مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان

مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان به چه صورت است؟ لثه و دندان های اطراف بعد از انجام جراحی در حساس ترین وضعیت ممکن قرار دارند که احتمال ایجاد عوارض و مشکلات دیگر در آنها بسیار زیاد می باشد. مشکلاتی مانند خون ریزی های شدید، عفونت دندان، عدم شکل گیری صحیح لثه و … از این دست می باشند. البته بیان این عوارض قرار نیست در بیمار نگرانی را ایجاد کند بلکه اشاره به اهمیت بالای مراقبت های لازم بعد از کشیدن و جراحی دندان دارد. کشیدن دندان از جمله بیماریها و مشکلاتی است که می توان گفت برای تمام افراد دیر یا زود بوجود می آید. پس چه الان در این مرحله قرار داشته باشیم و چه دندان هایمان سالم باشد، خوب است در مورد این مراقبت ها اطلاعات کافی داشته باشید.

کشیدن دندان چه زمانی توصیه می‌شود؟

دندانپزشکان ترجیح می‌دهند در صورت امکان دندان‌های طبیعی را حفظ كنند؛ اما گاهی اوقات سایر روش‌های ترمیمی (مانند پر کردن دندان یا روکش دندان) کافی نیستند.

اگر دندان شما پس از ترمیم به شدت آسیب‌دیده باشد، ممکن است برداشتن آن ضروری باشد. دندان پزشک شما ممکن است کشیدن دندان را در موارد زیر توصیه كند:

 • پوسیدگی شدید دندان (حفره)
 • دندان شکسته
 • دندان نهفته
 • دندان‌های شلوغ
 • بیماری شدید لثه
 • در رفتگی دندان یا سایر آسیب‌دیدگی‌های دندانی

قبل از جراحی دندان چه اتفاقی می‌افتد؟

دندانپزشک شما دندان آسیب دیده و لثه‌های اطراف را ارزیابی می‌کند. همچنین دندانپزشک برای بررسی سطح استخوان و تعیین میزان آسیب از دندان با اشعه ایکس عکس می‌گیرد.

حتما در مورد هر دارو، ویتامین یا مکملی که مصرف می‌کنید به دندانپزشک خود اطلاع دهید. پس از جمع‌آوری تمام اطلاعات، گزینه‌های درمانی و آرام‌بخشی به طور مفصل با شما صحبت خواهد شد.

شرایط لثه و دهان بعد از جراحی و کشیدن دندان

زمانی که دندان به مقدار زیادی تخریب می شود و یا حجم پوسیدگی بسیار بالا است، امکان ترمیم دندان دیگر وجود نخواهد داشت و نیاز است دندان کشیده شود. در این حالت ممکن است دندان بدون نیاز به جراحی از محل خود خارج شود و در برخی موارد مانند دندان عقل، نیاز به انجام جراحی ضروری و لازم است. حالا شما در محل دندان با یک زخم سر باز روبرو هستید که پوست آن دچار آسیب شده است. مقدار خون ریزی اولیه در این شرایط امری معمول می باشد. اما اگر کنترل نشود ممکن است حجم خونریزی تشدید شود و آسیب زیادی به فرد وارد شود. اولین قدم بعد از جراحی و کشیدن دندان، توسط دندانپزشک انجام می شود که با توجه به موقعیت لثه از بخیه استفاده می کند و یا فقط یک تکه گاز در محل دندان کشیده شده قرار می دهد.

بیمار باید برای مدتی که پزشک اعلام می کند، گاز را در حالت فشار ملایم در محل دندان نگه دارد. بهتر است این فرآیند را تا حدود سه الی ۴ ساعت رعایت کنید.

علت و روش های کشیدن دندان

علت و روش های کشیدن دندان چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان

زمانی که فرآیند دندانپزشکی شما تمام شد، با تکه ای گاز درون دهان از کلینیک خارج خواهید شد. بهتر است با خود یک همراه داشته باشید که نیاز به صحبت با اطرافیان و یا در مسیر برگشت با راننده تاکسی یا مواردی از این دست نداشته باشید.

زمانی که ۴ ساعت نگه داری گاز تمام شد، به آرامی آن را از دهان خارج کنید و یک نوشیدنی خنک میل کنید. این نوشیدنی می تواند انواع آب میوه باشد. در صورت دسترسی خوردن بستنی نیز مناسب است.

سعی کنید بعد از کشیدن دندان تا سه چهار ساعت کمتر صحبت کنید و به هیچ عنوان با زبان خود با ناحیه کشیده شده بازی نکنید. مخصوصا در مواردی که لثه بخیه خورده است و باز و بسته شدن زیاد دهان، باعث فشار آمدن به محل بخیه ها می شود.

مراقبت های مهم در روز های اولیه بعد از کشیدن دندان

درست است که روز بعد از مراجعه به دندانپزشک، میزان خونریزی و درد به شدت کاهش پیدا می کند ولی نباید فراموش کنید که همچنان وضعیت لثه در حالت ناپایدار و ضعیف است. کوچکترین فشار و بی توجهی باعث باز شدن زخم و تشدید ناراحتی می شود. پس با انجام مراقبت های زیر در روزهای بعد، به بهبود کامل لثه کمک کنید:

 • خون آبه و خون ریزی کم در روزهای بعد محتمل است. اما نباید آب دهان را به شدت به بیرون پرتاب کنید ( تف کنید ). توصیه میشود مقداری آب دهانتان کنید و سپس دهان را بدون اعمال فشار خالی کنید. در مواردی که دسترسی به جایی نبود، بهتر است آب دهان را در این شرایط قورت دهید.
 • سعی کنید حداقل تا ۱۲ ساعت پس از کشیدن دندان از مصرف دخانیات مانند سیگار خودداری کنید. چرا که حالت مکندگی هنگام سیگار کشیدن باعث می‌‏شود لخته ها از حفره دندان کشیده شده خارج و به دنبال آن خونریزی همراه با درد ایجاد شود.
 • روز بعد از کشیدن دندان (روز دوم) از هیچ کمپرسی استفاده نکنید. اما در روز سوم می توانید برای بهبود محل کشیدن از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی و کشیدن دندان، محل مورد نظر را مسواک نزنید. اما از روزهای بعد می توانید به صورت ملایم و با احتیاط به تمیز کردن محل زخم با مسواک بپردازید.
 • در ۴۸ ساعت اول بهترین تغذیه برای فرد نوشیدنی های خنک است و از خوردن غذاهای سفت و همچنین نوشیدنی های داغ باید جلوگیری شود.
 • دوره درمان را تکمیل کنید و با توجه به اینکه دیگر درد ندارید، مصرف دارو را قطع نکنید. داروها را متناسب با دوز و زمان مشخص شده توسط پزشک استفاده نمایید. استفاده خودسر از داروهای تجویز نشده یا بیشتر از مقدار تجویز شده، ممنوع می باشد.
 • در صورت تورم شدید بر اثر جراحی های زیاد نیاز است که متخصص برای شما از آمپول ضد التهاب استفاده کند. معمولا بعد از ۳روز از تزریق آمپول، تورم و التهاب برطرف می گردد.

کشیدن دندان عفونی امکان پذیر است؟

آیا می دانید منظور از کشیدن دندان عفونی چیست؟ علائم عفونت دندان چیست؟

تغذیه مناسب بعد از کشیدن دندان

دوره بیماری و دوره درمان از جمله زمانهایی است که نمی شود زیاد بر اساس علایق برنامه غذایی را تنظیم کرد. در این موارد باید با ایجاد تغییرات، برنامه غذایی را به سمتی برد که به ایجاد سلامتی سریعتر کمک کند. در مورد جراحی دندان، جراحی دندان عقل نهفته و سایر درمان هایی که مربوط به دندان می باشد، توصیه این است که در چند روز اول تمام مواد غذایی با درجه سفتی بالا از برنامه حذف شوند. مواد غذایی نرم و مایع مانند سوپ ها، برنج، ماکارونی، پاستا و .. جایگزین آنها می شوند.

در مورد مایعات و نوشیدنی ها نیز تمام مواردی که دمای بالا دارند حذف می شوند. نوشیدنی های ولرم و خنک در این دوران بیشتر توصیه می شوند مانند انواع آب میوه های طبیعی.

استفاده از غذاهای پر ادویه باید محدود شود و تا حد امکان از خوردن آنها اجتناب کنید.

مصرف نوشیدنی های الکلی در روز بعد از کشیدن دندان ممنوع است.

عدم اعمال فشار

شاید بتوان تمام نکات مربوط به مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان را در همین یک مورد خلاصه کرد. شما هر کاری که باعث ایجاد فشار در دندانتان می شود را باید کنار بگذارید. این فشار ممکن است در اثر صحبت زیاد، خندیدن، خوردن غذاهای سفت و … ایجاد شود. حتی کشیدن سیگار نیز یک عامل در زمینه ایجاد فشار بر روی محل زخم است. پس باید بیماران توجه داشته باشند که کشیدن سیگار و قلیان در دوره نقاهت بعد از دندانپزشکی ممنوع است.

مشکل در باز و بسته کردن دهان

در روزهای اولیه بعد از جراحی و کشیدن دندان، این مشکل طبیعی است. معمولا به سختی می توان دهان را باز و بسته کرد و به قسمت زخم فشار وارد می شود. اما این مورد نگرانی ندارد و بعد از چند روز با ترمیم کامل زخم، برطرف می شود و شما مشکلی برای صحبت نخواهید داشت.

استراحت کافی

درست است که دوره نقاهت در این شرایط کوتاه است اما نباید خیلی به آن بی توجه باشید. در زمان جراحی بدن خون از دست داده است و به دلیل تغذیه کم ممکن است در روزهای اول بعد از کشیدن دندان دچار ضعف و بی حالی شوید. پس حتما فشار جسمی و روحی خود را باید کنترل کنید و تا حد امکان به استراحت بپردازید. عدم فعالیت های سنگین کاری و همچنین انجام ندادن ورزش های پر فشار برای چند روز سرعت بهبودی فرد را افزایش می دهد.

تمیز نگه داشتن دهان

محیط زخم بسیار حساس و واکنش پذیر می باشد. هر گونه موادی که از غذا ها و خوراکی ها در اینجا باقی بماند، یک عامل نگران کننده برای ایجاد عفونت یا تشدید وضعیت زخم است. از طرفی این مواد خرده غذاهای باقی مانده مانع می شوند که لثه به خوبی درمان شود و زخم های آن بهبود یابد. بهتر است با مسواک های بسیار نرم و همچنین با قرقره آب نمک، نظافت دهان خود را به خوبی رعایت کنید.

قیمت کشیدن دندان

روی لینک بزنید

خلاصه مراقبت هایی که باید بعد از جراحی و کشیدن دندان انجام بدهید

 1. از تف کردن آب دهانتان خودداری کنید
 2. از کشیدن سیگار خودداری نمایید
 3. از خوردن مایعات با نی خودداری نمایید
 4. یک ساعت گاز استریل را محکم روی محل زخم فشار دهید
 5. خونریزی خفیف تا ۶ساعت بعد از جراحی امری طبیعی است
 6. تورم از عوامل شایع بعد از جراحی است
 7. بعد از ٢۴ساعت دهان خود را با نمک شستشو دهید
 8. ممکن است در باز کردن دهانتان تا چند روز بعد از جراحی مشکل داشته باشید.

عوارض بی دندانی و راه حل‌ های آن

عوارض بی دندانی و راه حل‌ های آن چیست؟

پس از کشیدن دندان چه اتفاقی رخ می دهد؟

 • هنگامی که تاثیر داروی بی حسی از بین می رود، ممکن است که شما قدری احساس ناراحتی کنید.
 • بزاق دهانتان ممکن است به دلیل خونریزی در دهان، طی یکی دو روز بعد به رنگ صورتی درآید که همان خونابه ها هستند.
 • هرگز بزاق دهان خود را بیرون تف نکنید، به این دلیل که این کار می تواند موجب خونریزی بیشتر شود.
 • داروی بیهوشی ممکن است در شما احساس خستگی ایجاد کند.
 • پس از کشیدن دندان سعی کنید به خوبی استراحت کنید.
 • با شروع بهبود، محل زخم، لثه و صورت شما قدری متورم می شود و ممکن است دردی را در محل دندان خارج شده احساس کنید.
 • بعد از حدود چهار روز محل دندان به تدریج بهبود پیدا می کند.
 • با رعایت این موارد مشکلات پس از کشیدن یا جراحی دندان خود را به حداقل خواهید رساند.

کلام آخر

همان طور که اشاره کردیم محافظت و رسیدگی به دندان ها اهمیت بالایی دارد و چکاپ های مرتب دندانپزشکی باعث می‌شود تا از وضعیت دندان هایمان با خبر شده و از بروز بسیاری از اتفاقات جلوگیری کنیم. با وجود همه این موارد گاهی ممکن است لازم باشد تا درمان کشیدن دندان را انجام دهید، در این صورت لازم نیست نگران باشید و تنها کافی است به متخصص دندانپزشک خود اعتماد کنید تا با طی شدن روند درست درمانی خود، حال خوب خود را بازیابید.

شما می‌توانید در کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد به همراه بهترین و حرفه ای ترین پرسنل و متخصصان جراح دندانپزشک، درمان جراحی دندان خود را بدون هیج نگرانی انجام دهید. برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید.

اگر در مورد کشیدن دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره کشیدن دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”مراقبت های بعد از جراحی و کشیدن دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X