جراحی سینوس لیفت در رشت یا همان تقویت سینوس، جراحی است که جاگذاری ایمپلنت‌های دندان را آسانتر می‌کند. آیا به عمل سینوس لیفت نیاز دارید و سوالاتی دارید که پاسخ آنها را پیدا نکرده‌اید؟ خوب، ما پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد جراحی سینوس لیفت را در این مقاله ارائه می‌کنیم، مثلا سینوس لیفت چیست، چه زمانی به آن احتیاج دارید، چه اتفاقی قبل و بعد از جراحی می افتد، نحوه عمل جراحی چگونه است، این جراحی چه خطراتی دارد و همچنین چه زمانی بعد از جراحی باید به دنبال درمان پزشکی باشید. هدف ما این است که شما تمام اطلاعات لازم در مورد روند سینوس لیفت را کسب کنید تا در هنگام آماده شدن برای سینوس لیفت خود، کاملاً اطمینان خاطر داشته باشید.

جراحی سینوس لیفت

سینوس لیفت یا همان تقویت سینوس، جراحی است که جاگذاری ایمپلنت‌های دندان را آسانتر می‌کند. برخی از افراد به ایمپلنت دندان احتیاج دارند اما به دلیل از دست دادن استخوان، پشتیبانی کافی از استخوان که برای ایمپلنت لازم است را ندارند. سینوس لیفت می‌تواند در این زمینه کمک کند زیرا با افزودن استخوان به فضای بین دندان‌های مولار و پرمولار، میزان استخوان در فک بالا را افزایش می‌دهد. جهت ایجاد فضا برای استخوان، غشای سینوس باید به سمت بالا حرکت داده شود و یا “بلند شود”، به همین دلیل این جراحی سینوس لیفت نامیده می‌شود. یک متخصص ایمپلنت مانند جراح فک و صورت یا پریودنتیست معمولاً لیفت‌های سینوس را انجام می‌دهد.

آیا شما نیاز به جراحی سینوس لیفت دارید؟

به طور کلی اگر در فک بالای خود دارای دندان خالی هستید و قصد دارید تا با کمک ایمپلنت دندان، جای خالی آن را پر کنید، اما تراکم استخوان کافی در نزدیکی سینوس خود ندارید، ممکن است تا به سینوس لیفت نیاز داشته باشید. کاندیدای دریافت این جراحی عبارتند از:

 1. افرادی که تراکم استخوان کافی در فک بالایی خود ندارند.
 2. افرادی که به دلیل بیماری های لثه دچار تحلیل استخوان هستند.
 3. افرادی که استخوان خود را از دست داده اند.

پیوند استخوان در کاشت ایمپلنت

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه‌ی کار پیوند استخوان دندان، نحوه‌ی انجام عمل و انتظار شما از نتیجه‌ی کار، ادامه‌ی مطلب را مطالعه کنید.

انواع جراحی سینوس لیفت

این جراحی با توجه به شرایط بیمار به دو صورت قابل انجام است که عبارتند از:

 1. سینوس لیفت بسته
  اگر میزان تحلیل استخوان عمودی از 2 میلیمتر کمتر باشد، این روش برای بیمار مناسب است. جراح کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد در این روش، با استفاده از دریل زیر سینوس را سوراخ و پودر استخوان را به آن تزریق می نماید. برای عدم برخورد سینوس با ابزار های دندانپزشکی، دقت بسیار بالایی برای جراح لازم می باشد، در غیر این صورت بیمار با عوارضی مانند پارگی سینوس و یا عفونت رو به رو خواهد شد. این روش نسبت به سینوس لیفت باز، کم تهاجمی تر و کم هزینه تر بوده و در زمان کوتاه تری انجام می گیرد. اما عیبی که دارد، این است که عدم موفقیت آن در روز عمل قابل تشخیص نمی باشد.
 2. سینوس لیفت باز
  اگر به حدود 5 سانتیمتر استخوان نیاز باشد، سینوس لیفت باز انجام می گیرد. در این روش، جراح با برشی در بافت لثه، سینوس را به سمت بالا برده و جای خالی را با پودر استخوان پر می کند. کاشت ایمپلنت همزمان با سینوس لیفت باز ممکن است. از مزیت های این روش، مشخص بودن موفقیت در روز عمل و همچنین افزایش استخوان بدون هیچ محدودیتی می باشد.

چه افرادی برای جراحی سینوس لیفت مناسب نمی باشند؟

برخی از افراد که دارای شرایط زیر هستند، نمی توانند کاندیدای خوبی برای جراحی سینوس لیفت باشند:

 1. افراد مبتلا به سرطان
 2. افراد دارای بیماری های خود ایمنی
 3. افراد دچار اختلالات انعقاد خون
 4. افراد مبتلا به ایدز
 5. افراد مبتلا به سینوزیت حاد

مراحل جراحی سینوس لیفت در رشت

اکنون، آنچه را که می‌توانید از این جراحی انتظار داشته باشید را مرور خواهیم کرد تا هنگام انجام سینوس لیفت، کاملاً آماده و مطمئن باشید. در اینجا یک چشم‌انداز کلی از وقایعِ رخ داده در حین جراحی سینوس لیفت را مشاهده خواهید کرد:

 1. جراح بافت لثه را برش می‌دهد.
 2. بافت را بالا برده و استخوان زیر آن را در معرض قرار می‌دهد.
 3. جراح استخوان را به اندازه‌ی یک دایره کوچک برش می‌دهد.
 4. جراح قطعه‌ی استخوانی را درون فضای حفره‌ی سینوس بالا می‌آورد و سوراخ را با یک پیوند استخوان پر می‌کند.
 5. جراح محل برش را می‌بندد.
 6. روند بهبودی آغاز می‌شود.

در حدود ۴ تا ۱۲ ماه پس از جراحی سینوس لیفت، دندانپزشک ایمپلنت‌های شما را قرار می‌دهد. این مدت زمان ۴ تا ۱۲ ماهه به استخوان جدید زمان می‌دهد تا به درستی با استخوان موجود شما ادغام شود. مدت زمان بین جراحی و قرار دادن ایمپلنت به میزان استخوان مورد نیاز شما بستگی دارد. متخصص ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد به شما اطلاع می‌دهد که چه زمانی قادر به انجام ایمپلنت شما است.

سینوس لیفت و مراقبت های بعد از آن

سینوس لیفت چیست؟ این عمل چگونه و در چه زمانی انجام میشود؟ مراقبت های بعد از لیفت سینوس چیست؟

مراقبت های بعد از جراحی سینوس لیفت

برای اینکه دوران بهبودی خود را سریع تر به دست بیاورید، لازم است تا به نکات مراقبتی بعد از جراحی سینوس لیفت توجه کافی داشته باشید که این نکات عبارتند از:

 1. یکی از مهمترین کاری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که مانع وارد شدن هر گونه فشار به قسمت جراحی شده شوید. یعنی تا می توانید از عطسه کردن بپرهیزید. برای این کار لازم است تا به هیچ عنوان خود را در معرض مواد آلرژی زا قرار ندهید.
 2. برای جلوگیری از تورم و گرفتگی بینی، با کمک محلول آب نمک، بینی خود را مرطوب نگه دارید.
 3. در صورت بروز درد، دارو های مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک خود را سر وقت مصرف نمایید.
 4. مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت بسیار ضروری است.
 5. برای کاهش درد و تورم در روز اول بعد از جراحی می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. برای این کار یک کیسه یخی را درون حوله ای بپیچید و در بازه های زمانی 10 دقیقه روی قسمت متورم قرار دهید. تورم بعد از 48 ساعت را به کمک کیسه آب گرم کاهش دهید.
 6. تا یک هفته از انجام دادن فعالیت های سنگین خودداری کنید.
 7. حدود یک هفته بعد از جراحی لیفت سینوس باید برای چکاپ وضعیت عمل، به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید.
 8. تا 24 ساعت باید مایعات فراوان مصرف کنید.
 9. از مصرف نوشیدنی های گازدار و دارای الکل به شدت دوری کنید.
 10. تا حدود 3 روز تنها از غذا های نرم مانند نودل، تخم مرغ و .. استفاده داشته باشید.
 11. چند هفته برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.

سوالات شما

چه مدت بعد از جراحی سینوس لیفت، کاشت ایمپلنت دندان انجام می شود؟

بهبودی کامل بعد از سینوس لیفت بین 2 تا 3 ماه زمانی می برد که بعد از آن، استخوان قدرت کافی خود را به دست می آورد.

مدت زمان جراحی سینوس لیفت چقدر است؟

این جراحی حدود 1 الی 2 ساعت زمان می برد.

آیا امکان انجام همزمان سینوس لیفت و کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

این شرایط با توجه به در نظر گرفتن وضعیت بیمار توسط دندانپزشک متخصص تعیین می گردد. اما در اکثر موارد دندانپزشک تشخیص می دهد که زمانی برای بهبودی این جراحی سپری شود.

مدت زمان جراحی سینوس لیفت چقدر است؟

این جراحی حدود 1 الی 2 ساعت زمان می برد.

بعد از جراحی لیفت سینوس در چه شرایطی باید با دندانپزشک خود تماس بگیریم؟

در صورتی که با موارد زیر رو به رو شدید، لازم است تا سریعا با کلینیک پاسارگاد تماس بگیرید.

 • اگر دچار تب شدید.
 • وجود درد و تورمی که بعد از چند روز کاهش نیافته و به مرور بدتر می شود.
 • اگر خونریزی بعد از 3 روز نیز ادامه داشته باشد.
 • هنگامی که به دلیل عطسه و سرفه احساس جا به جایی مواد استخوانی را دارید.
میزان درد جراحی سینوس لیفت چقدر است؟

به دلیل اینکه جراحی سینوس لیفت، نوعی جراحی تهاجمی محسوب می شود، می تواند با نگرانی زیادی برای شما همراه باشد. در حین روند جراحی، شما دچار بی حسی موضعی هستید، بنابراین دردی احساس نمی کنید. اما بروز درد، تورم و التهاب تا چند روز بعد از جراحی طبیعی بوده و به مرور زمان کاهش پیدا می کنند. برای به دست آوردن سلامتی خود باید به خوبی توصیه های دندانپزشک خود را رعایت کنید.

ایمپلنت دندان چند جلسه طول می کشد؟

این سوالی است که در بیشتر مواقع بیماران پرسیده و نسبت به این که چه مدت باید باید برای تکمیل فرآیند ایمپلنت کردن دندان های خود منتظر بمانند، پرسش هایی دارند. بیشتر بخوانید

سخن آخر

اگر قرار است سینوس لیفت انجام دهید، اکنون می‌دانید که در تمام مراحل جراحی چه انتظاراتی دارید. دندانپزشک یا جراح شما باید از دهان شما عکس رادیوگرافی بگیرد تا مشخص شود که در طی این عمل چه کاری باید انجام دهد. پس از انجام آن، شما پشتیبانی لازم را برای بازیابی از جراح خود دریافت خواهید کرد که ممکن است شامل داروهای ضد درد، آنتی‌بیوتیک و یا شستشو باشد.

همچنین باید حدودا یک هفته پس از سینوس لیفت برای معاینه به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید. در صورت مشاهده‌ی موارد شدید مانند درد، خونریزی یا تب، بلافاصله با کلینیک تماس بگیرید.

این مقاله به منظور ارتقاء درک و آگاهی از موضوعات عمومی بهداشت دهان و دندان نوشته شده است. این مقاله نباید جایگزین مشاوره، تشخیص یا درمان حرفه‌ای شود. همیشه در صورت داشتنِ هرگونه سوال در مورد یک بیماری یا درمان آن، از دندانپزشک یا سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتیِ واجد شرایط مشاوره بگیرید.

برای دریافت مشاوره رایگان با کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد

با ما تماس بگیرید

01332123208-9

2 دیدگاه در ”جراحی سینوس لیفت در رشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X