دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت توسط ایمپلنت‌ ها حمایت شده و به آن ‌ها متصل می گردد‌ . دندان مصنوعی معمولی به سطح لثه چسبیده است. چنانچه از عملکرد دندان مصنوعی که دارید راضی نیستید ، ممکن است بخواهید از دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت استفاده کنید. دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت دارای اتصال‌های ویژه‌ای است که روی ایمپلنت ‌ها نصب می‌شود.

این اتصال‌ ها به شما اجازه می‌دهند تا به راحتی غذا بخورید و عمل جویدن را انجام دهید و در هنگام غذا خوردن ، صحبت کردن یا خندیدن از بیرون افتادن دندان مصنوعی شما جلوگیری کند. آیا لق بودن دندان مصنوعی تان شما را آزار می دهد؟ آیا در غذا خوردن و صحبت کردن همانند گذشته، مشکل دارید؟ خبر خوشی برایتان داریم. به احتمال زیاد، دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت می تواند به نگرانی ها و مشکلات ناشی از لغزیدن و سر خوردن پروتزهای دندانی متحرک شما پایان دهد. کنجکاو شدید که در مور این پروتزهای ثابت بیشتر بدانید؟ با مطالعه مطلب امروز، پاسخ اکثر سوالات احتمالی خود را دریافت خواهید کرد. از همراهی شما تا انتهای مطلب بسیار سپاسگزاریم.

انواع دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

زمانی که شما نیازمند دریافت ایمپلنت فول فک باشید، دندان‌پزشک می‌تواند انواع مختلفی را بسته به شرایطی که در آن قرار دارید، به شما پیشنهاد دهد. مهم‌ترین متغیری که در این بین وجود دارد، تعداد ایمپلنت‌هایی است که از آن استفاده خواهد شد.

تعداد ایمپلنت‌هایی که می‌تواند برای پشتیبانی از دندان مصنوعی شما استفاده شود، می‌تواند از دو تا حتی ده ایمپلنت متغیر باشد. می‌توانیم ست کامل دندان مصنوعی با پایه ایمپلنت را به دودسته تقسیم کنیم. ثابت و غیرثابت.

دندان مصنوعی کامل غیر ثابت بر پایه ایمپلنت

در این روش جراح دو و یا چهار ایمپلنت را در هر ردیف استفاده خواهد کرد. پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت، بیشتر شبیه دندان مصنوعی سنتی هستند. تفاوت اصلی این است که به جای استفاده از چسب برای نگه داشتن دندان مصنوعی در جای خود، از ایمپلنت های دندانی استفاده می شود. آنها نه تنها برای بیمارانی که توده استخوانی برای حمایت از پروتزهای ثابت ندارند گزینه بهتری هستند، بلکه برای بیمارانی که عادت به استفاده از پروتزهای مصنوعی سنتی دارند و بدشان نمی آید که پروتزهای مصنوعی خود را در پایان روز برای تمیز کردن بیرون بیاورند نیز مناسب است. برخی از بیماران حتی ممکن است این گزینه را ترجیح دهند زیرا تمیز کردن را آسان تر می نماید.

دندان مصنوعی کامل ثابت بر پایه ایمپلنت

این پروتزهای دندانی قرار نیست هر روز درآورده شود و دوباره درون دهان قرار بگیرند. در عوض آنها به طور دائم به ایمپلنت های دندانی شما متصل می شوند. پروتزهای ثابت بر پایه ایمپلنت، بیشتر شبیه دندان های واقعی هستند. برای مراقبت از آنها، فقط کافی است به دقت مسواک بزنید – لازم نیست هر شب قبل از رفتن به رختخواب دندان های خود را بیرون بیاورید و از محلول های پاک کننده استفاده کنید. بسیاری از بیماران، عاشق این پروتزهای دندانی هستند زیرا به آنها اجازه می دهد فراموش کنند که حتی پروتز دارند.

یکی از نکات منفی دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت، آن است که نسبت به پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت به حمایت بیشتری از استخوان و بافت نیاز دارند. اگر توده استخوانی مورد نیاز برای پروتزهای ثابت با ایمپلنت را ندارید، باید یک گزینه غیر ثابت انتخاب کنید یا ممکن است کاندید یک روش جایگزین، یعنی ترمیم قوس کامل All-on-4 باشید.

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

تا قبل از این کسانیکه تمام دندان های خود را از دست داده بودند برای دندان دار شدن چاره ای جز داشتن دندان مصنوعی متحرک نداشتند . اما…

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟

تا چند سال قبل پروتزهای متحرک، بهترین و در واقع تنها سیستم جایگزینی دندان مصنوعی بودند که دندانپزشک می توانست ارائه دهد. با این حال، پروتزهای متحرک با مشکلاتی همراه هستند. بی‌ ثباتی آنها در دهان اغلب باعث می شود که نیاز به تنظیم داشته باشند و فرد استفاده کننده نیز باید در خوردن خوراکی های سفت و حرف زدن محتاط باشد.

با گذشت زمان، حتی پس از اینکه فرد یاد گرفت با دندان های مصنوعی متحرک کنار بیاید، آنها در نهایت تناسب خود را از دست می دهند. زیرا پوشیدن آنها باعث تسریع تحلیل استخوان در فک می شود (تحلیل استخوان پس از از دست دادن دندان اجتناب ناپذیر است). تسریع از دست دادن استخوان به خاطر فشار وارد شده از پروتزها بر روی برجستگی های استخوانی است که قبلاً دندان ها را نگه می داشتند.

افرادی که پروتزهای ثابت را به جای متحرک انتخاب می کنند، گزارش می دهند که این سیستم بیشتر شبیه دندان های طبیعی خودشان است و کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشیده است. از سوی دیگر، بیش از نیمی از افرادی که از پروتزهای متحرک تحتانی استفاده می کنند، گزارش می دهند که از ثبات و راحتی خود راضی نیستند. با اینحال گزینه مناسب برای شما به وضعیت سلامت دهان و لثه ها، میزان بودجه و تشخیص دندانپزشک تان بستگی خواهد داشت.

بهترین متخصص ایمپلنت در رشت

کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد با مدیریت دکتر حسن روشن طلب و تیم متشکل از متخصص و جراح ایمپلنت و بیماری های لثه و متخصص پروتز دندانی قادر به انجام تمامی روش‌های دندانپزشکی زیبایی از جمله ایمپلنت دندان، لمینت سرامیکی، ونیر کامپوزیت و عمل لیفت لثه، جراحی لیفت سینوس، جراحی پیوند استخوان و پروتزهای دندانی هستند. امروزه کاشت دندان به‌صورت فوری (یکی از روش‌های پرطرف‌دار ایمپلنت) با پیشرفت علم دندانپزشکی در این زمینه توسط متخصص ایمپلنت به‌صورت یک‌روزه انجام می‌شود.

مزایا دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت

پروتزهای ثابت مزایای فوق‌العاده مطلوبی را برای بیماران به ارمغان می ‌آورند که با پروتزهای متحرک و سایر جایگزین‌های سلامت دهان قابل دستیابی نیست. موارد زیر، مهم ترین مزایای پروتزهای دندانی بر پایه ایمپلنت هستند.

 • پروتزهای ثابت به بیمار این امکان را می دهند که بدون مشکل هر چه می خواهند بخورند. با آنها دیگر لازم نیست نگران گاز زدن غذاهای بسیار سفت که باعث آسیب یا لق شدن دندان مصنوعی می شوند، باشید.
 • پروتزهای ثابت، زیبایی ساختار طبیعی استخوان شما را حفظ می کنند. به علاوه آنها به جلوگیری از تحلیل استخوان به دلیل نداشتن دندان های سالم نیز کمک می کنند.
 • پروتزهای ثابت، شکاف های دهان را که به دلیل از دست دادن دندان ها وجود دارد، می پوشانند.
 • آنها لبخند شما را بهبود می بخشند.
 • دندان مصنوعی ثابت نمی افتد.
 • پروتزهای ثابت، گفتار شما را بهبود می بخشند.
 • آنها از جابجایی دندان ها روی خط فک و ناهماهنگی احتمالی جلوگیری می کنند.
 • در صورت مراقبت صحیح، طول عمر طولانی دارند.
 • عادت کردن به پروتزهای ثابت به دلیل شباهت به دندان های واقعی آسان تر است.

کاشت ایمپلنت برای بیماران قلبی

اگر مشکل قلبی دارید و به کاشت ایمپلنت دندان فکر می کنید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا بیماران قلبی می توانند ایمپلنت دندانی داشته باشند؟

معایب دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت گران هستند. آنها نوعی درمان پیشرفته محسوب می شوند که نسبت به سایر درمان های دندانپزشکی به مواد بیشتر و مهارت بالاتری نیاز دارد بنابراین هزینه بیشتری دارند. آنها همچنین به زمان درمان طولانی تری نیاز دارند زیرا ابتدا باید ایمپلنت ها بهبود یابند و سپس پروتزهای روی آنها نصب شوند. در نهایت، اگرچه جراحی ایمپلنت دردناک نیست اما به هر حال بیماران باید تحت یک عمل جراحی جزئی برای ایمپلنت قرار بگیرند. این باعث ایجاد ناراحتی می شود که همه مایل به تحمل آن نیستند.

انواع اتصال دندان مصنوعی به پایه ایمپلنت

انواع اتصال دندان مصنوعی به پایه ایمپلنت عبارتند از:

 • اتصال توپ
 • اتصال میله
 • Locator
 • اتصال آهنربایی (مغناطیسی)

هزینه درمان های جانبی

به طور کلی قبل از انجام دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت ممکن است نیاز به انجام برخی درمان ها وجود داشته باشد. برخی از این درمان های جانبی شامل :

 • کشیدن دندان
 • پیوند استخوان
 • سینوس لیفت

هزینه های جانبی به صورت جداگانه از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت محاسبه می شود.

کاشت دندان رشت

کاشت دندان رشت در کلینیک تخصصی ایمپلنت و پروتز دندانی پاسارگاد براساس جدیدترین روش‌ها و تکنیک‌های متداول، زیر نظر بهترین متخصصان ایمپلنت، متخصصان پروتز و جراحان فک و صورت انجام می‌شود.

مراقبت از پروتزهای بر پایه ایمپلنت

برای مراقبت از پروتزهای متحرک بر پایه ایمپلنت لازم است که روزی دوبار آنها را از دهان خارج کنید و با یک مسواک نرم و خمیر دندان مخصوص دندان مصنوعی تمیز نمایید. همچنین لازم است اطراف اتصالات پروتز را نیز با یک مسواک نرم تمیز کنید. ضمنا فراموش نکنید که شب ها پروتز خود را درون محلول پاک کننده قرار دهید.

در مورد پروتزهای ثابت بر پایه ایمپلنت علاوه بر مسواک زدن روزانه لازم است در صورت امکان از کیت های بین دندانی برای تمیز کردن زیر پروتز و اطراف ایمپلنت ها استفاده کنید.

سوالات متداول

بهترین خمیر دندان برای دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت چیست؟

یک خمیر دندان غیر ساینده و کنترل کننده تارتار برای مراقبت از سطح ایمپلنت مناسب است. از خمیردندان های حاوی جوش شیرین، فلوراید بیش از حد و آنهایی که برای افراد سیگاری طراحی شده اند، خودداری کنید. تمیز کردن بین دندان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، بنابراین استفاده از نخ دندان یک یا دو بار در روز یک گام کلیدی برای مراقبت صحیح از ایمپلنت های دندانی است.

آیا دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت ارزش هزینه را دارد ؟

دندان مصنوعی ها سنتی معایب بسیاری زیادی اعم از مشکل در جویدن، تکلم و ….. را دارا می باشند اما با این درمان می توانید از بسیاری معایب رها شوید و قطعا ارزشش را خواهد داشت.

سخن آخر

دندان های مصنوعی، رایج ترین راه حل برای افرادی هستند که اکثر یا تمام دندان های خود را از دست داده اند. ایراد دندان های مصنوعی  سنتی، آن است که می توانند لق شوند و یا در غذا خوردن و تکلم فرد مشکل ایجاد کنند. علاوه بر این، شکل لثه در طول زمان تغییر می ‌کند که بر میزان متناسب بودن دندان مصنوعی با لثه تأثیر می‌ گذارد. پروتزهای دندانی بر پایه ایمپلنت، برای رفع مشکلات اینچنینی ابداع شده اند. آنها به کاهش بسیاری از چالش های مرتبط با دندان مصنوعی سنتی کمک می کنند و به همین دلیل، روز به روز محبوب تر می شوند.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X