کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟ و چقدر طول می کشد؟ در اصل مراحل کاشت دندان چه هستند؟ برای آغاز مراحل ایمپلنت دندان ابتدا لازمه برای ویزیت به دکتر روشن طلب مراجعه نمایید. ایمپلنت دندان از بهترین درمان‌ها برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته است. در این روش از پایه‌های فلزی محکم و مقاومی درون فک استفاده شده و دندان مصنوعی بر روی آن ثابت می‌شود. در ادامه قصد داریم تا به بررسی کامل مراحل کاشت دندان بپردازیم تا با آگاهی کامل برای انتخاب این روش درمانی تصمیم بگیرید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی قطعاتی از جنس آلیاژهای آلومینیومی محکمی هستند که جایگزین دندان‌های طبیعی از دست رفته شده و ظاهری طبیعی به آن می‌دهند. ایمپلنت یک نوع جراحی دهان و دندان بوده و برای پشتیبانی از انواع پروتزهای دندان مانند تاج، پل و روکش دندان استفاده می شود.

ایمپلنت دندان از متداول‌ترین و ماندگارترین روش‌هایی است که برای جایگزین نمودن دندان‌های اصلی به‌کار می‌رود. با کاشت قطعه‌ای به نام ایمپلنت در استخوان فک و قرارگیری در لثه دندان، به جای‌گذاری تاج دندان بر روی آن اقدام می‌شود.

جراحی‌های ایمپلنت پروسه بسیار حساس و دقیقی داشته و با ابزارهای ظریفی انجام می‌شوند. بدین ترتیب پایه‌ ایمپلنت در جایگاه مناسب خود قرار گرفته و با جای‌گذاری دقیقی که انجام می‌شود امکان ثابت شدن آن  به صورت پایدار ایجاد می‌شود.

ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان دچار مشکل نشده و سازگاری دارد. ظاهر یک ایمپلنت به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک صورت قرار داده می‌شود.

برای انتخاب بهترین دکتر ایمپلنت دیجیتال در رشت بهتر است قبل از اقدام برای ایمپلنت، برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید.

مراحل ایمپلنت دندان و کاشت آن

در ادامه مراحل ایمپلنت دندان به ترتیب توضیح داده شده‌اند.

 • آمادگی برای کاشت دندان

یکی از معاینه‌های بسیار مهم که برای بررسی شرایط بیمار برای انجام ایمپلنت صورت می‌گیرد، معاینه RTG است. در این روش به کمک اشعه ایکس از دندان‌های بیمار عکس گرفته می‌شود. در این عکس ساختار استخوان‌های فک بیمار به طور کامل بررسی شده و استخوان‌هایی که برای کاشت مناسب هستند، مشخص می‌شوند. پس از آن دندانپزشک می‌تواند برای تعداد و نوع ایمپلنت تصمیم گیری کند.

CT 3D یکی دیگر از بررسی‌هایی است که به توصیه دندانپزشک قبل از انجام ایمپلنت انجام می‌شود. با این تصاویر سه بعدی نیز ساختار و ابعاد آناتومیکی به صورت کامل نشان داده می‌شوند. به این صورت پزشک با آگاهی کامل برای درمان اقدام کرده و از بروز مشکلات پیش بینی نشده جلوگیری می‌شود.

 • ایمپلنت دندان

پس از آماده‌سازی وارد مرحله جراحی و کاشت دندان‌های ایمپلنت می‌شوند. در این قسمت دکتر روشن طلب برای باز کردن لثه و مشاهده استخوان فک صورت، برشی بر روی لثه ایجاد می‌کند. حفره‌ها باید داخل استخوان فک ایجاد شده برای قرارگیری قطعه ایمپلنت آماده گردند.

در مرحله بعدی نوبت رشد استخوان‌های فک جهت نصب دندان است. در طی پروسه ایمپلنت، استخوان‌ها با سطح ایمپلنت دندانی رشد می‌کنند و هماهنگ می‌شوند. گاهی مراحل ایمپلنت دندان تا چندین ماه طول کشیده و زمان‌بر است. در عوض همچون ریشه دندان اصلی عمل کرده و همان وظیفه را اجرا می‌کند.

ایمپلنت فوری دندان جلو

اگر شما بیمار عزیز در ناحیه دندان‌های جلو دچار بی‌دندانی هستید می‌توانید در یک جلسه دندان های جلوی خود را با ایمپلنت فوری جایگزین نمائید.
 • استفاده از هیلینگ کپ بر روی ایمپلنت

پس از اتصال کامل پایه فلزی در استخوان فک، باید به سراغ مرحله بعدی درمان بروید. در این مرحله دندان پزشک هیلینگ کپ یا همان تاج موقت را بر روی پایه فلزی قرار می‌دهد. پس از قرارگیری این تاج موقت، بافت لثه ترمیم یافته و بهبود می‌یابد. این تاج موقت به صورت یک قطعه فلزی است که باعث دور شدن لثه بیمار از ایمپلنت می‌شود. این تاج باید به مدت 10 تا 14 روز باقی بماند. پس از گذشت این مدت توسط دندان پزشک برداشته شده تا فرد برای مراحل بعدی آماده شود.

 • قرارگیری اباتمنت روی ایمپلنت

اباتمنت بخش مهمی از مراحل ایمپلنت دندان است که برای محافظت از تاج بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. در واقع تاج موقت پس از قرارگیری اباتمنت بر روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. در زمانی که برای بهبود شرایط در نظر گرفته می‌شود، بافت لثه در اطراف ایمپلنت شکل گرفته و دقیقا مشابه با دندان طبیعی است. تاج برای مدت 4 تا 6 هفته در دهان بیمار قرار می‌گیرد. در این بازه زمانی تاج دائمی طراحی و ساخته می‌شود.

 • قالب گیری در مراحل ایمپلنت دندان

پس از قرار گرفتن پایه درون استخوان فک و قرارگیری اباتمنت بر روی آن نوبت به قالب گیری و آماده کردن روکش اصلی است. متخصص پروتز در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد ابتدا وضعیت ایمپلنت شما را بررسی کرده و قالب گیری را انجام می‌دهد. معمولا متخصص پروتز‌های دندانی کار قالب گیری را انجام می‌دهد. قالب‌ها به لابراتوار ارسال شده تا روکش دندان شما ساخته شود. در نهایت روکش بر روی پایه قرار می‌گیرد.

 • مرحله آخر ایمپلنت: قرار گیری تاج دائمی

آخرین مرحله از مراحل ایمپلنت دندان، برای قرار گیری تاج اصلی است. در واقع مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش ایمپلنت، تاج اصلی و دائمی است که برای زیبایی نهایی اهمیت زیادی دارد. تاج دائمی در مرحله پایانی درون اباتمنت قرار داده می‌شود. معمولا برای این کار از چسب‌های قوی استفاده می‌شود تا ظاهر نهایی دندان زیباتر شود. برخی از دندانپزشکان نیز از پیچ برای اینکار استفاده می‌کنند.

بهترین زمان ایمپلنت

اگر به‌دنبال پاسخ این سئوالات هستید تا انتهای مقاله را بخوانید!

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

مراحل گوناگون ایمپلنت دندان عبارتند از:

 1. تشخیص و بررسی آسیب دیدگی دندانی
 2. بر حسب نیاز پیوند استخوان فک و آماده سازی آن
 3. ساخت ایمپلنت دندان
 4. نیاز به فرصت جهت رشد و بهبودی استخوان فک
 5. قرارگیری سرتاج یا پروتز دندان ایمپلنت
 6. تثبیت دندان ایمپلنت در جایگاه مربوطه

ذکر این نکته ضروری است که مراحل جراحی ایمپلنت دندان همیشه به صورت یک مرحله‌ای نبوده و در اکثریت مواقع در دو یا چند جلسه انجام می‌شود. اصلی‌ترین زمان اختصاص به ترمیم و آماده‌سازی استخوان فک اختصاص می‌یابد. طول مدت درمان بستگی مستقیم با شرایط جسمی و سلامت عمومی بیمار دارد.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

برای بدست آوردن دندانی مناسب بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان چه زمانی است؟

مراحل ایمپلنت فوری چگونه است؟ 

در روش ایمپلنت فوری یا یک روزه، نصب روکش موقت در همان روزی که ایمپلنت در دهان جاگذاری می‌شود انجام می‌شود. به طور کلی ایمپلنت فوری طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 • قبل از انجام هر اقدامی، ابتدا شرایط بیمار برای انجام ایمپلنت فوری به کمک عکس اشعه ایکس دندان‌ها و فک بررسی و ارزیابی می‌شود.
 • تزریق داروی بی‌حسی به فک و آماده‌سازی بیمار برای انجام جراحی ایمپلنت
 • باز شدن یا سوراخ شدن لثه به کمک پانچ تا روی استخوان فک
 • ایجاد سوراخی کوچک درون استخوان فک در محل مد نظر. دندانپزشک این سوراخ را کم کم بزرگ‌تر کرده تا ابعاد آن به اندازه ابعاد ایمپلنت دندان شود.
 • جاگذاری ایمپلنت دندان در سوراخ ایجاد شده
 • اتصال اباتمنت به ایمپلنت
 • قالب‌گیری از ایمپلنت و سطح لثه برای تهیه روکش مناسب برای فرد
 • طراحی و تولید فوری روکش به کمک دستگاه‌های دیجیتالی و سپس نصب آن
 • بسته شدن و در صورت نیاز بخیه زدن لثه

به این ترتیب می‌بینید که در روش ایمپلنت فوری دیگر نیازی نیست برای نصب روکش موقت چند ماه منتظر بمانید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام افراد، شرایط لازم برای انجام ایمپلنت فوری را ندارند.

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

اینکه مراحل ایمپلنت چقدر طول می‌کشند، به متغیرهای گوناگونی بستگی دارد….

سوالات شما

آیا سیگار کشیدن منجر به خرابی ایمپلنت ها می شود؟

متاسفانه باید بگوییم بله. سیگار کشیدن یکی از بدترین مواردی است که نتیجه تمامی زحمات پزشک و بیمار را بر باد می‌دهد. سیگار کشیدن از آن‌جمله موارد مضری است که نه‌تنها برای کاشت ایمپلنت، بلکه جهت انواع درمان‌های دندان‌پزشکی نیز مشکل‌آفرین است.

مراحل قالب گیری ایمپلنت چگونه است؟

اولین مرحله خارج سازی هیلینگ یا اباتمنت است. در مرحله بعد یک فیکسچر مانت روی بدنه ایمپلنت قرار داده می‌شود. سپس مواد قالبگیری سیلیکونی به داخل قالب و مانت تزریق می‌شود. در مرحله آخر پیچ ایمپلنت باز شده و مانت جدا می‌شود.

ایمپلنت دندان معمولا چند جلسه طول می کشد ؟

معمولا 6 جلسه طول می کشد،مشاوره،معاینه،انجام کار که حداقل دو جلسه طول می کشد.

ایا ایمپلنت دندان احتیاج به مراقبت دارد؟

بله تصور اینکه دندانهایتان مصنوعی است و خراب نمی شود کاملا اشتباه است.

سخن آخر

آشنایی با مراحل ایمپلنت دندان همواره از چالش‌های مهم پیش روی افرادی است که قصد دارند از این روش درمانی استفاده کنند. ایمپلنت بهترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته است و کاملا مشابه دندان‌های طبیعی استفاده می‌شود. در این مقاله به طور کامل مراحل ایمپلنت دندان توضیح داده شد. داشتن اطلاعات کامل در این زمینه می‌تواند به شما در درمان بهتر و نگهداری بهتر از ایمپلنت‌ها کمک کند.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”مراحل ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X