تا عمر لمینت خود را افزایش بدهید. برخی تصور می کنند در صورت استفاده از لمینت دندان نوشیدن و یا جویدن مواد غذایی برایشان محدود می شود اما حقیقت این است که می توانید همه چیز مصرف کنید اما باید احتیاط لازم را رعایت نمائید و از دندان های عقبی برای جویدن مواد غذایی سفت استفاده نمائید. لمینت های سرامیکی بیشتر از ناحیه لبه ی دندان دچار ضعف هستند و احتمال شکستگی و لب پریدگی وجود دارد. دقت داشته باشید هرگز از دندان خود برای باز کردن اشیاء سخت استفاده نکنید.

لمینت ها به دندان مقابل نباید ساییده شود.

برخی افراد هستند که عادت به دندان قروچه رفتن دارند و به دندان های مقابل خود به شدت فشار وارد می کنند. این افراد باید بدانند در صورتی که از محافظ شبانه استفاده نکنند قطعا در مدت زمان کم دندان های لمینت شده آنها دچار آسیب بسیار زیاد شوند. معمولا باید پیش از انجام لمینت دندان با پزشک خود مشورت کنید و اعلام کنید که عادت شبانه دندان قروچه دارید. زیرا دندان قروچه می تواند باعث ترک خوردن، شکسته شدن و افتادن لمینت و ساییده شدن آن بشود. در این صورت زیبایی لمینت شما از بین می رود و دیگر جذابیتی نخواهد داشت. با استفاده از محافظ شبانه می توانید استرسی که به لمینت وارد می شود را کاهش دهید.

عدم مصرف مواد غذایی رنگدانه دار

از مهمترین مراقبت هایی که باید پس از نصب لمینت دندان به آن دقت کنید محدود کردن استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی هایی است که باعث زرد شدن و تغییر دندان می شوند. باید دقت داشته باشید که این مواد غذایی و نوشیدنی ها می تواند پیوند ونیر و مینای دندان شما را از بین ببرد و باعث زرد شدگی دندان شود. به مرور زمان ونیرهای سرامیکی کمی تیره شده و گاهی زرد به نظر می رسند. پس از نوشیدن مواد رنگی مانند قهوه، سودا، زردچوبه و زعفران برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان بهتر است دهان و دندان خود را مسواک کرده و تمیز کنید. البته لمینت سرامیکی قابلیت تغییر رنگ بسیار کمی در مقابل روش های مشابه دارد. اما باز هم دندان پزشک معمولا توصیه می کند از مصرف نوشیدنی و مواد غذایی رنگدانه دار پرهیز کنید. این مواد خوراکی نه تنها بر روی لمینت های دندان شما، بلکه بر روی رنگ مینای طبیعی دندان اثر گذار هستند.

آیا برای لمینت سرامیکی می توان بلیچینگ انجام داد؟

بیشتر خوانید

عدم مصرف دخانیات

عادت های بدی مانند سیگار کشیدن و قلیان کشیدن وجود دارد که باعث آسیب به لمینت دندان می شود. بزرگترین آسیب سیگار، قلیان یا دخانیات این است که باعث می شود دندان ها سریع تر پوسیده شود، عفوت زودتر گسترش پیدا کند، دندان ها زودتر زرد شود و عمر لمینت کاهش یابد. بهتر است پیش از انجام لمینت دندان مصرف هر گونه دخانیات را فراموش کنید.

عدم فعالیت ورزشی سنگین

برای برخی افراد فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین جزو عادت های زندگی آنان است مخصوصا افرادی که به صورت حرفه ای ورزش می کنند. ورزش هایی مانند فوتبال حرفه ای، کشتی حرفه ای تکواندو و کاراته حرفه ای می تواند برای لمینت دندان شما کمی خطر آفرین باشد. بهتر است اگر دندان های خود را لمینت کرده اید هنگام انجام ورزش های سنگین و حرفه ای از محافظ دهان استفاده نمائید تا دندان شما مورد آسیب جدی قرار نگیرد.

ایا بعد از لمینیت سرامیکی دندان ها حساس میشوند؟

پس از انجام لمینت سرامیکی دندان، امکان حساسیت موقت به نوشیدنی های گرم و سرد وجود دارد. پس نگران نباشید چرا که این حساسیت در مدت کوتاهی رفع می شود.

آیا لمینت سرامیکی قابلیت ترمیم دارد؟

به دلیل اینکه امکان ترمیم مجدد لمینت سرامیکی وجود ندارد، به مراقبت های بیشتری نسبت به روکش های دندانی دیگر نیاز است. چرا که در صورت شستگی و آسیب به لمینت دندان، باید تعویض کامل روکش صورت گیرد.

بعد از لمینیت سرامیکی احساس تیزی در دندانم دارم !


اگر پس از اتمام لمینت دندان، احساس تیزی و بلندی دندان داشتید نگران نباشید، چرا که پس از مدتی با خوردن غذا و مسواک زدن این نواقص برطرف خواهد شد.
در صورتی که بعد از اینکه جلسات لمینت شما به پایان برسد شاید احساس تیزی یا بلندی در دندان های خود داشته باشید، جای هیچ گونه نگرانی نیست بعد از مدتی با غذاخوردن و یا مسواک زدن این مشکل برطرف می شود.

جمع بندی نکات مهم مراقبت های بعد از لمینیت سرامیکی دندان

در صورت مراقبت های ناصحیح از لمینت سرامیکی ، ممکن است سبب ایجاد عفونت و تخریب دندان طبیعی بشوند و در صورت پوسیدگی شدید ، ممکن است دندان طبیعی خود را از دست بدهید. همچنین لمینت های دندان مانند کامپوزیت دندان قابلیت ترمیم ندارند و در صورتی شکستگی یا تغییر رنگ باید تعویض شوند. البته لازم به ذکر است طول عمر لمینت های دندانی از کامپوزیت ها بیشتر بوده و از استحکام بالاتر و مقاومت بیشتری در برابر تغییر رنگ برخوردار هستند.

بیشتر بخوانید

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت نوبت مشاوره ، به اینستاگرام کلینیک دندانپزشکی دیجیتال پاسارگاد پیام دهید.

اینستاگرام

2 دیدگاه در ”نکات مهم مراقبت های بعد از لمینیت سرامیکی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X