عوارض بی دندانی و راه حل‌ های آن

عوارض بی دندانی و راه حل‌ های آن چیست؟ ممکن است شما جزو آن دسته از افراد باشید که به مشکل بی دندانی دچار شده باشید؟ معمولا مشکل بی دندانی برای افراد در سنین بالا رخ می دهد. این امر باعث می شود که مشکلات زیادی برای فرد به وجود بیاید که شامل اشکال در جویدن غذا، مشکل در تکلم و تلفظ کلمات، معمولا افرادی که با است مشکل دست به گریبان هستند به مشکلات گوارشی مبتلا می شوند. بنابراین لازم است نسبت به درمان بی دندانی هر چه سریعتر اقدام کنند.

درمان بی دندانی

افراد برای درمان بی دندانی روش های مختلفی پیش رو دارند که هر کدام از این روش ها بر اساس فاکتورها و شرایط خاصی مورد بررسی قرار می گیرند.

 • راحتی
 • دوام
 • زیبایی
 • هزینه

این موارد به عنوان نکاتی هستند که در زمان انتخاب شیوه جایگزین کردن دندان ها تاثیر زیادی دارند. در ادامه قصد داریم به بررسی مشکلات بی دندانی و راهکارهایی که برای درمان آن وجود دارد بپردازیم.

چرا جایگزین کردن دندان های از دست رفته الزامی است؟

معمولا افرادی که با مشکل از دست دادن دندان مواجه هستند مشکلات متعددی دارند که این مشکلات شامل:

 • ایجاد مشکل در خوردن برخی از غذاها
 • عدم اعتماد به نفس علی الخصوص زمانی که دندان های جلو آسیب ببیند فرد دچار عدم اعتماد به نفس می شود.
 • وجود مشکل گفتاری
 • امکان دارد دندان های اطراف کج شوند
 • بیماری های لثه
 • تغییر فرم استخوان فک

هنگامی که افراد دندان های عقبی خود را از دست می دهند به این دلیل که مشخص نیستند از لحاظ ظاهری اهمیت چندانی به آنها نمی دهند و در برخی موارد جهت درمان نیز اقدامی انجام نمی گیرد. اما باید توجه داشته باشید هر اندازه فضای میان دندان هایتان برای مدت طولانی تری خالی بماند امکان ابتلا به بیماری ها و مشکلات نیز افزایش پیدا می کند. ممکن است از دست دادن دندان مشکلی برای شما ایجاد نکند اما بهتر است هر چه سریعتر این مشکل را رفع کنید تا در طولانی مدت به مشکلات بیشتری دچار نشوید.

راهکارهایی که برای درمان بی دندانی پیشنهاد می شود.

برای درمان مشکل بی دندانی راه حل های متعددی وجود دارد که بستگی به تعداد دندان های از دست رفته دارد. در ادامه به معرفی این راه حل ها خواهیم پرداخت.

ایمپلنت 

یکی از راهکارهای درمان بی دندانی استفاده از ایمپلنت می باشد. ایمپلنت یک راهکار برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. این روش درمانی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حقیقت ایمپلنت ها به عنوان طبیعی ترین گزینه برای ترمیم دندان ها به شمار می رود. مهمترین ویژگی این روش این می باشد که از دهان خارج نمی شود و نیاز به نگهداری ندارد.

ایمپلنت را به کمک پیچ هایی در استخوان فک محکم می کنند. این شیوه دندان هایی را به شما می دهد که شبیه ب دندان های دائمی می باشد. ایمپلنت دندانی به صورت پیچ هایی از جنس فلزات می باشد که به کمک روش جراحی در فک دندان شما قرار می گیرد. پس از اینکه پیچ ها را در فک قرار دادند پروتزهای دندانی را بر روی این پیچ ها نصب می کنند. به این شکل جای خالی دندان شماپر می گردد.

پایه هایی که برای ایمپلنت دندان قرار می دهند از جنس تیتانیوم می باشد. این فلز با بدن انسان سازگاری کامل دارد.

ایمپلنت های دندانی از عمر بالایی برخوردار هستند و مدت زمان زیادی برای فرد باقی می مانند. در صورتی که شما چند دندان را در کنار هم از دست داده اید دندانپزشک با قرار دادن پایه ها در کنار هم این مشکل را برطرف می کند. استفاده از این روش برای درمان بی دندانی باعث می شود که از تخریب استخوان های فک جلوگیری شود. زمانی که جای دندان ها برای مدت طولانی خالی بماند استخوان فک تخریب می گردد همین امر می تواند مشکلات جدی تری در آینده برای فرد ایجاد کند.

افرادی که به دلیل از دست دادن دندان ها شکل گفتار طبیعی خود را از دست داده اند با استفاده از ایمپلنت می توانند این مشکل را مرتفع کنند. ایمپلنت های دندانی فاصله بین دندانی را پر می کنند به این ترتیب مانع تجمع باکتری ها می شوند. به این ترتیب باعث می شوند که از پوسیدگی و عفونت لثه ها جلوگیری شود.

بریج دندان

بریج دندان که به عنوان پل دندان شناخته می شود یکی از روش های درمان بی دندانی است. در واقع بریج دندان را به عنوان نوعی پروتز و روکش می شناسند که از آن برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته به کار می برند. در این روش درمانی یک پل دندانی را که شامل چند پروتز است به کار می برند. اغلب دو عدد از این پروتزها را برای دو دندانی که در کنار بخش بی دندان است به کار می برند و بقیه ی پروتزها برای پر کردن فضای خالی دندان ها به کار می برند.

برای اتصال بریج معمولا دندان هایی را که در کنار ناحیه بی دندان هستند تراش می دهند. در حقیقت بریج به دندان کناری متصل می شود و به آن وابسته است. در صورتی که دندان کناری کشیده شود یا آسیب ببیند باید فکری برای پر کردن جای خالی آن بیاندیشید. به این دلیل که فضای خالی موجب می شود سایر دندان ها حرکت کنند و همین امر باعث آسیب دیدن لبخند شما می شود.

بریج ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند و یک روش درمانی مناسب به شمار می روند. نکته ای که باید در نظر داشت این است که بریج ها تنها امکان جایگزینی دو دندان در کنار هم را دارند. در صورتی که تعداد بیشتری دندان از دست داده باشید باید از روش های درمانی دیگر استفاده کنید.

پروتزهای مصنوعی

یکی از ساده ترین و ارزانترین روش هایی که برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته به کار می رود استفاده از پروتز دندانی است. پروتزهای دندان همان دندان مصنوعی هستند که برای درمان بی دندانی استفاده می شوند. پروتزهای دندانی به شکل متحرک وجود دارند و به سادگی در جای خود قرار می گیرند. استفاده از پروتزها برای بخی از افراد مناسب است و برای بعضی دیکر آزاردهنده می باشد. این پروتزها ممکن است در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن مشکلاتی را برای افراد به وجود بیاورند. معمولا سالمندان از این روش درمانی استفاده می کنند.

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی چیست؟

درمطلب پیش رو به معرفی ایمپلنت پرداخته و از تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی با شما سخن می‌گوییم.

در چه مواردی از ایمپلنت استفاده می شود؟

 • فاصله بین دندانهای جلو در اثر از دست رفتن یک دندان. بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
 • فاصله زیاد بین دندان ها بخاطر اثر از دست رفتن یک یا بیش از یک دندان، بطوری که دندانهای مجاور آن طبیعی باشند.
 • زمانی که یک یا بیش از یک دندان از انتهای هر قوس دندانی از دست رفته باشد و تنها یک سمت، دندان طبیعی باشد.
 • زمانی که کلیه دندانهای یک یا هر دو فک از دست رفته باشد.

معایب درمان نکردن بی دندانی

وقتی شما دندانتان را از دست می دهید، آهسته آهسته استخوان در آن ناحیه تحلیل می رود. و کم کم دندانهای مجاور تغییر مکان می دهند و تماسشان غیر عادی می گردد. سپس دندانهای مقابل رویش بی رویه می کنند. در نتیجه سیستم دندانی شما را دچار اختلال می نمایند.

استخوان فک کم کم تیز می شود. نسج نرم روی لثه نازک و آسیب پذیر می شود. زبان رشد بی رویه می کند و در جای خالی قرار می گیرد. در صورت از دست دادن دندان های بیشتر عملکرد در بدن ۴ تا ۵ برابر کاهش می یابد. و شخص به سمت غذاهای غیر فیبری و نرم گرایش پیدا می کند. در این زمان وقتی استخوان تحلیل می رود، حتی درمان توسط ایمپلنت های دندانی گاهی غیر ممکن و یا خیلی سخت و زمان بر می شود.

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن چگونه است؟

مقایسه روش های مختلف بی دندانی

ایمپلنتبریجدندان مصنوعی
مکان قرار گیریدر داخل استخوان فک محکم می‌شود
به دندان‌های کناری متصل شده و ثابت است
متحرک
مدت زمان ماندگاریبیشتر از ۲۰سالبین ۵ تا ۱۵ سال (شاید هم بیشتر)بین ۵ تا ۱۰ سال (شاید هم بیشتر)
راحتیمانند دندان طبیعیدر صورت جاگذاری خوب مانند دندان طبیعیبه مرور زمان لق شده و باعث ناراحتی می‌شود
زیبایی ظاهریمانند دندان طبیعیبسیار شبیه به دندان طبیعیکمی غیر طبیعی – ممکن است سیم‌ها نمایان شوند
عملکردمانند دندان طبیعیمانند دندان طبیعیدر مورد بعضی از غذاها ممکن است جویدن سخت باشد – برای تمیز کردن نیاز به در آوردن دارد
دیگر مشخصاتنیاز به جراحی دارد – ریسک کمی برای عفونت نیز وجود داردنیاز به تراشیدن دندان‌های سالم کناری داردمی‌تواند از جا کنده شود – به راحتی آسیب می‌بیند

کدام روش برای درمان بی دندانی بهتر است؟

با توجه به توضیحاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم افرادی که یک دندان خود را از دست داده اند می توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. این روش به دندان های دیگر آسیبی نمی رساند و از عمر طولانی ای برخوردار است. افرادی که به دنبال روش های کم هزینه و ارزان هستند می توانند از روش درمانی بریج استفاده کنند. اما نکته ای که در مورد بریج وجود دارد این است که عمر طولانی ندارد و امکان آسیب رساندن به دندان های سالم نیز در این روش وجود دارد. در برخی موارد حتی مشاهده شده است که استفاده از بریج باعث آسیب به استخوان فک بیمار شده است.

افرادی که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند می توانند از پروتزهای مصنوعی کمک بگیرند. این روش ارزان و کم هزینه است. در صورتی که از این پروتزها به صورت نیم ست استفاده شود مشکل تکلم و غذا خوردن نیز وجود نخواهد داشت. اما بهترین راه حل برای درمان جای خالی دندان ها همچنان استفاده از چند پایه ی ایمپلنت می باشد.

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

مزایای ایمپلنت در درمان بی دندانی

ایمپلنت بهترین گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. مزایای ایمپلنت از جمله راحتی، مقاومت بالا، کاربردی بودن و زیبایی باعث می شود تا رضایت خاطر بیماران نسبت به بریج های ثابت یا پرتز متحرک بیشتر باشد. برخی از فواید کاشت ایمپلنت دندانی به شرح زیر است:

 • طبیعی بودن

ایمپلنت با جراحی داخل استخوان فک قرار می گیرد. بنابراین این نوع درمان طبیعی تر از زمانی است که از دندانهای مصنوعی استفاده می شود. همچنین فرم صورت دستخوش تغییرات ناشی از دست دادن دندان نمی شود.

 • راحتی

بیمار نیازی به نگرانی درباره چسبندگی دندان مصنوعی، لغزش، صدای کلیک یا افتادن دندان وقت صحبت کردن نخواهد داشت.

 • تغذیه

با استفاده از ایمپلنت دندانی، بیمار بهتر می توانید غذای خود را بجود. این موضوع در حالی است که جویدن غذا با دندانهای مصنوعی گاهی سخت می شود. چرا که دندانهای مصنوعی به راحتی و درستی در دهان جاگیر نمی شود. بنابراین غذا خوردن دشوار خواهد شد.

 • حفظ ساختمان دندان های مجاور

پزشک متخصص در ایمپلنت، دندانهای مجاور را نمی تراشد. بنابراین دندان ها دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.

 • اعتماد به نفس

به خاطر اینکه ایملپنت بسیار شبیه دندان طبیعی است، بیمار تفاوت کمتری نسبت به دندان های طبیعی احساس می کند. دندان های مصنوعی چنین احساسی به بیمار نخواهد داد. بنابراین با ایمپلنت، اعتماد به نفس بیمار افزایش خواهد یافت. دندان های مصنوعی عادی همچنین می توانند بر وضعیت صحبت کردن شما تاثیر داشته باشد و اعتماد به نفس بیمار را زمان صحبت کردن کاهش دهد.

 • طول عمر

ایمپلنت دچار پوسیدگی نمی شود و  به طور معمول عمر ایمپلنت از سایر درمانهای جایگزین بسیار طولانی تر است. با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان، ایمپلنت دندانی دائم خواهد بود.

آیا بیماران دیابتی می توانند ایمپلنت کنند؟

آیا بیماران دیابتی می توانند ایمپلنت کنند؟

سوالات متداول

انواع بی دندانی چیست؟

بی دندانی به دو دسته جزئی و بی دندانی کامل دسته بندی می‌شود.

بی دندانی کامل چگونه درمان می‌شود؟

بی دندانی کامل از طریق دست دندان(پروتز متحرک) و ایمپلنت دندان(پروتز کامل) جبران می‌شود.

چه عواملی می‌تواند ریسک از دست رفتن دندان‌ها‌ را افزایش دهند؟

سن بالا: در اثر افزایش سن، مینای دندان‌ها‌ شروع به ساییده شدن می‌کنند. از طرفی، لثه‌ها‌یی که دندان‌ها‌ را در جای خود نگه می‌دارند، به سمت عقب حرکت می‌کنند. کاهش بزاق دهان شما در اثر افزایش سن، عاملی دیگر برای خراب شدن دندان‌ها‌ی شما خواهد بود. به‌هرحال، همه این عوامل می‌توانند ریسک ابتلا به بی دندانی را افزایش دهند.
سیگار کشیدن: افرادی که سیگار می‌کشند، احتمالا بیشتر از افراد دیگر با مشکل بی دندانی مواجه می‌شوند. چرا که سیگار می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌ها‌ی مختلف در لثه شود. اگر بیماری لثه پیشرفت کند، می‌تواند باعث خراب شدن استخوان‌ها‌ی نگهدارنده دندان‌ها‌ شود. بنابراین، احتمال از دست رفتن دندان در این حالت نیز وجود دارد.
جنسیت: به دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر عوامل هورمونی قرار دارند، ممکن است بیشتر شاهد مشکلات از دست رفتن دندان‌ها‌ باشند. به خصوص اگر زنان در دوران یائسگی باشند و پوکی استخوان با سرعت بیشتری در بدن رشد کند.

کدام روش به عنوان بهترین روش درمان بی دندانی شناخته می شود؟

بهترین روش که از مزیت های بسیاری برخوردار است روش ایمپلنت دندانی می باشد. این روش از دوام و استحکام بالایی برخوردار است و تنها مشکلی که برای آن وجود دارد بالا بودن هزینه های این روش می باشد.

آیا استفاده از بریج دندان توصیه می شود؟

بریج یک روش نسبتا مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست داده است. این روش طول عمر کوتاهی دارد و امکان آسیب زدن به دندان های دیگر را دارد. معمولا از بریج دندان تا دو دندان افتاده استفاده می کنند.

کلام آخر

در این مقاله در مورد عوارض بی دندانی و راه حل‌ های آن صحبت کردیم. به طور کلی، افرادی که با مشکل از دست رفتن دندان در اثر‌تر‌وما، خرابی دندان و یا افزایش سن مواجه شده‌اند، می‌بایست در کوتاه‌ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کنند. چون بی دندانی می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌ها‌ی مختلف دیگر از جمله بیماری‌ها‌ی گوارشی نیز شود.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد با استفاده از دندانپزشکان باتجربه بهترین خدمات را در زمینه بی دندانی ارائه می‌کنند.

اگر در مورد درمان بی دندانی سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره درمان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت نوبت

2 دیدگاه در ”عوارض بی دندانی و راه حل‌ های آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X