کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

پروتز ثابت و متحرک دندان کدام بهتر است؟ هر یک از انواع پروتز ثابت و متحرک چه ویژگی هایی دارند؟ برای تصمیم گیری در مورد انتخاب پروتز ثابت یا پروتز متحرک چه عواملی باید مورد توجه قرار گیرند؟

پروتز دندان به دندان‌های مصنوعی گفته میشود که برای جایگزینی دندانهای اصلی از بین رفته به وجود آمده‌اند و در انواع مختلفی برای بیماران با شرایط مختلف وجود دارد. پروتز‌های دندانی میتوانند شامل همه دندان‌های موجود در یک فک باشد که معمولا ما آنها را با نام دندان مصنوعی میشناسیم و حتی این پروتز‌های دندان  میتواند مختص به یک دندان باشد.

پروتزها به طور کلی زیر مجموعه دو نوع اصلی قرار میگیرند و استفاده‌ی آنها در حوزه درمانی هم به زیبایی و هم به پزشکی بر میگردد یعنی بسیاری از افرادی که بیشتر یا همه دندان‌های خود را از دست میدهند در روابط اجتماعی خود از اوضاع نا‌به‌سامان دندان‌های خود دچار خجالت زدگی میشوند و همچنین برای آنکه بتوانند غذا‌های مختلف را بجوند و یا یک سری از غذا‌های خاص را میل کنند دچار مشکل میشوند و اغلب به دلیل آنکه نمیتوانند غذای خود را به درستی بجوند به مشکلات گوارشی نیز دچار میشوند که پزشک با استفاده از پروتزهای دندان مشکل این گونه بیماران را برطرف میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر و تصمیم گیری در مورد اینکه برای شما پروتز ثابت بهتر است یا پروتز متحرک تا پایان با ما همراه باشید.

انواع پروتز ثابت و متحرک دندان چیست؟

 1. پروتز ثابت

پروتز‌هایی که با استفاده از چسبهای مخصوص به دندان و یا به ایمپلنت متصل میشوند را پروتز ثابت میگویند و به همین دلیل چسبیدن و ثابت بودن این پروتز به آنها ثابت گفته میشود و اگر به هر دلیلی  قصد جداسازی این پروتزها را داشتید باید به دندانپزشک مراجعه کنید.‌

در ساختار پروتزهای ثابت از یک لایه سرامیکی برای ساختن سطح جونده دندان استفاده میشود که این سطح سرامیکی حفظ ظاهر و زیبایی دندان را نیز بر عهده دارد. برای اینکه این روکشها ثبات داشته باشند باید به یک فریم متصل شوند که معمولا این فریمها را از فلزات و یا آلیاژهایی طلا، پالادیوم و تیتانیوم میسازند که البته امروزه به دلیل گران قیمت بودن طلا بیشتر از فلز تیتانیوم خالص استفاده میشود.

 1. پروتز متحرک

پروتز متحرک در واقع همان دندان‌های مصنوعی یا دست دندان‌های سنتی هستند که به راحتی از دهان خارج میشوند و یا آنها را درون دهان قرار میدهند و  معمولا بیمارانی که تمامی دندان‌های خود را از دست میدهند از این پروتزهای دندانی متحرک استفاده میکنند.

بیمارانی که از این نوع پروتزهای دندانی متحرک استفاده میکنند ممکن است دچار تحلیل استخوان فک شوند و به همین دلیل هر چند مدت یکبار نیاز به بررسی وضعیت لثه بیمار و این پروتز دندان است.

روکش دندان

ممکن است دندان‌ها دچار شکستگی و یا پوسیگی شوند اما به ریشه دندان آسیبی نرسد و درون استخوان فک سالم باقی بمانند در این زمان است که از انواع روکش دندان برای بازسازی و ترمیم دندان آسیب دیده استفاده میکنند و این روکشها توسط پزشک به صورت ثابت سر جای خود قرار میگیرند و جویدن غذا به توسط آنها برای بیماران و پروتز دندانی استفاده شده مشکل وجود ندارد.

همچنین بیماران با رعایت یک سری از نکات در نگهداری از این روکشها میتوانند مدت زمان بیشتری از آنها بهره ببرند البته یک بخش از  موضوع نگهداری توسط بیمار است و طرف دیگر نحوه کار شدن توسط پزشک بسیار تاثیر گذار است.

دندان مصنوعی

دندان مصنوعی همان پروتز دندان است که به صورت قالب درون دهان قرار میگیرد  معمولا این دندان‌های مصنوعی شامل دندان‌های فک بالا و یا شامل دندان‌های فک پایینی و در بسیاری از بیماران هم برای فک بالا و هم برای فک پایین ساخته میشوند که این دندان‌های مصنوعی  برای ساخته شدن نیاز است که از بایت بیمار یک قالب تهیه شود که از طریق استفاده از این قالب دندان مصنوعی ساخته میشود.

این قالب ها پس از ساخته شدن درون دهان بیمار قرار میگیرد. بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده میکنند باید روزانه آن را از دهان خود خارج کنند و آن را شست و شو دهند که اگر اولین باری است که از این پروتز‌های دندانی استفاده میکنید دندان پزشک روش نگهداری و نظافت آن را قطعا به شما آموزش میدهد.

 پروتز متکی بر ایمپلنت

پروتز متکی بر ایمپلنت میتواند شامل تمامی دندان‌ها در فک بالا، تمامی دندان‌ها در فک پایین و یا تمامی دندان‌ها در فک بالا و پایین باشند به این صورت که  دندان پزشک برای هر دندان از یک ایمپلنت استفاده نمیکند و این که تعداد کمتری از ایمپلنت استفاده میشود میتواند به دلایل مختلف مانند ارزان قیمت‌تر تمام شدن، گنجایش کم استخوان فک برای قرار گرفتن ایمپلنت به تعداد دندانها و… باشد.

معمولا در هر فک ۴ تا ۶ پایه ایمپلنت قرار میگیرید و پس از مشخص کردن جای دقیق ایمپلنتها پروتزهای دندانی بر آن اساس ساخته میشود و پس از ساخته شدن به ایمپلنت متصل میشوند.

ایمپلنت فول موس یا ایمپلنت کل دهان چیست؟

ایمپلنت فول موس برای شخصی کلیه دندان‌های خود را ازدست‌داده و تصمیم به بازسازی دندان‌هایش با ایمپلنت داشته باشد به کار می رود.

چگونگی انجام پروتز ثابت

دندان پزشک برای ساخت پروتز دندان باید یک قالبگیری دندانی انجام دهد و آن را به لابراتوارهای تخصصی ساخت پروتزهای دندانی ارسال کند اما قبل از قالب گیری، فرد بیمار را برای قالب گیری آماده میکند و زمانی که قالب‌ها به دست لابراتوار میرسد متخصصین دندان ساز ماکت دندان را با استفاده از گچ‌های دندانپزشکی و قالبی که دریافت کردند میریزند و پس از آنکه ماکت دندان آماده شد فریم فلزی را با بهره گیری از این ماکت‌ها میسازند و برای اتصال لایه‌های سرامیکی به این فریم‌های فلزی از حرارت بالا استفاده میکنند.

برای آنکه این پروتزهای دندانی بعد از قرار گرفتن درون دهان بیمار طبیعی تر و زیباتر قرار بگیرند در ساخت این پروتزهای دندانی باید توجه ویژه‌ای به سایز سایر دندان‌ها و رنگ آنها شود. بعد از آماده شدن این دندان‌های مصنوعی به مطب دندانپزشک ارسال میشوند و دندانپزشک آن را درون دهان بیمار قرار میدهد.

اما روش آماده سازی و قالبگیری روکش یا بریج دندان هم درست مشابه روکش‌های فلزی و سرامیک است اما مراحلی که برای ساخت در لابراتوار بر روی قالب ارسال شده صورت میگیرد با روکش‌های فلزی و سرامیک متفاوت است زیرا برای انجام کار با استفاده از اسکن‌های ۳ بعدی ماکتی که تهیه شده است را اسکن میکنند و به طراحی روکش دندان مشخص شده با استفاده از کامپیوترها میکنند.

برای مرحله بعد با استفاده از دستگاه‌های CAD CAM( کدکم) که مانند دستگا‌ه‌های تراشکاری هستند بلوک‌های زیر کونیوم را تبدیل به روکش دندان میکنند و پس از ساخته شدن روکش به مطب دندانپزشک فرستاده میشود و توسط دندان پزشک در قسمت مورد نظر قرار میگیرد.

قالب گیری دیجیتالی یا اسکن دیجیتالی دهان

قالب گیری دیجیتالی یا اسکن دیجیتالی دهان مشکل قالب گیری با خمیر دندانپزشکی را برطرف کرده است

پروتز متحرک دندانی

پروتز متحرک به نوعی از پروتز دندانی گفته می شود که قابل جابه جایی است. به طوری که به راحتی می توان آن را از دهان خارج کرده و دوباره درجای خود روی لثه قرار داد. این نوع پروتز که با عنوان دندان مصنوعی نیز شناخته می شود، در میان افراد رواج بسیاری داشته و یک روش معمول برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. برای استفاده از پروتز دندان متحرک زمانی که می خواهید دندان ها را دوباره روی لثه قرار دهید باید چسب مخصوصی را به کار ببرید تا هنگام صحبت کردن یا خوردن غذا، دندان ها از جای خود نلغزند.

پروتز متحرک به طور کلی دارای سه نوع است:

 • پروتز دندانی پارسیل: دندان تکه ای برای پر کردن جای خالی چند دندان از دست رفته در شرایط خاص
 • دست دندان کامل: برای افرادی که همه دندان های خود را از دست داده اند.
 • پروتز دندان اوردنچر: پروتز کاملی که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرد.

اوردنچر یا پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت؟

اوردنچر چیست؟ مزایای اوردنچر چیست؟ تفاوت اوردنچر با پروتز ثابت بر پایه ایپلنت چیست؟ فرق اوردنچر با دندان مصنوعی چیست؟ برای پاسخ این سوالت در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی های پروتز متحرک دندان

 • راحتی در استفاده
 • عملکرد شبیه به دندان طبیعی در هنگام صحبت کردن و جویدن غذا
 • بهبود زیبایی دهان و چهره
 • سهولت ترمیم در صورت آسیب دیدگی پروتز
 • قیمت مناسب و پایین تر نسبت به پروتز ثابت
 • رعایت بهداشت و شستشو راحت تر
 • عدم خطر بروز عفونت دندانی
 • عدم نیاز به چسب و تراش دندان های مجاور
 • چفت و ثابت نبودن دندان مصنوعی در دهان
 • بو گرفتن دهان در صورت بی توجهی به رعایت بهداشت دهانی
 • امکان تکان خوردن دندان ها در دهان هنگام غذا خوردن یا حرف زدن
 • استحکام پایین تر نسبت به پروتز ثابت
 • احتمال تحلیل استخوان فک و در نتیجه تغییر شکل صورت

پروتز ثابت دندانی

پروتز ثابت نوعی از پروتز دندانی است که بر روی لثه قرار گرفته و به بافت آن متصل می شود. این اتصال به صورت دائمی و غیر قابل جابجایی است. به منظور ثابت کردن پروتز دندان در دهان، پروتز توسط چسب یا پیچ به پایه ایمپلنت وصل می شود. برای اینکار ابتدا پایه تیتانیومی ایمپلنت در مکان مورد نظر درون لثه و استخوان فک قرار داده می شود تا به تدریج و با گذشت زمان با استخوان اطراف پیوند بخورد. بعد از جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک، پروتز ثابت دندان روی آن قرار می گیرد. این نوع پروتز غالبا از جنس سرامیک و زیرکونیوم ساخته می شود که استحکام و دوام بسیار بالایی دارد.

اجرای پروتز ثابت لزوما باید توسط دندانپزشک متخصص و با تجربه انجام شود. زیرا هر اشتباهی در هر یک از مراحل نصب پروتز ثابت دندان عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

پروتز ثابت دندان به طور کلی دارای سه نوع است:

 • بریج دندان: برای پر کزدن جای خالی چند دندان با اتکا به دندان های کناری
 • روکش دندان تک واحدی: حفاظت از دندان طبیعی آسیب دیده یا روکش ایمپلنت یک دندان
 • پروتز فول فک ثابت: پروتز فول متکی بر 6 الی 8 واحد ایمپلنت در یک فک

ایمپلنت فول ماوس یا کل دهان، آیا ارزش سرمایه گذاری دارد؟

این مقاله همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید با توجه به نکات گفته شده تصمیم درست و آگاهانه را برای درمان بگیرید

ویژگی های پروتز ثابت دندان

 • استحکام و مقاومت بالاتر نسبت به پروتز متحرک
 • دوام و طول عمر بسیار بالا (ماندگاری در حدود 20 سال)
 • ثابت شدن در دهان و کارآیی مانند دندان های طبیعی
 • عدم امکان حرکت و جابجایی
 • راحتی در استفاده و امکان گاز زدن و جویدن انواع خوارکی ها و غذاها
 • روش نگهداری کاملا شبیه به دندان طبیعی
 • جلوگیری از تحلیل استخوان فک به دلیل قرارگیری پایه ایمپلنت در استخوان فک
 • لزوم جراحی برای کاشت پایه ایمپلنت (فیکسچر)
 • قیمت بالاتر نسبت به پروتز متحرک

کیفیت پروتز متحرک و پروتز ثابت دندان

یکی از مهمترین عوامل موثر بر انتخاب نوع پروتز کیفیت آن است. پروتز های ثابت معمولا استحکام و مقاومت و در نتیجه طول عمر بیشتری دارند. با این حال مراقبت و نگهداری از پروتز ثابت نیاز به دقت و توجه بیشتری دارد و گاهی برای نگهداری از آن ها باید از روش های خاص دندانپزشکی استفاده کرد. اما پروتز متحرک به راحتی از دهان خارج می شود و به راحتی می توان آن را شستشو داده و تمیز کرد.

همانطور که می دانید پروتزهای ثابت و متحرک هر یک دارای انواع مختلفی هستند که فرد می تواند با توجه به شرایط خود و تشخیص دندانپزشک یکی از آن ها را انتخاب کند.

کدام نوع پروتز مناسب شما است؟

مشاوره رایگان با دکتر روشن طلب

قیمت پروتز متحرک و پروتز ثابت دندان

عامل مهم دیگر برای تصمیم گیری در مورد اینکه پروتز ثابت بهتر است یا پروتز متحرک، فاکتور قیمت است. در رابطه با قیمت نمی توان رقم ثابتی را به عنوان هزینه پروتز دندانی ثابت و متحرک بیان کرد. زیرا هزینه هر نوع پروتز وابسته به عوامل متعددی است. اما به طور کلی پروتز متحرک معمولا هزینه کمتری نسبت به پروتز ثابت دارد.

پروتز متحرک پیوند خاصی با لثه و استخوان فک ندارد. در صورتی که پروتز ثابت توسط ایمپلنت به لثه و استخوان فک متصل می شود. از این رو پروتز ثابت به دلیل نیاز به جراحی  و عملیات کاشت ایمپلنت هزینه بیشتری خواهد داشت.

نگهداری از پروتز متحرک و پروتز ثابت دندان

فاکتور مهم دیگر برای انتخاب نوع پروتز، نحوه مراقبت و نگهداری پروتز دندانی است. پروتز ثابت به صورت دائمی روی فک بیمار قرار می گیرد و کاملا شبیه به دندان طبیعی است. بنابراین فرد باید دقیقا مانند دندان طبیعی، با دندان های مصنوعی ثابت خود رفتار کند.

در مورد پروتزهای متحرک باید گفت که این دندان ها باید به طور مرتب تمیز شوند. از آنجایی که این نوع دندان مصنوعی را می توان از دهان خارج کرد، تمیز کردن و شستشو آن ها نیز راحت تر است.

اگر می خواهید در هنگام استفاده از پروتزهای دندانی دچار مشکلات و بیماری های دهان و دندان نشده و پروتز شما دوام و ماندگاری بالایی داشته باشد، باید بهداشت دهان و دندان را با دقت مورد توجه قرار دهید.

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

ایمپلنت رشت دکتر روشن طلب

کاشت ایمپلنت دندان، امروزه به یکی از بهترین روش‌ها برای حل معضل بی دندانی، تبدیل شده است. استفاده از ایمپلنت دندان علاوه بر جبران دندان ازدست‌رفته به زیبایی لبخند، بهبود جویدن غذا و همچنین به اصلاح تکلم نیز کمک می‌کند. ایمپلنت دندان میخک بهترین انتخاب برای کاشت دندان جدید است زیرا:

 • استفاده از مشاوره آنلاین و رایگان ایمپلنت دندان
 • پاسخ‌گویی به سوالات شما توسط متخصص جراح فک و صورت
 • کاشت ایمپلنت دندان توسط بهترین جراح فک و صورت و متخصصان ایمپلنت
 • هزینه مناسب ایمپلنت دندان در کلینیک تخصصی دکتر روشن طلب
 • کاشت تخصصی ایمپلنت در 3دقیقه و به کار بردن بهترین برندهای ایمپلنت در دنیا

سخن پایانی

همانطور که دیدید هر یک از انواع پروتز مزایا و معایب خاص خود را دارد و به طور قطعی نمی توان گفت که کدام نوع بهترین روش است.

انتخاب بهترین روش به عواملی مختلفی مانند شرایط دهان و دندان بیمار، بیماری های لثه، میزان تراکم استخوان، تعداد و موقعیت دندان های از دست رفته، وضعیت سلامت سایر دندان ها، سابقه بیماری و شرایط مالی بیمار بستگی دارد.

برای تشخیص این امر بیمار حتما باید با دندانپزشک متخصص مشورت نماید. دندانپزشک می تواند با توجه به شرایط و ویژگی های دهان و دندان ها و نیز بررسی سوابق بیماری فرد و اوضاع مالی او، بهترین روش را پیشنهاد دهد.

در صورتی که فرد سابقه بیماری نداشته و یا بیماری وی مشکلی برای پروتز دندان ثابت ایجاد نکند، معمولا این روش برای فرد پیشنهاد می شود. تقریبا کمتر دندانپزشکی پروتز متحرک را به پروتز ثابت ترجیح می دهد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

4 دیدگاه در ”پروتز ثابت و متحرک دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X