جرم گیری عمیق لثه

جرم گیری عمیق لثه چیست؟ جرم گیری پریودنتال یا پلانینگ ریشه از روش‌های رایج دندانپزشکی برای درمان بیماری لثه یا پریودنتیت هستند. در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد به بررسی جرم گیری عمیق لثه و راه‌های جلوگیری از بیماری لثه خواهیم پرداخت.

بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه که از نظر پزشکی به عنوان پریودنتیت شناخته می‌شود ۴۷.۲٪ از بزرگسالان بالای ۳۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد که حدود ۸.۵٪ از آنها ممکن است پریودنتیت شدید داشته باشند. 

بیماری لثه یک عفونت شدید یا التهاب بافت‌هایی است که دندان‌های شما را احاطه کرده اند. این بیماری به دلیل پلاک‌هایی است که به طور مداوم روی دندان‌های شما ایجاد می‌شود. هنگامی‌که باکتری روی دندان‌ها تجمع می‌یابد، می‌تواند به جرم دندان تبدیل شود. این لایه از باکتری‌ها باعث جدا شدن لثه‌ها از دندان‌ها می‌شود و پاکت‌های بزرگی ایجاد می‌کنند که نمی‌توانید با مسواک به آنها دسترسی پیدا کنید. به همین دلیل باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

در مراحل اولیه، ممکن است دچار قرمزی، تورم و خونریزی لثه‌ها شوید، وضعیتی که به آن ژنژیویت می‌گویند. در صورت عدم درمان، ژنژیویت می‌تواند منجر به بیماری لثه، آسیب بافتی و از دست دادن استخوان و دندان شود.

خبر خوب این است که با مراقبت صحیح از دندان‌ها و لثه‌ها و مراجعه منظم به دندانپزشک می‌توان از بیماری لثه پیشگیری کرد.

جرم گیری عمیق دندان ( Root Planing ) چیست؟

دندانپزشکان معمولاً از جرم گیری پریودنتال و پلانینگ ریشه به عنوان اولین گام در درمان بیماری لثه استفاده می‌کنند. تمیز کردن عمیق دندان، باکتری‌ها و تارتار را هم در بالا و هم زیر لثه شما از بین می‌برد. مثال بهتری می‌زنیم: در حالی که جرم گیری معمولی دندان می‌تواند شبیه به کارواش برای خودرو شما باشد، جرم گیری عمیق لثه را می‌توان شستن ماشین با دقت بیشتر و توجه به جزئیات در نظر گرفت. در این روش به تمام گوشه‌ها و سوراخ‌هایی که همه ما در دهان داریم نفوذ می‌کنند. همچنین مکان‌هایی که باکتری‌های مضر می‌توانند رشد کنند و تنها با تمیز کردن عمیق توسط متخصصان دندانپزشکی از بین می‌روند در این روش کاملا در دسترس قرار می‌گیرند.

جرم گیری پریودنتال و روت پلانینگ روشی غیر جراحی هستند. این روش‌ها بیشتر تمیز کردن عمیق هستند که با ابزارها دستی یا دستگاه‌های اولتراسونیک انجام می‌شود. به گفته محققان، جرم گیری عمیق لثه با ابزار اولتراسونیک نتایج مشابهی با تمیز کردن عمیق دستی با ابزار دستی دارد. هر دو درمان نتایج بالینی قابل توجهی ایجاد می‌کنند، اما تمیز کردن اولتراسونیک سریعتر است و ۲۰٪ تا ۵۰٪ کمتر از تمیز کردن دستی زمان می‌برد.

جرم گیری عمیق لثه چگونه انجام می‌شود؟

دندانپزشک شما ممکن است ابتدا از یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه ای که در دهان شما دچار عفونت شده استفاده کند. دندانپزشک تمام پلاک و تارتار روی دندان‌های شما را از بین می‌برد. جرم گیری هم در بالای و هم زیر خط لثه، تا پاکت پریودنتال انجام می‌شود. پس از برداشتن پلاک، دندانپزشک شما سطوح ناهموار ریشه دندان‌های شما را صاف می‌کند. این کار به لثه‌ها کمک می‌کند تا دوباره به دندان‌هایتان بچسبند. بسته به شرایط شما، جرم گیری عمیق لثه و روت پلنینگ ممکن است بیش از یک بار ویزیت دندانپزشکی طول بکشد. پس از این درمان، ممکن است به معاینه پس از جرم گیری نیاز داشته باشید.

مزایای جرم گیری لثه 

 • کاهش عمق پاکت لثه
 • حذف رسوبات جرم های ایجاد شده بروی لثه
 • حفظ سلامت لثه و کاهش ابتلا به بیماری لثه
 • حفظ سلامت دندان ها خطر کمتر پوسیدگی دندان
 • رفع بوی بد دهان

آیا جرم گیری عمیق لثه خطراتی دارد؟

جرم گیری عمیق دندان و صاف کردن ریشه می‌تواند باکتری‌های مضر را وارد جریان خون شما کند که منجر به باکتریمی ‌یا عفونت خون شود. دندانپزشک ممکن است برای جلوگیری از عفونت و کمک به بهبودی، دهانشویه یا آنتی بیوتیک تجویز کند.

جرم گیری عمیق لثه و روت پلنینگ معمولا لثه‌ها را برای چند روز دردناک و دندان‌ها را تا یک هفته حساس می‌کند. لثه‌های شما ممکن است بلافاصله پس از درمان خونریزی کرده و احساس تورم یا حساس شدن داشته باشید.

روت پلنینگ چقدر موثر است؟

اکثر موارد بیماری مزمن لثه با از بین بردن باکتری‌ها و جرم‌ها در طی جرم گیری پریودنتال و صاف کردن ریشه با موفقیت کنترل می‌شوند. اما برخی از عوامل ممکن است بر نحوه پاسخ دندان‌های شما به درمان تأثیر بگذارد:

 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • آسیب به دندان‌ها بعد از جرم گیری  

درمان جراحی برای بیماری لثه چیست؟

اگر پریودنتیت شما شدید باشد، ممکن است به جراحی دندان نیاز داشته باشید. 

 • پیوند بافت نرم 

مقدار کمی‌از بافت از سقف دهان برداشته می‌شود و به ناحیه آسیب دیده متصل می‌شود.

 • جراحی فلپ یا جراحی کاهش پاکت

در این روش برش‌های ریزی در لثه‌های شما ایجاد می‌شود تا بافت لثه شما بلند شود. این کار ریشه‌های شما را برای جرم گیری و صاف کردن ریشه بهتر در معرض دید قرار می‌دهد.

 • پیوند استخوان

اگر بیماری لثه استخوان اطراف دندان شما را از بین برده باشد، ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. در این روش، جراح از یک استخوان پیوند شده برای بازسازی استخوان آسیب دیده استفاده می‌کند.

 • پروتئین‌های محرک بافت 

ژلی که رشد استخوان و بافت را تحریک می‌کند به ریشه دندان عفونی زده می‌شود.

 • بازسازی بافت

هنگامی‌که شکاف بین دندان‌ها و استخوان خیلی عمیق می‌شود، یک قطعه از مواد زیست سازگار در پاکت‌ها قرار می‌گیرد تا به رشد سلول‌های استخوانی کمک کند.

مراقبت منظم از دندان‌ها و دهان برای پیشگیری از بیماری لثه و بهبودی پس از جرم گیری پریودنتال و پلانینگ ریشه مهم است. مراقبت مناسب از دندان در خانه، همراه با یک رژیم غذایی متعادل، می‌تواند به شما در حفظ نتایج درمان و جلوگیری از مشکلات آتی لثه کمک کند.

آیا جرم گیری عمیق لثه ضروری است؟

گاهی اوقات این سوال را می‌شنویم که آیا جرم گیری عمیق دندان ضروری است؟ پاسخ این است که، بستگی دارد. تصمیم در مورد اینکه آیا شما کاندید جرم گیری و روت پلنینگ هستید یا خیر، باید مستقیماً از دندانپزشک قابل اعتمادی گرفته شود که سابقه دندانی شما را می‌داند. اشعه ایکس دندان و اندازه گیری عمق پاکت می‌تواند به تشخیص اینکه آیا تمیز کردن عمیق برای شما مناسب است یا خیر کمک می‌کند. این روش جرم گیری عمیق لثه است که معمولاً برای افرادی که بیماری مزمن لثه دارند مناسب است. ممکن است از خود بپرسید که مشکل اصلی عدم درمان بیماری لثه چیست؟ در صورت عدم درمان، بیماری لثه می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • از دست دادن استخوان و بافت
 • از دست دادن دندان
 • لق شدن دندان‌ها
 • دندان‌های متحرک
 • تورم و عفونت

بیماری مزمن پریودنتال شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود و بیش از ۴۷ درصد از بزرگسالان بالای ۳۰ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. 

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان

جرم گیری لثه و دندان  برای حذف پلاک ها و رسوبات استفاده می شود. روش جرم گیری دندان برای از بین بردن پلاک های ایجاد شده روی قسمت های قابل مشاهده دندان استفاده می شود و از روش جرم گیری لثه برای از بین بردن رسوبات و پلاک های تشکیل شده در موارد عمیق تر در نواحی بین لثه و دندان و زیر لثه و خط مرزی دندان و لثه استفاده می شود. هر کدام از این روش ها اهمیت و کاربرد خاص خود را دارند.

از تمیز کردن عمیق دندان چه انتظاری باید داشته باشم؟

تمیز کردن عمیق دندان دارای دو بخش است: جرم گیری و سپس پلانینگ. در طول بخش جرم گیری تمیز کردن عمیق دندان، دندانپزشک پلاک و جرم را هم در بالای لثه و هم در زیر لثه شما از بین می‌برد. قسمت دوم تمیز کردن عمیق لثه است. این زمانی است که دندانپزشک با صاف کردن ریشه‌ها، ریشه دندان‌های شما را دوباره به لثه‌ها متصل می‌کند. به طور خلاصه، تمیز کردن عمیق دندان به همه گوشه‌ها و شکاف‌ها وارد می‌شود که در یک تمیز کردن معمولی دندان انجام نمی‌شود.

جرم گیری و روت پلنینگ چقدر طول می‌کشد؟

اغلب اوقات، جرم گیری و تمیز کردن ریشه ممکن است بسته به شدت مورد شما چندین بار انجام شود. گاهی اوقات این فرآیند در چهار ویزیت انجام می‌شود که هر کدام حدود ۶۰-۴۵ دقیقه برای درمان یک چهارم دهان شما انجام می‌شود. در حالی که یک روش سرپایی و غیرجراحی است، ممکن است کمی‌ناراحت کننده باشد، بنابراین دندانپزشک شما ممکن است بی حس کننده موضعی برای کاهش ناراحتی ارائه دهد. این کار به آرامش ذهن شما نیز کمک می‌کند.

مراقبت‌های لازم بعد از جرم گیری لثه

رعایت نکات زیر به افزایش سرعت بهبودی کمک خواهد کرد:

۱- مراقبت از دندان‌ها و لثه در منزل

مراقبت صحیح از دندان‌ و لثه در منزل از عود بیماری لثه پیشگیری کرده و به بهبود سریع‌تر آن کمک خواهد کرد.  شما باید روزانه با استفاده از نخ دندان بین دندان‌ های خود را تمیز نمایید و با استفاده از یک مسواک نرم دندان‌ های خود را مسواک بزنید. در روز رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از مصرف دخانیات نیز پرهیز نمایید.

۲- مصرف مرتب داروهای تجویز شده

پس از جرم گیری  شما یک یا دو روز احساس درد دارید به مدت یک هفته دچار حساسیت دندان‌ ها می شوید و احتمال ایجاد تورم لثه‌ها، خونریزی و حساسیت آن‌ها نیز وجود دارد. دندانپزشک برای کنترل این علائم برای شما آنتی بیوتیک و استفاده از دهان شویه را تجویز می‌نماید. شما باید برای کنترل این علائم و بهبودشان داروهای تجویز شده را مرتب مصرف نمایید.

۳- مراجعه به کلینیک دندانپزشکی در موعد مقرر

پس از پایان جرم گیری دندانپزشک نوبت ویزیت بعدی  برای شما تعیین می‌کند که در طول این جلسه فیبرهای آنتی بیوتیک را خارج نماید و وضعیت بهبودی و پلاکت‌ها را بررسی نماید و در صورت نیاز درمان‌های بیشتری انجام دهد. پس بسیار این مراجعه را فراموش نکنید.

چه زمانی جرم گیری لثه ضروری است؟

هر دهان روزانه میلیون‌ها باکتری دارد. اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و دو بار در روز مسواک بزنید، میزان باکتری را به حداقل می‌رسانید. اگر این کار را نکنید و اجازه دهید چند برابر شود، تبدیل به یک ماده چسبنده روی دندان‌های شما به نام پلاک می‌شود. پلاک قند و اسیدهای بیشتری را جذب می‌کند که بلافاصله به مینای دندان شما حمله می‌کند و در نتیجه حفره ایجاد می‌شود. اگر پلاک به زیر خط لثه برسد، بلافاصله بافت نرم را نیز عفونی می‌کند و بیماری لثه ایجاد می‌شود. تقریبا نیمی ‌از بزرگسالان در آمریکا به نوعی بیماری لثه مبتلا هستند. تنها راه برای از بین بردن بیماری و معکوس کردن آن، حذف منبع مشکل و آن پلاک روی دندان‌های شما در زیر سطح لثه است.

دندانپزشکان و متخصصان از رادیوگرافی و همچنین ارزیابی داخل دهانی استفاده می‌کنند تا دامنه کاملی از وضعیت استخوان نگهدارنده دندان‌ها را بدست آورند. اشعه ایکس به ما امکان می‌دهد آسیب‌ها و بیماری‌هایی را که با معاینه دهانی قابل تشخیص نیستند، ببینیم و تشخیص دهیم. هر گونه از دست دادن استخوانی که تشخیص داده شود باید فوراً درمان شود. 

دندانپزشک متخصص همچنین لثه‌ها را بررسی می‌کند تا اندازه پاکت‌های بین لثه و دندان بیمار را تعیین کند. اگر اندازه پاکت ۳-۵ میلی متر باشد، نشان دهنده بیماری پریودنتال در لثه است. پاکت‌های ۵-۶ میلی متری نشان دهنده بیماری شدید لثه است و نیاز به درمان دارد. برای بیماران پاکت لثه به اندازه ۱-۳ میلی متر  ایده آل است. سطوح مختلفی از بیماری لثه وجود دارد که هر کدام به گزینه‌های درمانی متفاوتی نیاز دارند.

علائم نیاز به جرم‌ گیری لثه

اگرچه تشخیص این مشکل برای افراد معمولی ممکن نیست اما باز هم نشانه‌ها و علائمی‌ وجود دارد که تشخیص آنها را آسان تر می‌کند. به عنوان مثال، بسیاری از بیماران هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خونریزی در لثه‌ها را گزارش می‌کنند. علاوه بر این، بیماران ممکن است پلاک غیرعادی یا تجمع جرم و همچنین جابجایی دندان‌ها و تغییر در بایت را تجربه کنند. اساساً این علائم توسط باکتری‌هایی ایجاد می‌شوند که در پاکت لثه گیر کرده و بافت لثه و حتی استخوان زیر خط لثه را فرسایش می‌دهند. در نتیجه، بیماران دچار عقب نشینی خط لثه، لق شدن دندان‌ها یا هر یک از علائم ذکر شده دیگر می‌شوند.

اگر جرم گیری لثه را به تعویق بیندازید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر پلاک را پاک نکنید، خطر بزرگتر شدن بیماری لثه یا بیماری پریودنتال و آسیب جدی به بافت نرم و دندان‌ها بیشتر می‌شود. این می‌تواند منجر به لق شدن دندان‌ها، از دست دادن استخوان و افتادن دندان‌ها شود. خطراتی که ممکن است با آن مواجه شوید، ناراحتی یا دردی است که بدتر می‌شود و کاهش نمی‌یابد. بافت نرم ممکن است آنطور که انتظار می‌رود بهبود نیابد یا حتی ممکن است دچار تب شوید. 

راه جلوگیری از بیماری لثه

اگر اکنون توصیه‌های دندانپزشکان را به کار بگیرید و همراه با نخ دندان دو بار در روز مسواک بزنید، می‌توانید احتمال نشستن پلاک روی دندان‌های خود را کاهش دهید. اگر دو بار در سال به دندانپزشک خود برای معاینات منظم، اشعه ایکس و تمیز کردن حرفه ای دندان‌ها مراجعه کنید، در این صورت شما فعال هستید و سلامت دهان خود را حفظ می‌کنید. دندان‌ها، لثه‌ها و لبخند زیبای شما با این کار‌ها برای همیشه باقی خواهند ماند.

آیا استفاده از خمیر دندان های ضد جرم برای جرمگیری لثه مفید است؟

جرم با مسواک و خمیر دندان پاک نخواهد شد و  شما برای این منظور باید از دندانپزشک کمک بگیرید. خمیر دندان هایی که دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده هستند به عنوان ضد جرم معرفی می شوند و فقط می توانند رنگ و لکه های رسوب شده بر روی دندان را که پلاک نام دارد تمیز نماید. استفاده همیشگی از آن‌ها توصیه نمی شود.

این خمیردندان ها مواد ساینده زیادی دارند و باعث ایجاد خراش های بسیار ظریف بر سطح دندان ها می شود و زمینه را برای تجمع و چسبندگی بیشتر پلاک میکروبی فراهم می نماید.

سوالات متداول

آیا جرم گیری لثه درد دارد؟

جرم گیری لثه با تزریق بی حسی موضعی انجام می شود به یک اقدام دندانپزشکی بدون درد خواهد بود و بیمار حین انجام آن درد و ناراحتی را احساس نخواهد کرد. فقط زمانی بیمار مقداری درد را تجربه می کند که اثر داروی بی حسی از بین رود. در این زمان بیمار با قرقره کردن محلول آب نمک، استفاده از دهان شویه و مصرف داروی آنتی بیوتیک و مسکن که دندانپزشک تجویز کرده می‌تواند درد را کنترل نماید.

درمان بیماری پریودنتال لثه

جرم گیری و روت پلنینگ معمولاً به عنوان یک تمیز کردن عمیق دندان نامیده می‌شود و اگر شما کاندید آن باشید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند. این جرم گیری عمیق دندان اغلب برای بیمارانی است که بیماری‌های پریودنتال یا لثه دارند. جرم گیری عمیق لثه، روشی عمیق تر از جرم گیری دندان‌های معمولی را ارائه می‌دهد.

جرم گیری عمیق لثه چه کاری انجام می‌دهد؟

تمیز کردن عمیق دندان که به عنوان جرم گیری و پلنینگ ریشه نیز شناخته می‌شود، شامل تکنیک‌های خاصی برای خلاص شدن از شر پلاک، جرم و باکتری زیر خط لثه تا ریشه دندان است. این از پیشرفت بیماری لثه و از دست دادن دندان جلوگیری می‌کند.

آیا واقعاً به جرم گیری و روت پلنینگ نیاز دارم؟

در طول معاینات و جرم گیری معمول، دندانپزشک از یک پروب برای اندازه گیری عمق بافت اطراف دندان استفاده می‌کند. اگر عمق پاکت بیش از پنج میلی متر باشد، اکثر دندانپزشکان جرم گیری و روت پلنینگ را توصیه می‌کنند. برخی از بیماران ممکن است در مراحل اولیه التهاب لثه دچار قرمزی و تورم روی لثه شوند.

کلام پایانی

جرم گیری لثه ها بدون هیچ گونه درد و خونریزی برای افراد توسط متخصص دندانپزشک انجام می شود. جرم گیری لثه ها باعث می شود، تا افراد دارای لثه های بدون پلاکت برخوردار شوند. برای رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی بعد از جرم گیری لثه ها بهتر است از متخصص دندانپزشک خود مشورت بخواهید چرا که متخصص دندانپزشک شما با توجه به شرایط دندان ها و لثه های شما نکات را برای شما بیان می کند. اگر شما هم به دنبال کلینیکی معتبر جهت درمان دندان های خود می باشید پیشنهاد ما به شما عزیزان کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد می باشد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

بهتر است بدانید که اگر دچار بیماری لثه شده اید و از این موضوع رنج می برید و از روش هایی که در این مقاله درباره آن ها صحبت کرده ایم، راهکار مناسب را دریافت نکرده اید، می توانید به صورت آنلاین از مشاوران کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد راهنمایی بگیرید و در صورت نیاز برای دریافت توصیه های تخصصی تر به کلینیک دکتر روشن طلب مراجعه نمایید.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد جرم گیری عمیق لثه سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

5 دیدگاه در ”جرم گیری عمیق لثه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X