کاشت فوری دندان چیست؟ ایمپلنت فوری یک روش نسبتا جدید برای جاگزینی دندان است. زمانی که به هر دلیلی شخصی دندان خود را از دست می دهد، باید بلافاصله برای کاشت دندان و جایگزینی دندان، به جراح فک و صورت مراجعه کند. چرا که خالی ماندن جای دندان، علاوه بر مشکلات بهداشتی که ایجاد خواهد کرد، میتواند باعث تغییر شکل فک و صورت شود. این جایگزینی به دو روش انجام می شود: ایمپلنت معمولی و ایملپنت فوری.

در این مقاله می خواهیم درباره ایمپلنت فوری، معایب و مزایای آن، شرایط استفاده و مراحل ایمپلنت فوری برایتان بگوییم. لطفا با ما همراه باشید. همچنین این مقاله را برای کسانی که دندان خود را از دست داده اند و یا به فکر جایگزینی دندان از دست رفته خود هستند، ارسال کنید.

کاشت فوری دندان

اما اصطلاح ایمپلنت فوری که در زبان فارسی گفته میشود به دو درمان و اصطلاح متفاوت در انگلیسی مربوط است.

 • ایمپلنت فوری یا fresh socket یا immediate insertion به کاشت ایمپلنت همزمان با کشیدن دندان گفته میشود.
 • اصطلاح دیگری که باز با نام ایمپلنت فوری معروف است، ترجمه مصطلحی از immediate loading است. ایمپلنت فوری در اینجا یعنی گذاشتن پروتز بر پایه ایمپلنت همزمان با کاشت ایمپلنت. البته این پروتز موقت است. بعد از پروسه استيواینتگریشن یا جوش خوردن ایمپلنت به استخوان پروسه پروتز دایم طبق روال معمول انجام میشود.

هر دو اینها از روش های متفاوت ایمپلنت فوری هستند. هر کدام از این روش ها، با توجه به وضعیت دندان شما توسط متخصص انتخاب خواهد شد. در ادامه درباره تفاوت این دو روش و به طور کلی کاشت فوری بیشتر برایتان خواهیم گفت.

تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی چیست؟

آیا این روش می‌تواند جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته باشد؟

ایمپلنت فوری (fresh socket)

ایمپلنت فوری خود شامل دو حالت است.در ترجمه فارسی به هر دو حالت ایمپلنت فوری گفته میگویند. در روش fresh socket کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت و پروتز در یک جلسه انجام می شود. پزشک از پودر استخوان و ممبران برای پر کردن فضای خالی بین دندان و ایمپلنت استفاده می کند. این مواد باعث می شود که ایمپلنت در محل خود ثابت شود. باید بدانید که امکان انجام این روش برای همه امکان پذیر نیست. در واقع وضعیت دندانی شما باید توسط جراح بررسی شود تا امکان انجام  fresh socket بررسی شود.

قیمت ایمپلنت فوری

به این نکته توجه کنید که ایمپلنت فوری یک کار تخصصی است و باید توسط دو متخصص انجام شود: متخصص پروتز و جراح فک و صورت. باید به این نکته توجه داشته باشید که کشیدن دندان خود عامل مهمی در انجام ایمپلنت است. اگر دندان شما به روش معمولی کشیده شود. میتواند قسمت هایی از استخوان معمولی را از بین ببرد. پزشکی که دندان را برای ایمپلنت میکشد، حتما و حتما باید طوری این کار را انجام دهد که آسیبی به استخوان های محل بی دندانی وارد نکند. این کار توسط جراح فک و صورت به راحتی صورت میگیرد. انجام این کار توسط جراح، قطعا به نفع دندان های شما خواهد بود.

عامل دیگری که درباره قیمت ایمپلنت باید در نظر بگیرید، این است که انتخاب درست پزشک میتواند کیفیت و سلامت ایمپلنت دندان تان را تضمین کند. باید بدانید که رشته متخصص ایمپلنت وجود ندارد! در واقع، متخصصینی که میتوانند دندان شما را ایمپلنت کنند، متخصص پروتز هستند. پیشنهاد میکنیم حتما برای انجام جراحی و کشیدن دندان، به جراح فک و صورت و برای روکش ایمپلنت، به متخصص پروتز مراجعه کنید.

تعیین قیمت ایمپلنت

در تعیین قیمت ایمپلنت نوع برند انتخابی پزشک بسیار مهم است. قیمت ایمپلنت فوری (immediate loading) نیز نسبت به ایمپلنت معمولی بالاتر است. چرا که در ایمپلنت فوری با پروتز موقت (immediate loading) نیاز به یک پروتز موقت است تا زمان ساخت پروتز نهایی روی ایمپلنت جاگذاری شود. در ایمپلنت فوری (هر دو حالت) پزشک از پودر استخوان برای کاهش تحلیل استخوان استفاده میکند. نوع کشیدن دندان نیز، در تعیین قیمت ایمپلنت تاثیر دارد. حفظ استخوان دندانی که قرار است ایمپلنت شود، عامل بسیار مهمی در حفظ دندان ایمپلنت شده ی شماست.

پیشنهاد میکنیم برای دریافت هزینه دقیق ایمپلنت، به این شماره پیام دهید و سوال خود را مطرح کنید تا مشاورین کلینیک دکتر روشن طلب پاسخگو باشند و یا برای هزینه ایمپلنت فوری دندان با این شماره 01332123209 تماس بگیرید.

عوامل موثر روی قیمت ایمپلنت دندان

در این مقاله عوامل موثر در قیمت ایمپلنت دندان را بررسی خواهیم نمود.

ایمپلنت فوری چگونه انجام می شود؟

بسیاری از بیماران، دوست دارند پیش از انجام هر عمل و یا تغییری درباره جزییات آن بیشتر بدانند. علم به اینکه این روش چگونه انجام می شود، چه مراحلی دارد و یا نگاه کردن به فیلم ایمپلنت فوری میتواند احساس اعتماد و اطمینان بیشتری برای بسیاری از بیماران عزیز ایجاد کند.

ایمپلنت دندان چقدر زمان می برد؟

ایمپلنت دندان چند جلسه طول میکشد؟

مراحل ایمپلنت فوری دندان

در این بخش درباره مراحل ایمپلنت فوری برایتان خواهیم گفت.

پیش از کاشت و ایمپلنت فوری

اما ایمپلنت فوری شامل چه مراحلی است؟ در ابتدا با مراجعه به جراح فک و صورت، وضعیت دندان مشکل دار دارد، بررسی شود. در واقع متخصص و جراح پیش از تعیین وقت کاشت دندان با معاینه بیمار، از مناسب بودن روش درمانی ایمپلنت فوری مطمئن خواهند شد. این کار با عکس رادیوگرافی و سی تی اسکن و مشاهده ضخامت استخوان فک، وضعیت ریشه های دندان و نواحی اناتومیک فکی از جمله محل سینوس و عصب فکی انجام می شود.

جلسه کاشت دندان

ایمپلنت فوری یک جراحی است بنابراین منتظر آمپول بی حسی باشید. جراح فک در این مرحله دندان تان را میکشد. برای کاشت ایمپلنت، پزشک حفره ای در لثه و قسمتی بی دندانی ایجاد میکند. تا ایمپلنت را در آن قرار دهد. این حفره همان جایی است که ایمپلنت (ریشه های مصنوعی و نگهدارنده دندان) در آن قرار می گیرد. اندازه سوراخی که برای قرار گیری ایمپلنت در استخوان فک، ایجاد می شود و موقعیت ان میتواند از موارد مهمی باشد که متخصصین به آن توجه میکنند. پزشک پس از ایجاد حفره و یا سوراخ، ایمپلنت را در آن محل قرار میدهد. در نهایت پزشک پروتز را به ایمپلنت وصل می کند.

تفاوت ایمپلنت فوری و معمولی درست در همین نقطه است. در واقع در این مرحله پس از قرارگیری ایمپلنت و پیچ در داخل دهان، نیاز نیست چند ماه صبر کنیم تا استخوان ناحیه بی دندانی تشکیل شود. اگر از روش  fresh socket ایمپلنت فوری دندان شما انجام شود، حدود دو ماه زمان بی دندانی کمتری خواهید داشت علاوه بر مزایای دیگری که پیشتر ذکر شد. اگر از روش  immediate loading استفاده شود، متخصص پروتز دندان، پروتز موقتی را در دهان شما و روی پیچ قرار می دهد.

این پروتز موقتی تا چند ماه در دهان شما وجود خواهد داشت. البته باید جنس این روکش به گونه ای باشد، که با جویدن کارایی خود را خیلی زود از دست ندهد و در واقع عفونت و یا ایجاد مشکل در ایمپلنت نشود. در واقع به صورت خلاصه می توان گفت که ایمپلنت فوری دندان شامل قرارگیری پایه ایمپلنت، وصل اباتمنت و تاج دندان است.

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

اما مگر هر دوی این روش‌ها شامل جراحی پیوند استخوان نمی‌شوند؟

مزایای ایمپلنت فوری دندان

 • کوتاه بودن زمان بی دندانی
 • پروسه درمان، حذف یکی از مراحل جراحی و ادغام دو جراحی در یک جلسه. در واقع میتوان گفت که این از مهم ترین مزایای ایمپلنت فوری از نظر بیماران است: کوتاه شدن دوره درمان ایمپلنت فوری.
 • اما مهم ترین مزیت ایمپلنت فوری از نظر متخصصین، حفظ استخوان در مدت زمان ترمیم است. در این روش از تحلیل و از دست رفتن بیشتر استخوان، در فاصله بین کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت، جلوگیری می شود.
 • کاهش تعداد جلسه های درمانی و جراحی های لازم برای ایمپلنت
 • افزایش اعتماد بنفس بیمار به خاطر حفظ ظاهر به شکل اول و زیبایی بیشتر
 • درد و عوارض کمتر
 • نداشتن دندان میتواند در ادای کلمات تاثیرگذار باشد. در این روش وضعیت آوایی و ادای کلمات بیمار را دچار مشکل نخواهد کرد.

عوارض ایمپلنت فوری دندان

 • هزینه بیشتر نسبت به کاشت دندان استاندارد
 • امکان لطمه در مرحله جای گیری ایمپلنت در فک و صورت در روش (immediate loading)
 • به طور کلی عوارض این روش نسبت به مزایای آن بسیار کم است.

آیا همه میتوانند ایمپلنت دندان فوری انجام دهند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که ایمپلنت فوری نیز، نیاز به شرایط خاصی دارد. در واقع با توجه به وضعیت دندان های شما درباره روش ایمپلنت، تصمیم گیری خواهد شد. مهم ترین مورد این است که ایمپلنت دارای ثبات کافی در استخوان باشد. به گونه ای که در اثر immediate loading  دچار شکست نشود یا به اصطلاح fail نشود. این مورد بستگی به شرایط و طول و قطر استخوان فرد پذیرنده ایمپلنت دارد.

اکلوژن بیمار، در واقع نحوه قرار گیری دندانهای بالا و پایین نسبت بهم در حالتهای مختلف، میتواند در وارد شدن و یا نشدن نیروی مخرب به دندان ها تاثیر گذار باشد. تشخیص اینکه آیا شما کاندیدا هستید یا نه به وضعیت دندان شما و نظر پزشک جراح بستگی دارد. اگر به دنبال جواب این سوال برای دندان های خودتان هستید میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را از مشاوران کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد دریافت کنید.

طول عمر ایمپلنت فوری

پاسخ به این سوال، بسیار به روش نگهداری شما از دندان بستگی دارد. در واقع طول عمر ایمپلنت فوری شبیه به یک دندان معمولی است. یک دندان معمولی با نیازهای معمول. ایمپلنت فوری میتواند بین 15 تا 20 سال عمر کند و تعیین سن دقیق بستگی به میزان رعایت بهداشت دهان و دندان شما دارد. البته این امکان نیز وجود دارد که که تاج دندان، مانند بریج دندان پس از مدتی نیاز به تعویض داشته باشد.

ایمپلنت فوری دندان جلو

همانطور که گفتیم، دو نوع ایمپلنت فوری وجود دارد. ایمپلنتی که برای دندان های جلو انجام می شود، immediate loading  نام دارد. ایمپلنت فوری دندانهای جلو به این دلیل انجام می شود تا زمانی که شخص می خندد، جای خالی دندان مشخص نباشد. ایمپلنت فوری، جایگزینی موقتی به شما میدهد تا زیبایی شما حفظ شود. تا زمانی که پزشک تاج دائمی را در دهان شما قرار دهد. ایمپلنت دندان جلو به خاطر زیبایی عمل مهمی است. توجه داشته باشید که ایمپلنت fresh socket برای تمام دندان های فک کاربرد دارد.

بهترین متخصص ایمپلنت در رشت

یکی دیگر از مواردی که شاید در کمتر کلینیکی به آن توجه لازم باشد این است که ایمپلنت دندان، کار یک پزشک نیست! در واقع جراحی و ایمپلنت باید توسط متخصصین مربوط به بخش خود انجام شود. این تعهدی است که در کلینیک دکتر روشن طلب به آن عمل می شود. در این کلینیک دندان شما توسط جراح فک و صورت و متخصص پروتز، ایمپلنت می شود. در واقع پروتزهای ایمپلنت و دندان توسط متخصصین پروتز و جراحی ها توسط جراح ایمپلنت و جراح فک و صورت انجام میشود. تخصص گرایی و انجام درست و کامل مراحل ایمپلنت، تعهد و روشی است که سلامت قطعی دندان های شما را تضمین می کند.

سوالات متداول

آیا می‌توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت را کاشت؟

بله، کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت در یک نوبت امکان پذیر است. دو شرط همچنان باید رعایت شود: دندان‌های شما نباید هیچ گونه عفونت یا نقص استخوانی داشته باشند.

ایمپلنت‌های دندانی چگونه باید نگهداری شوند؟

مراقبت از ایمپلنت به اندازه دندان طبیعی شما مهم است. برای حفظ آن‌ها باید روزی ۲ بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا از تجمع پلاک جلوگیری کنید.

آیا همیشه امکان کاشت ایمپلنت فوری وجود دارد؟

خیر، همیشه امکان کاشت فوری ایمپلنت دندان وجود ندارد. در واقع، در برخی موارد، ساختار استخوانی دهان بیمار ناکافی است و اجازه کاشت ایمپلنت را نمی‌دهد. بنابراین گاهی اوقات لازم است به جراحی پیوند استخوان نیاز داشته باشید تا کمیت و کیفیت استخوان‌های فک شما را بهبود ببخشد.

آیا کاشت ایمپلنت دندان درد دارد؟

در طول عمل از بی حس کننده موضعی استفاده می‌شود تا بیمار در حین جراحی چیزی احساس نکند. با این حال، گاهی برخی از افراد حتی اگر بیهوش شده باشند، درد خفیفی احساس می‌کنند. در طی چند روز پس ازجراحی، همچنان ممکن است احساس درد داشته باشید یا حساسیت در بخیه‌ها احساس شود.

کلام آخر

با استفاده از روش کاشت فوری ایمپلنت می‌توان خیلی سریع دندان‌های کشیده را جایگزین کرد. این روش باعث می‌شود که جای خالی دندان ایجاد نشود و با نگهداشتن سایر دندان‌ها در جای خود نظم دندان‌ها حفظ شود. این روش در طی یک جلسه قابل انجام است.

برای انجام این روش باید تراکم استخوان فک کافی باشد و عفونتی در لثه موجود نباشد. در این صورت ابتدا باید این مشکلات برطرف شد و سپس ایمپلنت نصب گردد. در این مقاله به طور مفصل در مورد کاشت ایمپلنت فوری صحبت کردیم. برای انجام این روش یا سایر درمان‌های دندانپزشکی می‌توانید با ما تماس بگیرید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای ایمپلنت روکش دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”کاشت فوری دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X