خمیر دندان مناسب کامپوزیت ونیر

بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت چیست؟ در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که دندان‌های خود را کامپوزیت کرده اید باید توجه داشته باشید که نگهداری و مراقبت از دندان‌های کامپوزیت شده یک امر بسیار مهم و ضروری است.

به طور کلی مراقبت پس از کامپوزیت یکی از مواردی است که افراد برای داشتن دندان‌هایی زیبا و جذاب به انجام آن می‌پردازند اما بهتر است بدانید که در صورت مراقبت نکردن از کامپوزیت دندان‌های خود با مشکلات بسیار زیادی همچون زرد شدن کامپوزیت، ایجاد آسیب در سطح کامپوزیت و … مواجه می‌شوند؛ یکی از مواردی که می‌تواند بر سلامت کامپوزیت شما تاثیر بسیار خوبی بگذارد انتخاب خمیر دندان مناسب کامپوزیت است.

در ادامه مطلب تمام ویژگی‌های یک خمیر دندان خوب برای دندان‌های کامپوزیت شده را برای شما شرح داده ایم تا بتوانید به انتخاب خمیر دندان مناسب دندان‌هایتان بپردازید.

چرا انتخاب بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت مهم است؟

حداقل دو بار مسواک زدن در روز برای سالم و تمیز نگه داشتن دندان‌ها ضروری است اما شما وقتی کامپوزیت انجام داده‌اید باید بیش از هر زمان دیگری نسبت به انتخاب خمیر دندان خود وسواس به خرج دهید.

ممکن است متوجه این موضوع نشوید اما انواع خاصی از خمیردندان‌ها بیشتر از اینکه به درد دندان‌ها بخورند، به آنها آسیب می‌رسانند. بنابراین، ایده خوبی است که در مورد خصوصیات خمیر دندان‌ها و برندهای تولید کننده آنها اطلاعات خود را افزایش دهید.

کدام خمیر دندان‌ها برای کامپوزیت نامناسب هستند؟

افرادی که دندان‌هایشان را کامپوزیت کرده‌اند، نباید از دو نوع خمیر دندان زیر استفاده کنند:

  • خمیر دندان‌های ساینده: خمیر دندان با مواد ساینده مانند این است که یک کاغذ سنباده فوق العاده ریز را به دندان‌های خود می‌کشید. حتی ساینده‌ای به ظاهر بی‌خطر مانند جوش شیرین می‌تواند بر وضعیت کامپوزیت دندان تأثیر منفی بگذارد.
  • خمیر دندان‌های سفید کننده: خمیردندان‌های سفید کننده حاوی هیدروژن پراکسید هستند. این ماده شیمیایی کامپوزیت را سفید نمی‌کند اما باعث فرسودگی آن در بلند مدت می‌شود. خمیردندان‌های سفید کننده می‌توانند سال‎ها از عمر کامپوزیت بکاهد.

ویژگی خمیر دندان مخصوص کامپوزیت

بهتر است بدانید که هر خمیر دندانی از ویژگی بخصوصی برخوردار است و برای محاقظت از کامپوزیت دندان خود باید خمیر دندان مناسبی را خریداری نمایید؛ به طور کلی خمیر دندان مناسب کامپوزیت دارای ویژگی‌هایی می‌باشد که در ادامه این ویژگی‌ها را برای شما شرح داده ایم:

  • میزان RDA یاهمان سایندگی خمیر دندان کمتر از 80 درصد باشد.
  • اجتناب از خرید خمیر دندان‌های ذغالی
  • استفاده از خمیر دندان بدون رنگ یا نزدیک به رنگ سفید
  • ضد حساسیت بودن خمیر دندان
  • در خمیر دندان ترکیبات سیلیکا بکار رفته باشد.
  • خرید خمیر دندان فاقد سدیم کربنات، جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

چرا نباید از خمیر دندان‌ها با مواد ساینده استفاده کرد؟

مواد ساینده در بسیاری از خمیردندان‌ها رایج است. به عنوان مثال جوش شیرین ساینده رایج در بسیاری از محصولات مراقبت از دندان وجود دارد. ساینده های معمول دیگر شامل کربنات کلسیم، ژل‌های سیلیس کم آب، اکسیدهای آلومینیوم هیدراته، کربنات منیزیم، نمک‌های فسفات و سیلیکات‌ها هستند. هر یک از این مواد را روی بسته بندی محصول جستجو کنید.

چرا نباید از خمیردندان‌های سفید کننده استفاده کرد؟

ما اشاره کردیم که کامپوزیت در برابر لک مقاوم است، به این معنا که خمیر دندان‌های سفید باعث روشن شدن آن نمی‌شوند. با این وجود دلیل مهم‌تری وجود دارد که باید از خمیردندان‌های سفید کننده جلوگیری کرد. هیدروژن پراکسید موجود در خمیردندان‌های سفید کننده می‌تواند مواد کامپوزیت را نرم کند که منجر به سایش اضافی هنگام مسواک زدن دندان می‌شود و آسیب‌های ساینده را تشدید می‌کند.

بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت چیست؟

بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که از خمیر دندان‌های ژل غیر ساینده استفاده کنند. در این نوع خمیردندان‌ها هیچ ماده مضری وجود ندارد، این بدان معناست که شما می‌توانید بدون نگرانی دندان‌های کامپوزیت خود را تمیز کنید. بنابراین، مهم است که در زمان خرید خمیر دندان مناسب، روی بسته بندی محصول را بخوانید تا عنوان ژل غیر ساینده در آن قید شده باشد.

خمیر دندان با خاصیت ضد حساسیت برای کامپوزیت مناسب است؟

خمیر دندان‌هایی که برای دندان‌های حساس فرموله می‌شوند، گزینه خوبی بعد از انجام کامپوزیت هستند. بسیاری از بیماران در چند روز یا هفته‌های اول پس از درمان حساسیت بیشتری را تجربه می‌کنند. یک خمیر دندان که برای حساسیت تولید شده است می‌تواند ضمن مفید بودن برای کامپوزیت، به کاهش علائم کمک کند.

این خمیر دندان‌ها مواد خشن کمتری دارند که لطافت بیشتری روی مینای دندان ایجاد می کنند. این مواد برای کامپوزیت نیز مفید هستند زیرا احتمال آسیب رساندن به آن را کمتر می‌کنند.

آیا فلوراید به کامپوزیت آسیب می‌رساند؟

بیماران اغلب می‌پرسند که آیا فلوراید گزینه مطمئنی است؟ خمیر دندان‌های حاوی فلوراید نه تنها ایمن هستند بلکه گزینه مناسبی برای کامپوزیت هستند. فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند. از آنجا که پوسیدگی دندان یکی از رایج‌ترین دلایلی است که نیاز به برداشتن کامپوزیت را اجتناب ناپذیر می‌کند، فلوراید می‌تواند در طولانی شدن طول عمر کامپوزیت مفید باشد.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید کامپوزیت‌های شما دوام بالایی داشته باشند، حتماً برای معاینات منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. نظافت و معاینات هر شش ماه به دندانپزشکان این امکان را می‌دهد تا مراقبت‌های پیشگیرانه اساسی انجام دهند. در هر صورت، سعی کنید از بهترین مارک خمیر دندان برای کامپوزیت استفاده کنید تا طول عمر کامپوزیت‌های خود را افزایش دهید.

3 دیدگاه در ”بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X