مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبتهای بعد از بلیچینگ دندان چیست؟ آیا مراقبت‌های بعد از این درمان زیبایی در دندانپزشکی را می‌دانید؟ آیا باید نکات خاصی را رعایت کنید؟

گاهی ممکن است فرد تصور کند که با انجام این کار دندان‌های او بدون نیاز به هیچ‌گونه مراقبت خاصی سفید باقی می‌مانند، اما این‌گونه نیست.
بلیچینگ دندان به طور کلی ماندگاری بالایی ندارد و در صورتی که فرد مراقبت‌های لازم پس از بلیچینگ را به درستی انجام ندهد، ماندگاری آن از میزان معمول نیز کمتر خواهد بود و به این ترتیب هزینه‌ای را که برای این روش زیبایی دندان پرداخته است، هدر خواهد داد.
در این مطلب اطلاعات جامع و لازم درمورد دستورالعمل‌های مراقبت از این روش و اهمیت توجه به آنها را بیان کرده‌ایم. پس تا انتهای آن با ما همراه باشید.

آیا بلیچینگ دندان نیاز به مراقبت دارد؟

تمام خدمات زیبایی، ترمیمی و درمانی دندان برای ماندگاری و حفظ زیبایی خود نیاز به مراقبت‌هایی دارند که اغلب این مراقبت‌ها مستلزم انجام کارهای پیچیده‌ای نیستند و فرد می‌تواند تنها با رعایت نکات ساده‌ای آنها را انجام دهد.
بلیچینگ دندان روشی است که به طور کلی ماندگاری بالایی ندارد و اغلب اثرات آن تا 6 ماه باقی می‌ماند. اما در صورتی که فرد در رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی سهل انگاری کند، نتایج و میزان ماندگاری رضایت بخشی دریافت نخواهد کرد.
بنابراین می‌توان گفت که میان مراقبت از بلیچینگ و ماندگاری آن ارتباط مستقیمی وجود دارد و در صورتی که می‌خواهید مدت زمان بیشتری دندان‌های خود را سفید نگه دارید، به شما توصیه می‌کنیم که به درستی از دندان‌های خود مراقبت کنید.

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟

آشنایی با ماهیت ارتودنسی و لمینت تا حدودی بعنوان یک راهنما برای تشخیص اینکه لمینت بهتر است یا ارتودنسی پیشنهاد می‌شود.

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان در 24 ساعت اول

24 تا 48 ساعت اول پس از بلیچینگ، مدت زمانی است که اهمیت زیادی در نتیجه درمان دارد و توصیه می‌شود که بیماران برای دریافت نتیجه خوب از سفید کردن دندان‌های خود و حفظ آن نکات بسیار ساده زیر را رعایت کنند:

 1. پرهیز از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی
  در طول این مدت زمان از مصرف نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های رنگی مانند چای، قهوه، شکلات، شراب قرمز و … خودداری نمایید.
 2. پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی
  بعضی از مواد غذایی از قبیل گوشت قرمز، شکلات، بلونز، سس سویا و … لکه‌های تیره‌ای بر روی دندان‌ها به وجود می‌آورند که در طول 24 تا 48 ساعت اول پس از بلیچینگ کردن باید از مصرف آنها اجتناب نمایید.
 3. پرهیز از مصرف سیگار
  سیگار کشیدن تأثیر بسیار بدی بر روی رنگ دندان‌ها می‌گذارد و زمانی که فرد دندان‌های خود را بلیچینگ می‌کند، میزان این تأثیر پذیری بیشتر می‌شود به همین دلیل توصیه می‌گردد که پس از انجام این روش و به ویژه در 24 ساعت اول از مصرف سیگار خودداری کنید.
 4. پرهیز از استفاده از دهانشویه و خمیر دندان رنگی
  استفاده از دهانشویه و خمیر دندان‌های رنگی (قرمز، آبی و …) تا 24 ساعت پس از بلیچینگ مجاز نیست، زیرا امکان رنگ پذیری دندان‌ها از این مواد وجود دارد.
 5. شستشوی دهان با محلول آب نمک گرم
  برای پیشگیری از التهاب لثه و دندان‌ها، توصیه می‌شود که در ساعات اولیه پس از بلیچینگ، دهان خود را با محلول آب نمک گرم شستشو دهید.
 6. استفاده از خمیر دندان ضد حساسیت
  به این دلیل که احتمال حساس شدن دندان‌ها پس از بلیچینگ وجود دارد، توصیه می‌شود که برای کاهش این حساسیت از خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید

لبخند لثه ای و درمان آن

برای پاسخ به ای سوال ابتدا باید بدانیم لبخند لثه ای چیست و علت بروز و روش های درمان آن چیست؟

نحوه مراقبت از بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان با استفاده از روش بلیچینگ همانند سایر تکنیک‌های زیبایی دندان برای افزایش ماندگاری و زیبایی خود نیاز به مراقبت‌هایی دارد که در ادامه توصیه های مهم برای مراقبت‌ از بلیچینگ دندان را بیان کرده‌ایم:

 1. عدم مصرف غذاهای حاوی رنگدانه
  رنگ‌دانه‌های موجود در مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی جذب دندان شده و باعث بد رنگ شدن آن می‌شوند. به دلیل حساس شدن دندان در 48 ساعت اول پس از بلیچینگ کردن و امکان جذب بیشتر این رنگ‌دانه‌ها توصیه می‌شود که در طول این مدت زمان از مصرف هرگونه مواد غذایی و نوشیدنی رنگی خودداری نمایید. این خوراکی‌ها شامل مواردی از قبیل چغندر، شراب قرمز، چای، قهوه، انواع توت‌ها و … است که در صورتی که می‌خواهید ماندگاری سفیدی دندان‌هایتان بیشتر شود، باید از مصرف آنها خودداری کرده و یا میزان مصرف آنها را به حداقل برسانید.
 2. اجتناب از مصرف دخانیات
  مصرف سیگار و هر نوع دخانیات دیگر، بر روی رنگ دندان‌ها تأثیر گذاشته و آنها را لکه دار و یا بد رنگ می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید سفیدی و زیبایی دندان‌های خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ کنید، توصیه می‌شود که پس از بلیچینگ از مصرف سیگار و انواع دخانیات دیگر پرهیز نمایید.
 3. اجتناب از مصرف غذاهای اسیدی
  به این دلیل که مواد سفید کننده دندان، منافذ آن را بازتر می‌کنند، حساسیت دندان به مواد اسیدی بیشتر شده و امکان لکه دار شدن و پوسیدگی آنها بالا می‌رود. پس از بلیچینگ دندان باید تا مدتی از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های حاوی مواد اسیدی خودداری کرد. به عنوان مثال از میان نوشیدنی‌ها و غذاهای حاوی مواد اسیدی می‌توان به مواردی از قبیل لیمو ترش، نوشابه، خیارشور، ترشی و … اشاره کرد.
 4. پرهیز از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های داغ یا سرد
  به این دلیل که پس از بلیچینگ کردن، دندان‌ها دچار مقداری حساسیت می‌شوند، باید در مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های خیلی سرد و یا خیلی گرم خودداری کرد. لازم به ذکر است که پس از گذشت چند روز میزان این حساسیت کم شده و فرد می‌تواند مجدداً غذاهای سرد و یا گرم میل کند.
 5. استفاده از خمیر دندان و دهانشویه مناسب
  استفاده از خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس و همچنین دهانشویه مناسب که بهتر است مطابق با پیشنهاد و توصیه دندانپزشک انجام شود، به کاهش حساسیت دندان‌ها پس از بلیچینگ و همچنین افزایش ماندگاری اثر آن کمک می‌کند.
 6. رعایت بهداشت دهان و دندان
  از مهمترین اصول مراقبت از روش‌های درمانی و زیبایی دندان‌ها رعایت بهداشت دهان و دندان است. انجام این کار نیاز به استفاده از خمیر دندان، مسواک و دهانشویه مناسب و استفاده از آنها به طور مرتب و صحیح است تا دندان‌ها تغییر رنگ ندهند و همچنین سلامت و زیبایی آنها حفظ شود.

بعد از بلیچینگ دندان چه غذاهایی بخورم؟

یکی از سؤالات پر تکرار پس از بلیچینگ کردن دندان‌ها این است که چه مواد غذایی را می‌توانم مصرف کنم؟

به طور کلی می‌توان گفت بهترین مواد غذایی که پس از انجام این روش می‌توان مصرف کرد، میوه‌ها و سبزیجاتی هستند که با افزایش ترشح بزاق دهان در خنثی کردن اسید آن و همچنین پاکسازی دندان‌ها نقش دارند. به عنوان مثال می‌توان مواردی از قبیل گل کلم، هویج، سیب، کرفس و لوبیا سبز را نام برد. علاوه بر این مصرف مواد غذایی بدون رنگدانه و مقوی از قبیل مرغ، بوقلمون (بدون چربی)، ماهی سفید، برنج سفید، پاستای سفید، پنیر سفید، پیاز سفید، سفیده تخم مرغ، سیب‌زمینی پخته شده، موز و ماست سفید کم‌چرب نیز توصیه می‌شود.

خمیر دندان مخصوص بعد از بلیچینگ

به طور معمول دندان‌ها پس از بلیچینگ کردن حساس می‌شوند و یکی از راه‌های کاهش این حساسیت، استفاده از خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس است. 10 تا از بهترین خمیر دندان‌های مخصوص دندان‌های حساس که در بازار موجود هستند و می‌توانید پس از مشورت با دندانپزشک خود آنها را تهیه کنید.
از این موارد می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره داشت:

 • وی وان
 • میسویک مدل Zero Sensitive
 • خمیر دندان اورال – بی مدل ۱.۲.۳
 • خمیر دندان کربن اکتیو بنسر مدل Charcoa
 • خمیر دندان نانو فارمد مدل N-HAP Sensitive
 • خمیردندان ایروکس مدل sensitive
 • خمیر دندان ضد حساسیت پلاسترین
 • خمیر دندان ضد حساسیت پاستا دل کاپیتانو
 • خمیر دندان سیگنال سری Sensetive Expert مدل Gum Care

سؤالات متداول

آیا بلیچینگ نیاز به مراقبت خاصی دارد؟

خیر. نکات مراقبت از این درمان بسیار ساده هستند و فرد تنها با رعایت بهداشت دهان و دندان خود، عدم مصرف سیگار و الکل و همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب می‌تواند ماندگاری آن را افزایش دهد.

در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های مراقبت از بلیچینگ چه اتفاقی می‌افتد؟

با رعایت نکردن دستورالعمل‌های مراقبتی و یا سهل انگاری در رعایت مداوم آنها، ماندگاری سفیدی دندان‌ها کم می‌شود و پس از مدت زمان کوتاهی مجدداً بد رنگ می‌شوند.

آیا پس از سفید کردن دندان‌ها با استفاده از این روش محدودیت غذایی وجود خواهد داشت؟

خیر. تنها در دو روز اول پس از بلیچینگ کردن، نیاز است که بیمار در مصرف مواد غذایی دقت کند. پس از آن همانند همیشه امکان مصرف مواد غذایی معمول وجود خواهد داشت، فقط باید در مسواک زدن پس از میل کردن هر وعده غذایی دقت کرد تا دندان‌ها سریعاً رنگ غذا را به خود جذب نکنند.

اگر در مورد بلیچینگ دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره بلیچینگ دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X