ارتودنسی

نحوه مسواک زدن در ارتودنسی به چه صورت است؟ مسواک زدن صحیح چگونه است؟

اگر در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت به سر می برید باید بدانید که پس از آغاز دوره ی درمان علاوه بر دندان ها ارتودنسی شما نیز احتیاج به مراقبت های ویژه ای دارد. متخصصان ارتودنسی معتقدند بیمارانی که از ارتودنسی استفاده می کنند باید نسبت به رعایت بهداشت دندان ها و دهان در دوره ی درمان خود حساسیت بیشتری نشان دهند، زیرا در این دوره دندان ها بیشتر در معرض باکتری ها و پوسیدگی هستند. پس اگر تمایل دارید دوره ی درمان ارتودنسی ثابت را با موفقیت پشت سر بگذارید و دندان هایی سالم و مرتب داشته باشید به توصیه هایی که روش های تمیز نگهداشتن ارتودنسی ثابت در این دوره حتما توجه کنید. در ادامه ی این مطلب به چند مورد مهم در رابطه با طریقه ی صحیح مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت می پردازیم.

همانطور که گفته شد دهان و دندان ها در دوران ارتودنسی ثابت نیاز به مراقبت و بهداشت بیشتری دارند. اما اکثر بیماران با سوالاتی مانند: چگونه باید بهداشت لازم را رعایت کنیم؟ روش درست مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت چگونه است؟ چگونه براکت ها و سیم های ارتودنسی را تمیز کنیم؟ و سوالاتی از این دست مواجه هستند. در این جا ما سعی می کنیم با تکیه بر پژوهش و اطلاعاتی که متخصصان ارتودنسی به آن دست یافته اند به این سوالات جواب دهیم تا بیماران با نگرانی کمتر و اطلاعات بیشتر این دوره ی درمانی را به سلامت پشت سر بگذارند.

روش درست مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت

به گفته ی متخصصان ارتودنسی مسواک زدن دندان ها هنگامی که در دوران ارتودنسی ثابت هستید به دلیل حظور براکت ها و سیم های ارتودنسی با مسواک زدن در حالت عادی متفاوت است. برای مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت نکاتی هست که باید رعایت کنید.

  1. در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت دندان ها و لثه حساس تر هستند پس باید از یک مسواک نرم استفاده کنید.
  2. مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه در دست خود نگهدارید و شروع کنید به مسواک زدن براکت ها و دندان ها، سعی کنید برای تمیز کردن هر دندان حدود 10 ثانیه وقت بگذارید و با مسواک روی هر دندان یک حرکت چرخشی ایجاد کنید.
  3. برای تمیز کردن براکت ها و سیم های روی دندان مسواک را کمی فشار دهید تا موهای مسواک در فضای بین براکت ها و سیم ها فرو رود و سپس مسواک را به آرامی حرکت دهید تا تمام فضای پشت سیم ها و براکت ها تمیز شود.
  4. متخصصان ارتودنسی توصیه می کنند برای مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت از خمیر دندان های فلوراید دار استفاده کنید. این خمیر دندان ها سبب می شوند محیط دهان شما از هرگونه باکتری و میکروبی پاک شود و احتمال ایجاد پوسیدگی و حفره در دندان ها را کاهش می دهد.
  5. در دوره ی درمان ارتودنسی ثابت بافت لثه نیز بسیار آسیب پذیر است و نیاز به تمیز شدن دارد زیرا در معرض باکتری قرار دارد.به همین منظور نیز لثه باید با مسواک مخصوصی که توسط متخصص ارتودنسی به بیماران معرفی می شود به آرامی مسواک شود.
  6. یکی دیگر از توصیه هایی که توسط بیماران باید رعایت شود استفاده از مسواک های بین دندانی است که برای تمیز کردن بین دندان ها و نیز فضای بین سیم ها و دندان ها است. زیرا اکثرا باکتری ها در این نواحی تجمع می کنند و باعث پوسیدگی و خرابی بین دندان ها می شوند. روش استفاده از مسواک بین دندانی به این صورت است که مسواک را به صورت عمود و به آرامی به داخل فضای بین دندان ها و سیم ها برده و با حرکت دادن آن به صورت عمودی فضای بین دندان ها و سیم ها را تمیز می کنید.
  7. پس از خوردن هر وعده ی غذایی دندان ها باید با خمیر دندان فلوراید دار تمیز شوند و هر بار تمام نکات گفته شده باید رعایت شود. پس باید در روز 3بار مسواک بزنید، سعی کنید قبل از خواب نیز این کار را انجام دهید زیرا اگر محیط دهان قبل از خواب تمیز نشود در طول شب تا صبح احتمال ایجاد حفره ها و پوسیدگی ها در دهان بیشتر است.

با رعایت نکات بالا می توانید دوره ی درمان ارتودنسی ثابت خود را با موفقیت پشت سر بگذارید.

انواع مسواک ارتودنسی

نحوه مسواک زدن در ارتودنسی متحرک

برخلاف ارتودنسی ثابت که از ابتدا تا انتهای دوره درمان بریس ها به سطح دندان شما متصل هستند، در ارتودنسی متحرک از پلاک های شفاف و نامرئی استفاده می شود و هر زمان که بخواهیم چیزی بخوریم آن را در میاوریم.

این یعنی نحوه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی متحرک با ارتودنسی ثابت فرق می کند. زیرا در ارتودنسی متحرک دیگر دندان و قالب شفاف ارتودنسی را همزمان مسواک نمیزنیم بلکه به صورت جداگانه اینکار را انجام می دهیم.

پس از هر بار خوردن مواد غذایی یا آشامیدن مایعات رنگدانه دار، دهان خود را با آب بشویید و به فاصله 15 دقیقه تا نیم ساعت پس از آن دندان ها را مطابق همیشه مسواک بزنید. قالب ارتودنسی متحرک را نیز آب بکشید. قالب ها را به صورت روزانه تمیز کنید و به صورت هفتگی نیز در محلول های شوینده حاوی مواد آنتی باکتریال قرار دهید تا تمیز شوند.

زمانی که ارتودنسی داریم چقدر باید مسواک بزنیم؟

به طور معمول افرادی که ارتودنسی انجام داده اند و تحت درمان هستند باید دست کم 2 بار در روز دندان های خود را با دقت مسواک بزنند. برخی متخصصان معتقدند که حداقل 3 بار باید مسواک زد و هر بار که چیزی میخوریم هم باید اینکار را انجام دهیم. هر بار هم 2 تا 4 دقیقه زمان خوبی برای مسواک زدن است.

ویژگی های مسواک مناسب درطول درمان ارتودنسی

برای دیدن نمونه درمان به اینستاگرام ما بپیوندید

اینجا کلیک کنید

1 دیدگاه در ”نحوه مسواک زدن در ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X