ترمیم دندان شکسته چگونه صورت می گیرد؟

ترمیم دندان شکسته چگونه صورت می گیرد؟ ترمیم دندان یعنی برطرف کردن مشکلاتی که به هر دلیل برای هر فرد پیش آمده و ظاهر، عملکرد یا اعتماد به نفس او را به خطر انداخته است. عوامل مختلفی وجود دارند که روزانه باعث آسیب به دندان ها می شوند و ما در دندانپزشکی برای سطحی ترین آسیب ها تا جدی و بدترین آسیب ها ترمیم های مختلفی داریم. در این مقاله انواع آسیب ها را بررسی کرده و در ترمیم های متناسب با این آسیب ها را نیز توضیح داده ایم که خواندنش پیش از مراجعه به دکتر دندانپزشک به دردتان خواهد خورد. ما در این مقاله تقریبا تمام درمان های مربوط به ترمیم دندان را بررسی کرده ایم.

انواع ترمیم دندان

ترمیم دندان به عملیاتی گفته می‌شود که به منظور بازسازی و بهبود قابلیت عملکرد و ظاهر دندان‌های آسیب دیده یا تخریب شده صورت می‌گیرد. در زیر انواع مختلف ترمیم دندان را برای شما بررسی می‌کنم:

 1. پر کردن دندان (Amalgam Fillings)

در این روش، مواد مخلوط شده‌ای که شامل جیوه و فلزات دیگر است، در دندان استفاده می‌شود. این نوع پر کردن در دهان پایدارتر است و به خوبی مقاومت می‌کند، اما ممکن است ظاهر آن زیبایی کامل را نداشته باشد.

 1. پر کردن دندان با ماده کامپوزیت (Composite Fillings)

در این روش، مواد کامپوزیتی که شامل چسب و ملات است، برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. این نوع پر کردن به طور معمول به طور زیبایی دندان را با مواد طبیعی تر دندان ترکیب می‌کند و به عنوان جایگزینی برای جیوه سفید استفاده می‌شود.

 1. پر کردن دندان با سرامیک (Ceramic Fillings)

در این روش، سرامیک‌های دندانی با رنگ و ظاهری شبیه به دندان طبیعی به عنوان جایگزین برای دندان‌های تخریب شده استفاده می‌شود. این نوع ترمیم دندان به عنوان پرکردن‌های اینلی و آنلی (Inlays and Onlays) شناخته می‌شود.

 1. ترمیم ریشه (Root Canal)

اگر دندان شما تخریب شده و باعث عفونت شده است، احتمالاً نیاز به ترمیم ریشه دارید. در این روش، بازکردن لثه دندان، تمیز کردن کانال ریشه و پر کردن آن با ماده آمالگام صورت می‌گیرد تا عفونت از بین برود و دندان طبیعی ترمیم شود.

 1. پوشش دندان (Dental Crowns)

اگر دندان شما تا حدی تخریب شده است و قابلیت ترمیم با پرکردن را ندارد، پوشش دندان یا تاج دندان ممکن است لازم باشد. در این روش، دندان تا حدی برش می‌خورد و پوششی از سرامیک، فلز یا مواد دیگر بر روی آن قرار می‌گیرد. همچنین از بلیچینگ دندان هم میتوانید برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید فقط کافی است به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید.

 1. ایمپلنت دندان (Dental Implants)

در صورتی که دندان شما از بین رفته است، می‌توان از ایمپلنت دندان استفاده کرد. در این روش، یک پیچ ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد و سپس یک تاج دندان مصنوعی بر روی آن قرار می‌گیرد. همچنین، در طول زمان، تکنولوژی‌های جدیدتری برای ترمیم دندان توسعه یافته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تشخیص صحیح نیازهای دندانی خود، توصیه می‌شود به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آیا مینای آسیب دیده دندان قابل ترمیم است؟

چه روش هایی برای ترمیم مینای دندان آسیب دیده وجود دارد؟

چرا دندان می شکند؟

در صورت بروز، شکستگی دندان عمدتاً به ۲ دلیل اتفاق می‌افتد. پوسیدگی دندان اولین و مهمترین علت آسیب‌های دندانی است. و بعد از آن، عواملی خارجی (به جز پوسیدگی) مانند وارد شدن ضربه، ساییدگی دندان‌ها و … می‌تواند مستقیماً از دلایل شکستن دندان و یا لب پر شدن دندان‌ها باشد. اگر این مشکل برای دندان عقل شما هم رخ داده است، بهتر است به بهترین متخصص جراحی دندان عقل در کلینیک پاسارگاد مراجعه کنید تا مشکل رفع شود.

عامل اول: پوسیدگی دندان

زمانی که بافت مینای دندان به دلیل حمله اسید و فعالیت باکتری‌ها یکپارچگی خود را از دست داده و تحلیل می‌رود، استحکام دندان کاهش یافته و حفره هایی در آن ایجاد می‌شود. همینطور که دندان پوسیده‌تر می‌شود، ممکن است با هر بار جویدن، مستعد شکستگی بیشتر باشد. گاهاً به دلیل شدت پوسیدگی، تکه‌ای بزرگ از دندان به دلیل عدم استحکام دچار افتادگی و شکستگی می‌شود.

عامل دوم: علل خارجی شکستن دندان

منظور از عوامل خارجی این است که دندان به واسطه نیروهای خارجی تحت تاثیر و فشار قرار می‌گیرد. زمانی که پای عامل و مقصر خارجی در میان باشد، معمولاً لبه‌های دندانی دچار شکستگی و آسیب می‌شوند. به عنوان مثال موارد زیر همگی می توانند به نوعی موجب لب پر شدن دندان شده و ما را جهت ترمیم دندان شکسته نزد دندانپزشک روانه کند:

 • شکستن تخمه و سایر خوراکی‌های مشابه
 • جویدن جسم سفت و سخت مانند یخ، ناخن، خودکار و مداد و ….
 • دندان قروچه (ناشی از استرس و فشار روانی به صورت خودآگاه یا در طول خواب)
 • وارد شدن ضربه به دهان و دندان (مثلا برخورد مشت، توپ، سنگ یا هر شی دیگر به دهان)

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست؟

جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی چیست؟

بررسی انواع شکستگی دندان

از مهمترین انواع شکستگی دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دندان ترک خورده

زمانی که ترک موجود بر سطح دندان به ریشه راه یابد در این صورت از آن به عنوان ترک دندان یاد می شود. اگر ترک دندان زودتر درمان شود می توان به راحتی آن را نجات داد در غیر این صورت چاره ای جز کشیدن دندان نیست.

دندان نصف شده

اگر دندان ترک خورده درمان نشود در این صورت سبب نصف شدن دندان می شود. ناگفته نماند در بیشتر مواقع نمی توان دندان نصف شده را نجات داد.

شکستگی عمودی ریشه

شکستگی عمودی ریشه معمولا علائم خاصی ندارد در این نوع شکستگی از ریشه به سمت سطح جونده دندان امتداد می یابد. می توان از ملتهب شدن لثه و استخوان به وجود اینگونه شکستگی پی برد.

شکستگی کاسپ دندان

اگر سطح جونده دندان بشکند این نوع شکستگی را شکستگی کاسپ دندان می گویند معمولا ترمیم شکستگی دندان در این حالت هزینه های بیشتری نسبت به موارد دیگر می طلبد. این نوع شکستگی درد شدیدی را ایجاد نمی کند.

کریز لاین

کریز لاین از جمله خفیف ترین نوع شکستگی است که در آن فقط مینای دندان تحت تاثیر قرار می گیرد. این نوع شکستگی معمولا هیچ گونه دردی ندارد ولی زیبایی دندان را از بین می برد. اگر اقدامات لازم انجام نشود ممکن است در سال های بعدی زیان های جدی ایجاد کند.

موارد یاد شده مهمترین انواع شکستگی را تشکیل می دهد معمولا برای درمان همه ی این نوع شکستگی ها روش های مختلفی وجود دارد.

درمان دندان لب پرشده یا شکسته شده

درمان دندان لب پرشده یا شکسته شده چیست؟

مراقبت‌های اولیه از دندان شکسته کدام‌اند؟

در صورتی که دندان شما شکسته است، ترک برداشته‌ است یا در معرض شکستن قرار دارد، باید بلافاصله به دندان‌پزشک مراجعه کنید؛ بنابراین، اولین مسئله‌ای که برای ما اهمیت دارد، مراجعه به دندان‌پزشک است. اگر این کار را پشت گوش بیندازید، ممکن است که دندان شما عفونت کند و یا از بین برود. همچنین ممکن است که به عصب هم آسیب برسد و درمان آن پیچیده‌تر است.

تا زمانی که می‌خواهید به دندان‌پزشک مراجعه کنید می‌توانید از راه‌های زیر دندان خود را مراقبت کنید و درد احتمالی را آرام کنید؛

 • اگر دندان شما درد می‌کند، می‌توانید از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید و یا دهان خود را چند بار در روز با آب نمک گرم شست و شو دهید.
 • در صورتی که بخشی از دندان که شکسته است، تیز و برنده است، بهتر است که آن را با پارافین و یا آدامس بدون شکر، بپوشانید تا از بریدگی زبان و لب‌های خود جلوگیری کنید.
 • از خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارند بپرهیزید و سعی کنید مواد غذایی نرم بخورید.

عوارض دندان شکسته درمان نشده

اگر دندان شکسته شده را درمان نکنید، ممکن است مجبور به کشیدن آن شوید. باکتری‌ها و مواد غذایی در شکاف دندان گیر می‌کنند و به تدریج باعث پوسیدگی آن می‌شوند. این پوسیدگی می‌تواند به عمق و پالپ دندان منتشر شده و آن را به طور کامل از بین ببرد. از عوارض شکستگی دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پوسیدگی دندان و بوی بد دهان
 • شل شدن دندان
 • حساس شدن دندان به گرما و سرما
 • درد در ناحیه فک
 • درد دندان در هنگام غذاخوردن
 • اختلال در غذاخوردن
 • احساس طعم تلخ در دهان
 • از بین رفتن کامل دندان و کشیدن آن

دندان درد شدید و علل آن

دندان درد شدید و علل آن چیست؟

هزینه درمان ترمیم دندان

هزینه ترمیم دندان ممکن است بسته به چندین عامل متفاوت متغیر باشد. این عوامل عبارتند از:

 • نوع و محل ترمیم: هزینه مرتبط با نوع ترمیم دندان (مانند پرکردن دندان با جیوه، ماده کامپوزیت، سرامیک و غیره) و محل ترمیم (مانند دندان جلو، دندان پشتی و غیره) متفاوت است.
 • میزان تخریب دندان: اگر تخریب دندان به حدی باشد که نیاز به روش‌های پیچیده‌تری مانند ترمیم ریشه یا ایمپلنت دندان داشته باشید، هزینه بیشتری باید پرداخت کنید.
 • محل جغرافیایی: هزینه‌ها در هر منطقه و کشور ممکن است متفاوت باشد. در برخی مناطق، هزینه درمان دندانی معمولاً بالاتر است.
 • تخصص و تجربه دندانپزشک: هزینه معمولاً بر اساس تخصص و تجربه دندانپزشک ممکن است متغیر باشد. دندانپزشکان با تجربه و ماهرتر معمولاً هزینه بیشتری دریافت می کنند.
 • استفاده از تکنولوژی پیشرفته: در برخی موارد، استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر و مواد باکیفیت بالاتر ممکن است به هزینه بیشتری منجر شود.

برای اطلاعات دقیق تر در مورد هزینه‌های مربوط به ترمیم دندان، بهتر است با کلینیک پاسارگاد تماس حاصل فرمایید. همکاران می‌توانند شما را راهنمایی کنند و اطلاعات دقیقتری درباره هزینه‌های مرتبط با درمان خاص شما ارائه دهند.

مقایسه کشیدن دندان با عصب‌کشی

کشیدن دندان بهتر است یا عصب‌کشی و روکش؟

روش های پیشگیری از شکستگی دندان

برای پیشگیری از شکستگی دندان، می‌توانید روش‌های زیر را رعایت کنید:

 • حفظ بهداشت دهان و دندان: رعایت بهداشت دهان و دندان با تمیز کردن دندان‌ها به طور منظم، استفاده از مسواک و مسواک‌زنی مناسب و استفاده از دهانشویه و محصولات شستشوی بهداشتی دهان به پیشگیری از تخریب و شکستگی دندان کمک می‌کند.
 • استفاده از محافظ دهان (Mouthguards): اگر در ورزش‌های سنگین فعالیت می‌کنید یا در زندگی روزمره با خطر شکستگی دندان مواجه هستید، استفاده از محافظ دهان (مثل محافظ دهان  ورزشی یا محافظ دهان خواب) می‌تواند دندان‌ها را در برابر ضربه‌ها و شکستگی‌ها محافظت کند.
 • جلوگیری از استفاده از دندان‌ها برای کارهای غیرعادی: دندان‌ها برای عملکردهای خود (مانند خوردن غذا) طراحی شده‌اند و استفاده از آنها برای چیزهایی مانند گشودن درب بطری‌ها، باز کردن بسته‌ها و قرار دادن اشیاء سفت در دهان می‌تواند به شکستگی دندان منجر شود. از اینگونه کارها پرهیز کنید.
 • مراقبت در هنگام تماس با سطوح سخت: اگر از دندان‌های خود برای برش سطوح سخت استفاده می‌کنید، مراقب باشید. قوای بیش از حد ممکن است باعث شکستگی دندان شوند.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک: با مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی‌های دوره‌ای و تعمیرات لازم، مشکلات زودرس را شناسایی کرده و جلوی شکستگی دندان‌ها را گرفته و درمان کنید.
 • اجتناب از عادت‌های مضر: عادت‌هایی مانند جویدن یخ، گاز زدن قلم یا سایر اشیاء سخت می‌تواند منجر به شکستگی دندان‌ها شود. از اینگونه عادت‌ها پرهیز کنید.

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان دارید؟

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان دارید؟

سوالات متداول

کدام روش ترمیم شکستگی دندان بهتر است؟

این که کدام روش، روش بهتری است بستگی به شرایط دندان دارد. باید بررسی شود که دندان شما به چه میزانی شکسته و آسیب دیده است.

کدام روش ترمیم شکستگی دندان عمر بیشتری دارد؟

از میان روش‌هایی که معرفی شدند، روشی که مناسب شماست باید انتخاب شود تا بیشترین طول عمر را داشته باشد. ممکن است که یک روش به خودی خود، روش فوق‌العاده‌ای باشد، اما به علت این که برای مورد اشتباهی استفاده شده است، نتیجه دلخواه گرفته نشود.

آیا می توان دندان شکسته را ترمیم کرد؟

بله. خوشبختانه برای ترمیم دندان شکسته روش‌های بسیاری وجود دارد که در این مطلب به آنها اشاره کردیم.

آیا دندان شکسته را باید کشید؟

نه لزوماً. کشیدن دندان یک روش تهاجمی است. در مواردی که هیچ راه نجاتی برای دندان وجود نداشته باشد، استفاده می‌شود. اما اگر بتوان دندان را با روش‌های دیگر نجات داد و سالم نگه داشت، چرا آن را بکشیم؟ پس کشیدن دندان در همه‌ی موارد کار درستی نیست و روشی درمانی در موارد خاص و محدود است.

کلام آخر

در این مقاله دانستیم که تقریبا تمام انواع شکستگی‌های دندان به درمان نیاز دارند و ترمیم دندان شکسته چگونه صورت می گیرد. درمان شکستگی دندان‌های قدامی، به دلیل تاثیر آن‌ها در زیبایی فرد بسیار اهمیت دارد. همچنین شکستگی دندان‌های عقبی در صورتی که درمان نشود، می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و از بین رفتن کامل آن شود. بنابراین تمام شکستگی‌ها و ترک خوردگی‌های دندانی باید درمان شوند.

اگر در مورد درمان ترمیم دندان شکسته سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X