لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی بدون تراش دندان نوعی از ونیرهای فوق نازک (کانتکت لنز) هستند که با ضخامت کمتر از سه دهم میلیمتر طراحی شده‌اند تا بدون نیاز به پرپ مینای دندان بتوان آنها را روی دندان های جلو نصب کرد. لمینت های بدون تراش، طی یک فرایند غیر تهاجمی روی دندان ها نصب شده و به مینای دندان پیوند می خورند.

مزایای لمینیت سرامیکی بدون تراش دندان

 • کاملاً غیر تهاجمی است
 • نیاز به زمان کمتر جهت ساخت و استفاده از لمینت ،

امکان دارد جهت ایجاد قالب برای ساخت لمینت عادی به سایش 2/1 میلی‌متر از مینای دندان نیاز باشد. این مورد در ارتباط با لمینت بدون تراش الزامی نیست.

در برخی از موارد، دندان‌پزشک یک قالب دیجیتالی از دندان‌های شخص ایجاد کرده و پس از ساخت لمینت‌ها، آن‌ها را بر روی دندان شخص نصب می‌کند.

 • استحکام بالا
 • عدم نیاز به تزریق بی حسی ، با توجه به این که جهت استفاده از لمینت بدون تراش به برداشتن مینای دندان نیازی نمی‌باشد، به استفاده از ماده بی‌حسی موضعی نیز احتیاجی نمی‌باشد. در نتیجه استفاده از لمینت بدون تراش برای افرادی که به ماده بی‌حسی حساسیت دارند گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.
 • حفظ سلامت مینای دندان
 • طول عمر بالای 10 سال
 • کاملا طبیعی و زیبا
 • بدون نیاز به تراش مینای دندان ، چون پیش از نصب لمینت بدون تراش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست؛ دندان های زیرین لمینت کاملا سالم باقی مانده و ضعیف نمی شوند.
 • عدم حساسیت به سرما و گرما در دندان ها ،چون طی فرآیند آماده سازی دندان ها برای نصب لمینت فوق نازک نیازی به تراشیدن مینای دندان نمی باشد؛ حساسیت به غذاهای سرد و گرم بعد از نصب لمینت بدون تراش وجود نخواهد داشت و امکان آسیب رسیدن به رشته های عصبی به حداقل می رسد.
 • بهبود ظاهری دندان‌ها 

استفاده از لمینت بدون تراش سبب بهبود زیبایی ظاهری دندان شده و مواردی مانند تغییر رنگ دندان‌ها یا ترک‌خوردگی و لب‌پریدگی دندان‌ها را پنهان کرده و فاصله بین دندان‌ها را پر می‌کند.

نحوه ساخت و نصب لمینیت سرامیکی بدون تراش دندان

 • دندان‌پزشک دندان‌های شخص را ارزیابی کرده و از سالم بودن ساختار دندان‌ها اطمینان حاصل می‌کند.
 • قالب دندان‌ها توسط دندان‌پزشک ساخته می‌شود.
 • با استفاده از قالب دندان، لمینت طراحی و ساخته می‌شود.
 • دندان‌پزشک از مناسب بودن اندازه لمینت برای دندان‌های شخص اطمینان حاصل می‌کند.
 • جهت اتصال لمینت، امکان دارد مقداری ناهمواری بر روی سطح دندان‌ها ایجاد شود.
 • در نهایت، لمینت بر روی دندان‌ها نصب می‌شود.

پیش از استفاده از لمینت، امکان دارد دندان‌ها از حد طبیعی کوچکتر باشند، رنگ دندان‌ها تغییرکرده باشد و یا در بعضی از دندان‌ها ترک‌خوردگی یا لب‌پریدگی وجود داشته باشد. استفاده از لمینت سبب رفع تمامی این موارد می‌شود.

معایب لمینیت سرامیکی بدون تراش دندان

در صورت وجود آسیب‌دیدگی شدید دندان‌ها، امکان دارد لمینت بدون تراش گزینه مناسبی برای شخص محسوب نشود. در چنین مواردی ممکن است به روش‌های درمانی تهاجمی جهت بهبود ظاهر دندان نیاز باشد.

یکی دیگر از معایب لمینت بدون تراش این است که در صورت وجود لکه یا تغییر رنگ شدید دندان‌ها نیز ممکن است دندان‌پزشک استفاده از روش‌های دیگری را به بیمار توصیه کند. امکان دارد لمینت‌های بدون تراش بسیار ظریف قادر به پوشش لکه‌های دندانی نباشند.

در صورتی که شخص دارای دندان‌های نسبتاً بزرگی باشد، ممکن است لمینت بدون تراش نیز کمی بزرگ به نظر برسد. به علاوه لمینت بدون تراش در  جهت رفع کجی دندان‌ها مؤثر نمی‌باشد. همچنین یافتن دندان‌پزشکی که دارای مهارت کافی به منظور نصب لمینت بدون تراش باشد معمولاً دشوار می‌باشد. علت استفاده از لمینت، بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ها می‌باشد. لمینت‌های عادی و دائمی از این لحاظ موثرتر از لمینت‌های بدون تراش هستند.

بایستی توجه شود که برداشتن لمینت بدون تراش کمی دشوار می‌باشد و ممکن است سبب بروز آسیب‌دیدگی به دندان‌های طبیعی شخص شود. اگر چه برای نصب لمینت بدون تراش به برداشتن مینای دندان نیازی نمی‌باشد، نیروی لازم جهت از بین بردن اتصال دندان و لمینت و برداشتن لمینت بدون تراش ممکن است سبب جدا شدن مقداری از مینای دندان شود.

جهت استفاده از لمینت بدون تراش، اشخاص بایستی بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنند. خصوصاً تمیز کردن دندان‌ها در نزدیکی خط لثه و خارج کردن هر گونه ذرات باقی‌مانده غذا در قسمت بین لمینت و خط لثه از اهمیت زیادی برخوردار است.

انواع لمینیت سرامیکی بدون تراش دندان

جهت بهبود ظاهری دهان و دندان بایستی در ارتباط با گزینه‌های درمانی مختلف با دندان‌پزشک مشورت شود. به این منظور وضعیت سلامتی دندان‌ها، هزینه درمان و همچنین نوع روش درمانی باید ارزیابی شوند.

لمینت بدون تراش یک گزینه درمانی مناسب محسوب می‌شود ولی پیش از تصمیم‌گیری برای استفاده از لمینت بایستی تمامی موارد مرتبط با این روش درمانی با دندان‌پزشک در میان گذاشته شوند.

در ارتباط با انواع لمینت بدون تراش، بایستی در مورد انتخاب بهترین نوع لمینت با دندان‌پزشک مشورت شود

لمینیت سرامیکی بدون تراش لومینیرز Lumineers

لمینت‌های بدون تراش لومینیرز که توسط شرکت DenMat ساخته می‌شوند، در حال حاضر مشهورترین نوع لمینت بدون تراش به شمار می‌آیند. لمینت‌های لومینیرز بسیار ظریف و باریک هستند و دارای ظاهری بسیار طبیعی می‌باشند.

لمینیت سرامیکی بدون تراش دیوراتین Durathin

لمینت‌های دیوراتین از لایه‌های بسیار باریک و نیمه‌شفاف پرسلن تشکیل شده که به طور مستقیم به قسمت جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند و به سایش یا تراش نیاز ندارند.

لمینیت بدون تراش ویوانیرز Vivaneers

لمینت‌های بدون تراش ویوانیرز نوعی لمینت بسیار ظریف و با دوام هستند. ضخامت این نوع لمینت مانند لمینت‌های لومینیرز، 33/0 میلی‌متر می‌باشد.

هزینه لمینت سرامیکی بدون تراش دندان

بسته به عوامل مختلف، امکان دارد هزینه استفاده از لمینت دندان متفاوت باشد. جهت تصمیم‌گیری در ارتباط با انتخاب نوع لمینت، توصیه می‌شود که هزینه لمینت بدون تراش با هزینه لمینت عادی مقایسه شود.

هزینه لمینت دندان به عواملی مانند میزان مهارت و تجربه دندان‌پزشک، محل زندگی بیمار و همچنین مواد مورد استفاده در ساخت لمینت بستگی دارد.

1 دیدگاه در ”لمینیت سرامیکی بدون تراش دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X