ایمپلنت کامل فک بالا

ایمپلنت کامل فک بالا با متقاضی بیشتری نسبت به فک پایین دارد. دندان های فک بالا از لحاظ زیبایی بیشتر مشخص هستند. چون دندان های بالایی در طرح لبخند بیشتر به چشم می آیند. اما برای کاشت ایمپلنت، در صورتی که دندان کشیده شود و بیمار مدت زمان زیادی بدون دندان سر کند؛ مشکلات بیشتری در استخوان فک بالا به علت وجود سینوس ها و کم بودن ارتفاع استخوان به وجود خواهد آورد. یکی از چالش های کاشت ایمپلنت در استخوان فک بالا عدم وجود ارتفاع و تراکم کافی در این ناحیه به علت وجود حفرات سینوسی است. به همین علت معمولا عدم موفقیت های کاشت ایمپلنت و یا مشکلات پس از آن در ایمپلنت های کاشته شده در استخوان فک بالا بیشتر مشاهده می شود. حجم، کیفیت و تراکم استخوان فک بالا بسیار مهم است و در صورتی که هر گونه ناتوانی و مشکلی در این موارد مشاهده شود دندانپزشک ابتدا باید آنها را حل کرده و سپس اقدام به کاشت ایمپلنت نماید. ایمپلنتولوژیست معمولا با چالش های دیگری نیز مواجه است از جمله اینکه استخوان فک بالا حجم کافی ندارد و حمایت از پایه ایمپلنت آن ضعیف تر است و استخوان فک بالا متخلخل تر است و همواره دارای یک لایه کورتیکال نازک می باشد.

نحوه کاشت ایمپلنت کامل در فک بالا

درمان استخوان فک بالا با روش کاشت ایمپلنت به شدت ساختار چهره فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین علت نحوه کاشت ایمپلنت ها و موقعیت قرارگیری انها بستگی به زیبایی چهره و عملکرد مورد نیاز بیمار دارد تا ترجیحات بیمار و جراح هر دو رعایت شود. معمولاً ایمپلنتولوژیست ها کاشت ایمپلنت در فک بالا را به سه گروه تقسیم می کنند. در هر سه گروه تشابهات و تفاوت هایی در روش کاشت ایمپلنت وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم: 1- استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت وجود دارد. 2- بیمار جوان است اما صورت او در اثر تحلیل استخوان تغییر شکل داده است. 3- استخوانی برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد.

گروه اول: استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت وجود دارد.

این بیماران دندان های فک بالای خود را به هر دلیلی مانند عفونت، بیماری های پریودنتال و سهل انگاری در حفظ و رعایت بهداشت دهان و دندان یا علل دیگری از دست داده اند و نمی‌خواهند از دندان های مصنوعی یا روش بریج استفاده کنند و استخوان فک بالای آنها نیز برای کاشت پایه ایمپلنت تراکم و ارتفاع کافی را دارد. عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان به راحتی برای این گروه  انجام میگیرد و معمولا می توان از روش کاشت ایمپلنت فوری یا بارگذاری فوری برای آنها استفاده کرد. عمل جراحی در صورتی که بیمار هنوز دندان خود را نکشیده باشد ابتدا دندان کشیده شده و جای خالی آن تمیز می شود سپس پایه ایمپلنت بلافاصله یا پس از یک دوره بهبودی جای دندان کشیده شده کاشته می شود. سپس قالبی مستقیماً از ایمپلنت و بافت های اطراف گرفته می شود. • ساخت پروتز دندان مصنوعی دو قالب گرفته شده با دستورالعمل‌های ساخت پروتز دندان به لابراتوار دندان ارسال می شود. گاهی اوقات  تاج دندان موقتی روی  پایه ایمپلنت نصب می شود تا از لحاظ زیبایی بیمار را راضی نگه دارد. سپس حدود چند روز بعد با بررسی این تاج دندان موقتی دستورالعمل‌های تکمیلی برای لابراتوار ارسال می‌شود. • سوار کردن پروتز دندان مصنوعی  زمانی که تاج دندان از طرف لابراتوار به مطب پزشک ارسال شد؛ بیمار به مطب یا کلینیک دندان مراجعه کرده و ایمپلنتولوژیست، تاج دندان مصنوعی را روی دندانهای فرد سوار خواهد کرد. 

ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان

بیشتر بخوانید

گروه دوم: بیمار جوان است اما در اثر تحلیل لثه، استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد.

گاهی اوقات افراد به مدت چندین سال از پروتز دندان مصنوعی استفاده می کنند که موجب تحلیل رفتن تدریجی لثه آنها می شود. در این شرایط پیوند استخوان برای افزایش حجم استخوان فک بالا و همچنین عمل لیفت سینوس انجام می گیرد. دلیل اصلی انجام پیوند استخوان و لیفت سینوس افزایش درصد موفقیت کاشت ایمپلنت و همچنین اصلاح و بهبود زیبایی ظاهری ساختار چهره بیمار است. البته ایمپلنت های خاصی هم وجود دارد که اگر نقص استخوان در حد جزئی و متوسط باشد می توانند در استخوان فک بدون نیاز به انجام عمل پیوند کاشته شوند. اما معمولا در صورتی که پیوند استخوان انجام گیرد ساختار چهره فرد بهتر شده و جوانتر به نظر خواهد رسید. در هر صورت بهتر است با ایمپلنتولوژیست مشورت کنید تا  بهترین روش درمان در این شرایط برای شما  انتخاب شود. • پیوند استخوان و لیفت سینوس پیوند استخوان کاربردهای متفاوتی دارد اما هدف اصلی آن افزایش تراکم استخوان یا طول استخوان فک به منظور کاشت موفقیت آمیز ایمپلنت است. پیوند استخوان عمل جراحی است که به تبحر و تجربه جراح بستگی دارد. جراح باید به طور کامل با بافت های استخوانی و همچنین بافت نرم لثه آشنا باشد تا بتواند این عمل جراحی را با موفقیت انجام دهد. معمولاً عمل پیوند استخوان و همچنین لیفت سینوس در فک بالا بعد از بیهوشی کامل بیمار انجام می گیرد. در صورتی که جراح تشخیص دهد می ‌تواند کاشت پایه های ایمپلنت را نیز همزمان با این عمل جراحی انجام دهد که معمولاً بیمار یک شب در بیمارستان نگه داشته می شود تا اثر بیهوشی از بین برود. ۳ تا ۴ ماه بعد ایمپلنت ها به طور کامل در استخوان فک کاشته می شوند و مجدداً ۴ تا ۶ ماه فرصت داده می‌شود تا ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد. پس از بهبودی کامل قالب گیری انجام شده و پس از اینکه پروتز دندان مصنوعی در لابراتوار ساخته شد بیمار به ایمپلنتولوژیست مراجعه کرده و تاج دندان مصنوعی دائمی روی ایمپلنت سوار می شود.

سینوس لیفت و مراقبت های بعد از آن

بیشتر بخوانید

گروه سه: هیچ استخوان برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد.

بیمارانی که از دندانهای مصنوعی برای مدتی طولانی روی استخوان فک بالای خود استفاده کرده‌اند؛ به علت تغییر شکل ساختار صورت خود به ایمپلنتولوژیست ها مراجعه می کنند. به علاوه افزایش سن نیز دلیل دیگری برای تحلیل تدریجی استخوان فک و صورت و تغییر ساختار چهره است. این بیماران معمولاً مشکل بسیار زیادی هنگام جویدن و خوردن غذا ها دارند و زمانی که به جراح مراجعه می کنند هدف اصلی آنها از بین رفتن دردی  است که هنگام جویدن خوردن غذا ها احساس می کنند و زیاد به زیبایی چهره خود اهمیت نمی دهند. در این بیماران نیز ابتدا باید شرایط استخوان فک بررسی شود و در صورتی که نیاز به لیفت سینوس و پیوند استخوان باشد مراحل عمل جراحی همانطور که پیش از این توضیح داده شد؛ انجام می گیرد و در نهایت عمل قالب گیری و سوار کردن پروتز دندان مصنوعی نیز انجام خواهد گرفت. چون تحلیل استخوان در این افراد بسیار شدید بوده و تقریبا هیچ استخوانی برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد؛ احتمالا روند درمانی آنها مدت زمان بیشتری طول می کشد. در هر صورت پس از انجام عمل پیوند استخوان پیش از این که استخوان خود فرد به اندازه کافی با پودر استخوان پیوند خورده، جوشی نخورد؛ دندانپزشک نمی تواند اقدام به کاشت ایمپلنت نماید. این روند ممکن است بیش از ۹ ماه طول بکشد البته در صورتی که ایمپلنتولوژیست تشخیص دهد در برخی نواحی استخوان فک بالا می توان چند پایه ایمپلنت را کاشت روش ایمپلنت ALL on 4 را به بیماران پیشنهاد می دهد.

اوردنچر یا پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت؟

بیشتر بخوانید

مراقبت های بعد از تحویل پروتز ایمپلنت

بیشتر بخوانید

ایمپلنت ثابت فک بالا به چه تعداد پایه نیاز دارد؟

حداقل تعداد  جهت ایمپلنت کامل فک بالا به صورت پروتز ثابت هشت عدد است.

یعنی در صورتی که فرد فک بالای کاملا بی دندان داشته باشد، معمولا با هشت عدد ایمپلنتمی تواند صاحب پروتزی شود که مشابه دندانهای طبیعی فرد در دهان او ثابت می شود و قابل دراوردن توسط بیمار نمی باشد.

فك پايين حداقل  6 عدد ایمپلنت نیاز دارد.

برای کاشت ایمپلنت در فک بالا باید ارتفاع استخوان در حد مناسب باشد. چرا که بلافاصله پس از استخوان فک، کف حفره سینوس قرار گرفته است و اگر استخوان ارتفاع کافی نداشته باشد ممکن است ایمپلنت غشای کف سینوس را سوراخ کرده و وارد حفره سینوسی شود. برای افرادی که استخوان فک بالا آنها ارتفاع کافی ندارد، عمل لیفت سینوس پیش از کاشت ایمپلنت انجام می‌شود. گاهی اوقات هم به جای این کار از مینی ایمپلنت استفاده می‌شود که در این صورت دستورالعمل کار، متفاوت خواهد بود.

برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید

01332123209

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X