آیا ایمپلنت در دوران بارداری ضرر دارد؟ ایمپلنت دندان در بارداری از جمله موضوعاتی است که اکثر خانم ها در مورد آن سوال دارند. آیا در دوران بارداری می توانم دندان خود را ایمپلنت کنم؟ آیا ایمپلنت ضرری روی جنین ندارد؟ امروز در این مقاله به تمام سوالات شما در زمینه ایمپلنت دندان و بارداری پاسخ خواهم داد.

به طور کلی در دوران بارداری با توجه به حساسیت های موجود در دهان و لثه و همچنین تغییرات هورمونی که در بدن خانم ها ایجاد می شود، محدودیت های زیادی در استفاده از خدمات دندانپزشکی وجود دارد. با این حال انجام درمان های ساده مانند جرمگیری و ترمیم پوسیدگی دندان در دوران بارداری مشکلی ندارد. اما انجام ایمپلنت نکات پیچیده و خاصی دارد که در ادامه به آنها می پردازم.

4 مشکل دهان و دندان در بارداری

در دوران بارداری عوامل زیادی ممکن است باعث پوسیدگی دندان و از دست رفتن آن شود. مثل:

خونریزی و التهاب لثه در بارداری

در دوره بارداری غدد و تومورهایی در لثه ایجاد می‌شود که باعث می شود خونریزی لثه بیشتر از حد معمول اتفاق بیفتد. اما در صورت مشاهده چنین غددی نگران نشوید. زیرا اغلب آن ‌ها تا بعد از بارداری برطرف می‌شوند. اما برای اطمینان بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید تا نوع غدد را به طور دقیق بررسی کند. علت اصلی این خونریزی ها در لثه می‌تواند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا تغییرات هورمونی در زنان باردار باشد.

پوسیدگی دندان در بارداری

با توجه به این‌که خانم های باردار خصوصا در سه ماهه اول ممکن است زیاد دچار استفراغ شوند، این امر می‌تواند به مینای دندانشان آسیب برساند و موجب پوسیدگی دندان و یا حتی از دست رفتن دندان‌ها شود.

ترشح بزاق بیش از حد در بارداری

در بعضی از زنان بادار به خصوص در سه ماهه اول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، بزاق بیش از اندازه لازم ترشح می کند. این مساله می تواند عاملی برای پوسیدگی دندان باشد.

خشکی دهان در بارداری

در برخی دیگر از زنان باردار ممکن است خشکی دهان ایجاد شود. عدم ترشح بزاق دهان هم می تواند باعث خراب شدن دندان ها شود. سعی کنید با خوردن آب بیشتر یا جویدن آدامس این مشکل را برطرف کنید.

اگر اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها را به خوبی رعایت کنید می توانید دوران بارداری ایمنی داشته باشید. اما اگر به هر دلیلی دندانی را از دست دادید بهترین گزینه کاشت دندان به روش ایمپلنت است. اما باید بگویم برای انجام ایمپلنت محدودیت هایی در دوران بارداری وجود دارد که بهتر است آنها را بدانید.

آیا انجام ایمپلنت در بارداری ضروری است؟

ازآنجایی‌که جنین بخش زیادی از کلسیم و سایر مواد مغذی مورد نیاز خود را از مادر دریافت می‌کند، سلامت دندان‌های مادران در دوران بارداری و پس از آن در خطر است. در صورت عدم توجه به رژیم غذایی مناسب ممکن است با پوسیدگی شدید دندان و بیماری لثه، به‌عنوان دو عامل موثر در از دست دادن دندان‌های دائمی، مواجه شوند.

معمولا دندانپزشکان توصیه می‌کنند که علاوه‌بر مصرف مکمل، قبل از بارداری تمام اقدامات دندانپزشکی انجام شوند تا در بارداری عوارض جانبی خاصی جنین را تهدید نکند.

معمولا دندانپزشکان توصیه می‌کنند که علاوه‌بر مصرف مکمل، قبل از بارداری تمام اقدامات دندانپزشکی انجام شوند تا در بارداری عوارض جانبی خاصی جنین را تهدید نکند.

اگرچه در این دوران، دندانپزشکان ممانعتی برای پر کردن یا کشیدن دندان ندارند اما اغلب روی انجام ایمپلنت در بارداری اعلام رضایت نمی‌کنند و توصیه می‌کنند که تا زمان زایمان به درمان‌های موقت برای جایگزین کردن دندان ازدست‌رفته بسنده شود.

ایمپلنت دندان یک فرآیند پیچیده و پراسترس است و نیاز به مداخلات پزشکی مانند تصویربرداری با اشعه ایکس یا سی‌تی اسکن از ریشه دندان‌ها و استخوان فک و بیهوشی عمومی یا بی‌حسی دارد. طبق مطالعات انجام‌شده، استرس روانی بیش‌ازحد مادر، انتقال مواد شیمیایی بیهوشی و تماس با اشعه ایکس احتمال بروز جهش ژنتیکی در DNA جنین را افزایش می‌دهد و ممکن است منجر به بروز عقب‌ماندگی ذهنی یا جسمی شود.

از نظر علم پزشکی، سه ماهه اول و سوم بارداری مهم‌ترین و حیاتی‌ترین دوره‌های روند رشد جنین محسوب می‌شوند. در این دوران، قرار گرفتن در معرض خطرات محیطی می‌تواند اثرات وحشتناکی بر نوزاد داشته باشد. اکثر دندانپزشکان متخصص به مادران توصیه می‌کنند که از انجام هرگونه درمان‌های دندانپزشکی سنگین مانند لمینت دندان، ارتودنسی یا ایمپلنت در بارداری اجتناب کنند یا حداقل تا سه ماهه دوم صبر کنند. در ادامه به جزئیات بیشتری از این مساله اشاره خواهیم کرد.

 روند انجام ایمپلنت چگونه است؟

بنابراین اگرچه امکان انجام ایمپلنت در بارداری وجود دارد، اما روشی خطرناک محسوب می‌شود. در این بخش قصد داریم شما را با مراحل انجام آن آشنا کنیم تا خودتان قضاوت کنید. اصولا روند ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مصنوعی شامل سه مرحله زیر است:

 • در مرحله اول دندان آسیب‌دیده حذف شده و سپس وضعیت استخوان فک برای پذیرش اجزای فلزی ایمپلنت از طریق معاینه و مشاهده تصاویر اشعه ایکس بررسی می‌شود. درصورتی‌که این استخوان ضخامت، استحکام و شکل مناسبی نداشته باشد، دندانپزشک مجبور است که از روش پیوند استخوان استفاده کند.
 • در مرحله دوم به کمک بیهوشی و جراحی، پایه تیتانیومی فیکسچر در استخوان زیر لثه جایگذاری می‌شود. در واقع این میله نقش ریشه دائمی برای دندان مصنوعی را دارد.
 • در مرحله سوم و پس از گذشت زمان مشخصی از بهبود استخوان فک، دندانپزشک با جراحی جزئی برای نصب قطعه اباتمنت یا تکیه‌گاه روی فیکسچر اقدام می‌کند. معمولا چند ماه طول می‌کشد تا فیکسچر درون استخوان فک جوش بخورد.
 • در مرحله آخر نیز برای نصب روکش یا تاج مصنوعی روی اباتمنت اقدام می‌شود.

بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم؟

کاشت ایمپلنت دندان از دسته روش های درمانی است که بسته به روش انتخابی برای درمان می توان دوران متفاوتی را برای بهبودی طی نمود.

دلایل شکست ایمپلنت در بارداری چیست؟

دلایل زیادی برای ممنوعیت ایمپلنت دندان در بارداری وجود دارد که به طور خلاصه به آن اشاره می‌کنیم:

 1. از نظر دندانپزشکان، یکی از مهم‎ترین عللی که باعث خطرناک شدن روند جراحی ایمپلنت در بارداری می‌شود، ظهور تغییرات در وضعیت سلامت دهان و دندان زنان باردار است که می‌تواند احتمال شکست روش کاشت دندان مصنوعی را افزایش دهد.
 2. زنان در دوران باردرای دچار تغییرات هورمونی قابل توجهی می‌شوند. در واقع با افزایش ناگهانی هورمون استروژن و پروژسترون در بدن، بافت نرم دهان و لثه‌ها بیشتر مستعد ابتلا به التهاب و انواع عفونت می‌شوند. به‌همین‌دلیل، حین جراحی ایمپلنت در بارداری و پس از آن نه تنها بافت حساس لثه بیشتر خونریزی می‌کند بلکه احتمال عفونت بافت نرم و حتی استخوان فک نیز افزایش پیدا می‌کند.
 3. همه ما می‌دانیم که جنین مواد معدنی مورد نیاز خود، به‌ویژه ویتامین D و کلسیم را از طریق جفت و بند ناف از مادر دریافت می‌کند. این مساله باعث کاهش استحکام ساختار استخوان فک مادر می‎شود و مطمئنا روی کاهش احتمال موفقیت نصب و پذیرش پایه فلزی ایمپلنت نیز بسیار موثر است. به‌خصوص اگر مادر به بیماری دیابت بارداری مبتلا باشد.
 4. معمولا سیستم ایمنی بدن مادران باردار به‌صورت خودکار برای پیشگیری از پس زدن بافت بیگانه جنین، کمی ضعیف می‌شود. در صورت انجام ایمپلنت در بارداری، این مساله می‎تواند باعث عدم کنترل التهاب لثه‌ها و تاخیر در بهبودی استخوان فک شود. از دیگر دلایل موثر برای به تعویق انداختن ایمپلنت در بارداری، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

چرا ایمپلنت در بارداری ممنوع است؟

آنچه که باعث می‌شود ایمپلنت در بارداری ممنوع باشد حفظ سلامتی جنین است زیرا فرآیند ایمپلنت دندان روند پیچیده‌ای دارد که ممکن است بر سلامت جنین تاثیر بگذارد. از جمله عواملی که سبب ممنوعیت ایمپلنت دندان در بارداری می‌شود به صورت زیر است:

 • استفاده از بیهوشی یا بی‌حسی موضعی برای ایمپلنت دندان در بارداری

فرآیند جراحی کاشت دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان مانند هر روش جراحی دیگر برای کنترل درد نیاز به بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی دارد.

اگرچه بی‌حسی موضعی ممکن است خطر بارزی برای جنین نداشته باشد، اما استفاده از بیهوشی عمومی برای انجام ایمپلنت خطرناک است. زیرا جنین در مواجهه با مواد بیهوشی دچار خواب آلودگی می‌شود و خطر افت ضربان قلب و تنگی نفس او را تهدید می‌کند. در این شرایط ممکن است جنین با انواع ناهنجاری مواجه شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که پس از جراحی ایمپلنت باید برای حداقل 48 تا 72 ساعت داروی ضددرد، ضدالتهاب یا مسکن مصرف شود تا کمی درد استخوان فک تسکین پیدا کند. درصورتی‌که خانم‌های باردار اجازه مصرف چنین داروهایی را ندارند.

 • تماس با اشعه ایکس در زمان تصویربرداری از ساختار استخوان فک

بخشی از فرآیند آماده‌سازی استخوان فک برای دریافت اجزای ایمپلنت دندان، گرفتن تصاویر اشعه ایکس از دهان، دندان و لثه برای ارزیابی میزان تراکم، شکل و ضخامت استخوان، موقعیت ریشه دندان‌های مجاور و وضعیت سلامت آن‌ها است.

اگر جنین در هر دوره‌ای از بارداری در معرض حتی کمترین دوز اشعه ایکس قرار بگیرد، خط بروز انواع ناهنجاری او را تهدید می‌کند. زیرا سلول‌های او سرعت رشد بالایی دارند و به سرعت به خطرات محیطی مانند جهش ژنتیکی پاسخ می‌دهند.

بنابراین، امن‌ترین و بهترین گزینه پیشرو مادران باردار این است که در این دوران اصلا برای ایمپلنت اقدام نکنند و این کار را به بعد از زایمان موکول کنند. مگر آنکه دندانپزشک به‌‎دلیل وخیم بودن شرایط دستور به انجام ایمپلنت در بارداری دهد!

 • استرس و فشار روانی قابل توجه جراحی ایمپلنت دندان

نمی‎توان انکار کرد که جراحی ایمپلنت دندان یک روند پیچیده است و اغلب باعث عصبی یا مضطرب شدن بیماران می‌شود. از نظر پزشکان هرگونه استرس و فشار روانی برای مادران باردار به خصوص در سه ماه اول و سوم خطرناک است و علاوه‌بر آسیب به مغز جنین، خطر افزایش فشار خون بارداری (پره‌اکلامپسی) یا حتی سقط را نیز به همراه دارد. اخیرا نیز مشخص شده است که استرس زیاد مادر در دوران بارداری، با مساله تولد نوزاد مبتلا به اوتیسم یا بیش‌فعالی مرتبط است.

آیا در چنین شرایطی، انجام ایمپلنت ضرورت دارد؟ واقعا تحمل استرس بیش‌ازحد در دوران بارداری ارزش انجام این کار را دارد؟

ازآنجایی‌که در دوران بارداری خطر پوسیدگی دندان‌ها و عفونت لثه چند برابر می‌شود. توصیه می‌کنیم که فقط با رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان به کمک مسواک زدن و نخ‌دندان کشیدن، از انجام ایمپلنت دندان در بارداری پیشگیری کنید. قبل از اقدام به بارداری نیز برای رفع کامل هرگونه بیماری یا آسیب دندانی به دندانپزشک مراجعه کنید.

بهترین زمان ایمپلنت

بهترین زمان برای ایمپلنت دندان چه زمانی است؟

در چه وضعیتی انجام ایمپلنت در بارداری لازم است انجام شود؟

زنان باردار معمولا نیازهای غذایی و جسمی فرزند متولدنشده خود را در اولویت قرار می‌دهند. ادامه چنین روندی ممکن است باعث از دست دادن یک یا چند دندان مادر شود و دندانپزشک را مجبور به انجام ایمپلنت دندان کند.

در واقع با وجود اینکه اغلب دندانپزشکان توصیه می‌کنند که جراحی ایمپلنت را به بعد از زایمان موکول کنید. اما اگر دندانی دارید که به شدت پوسیده و خراب شده است و باعث احساس درد و بی‌قراری در شما می‌شود، احتمالا باید برای کشیدن آن اقدام کنید.

اگر این دندان خراب، یک دندان عقبی باشد که خیلی قابل رویت نیست، می‌توانید تا بعد از تولد نوزاد برای کاشت دندان مصنوعی صبر کنید. اما اگر یک دندان جلویی باشد، ممکن است برای حفظ زیبایی لبخند خود تمایل داشته باشید که بلافاصله آن را با ایمپلنت جایگزین کنید.

از نظر علم دندانپزشکی، اگر در سه ماهه دوم بارداری یا بعد از آن باشید، کاشت ایمپلنت دندان تحت بی‌حسی موضعی بی‌خطر است. در این شرایط دندانپزشک محل کاشت، عمق و زاویه اجزای ایمپلنت را دقیق بررسی می‌کند تا جراحی به ایمن‌ترین شکل ممکن و در حداقل زمان انجام شود.

توصیه می‌کنیم خودتان نیز نسبت به خطرات ایمپلنت در سه ماهه اول بارداری و تحت بیهوشی عمومی حساس باشید و اگر در چنین وضعیتی قرار گرفتید از انجام آن پرهیز کنید.

ایمپلنت در رشت با دکتر روشن طلب

ایمپلنت دندان روشی است دائمی برای دندان های از دست رفته است

روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان در بارداری

بهترین کار این است که قبل از باردار شدن، ابتدا یک چکاب کامل از دندان های خود داشته باشید و تمام مشکلاتی که دندان‌هایتان دارند را رفع کنید تا بعد از بارداری دچار مشکل حادی نشوید. اگر در دوران بارداری دچار مشکلات دندان شدید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

نکته مهم
اگر پوسیدگی دندان در دوران بارداری پیشرفت کند ممکن است عفونت آن وارد خون شود و برای جنین خطرساز شود. یا سیستم ایمنی بدنتان دچار نقص شدیدی شود که این مساله هم می تواند رشد جنین را با خطراتی مواجه کند.

* بعد از باردار شدن سعی کنید نکات بهداشتی دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. روزی سه بار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید.

* بعد از هر بار تهوع و استفراغ دهان خود را به خوبی بشویید و اگر میتوانید مسواک بزنید تا اسید از روی دندان شما پاک شود.

* رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. برای اینکه از پوسیدگی دندان هایتان جلوگیری کنید خوردن شیرینی جات، مواد قندی، و غذاهایی که حاوی کربوهیدرات فراوانی هستند را تا حد ممکن کاهش دهید. در مقابل مصرف غذاهایی که دارای کلسیم، پروتئین، ویتامین C و A هستند و برای تقویت دندان ها در برابر پوسیدگی موثرند را بیشتر کنید.

بهترین کلینیک تخصصی ایمپلنت در رشت

بهترین کلینیک تخصصی ایمپلنت در رشت کلینیکی است که تمامی امکانات لازم برای درمان و جراحی ایمپلنت را در بالاترین سطح کیفی فراهم می کند

سوالات متداول

آیا ممکن است ایمپلنت دندان در بارداری با شکست مواجه شود؟

بله، دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث شکست ایمپلنت در بارداری می‎شود.

چرا ایمپلنت در بارداری ممنوع است؟

ایمپلنت دندان در بارداری به‌خاطر حفظ سلامتی جنین توصیه نمی‌شود.

اگر طی دوره بارداری نیاز به درمان داشته باشم چه باید بکنم؟

در صورت لزوم فرد می‌تواند برای جلوگیری از درد یا پیشگیری از عفونت تحت درمان قرار بگیرد. دندانپزشک با موافقت با متخصص زنان و زایمان یا مامای زن باردار می‌تواند تصمیم بگیرد.

من شنیده‌ام که زنان باردار در هر بار بارداری یک دندان از دست می‌دهند. آیا این درست است؟

برخی افراد تصور می‌کنند که جنین در حال رشدی که کلسیم کافی از خون مادر دریافت نمی‌کند کلسیم مورد نیاز خود را از دندان‌های مادر تامین می‌کند. این تصور اشتباه است. اگرشما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید هیچ یک از دندان‌های خود را از دست نخواهید داد.

سخن آخر

ایمپلنت دندان در دوران بارداری به دلیل لزوم انجام رادیولوژی، تزریق بی حسی، بروز عفونت، نقص کلسیم و ایجاد استرس در مادر چالش زیادی دارد. به همین دلیل اکثر پزشکان توصیه می کنند انجام آن را به بعد از دوران تولد کودک موکول کنند.

چنانچه نیاز فوری پزشکی وجود داشته باشد، می توان این کار را تحت نظر دندانپزشک متخصص در سه ماهه دوم بارداری انجام داد. اما بهترین کار صبر کردن تا بعد از تولد فرزند است. می توانید تا آن زمان با رعایت بهداشت دهان و دندان و مصرف دارو از پیشرفت مشکل جلوگیری کنید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X