چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان دارید؟

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان دارید؟ زانوی بسیاری از افراد در هنگام تصور درد درمان ریشه دندان می‌لرزد. علاوه بر بحث هزینه، دردی که افراد ممکن است در هنگام انجام این فرایند حس کنند، درمان ریشه را برای آن‌ها فرایندی دلهره‌آور جلوه می‌دهد؛ اما واقعا فرایند درمان ریشه چیست و چه اتفاقی در طول انجام این فرایند در دندان‌های ما رخ می‌دهد؟

دندان‌های ما دارای یک هسته داخلی و نرم به نام پالپ است. در پالپ دندان، اعصاب، رگ‌های خونی و نوعی بافت وجود دارند. زمانی که خرابی یک دندان پیشرفت می‌کند، پوسیدگی به این هسته نرم خواهد رسید و در اثر این اتفاق، پالپ، ملتهب و آلوده می‌شود.

زمانی که خرابی دندان‌ها به این مرحله برسد، شما به درمان ریشه دندان خود نیاز خواهید داشت. چه نشانه‌هایی وجود دارند که نیاز دندان به درمان ریشه را به ما گوشزد کنند؟ آیا علائم گویا و واضحی در این رابطه وجود دارند؟ و اساسا فرایند درمان ریشه به چه صورت انجام می‌شود؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این مقاله به پاسخ آن‌ها دست پیدا خواهید کرد. همچنین اطلاعات مهم دیگری را نیز در این رابطه در اختیار شما خواهیم گذاشت، پس به مطالعه مقاله ادامه دهید.

درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه دندان نوعی روش درمانی است که برای ترمیم و نجات دندان خراب یا آلوده مورداستفاده قرار می‌گیرد. پالپ دندان می‌توانند به دلیل پوسیدگی عمیق، تحریک، آلوده و ملتهب شوند. عدم رسیدگی به سلامت دندان، اقدامات مکرر پزشکی، پرشدگی‌های نامناسب و وجود ترک بر روی دندان که می‌تواند در اثر ضربه ایجاد شده باشد، از عواملی هستند که می‌توانند باعث شوند که دندان به فرایند درمان ریشه نیاز پیدا کند.

طی فرایند درمان ریشه، پالپ دندان برداشته می‌شوند و قسمت داخلی، تمیز و پاک‌سازی می‌شود. درصورتی‌که شما نیاز به درمان ریشه دندان داشته باشید، اما از انجام آن سر باز بزنید، پس از مدتی، بافت دندان شما عفونی می‌شود و ممکن است که در دهان شما آبسه ایجاد شود.

نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که عصب دندان در سلامت و عملکرد دندان از اهمیت حیاتی و مهمی برخوردار نیست و درواقع، تنها نقش آن در عملکرد حسی دندان دیده می‌شود تا بتوانید گرما و سرما را احساس کنید؛ بنابراین، فرایند درمان ریشه در عملکرد دندان شما تغییر بزرگی ایجاد نمی‌کند و نیازی به نگرانی در این رابطه نیست.

فرایند درمان ریشه دندان همواره به فرایندی دردناک شهرت داشته است؛ اما به‌هرحال باید توجه داشته باشید که این فرایند می‌تواند در سلامت دندان شما و جلوگیری از بیماری‌های دهان و دندان، نقش مهمی داشته باشد. در برخی موارد ممکن است که درد حاصل از فرایند درمان ریشه از فرایند پرکنندگی دندان نیز کمتر باشد.

عفونت ریشه دندان

عفونت ریشه دندان چیست؟ علت عفونت دندان چیست؟

چه علائمی از نیاز دندان به درمان ریشه خبر می‌دهند؟

تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا ریشه دندان نیاز به درمان دارد، مراجعه به دندان‌پزشک است؛ اما بااین‌حال، چندین علامت هشداردهنده وجود دارند که می‌توانند نشان‌دهنده نیاز دندان به درمان ریشه باشند. اگر هر یک از این نشانه‌ها را مشاهده یا حس کردید، مهم است که هر چه سریع‌تر به دندان‌پزشک مراجعه کنید. هر چه دندان شما زودتر درمان شود، نتیجه آن نیز بهتر خواهد بود.

 این علائم عبارت‌اند از:

درد مداوم دندان

درد مداوم یکی از علائمی است که به شما خبر می‌دهد که احتمالا دندان شما نیاز به درمان ریشه دارد. درد دندان شما ممکن است دائمی باشد و یا تنها هرازگاهی شما را اذیت کند، اما آنچه مسلم است اینکه درد یک دندان پوسیده و خراب همیشه باز خواهد گشت. این درد ممکن است که تنها در خود دندان خراب احساس شود و یا اینکه به قسمت‌های اطراف دندان مانند صورت و فک نیز سرایت کند.

درد دندان می‌تواند علل دیگری مانند وجود بیماری در لثه نیز داشته باشد اما صرف‌نظر از علت دندان‌درد، بهتر است که هر چه سریع‌تر آن را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید، مخصوصا اگر درد دندان شما مداوم است.

حساسیت به گرما و سرما دندان

آیا هنگان خوردن غذای گرم یا نوشیدن یک فنجان قهوه دندان شما درد می‌کند؟ یا در زمان خوردن یک بستنی با نوشیدن یک لیوان آب سرد، در دندانتان احساس خاصی به شما دست می‌دهد؟ این احساس می‌تواند به‌صورت یک درد مبهم و یا شدید خود را نشان دهد. اگر این احساس درد، مداوم باشد و حتی در زمانی که نوشیدنی یا غذایی در تماس با دندان نیست، احساس شود، احتمالا دندان شما به درمان ریشه نیاز دارد. این درد می‌تواند نشانه این باشد که رگ‌ها یا اعصاب دندان، آلوده یا آسیب‌دیده هستند.

تغییر رنگ دندان

عفونت در پالپ دندان شما می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. ضربه به دندان یا تجزیه بافت داخلی آن می‌تواند به ریشه آسیب برساند و به دندان، ظاهری سیاه و یا خاکستری بدهد. اگرچه تغییر رنگ دندان، دلایل دیگری نیز دارد، اما به‎هرحال، اگر متوجه تغییر رنگ دندان خود شده‌اید، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.

لثه‌ های متورم

تورم لثه در مجاورت یک دندان می‌تواند نشان از نیاز به فرایند درمان ریشه باشد. این تورم می‌تواند موقتی باشد ولی احتمالا دوباره بازخواهد گشت. همچنین برخی از نوع تورم‌ها با درد همراه هستند.

احساس درد در هنگام خوردن غذا یا لمس دندان

اگر دندان شما در هنگام لمس و یا غذا خوردن درد می‌کند، می‌تواند نشان از پوسیدگی شدید دندان یا آسیب عصبی باشد که در این شرایط، احتمالا به درمان ریشه نیاز خواهد بود. این امر مخصوصا در مواردی صادق است که حساسیت و درد، مداوم باشد و در هنگامی‌که دندان را لمس نمی‌کنید نیز ادامه پیدا کند.

دندان تراش یا ترک‌ خورده

اگر در یک حادثه، در زمان انجام فعالیت‌های بدنی و یا در هنگام خوردن غذایی سفت، دندان خود را خرد کرده باشید و یا بر روی آن ترکی به وجود آمده باشد، باکتری‌ها می‌توانند وارد دندان شده و منجر به التهاب و عفونت شوند. حتی زمانی که دندان، تنها زخمی شده باشد و در آن ترکی ایجاد نشده است نیز این امکان وجود دارد که اعصاب دندان آسیب ببینند. در چنین شرایطی، پالپ ملتهب شده و دچار درد و حساسیت می‌شود و به‌منظور درمان دندان، فرایند درمان ریشه به کار گرفته می‌شود.

لق بودن دندان

زمانی که دندان شما آلوده یا آسیب ‎دیده باشد ممکن است لق شود. دلایل متعددی می‌توانند باعث لق شدن دندان و تحرک آن شوند، اما به هر صورت، در چنین مواقعی معمولا راه‌حل نهایی، درمان ریشه خواهد بود. موادی که در اثر مرگ اعصاب دندان به وجود می‌آیند، باعث نرمی استخوان اطراف ریشه دندان می‌شوند که همین موضوع، لق شدن دندان را در پی خواهد داشت. معمولا اگر چند دندان شما هم‌زمان لق هستند، نیازی به درمان ریشه نخواهد بود زیرا احتمالا دلیل این تحرک، موضوعی است که ارتباطی با ریشه دندان ندارد.

درمان آبسه دندان و لثه

راه های پیشگیری از آبسه دندان چیست؟

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان دارید؟

ممکن است این سوال برای هر فردی که دچار پوسیدگی دندان شده است پیش آید. جواب این است که معمولا درمان ریشه را هنگامی انجام میدهند بافت خونی و عصب دندان در هنگام تماس مستقیم با باکتری‌ها و پس از ایجاد حفره‌های کوچک در سطح دندان عفونت کرده و یا دچار التهاب شده باشد.

البته گاهی از درمان ریشه مواقعی استفاده میشود که عصب دندان آسیب دیده باشد و سطح آن در معرض باکتری و میکروب قرار گرفته باشد. بهر حال همه مواردی که نام بردیم باعث ایجاد التهاب و آسیبی میشود که تقریبا بازگشت ناپذیر است. در راستای این فرآیند پالپ دندان یا مغز دندان در معرض باکتری و عفونت قرار میگیرد که برای درمان آن باید از یک متخصص اندودنتیست بهره گیرید.

پیش از این برای خیلی از افراد سوال است که چه زمانی متوجه شویم به درمان ریشه دندان نیاز پیدا کرده‌ایم؟ در صورتی که احساس درد و ناراحتی در ناحیه دندان خود داشتید یا واکنش شدیدی از نوشیدنی داغ یا سرد در دندان خود حس کردید و لثه شما دچار تورم و التهاب شد بهتر است در اسرع وقت  به یک  متخصص اندودنتیست مراجعه کنید تا در صورت نیاز روند درمان را آغاز کنند.

چرا نباید درمان ریشه را عقب بیاندازیم؟

پوسیدگی و حفره‌های کوچکی که روی دندان بیمار ایجاد میشود باعث به خطر افتادن سلامتی دندان میشود و در صورتی که در اسرع وقت درمان نشود بزرگ شده و عمق بیشتری پیدا میکند. در نتیجه بیمار دچار درد بسیار زیادی میشود و این درد بسیار میتواند نتیجه از دست رفتن دندان فرد باشد.

پر کردن دندان و بهترین ماده برای آن چیست؟

این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بهترین روش ترمیم دندان را بشناسید.

بررسی علل پوسیدگی عمیق دندان

عواملی وجود دارند که از آنها به عنوان عامل اصلی برای ایجاد پوسیدگی دندان یاد میشود. این عوامل عبارتند از: میکروب‌ها، مواد دارای قند، مقاومت دندان فرد و مقاومت خود شخص.

دقت داشته باشید در صورتی که میکروبی در کار نباشد کمتر امکان  پوسیدگی در ناحیه دندان اتفاق می‌افتد. هنگامی که میکروب‌ها و مواد حاوی قند وجود داشته باشند میزان پوسیدگی دندان افزایش میابد البته برخی از افراد دارای مقاومت طبیعی بالایی در بدن خود نسبت به بیماری هستند و همین باعث میشود میکروب و مواد دارای قند نیز پوسیدگی اتفاق نیافتد.

پس در نتیجه عواملی چون کم بودن مقاومت بدن فرد، میکروب‌ها و موادی که دارای قند بالایی هستند در طول زمان باعث ایجاد خرابی و پوسیدگی در ناحیه دندان میشوند. عوامل و علل مختلفی وجود دارد که میتواند دندان فرد را در معرض خطر پوسیدگی عمیق  قرار دهد که عبارت است از:

 • موقعیت مکانی دندان

جالب است بدانید اغلب دندان‌های عقب دچار پوسیدگی میشوند زیرا دندان‌هایی که در عقب فک قرار میگیرند دارای ریشه‌های بسیار ضخیم هستند و ریشه ضخیم باعث جذب بیشتری از مواد غذایی به خود میشود که در راستای این اتفاق این دندان‌ها بسیار راحت‌تر و سنگین‌تر از دیگر دندان‌ها دچار پوسیدگی میشوند.

 • استفاده از نوشیدنی و غذاهای خاص و شیرین

همانطور که میدانید مواد غذایی که دارای قند بالایی هستند محرک قوی‌تری برای ایجاد پوسیدگی در دندان فرد هستند. برای مثال بستنی، عسل، شکر، نوشابه، انواع کیک، کلوچه‌های مختلف، انواع شکلات‌هایی که سفت هستند، انواع چیپس و شیر  میتوانند دندان را بیشتر در معرض پوسیدگی قرار بدهند.

 • استفاده بیش از حد از تنقلات

اغلب مردم برای میان وعده خود از نوشیدنی‌های قند ی و تنقلات مضر استفاده میکنند که این نوع مواد باکتری‌های مضری برای دندان دارد. دلیل مضر بودن آن به این علت است که میکروب‌هایی که در پلاک موجود هستند با استفاده از قندی که در مواد غذایی است آن‌ها را به اسیدهایی که برای دندان مضر است تبدیل کرده و این اسید باعث میشود مینای دندان فرد حل شود و فرآیند پوسیدگی دندان آغاز شود. پس نتیجه میگیریم با استفاده از موادغذایی که دارای قند بیشتر، چسبنده‌تر و از نوع ساکاروز (قند معمولی) باشند میتوان میزان پوسیدگی دندان را بیشتر کرد.

 • شیر خوردن کودکان هنگامی که خواب هستند

اغلب مادران تمایل دارند هنگامی فرزندشان خواب است به او شیشه‌ای پر از شیر بدهند اما در این مورد آگاهی ندارند که این عمل باعث پوسیده شدن دندان آن‌ها میشود. هنگامی که کودک در خواب است و ما به اون موادی دارای قند میدهیم مواد تشکیل دهنده آن بر روی دندان کودک باقی مانده و باکتری‌هایی که روی دندان قرار دارند از آن استفاده کرده و دندان به مرور پوسیده میشود.

 • کم مسواک زدن و صحیح نبودن روش مسواک زدن

اگر میخواهید دندان شما از پوسیدگی در امان بماند بهتر است بلافاصله بعد از نوشیدن و میل کردن مواد غذایی مسواک بزنید تا پلاک‌هایی که بعد از خوردن بلافاصله بر روی دندان شما شکل میبندند از بین رفته و دندان شما سالم بماند. البته شیوه صحیح مسواک زدن نیز تاثیر بسیار بالایی در جلوگیری از پوسیدگی دندان شما دارد.

 • عدم استفاده از فلوراید برای شست و شوی دهان

با استفاده از فلوراید میتوانید دهان و به خصوص دندان‌های خود را تمیز کرده و از ایجاد حفره‌های ریز روی دندان جلوگیری کنید. فلورایدی دارای یکسری مواد معدنی بوده و هنگامی که  در خمیر دندان و دهانشویه‌ها از این ترکیب استفاده میکنند  از پوسیدگی دندان شما به خوبی جلوگیری میکند.

 • افراد سالخورده و کودکان قشر خطرناک

اغلب پوسیدگی دندان در کودکان به دلیل مواد غذایی که می میکنند،  زمان نامناسبی که استفاده میکنند و مسواکی که استفاده نمیکنند اتفاق افتاده و پس از آن افراد سالخورده نیز به دلیل رعایت نکردن طولانی مدت ممکن است در معرض ابتلا به پوسیدگی دندان باشند.

 • خشک شدن دهان

برخی افراد به دلیل کمبود بزاق در دهان اغلب دچار خشکی دهان میشوند که متاسفانه در راستای خشک شدن دهان پوسیدگی عمیق دندانی اتفاق میافتد. جالب است بدانید بزاق دهان میتواند به خوبی از پوسیده شدن دندان شما جلوگیری کند. زیرا بزاق دهان دارای اسیدهای مبارزه کننده‌ای است که باکتری‌ها را از بین میبرد. البته بعضی از افراد به دلیل مصرف داروهای خاص بزاق دهانشان کاهش یافته و دهان آنها دچار خشک شدگی میشود.

 • افزایش سوزش معده افزایش پوسیدگی دندان

هنگامی که سوزش معده شما زیاد میشود یا در واقع رفلاکس معده شما افزایش میابد باعث میشود اسید بیشتر در دهان به وجود آمده و در جریان باشد که این اسید مضر میتواند دشمن بزرگی برای دندان شما باشد و روند پوسیدگی دندان شما را افزایش بخشد.

پر کردن دندان با کامپوزیت بهتر است یا آمالگام؟

به مقایسه پرکردن دندان با کامپوزیت و آمالگام پرداخته و به مزایا و معایب هر یک از این مواد پر کردن دندان اشاره کنیم؛ با ما همراه باشید.

درمان ریشه چطور انجام میشود؟ (بررسی مراحل)

در واقع درمان ریشه دندان در ۴ مرحله انجام میگیرد:

 • مرحله اول: ابتدا بی حسی موضعی انجام شده، میله‌ای برای خروج بزاق در دهان قرار داده میشود، پوسیدگی‌های ایجاد شده برداشته شده و عاج دندان را جهت دسترسی با پالپ دندان بازمیکنند.
 • مرحله دوم: وقتی که پالپ آسیب دیده را برمیدارند کانال‌های ریشه را از هر گونه عفونت و باکتری تمیز میکنند که در این مرحله ممکن است کانال دندان کمی دچار تغییر شود.
 • مرحله سوم: پس از آنکه عفونت را از دندان پاکسازی کردند کانال دندان را پر کرده به صورتی که اطمینان حاصل کرد هیچ راه نفوذی برای مواد خارجی به داخل کانال ریشه باقی نمانده است.
 • مرحله چهارم: این مرحله درمان ریشه انجام میشود که اغلب بر ای حفاظت از آن در مقابل آسیب آن را ترمیم میکنند. با استفاده از روکش دندان ظاهر طبیعی دندان را حفظ کرده تا عملکردی طبیعی قبل را نیز از دست ندهد.

مراقبت‌های بعد از درمان ریشه

 • ۲۴ ساعت از مصرف مواد غذایی سفت، بسیار داغ و بسیار سرد بپرهیزید.
 • حداقل روزی دو مرتبه به مدت ۲ دقیقه به صورت صحیح دندان‌های خود را مسواک کنید.
 • تا تمام شدن کامل قرص‌های آنتی بیوتیک و تجویز شده پزشک مصرف آن را ادامه دهید.
 • ۲۴ ساعت پس از انجام درمان ریشه بهتر است از دندان‌های دیگر جهت جویدن غذا استفاده کنید.
 • از ضربه دیدن دندان درمان شده حداقل به مدت یک روز بپرهیزید.
 • از خمیر دندان زیاد موقع استفاده از مسواک بپرهیزید.
 • از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید برای تمیز کردن دهان و دندان خود استفاده کنید.
 • به مدت ۲ ساعت پس از انجام روند درمان ریشه از خوردن غذا پرهیز شود.

سوالات متداول

آیا درمان ریشه به تاج دندان نیاز دارد؟

تاج دندان مانند یک محافظ از آسیب رسیدن به ریشه جلوگیری می‎کند. تاج عملکرد طبیعی دندان یعنی جویدن و آسیاب کردن مواد غذایی را انجام می‌دهد و بعد از درمان ریشه، حضور تاج، علی الخصوص در دندان‌های پیشین و جلویی بسیار اهمیت دارد.

آیا امکان عصب کشی مجدد دندان وجود دارد؟

در بعضی مواقع، درمان ریشه توسط دندانپزشک ناقص انجام شده است و این موضوع در عکس‌های رادیوگرافی دندان قابل تشخیص است. در این مواقع نیاز به درمان مجدد ریشه وجود دارد. درمان مجدد ریشه به نسبت عصب‌کشی، درمان سخت‌تری بوده و گاهاً نیازمند جراحی انتهای ریشه است.

دلیل درد دندان بعد از درمان ریشه چیست؟

بعد از درمان ریشه و در چند روز ابتدایی، به علت خارج کردن برخی از اعصاب و عروق از کانال‌های ریشه، یکسری زخم‌های کوچک در اطراف ریشه دندان به وجود می‌آیند و تا بهبود این زخم‌ها، محل درمان ریشه تا مدتی دردناک و ملتهب خواهد بود.

کلام آخر

طبیعی است که بعد از خوردن مواد غذایی پلاک‌هایی بر روی سطح دندان ما ایجاد میشود که اگر با استفاده از مسواک و دهانشویه آنها را از بین نبریم به مرور زمان روی دندان حفره‌های کوچک ایجاد کرده و منجر به پوسیدگی دندان میشود.

اگر پوسیدگی و حفره‌های ایجاد شده در اسرع وقت درمان نشود باعث از بین رفتن دندان اصلی شما میشود و این میتواند مهم ترین دلیل انجام درمان ریشه دندان باشد. در صورتی که در ناحیه دندان خود احساس درد شدید داشتید یا دندان شما تغییر رنگ داده بود میتوان به خوبی متوجه شد که دندان دچار آسیب شده است و باید سریعا برای درمان به اندودنتیست مراجعه نمود.

در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد درمان ریشه دندان و یا درمان عصب کشی دندان توسط بهترین متخصص عصب کشی در رشت همراه با تجهیزات به روز انجام می‌شود.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

عصب کشی دندان یکی از تخصصی ترین درمان‌ها از زیر مجموعه درمان‌های دندانپزشکی است که توسط متخصص درمان ریشه دندان انجام می‌شود. برای عصب کشی دندان در ابتدا بهتر است به دنبال بهترین متخصص عصب کشی در رشت باشید، زیرا این درمان حساس، با پالپ دندان و بافت داخلی دندان و همچنین بافت اطراف ریشه سروکار دارد. کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد درمان ریشه دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X