روکش دندان گزینه‌ای مناسب جهت بازسازی شکل طبیعی و عملکرد عادی دندان‌های آسیب‌دیده‌ای است که نمی‌توان آنها را به وسیله پُر کردن ترمیم نمود. روکش دندان یک کلاهک به شکل دندان است که بر روی دندان قرار می‌گیرد تا اندازه و شکل آن بازسازی شود و قدرت دندان و زیبایی ظاهری آن نیز بهبود پیدا کند. امروزه با وجود روکش‌های تمام سرامیکی، یک استاندارد جدید در عرصه دندانپزشکی زیبایی تعریف شده است. این روکش‌ها نه تنها زیبایی ظاهری و در عین حال غیر قابل تشخیص دندان را به آن باز می‌گردانند، بلکه بهترین و طبیعی‌ترین طرح لبخند را برای شما به ارمغان می‌آورد. روکش‌های تمام سرامیکی در واقع به منزله جواهراتی در عرصه دندانپزشکی زیبایی هستند و می‌توان آنها را از جنس مواد مختلفی ساخت تا با نیازهای عملکردی و زیبایی‌شناختی شما کاملاً مطابقت داشته باشد.

روکش‌های تمام سرامیکی، بدون شک زیباترین نوع روکش برای هر دندانی هستند. در روکش‌هایی که از اتصال سرامیک به فلز ساخته شده‌اند، در واقع یک لایه سرامیکی بر روی روکش فلزی قرار گرفته است تا رنگ واقعی روکش فلزی را بپوشاند. این باعث می‌شود که این روکش‌ها شفافیت و درخشندگی خوبی نداشته باشند و از نظر ظاهری مشابه با دندان‌های طبیعی نباشند. بنابراین شفافیت و زیبایی طبیعی یک دندان را فقط می‌توان با روکش‌های ساخته شده از سرامیک خالص بازسازی کرد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی پاسارگاد روکش‌های تمام سرامیکی را به عنوان بهترین گزینه در میان تعداد زیادی از انواع روکش‌های مختلف به شما توصیه می‌کنند تا با استفاده از آن بتوانید بهترین طرح لبخند خود را داشته باشید.

روکش تمام سرامیکی چیست؟

روکش‌های تمام سرامیکی به طور کامل از جنس سرامیک باکیفیت بالا (بهترین و مرغوب‌ترین نوع سرامیک) ساخته شده‌اند. این روکش‌ها همان کاری را انجام می‌دهند که روکش‌های قدیمی‌تر و با جنس‌های دیگر انجام می‌دادند، از جمله محافظت از دندان‌های ضعیف شده، بازسازی دندان‌های شکسته، نگه داشتن بریج دندانی در جای خود و یا اصلاح دندان‌هایی که تغییر رنگ یا تغییر شکل داده‌اند. ویژگی مهم و منحصر به فرد روکش‌های تمام سرامیکی که نقطه برتری آنها از نظر زیبایی نسبت به روکش‌های فلزی یا طلایی قدیمی محسوب می‌شود، قابلیت این روکش‌ها در انتقال بهتر نور از طریق جسم دندان است. در واقع بدنه ضخیم و شفاف روکش سرامیکی به بهترین شکل می‌تواند از نظر نفوذ نور به آن مشابه با مینای دندان‌های طبیعی عمل کند. این باعث می‌شود که شکل ظاهری طبیعی دندان پس از روکش کردن با روکش‌های تمام سرامیکی به خوبی بازسازی شود و ظاهر درخشنده یک دندان طبیعی را پیدا کند و در ظاهر اصلاً قابل تشخیص از دندان‌های طبیعی نباشد.

روکش‌های تمام سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟

روکش‌های تمام سرامیکی برای افرادی که قصد دارند شکل ظاهری و عملکرد طبیعی دندان‌های جلویی خود را بازسازی کنند، گزینه مناسبی است. زیبایی منحصر به فرد این روکش‌ها باعث می‌شود که درخشندگی و جلوه دندان‌های طبیعی را داشته باشند و از نظر ظاهری قابل تشخیص از دندان طبیعی نباشند. این روکش‌ها به دلیل ماهیت خاص مواد سرامیکیی، برای افرادی که از دندان قروچه شدید رنج می‌برند و یا برای دندان‌های عقبی که فشار زیادی روی آنها وارد می‌شود، توصیه نمی‌شود.

انواع روکش های سرامیکی

روکش های تمام سرامیک بر اساس جنس و ترکیب سرامیکی همچنین روش ساخت متفاوت هستند.

روکش‌های زیرکونیا

این نوع از روکش‌های دندانی در صورتی که به شکل درست و اصولی کار شوند، می‌توانند ظاهری کاملاً زیبا و طبیعی داشته باشند. در واقع برای آنکه در قاعده این روکش‌ها در محل خط لثه یک خط سیاه رنگ دیده نشود، نباید آن را با سمنت‌های دندانی رایج بر روی سطح دندان چسباند، بلکه باید به صورت باندینگ بر روی سطح دندان قرار بگیرد.

روکش ایمپرس

اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم، ایمپرس در واقع یک نوع پورسلاین نیست، بلکه بیشتر شبیه به شیشه است. در واقع می‌توان گفت جنسی شبیه به سرامیک دارد. جایگیری روکش‌های ایمپرس بر روی دندان به شکل دقیق‌تر و بهتری نسبت به روکش‌های سرامیکی فلدسپات انجام می‌شود. از نظر ظاهری روکش‌های ایمپرس بسیار زیبا هستند و بعضی از متخصصین دندانپزشکی زیبایی این روکش‌ها را به خاطر زیبایی بی‌نظیر آنها نسبت به تمام انواع دیگر روکش‌ها ترجیح می‌دهند.

روکش ایمکس

روکش‌های ایمکس به گزینه بسیار رایج و محبوب برای متخصصین دندانپزشکی زیبایی تبدیل شده‌اند. این روکش‌ها از جنس دیسیلیکات لیتیوم که یک نوع سرامیک بسیار محکم و قوی است، ساخته شده‌اند. این روکش‌ها را هم می‌توان از طریق قالب‌گیری یا کاستینگ (شبیه به روکش‌های ایمپرس) و یا از طریق تراش با دستگاه مخصوص روکش‌های سرک تهیه کرد. در مواردی که زیبایی ظاهری برای روکش اهمیت خیلی زیادی داشته باشد، این روکش ابتدا قالب‌گیری یا تراشیده می‌شود.

لمینیت سرامیکی بدون تراش دندان

روكش كاد كام

روکش کاد کام از جنس سرامیک که کاربرد آن در ساخت روکش دندان و لمینت دندان است ، نحوه ساخت این روکش به این صورت است که بلوک سرامیکی توسط کامپیوتر با تراش شکل می گیرد.مزیت فوق العاده این روش در سرعت آماده شدن این سیستم می باشد ، به این صورت که می توان در ظرف چند ساعت در مطب روکش سرامیکی و یا لمینت دندان را ساخت.جهت ساخت روکش کاد کام ابتدا اسکن دندان های بیمار گرفته می شود سپس اطلاعات اسکن به کامپیوتر ارسال می شود و بصورت مجازی طراحی روکش دندان یا لمینت دندان انجام و سپس اطلاعات طراحی به دستگاه تراش ارسال و دستگاه تراش بلوک سرامیکی را می تراشد.عیب این سیستم به دلیل آنکه از یک بلوک تک رنگ برای ساخت روکش دندان استفاده می شود نسبت به دیگر سیستم های روکش دندان که لایه لایه از رنگ های گوناگون ساخته می شوند کمتر است.

روكش لومينيرز

روكش لومينيرز ویژگی عالی دارد و آن عدم نیاز به تراش دندان است ، این سیستم به دلیل استحکام بالایی که دارد در ضخامت های خیلی نازک ساخته می شود ، این ویژگی باعث شده دندان ها هنگام نصب این سیستم سرامیکی به حداقل تراش دندان نیاز داشته باشند.در واقع روكش لومينيرز یک نوع سیستم کانتکت لنز می باشد.عیب روكش لومينيرز هزینه بالای آن و تحت انحصار بودن آن در شرکت سازنده آمریکایی می باشد ، از این جهت که باید قالب گیری انجام شده را با پست به آمریکا ارسال کرد.

مراحل روکش دندان

در این مطلب با مراحل انجام روکش دندان که یکی از ترمیم های دندانی برای درمان پس از عصب کشی، شکستگی دندان یا درمان زیبایی (اصلاح طرح لبخند) است آشنا می شویم.

مزایا

  • برتری در زیبایی؛ نتایج حاصل از روکش‌های تمام سرامیکی حالت کاملاً طبیعی و عادی دارد و از نظر زیبایی به هیچ وجه با روکش‌های طلا یا فلزی قدیمی قابل مقایسه نیست.
  • مناسب برای ترمیم آسیب‌دیدگی‌ها یا ناهنجاری‌های دندان‌های جلویی که از نظر زیبایی اهمیت زیادی دارند.
  • بدون خطر نمایان شدن قسمت فلزی یا لبه‌های فلزی در اطراف دندان
  • اصلاح مشکل تغییر رنگ دندان‌ها بدون نیاز به سفید کردن دندان
  • بازیابی قدرت جویدن غذا به شکل طبیعی که به خاطر آسیب‌دیدگی دندان‌ها از دست رفته بود.
  • جایگزینی دندان‌های افتاده به منظور بهبود سلامتی و زیبایی دهان با استفاده از بریج دندان
  • ایجاد زیباترین و طبیعی‌ترین طرح لبخند که با استفاده از یک روکش دندانی، امکان آن وجود دارد.
  • حفظ دندان‌های طبیعی با صرف هزینه‌ای کمتر در مقایسه با کاشت دندان در آینده

تفاوت لمینت و روکش دندان

تفاوت لمینت و روکش دندان یکی از سوالات رایج بیماران است.

معایب

در ساختار روکش‌های تمام سرامیکی از هیچ گونه مواد فلزی استفاده نمی‌شود و بنابراین این روکش‌ها از نظر دوام و طول عمر با روکش‌های فلزی یا سرامیکی – فلزی قابل مقایسه نیستند. در واقع زیبایی بیشتر این روکش‌ها به قیمت استحکام و دوام کمتر آنها تمام شده است. با این حال یک گزینه دیگر از این نوع روکش‌ها وجود دارد که زیبایی روکش‌های تمام سرامیکی و استحکام روکش‌های فلزی را با هم دارد. مطالعات اخیر نشان داده است که روکش‌های ساخته شده از جنس یک ماده جدید به نام مونولیتیک زیرکونیوم، می‌تواند نسبت به روکش‌های فلزی و یا سرامیکی– فلزی، از استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به شکستگی و ترک‌خوردگی برخوردار باشد.به همین دلیل است که روکش‌های تمام سرامیکی برای مواردی که به دوام و استحکام بالایی برای یک روکش دندان نیاز است، توصیه نمی‌شوند.متخصصین ما مناسب‌ترین نوع روکش که به بهترین شکل با نیازهای زیبایی و عملکردی شما مطابقت داشته باشد را به شما توصیه خواهند کرد.

هزینه

هزینه روکش‌های سرامیکی به چندین عامل مختلف بستگی دارد هزینه روکش دندان در افراد مختلف می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. برخی از مهم‌ترین عواملی که بر هزینه این روکش‌ها تأثیر دارند شامل محل انجام درمان، دستمزد دندانپزشک (بسته به میزان مهارت، تجربه و اعتبار او در زمینه دندانپزشکی ترمیمی)، تجهیزات دندانپزشکی (تجهیزات جدید و فناوری‌های به‌روز)، میزان تجربه کارکنان، کیفیت خدمات و مراقبت‌های ارائه شده و نهایتاً نوع روکش مورد استفاده می‌باشد. بنابراین هزینه دقیق روکش‌های تمام سرامیکی بسته به تمامی عواملی که در بالا به برخی از آنها اشاره شد، می‌تواند تا حد زیادی متغیر باشد. در مورد پوشش هزینه‌ها توسط بیمه و شرایط پرداخت این هزینه‌ها باید قبل از اقدام به درمان، اطلاعات لازم را کسب کنید.

اینستاگرام

2 دیدگاه در ”روکش های تمام سرامیک – دکتر روشن طلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X