تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی

تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی چگونه درمان می شود؟ چه عواملی باعث تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی می شوند؟ تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی از موضوعاتی است که هر فردی قبل از گذاشتن دندان مصنوعی باید از آن اطلاع داشته باشد. بعد از کشیدن دندان های طبیعی، لثه ها تحلیل می روند . لثه یک بافت منسجم و نرم است که وظیفه حفاظت از دندان به خصوص ریشه های دندان را بر عهده دارد . بنابراین با تحلیل لثه دیگر محافظی برای دندان ها وجود نخواهد داشت.

آیا امکان دارد تحلیل لثه با وجود قرار داشتن دندان مصنوعی در دهان، اتفاق بیفتد؟

باید بگوییم بله! تحلیل لثه و دندان مصنوعی می‌توانند باهم ارتباط نزدیکی داشته باشند. فرقی نمی‌کند دندان‌های مصنوعی داشته باشید یا نه، باکتری‌ها همچنان می‌توانند به لثه‌های شما حمله ‌کنند و لثه‌های شما ملتهب و دردناک شود.

وقتی یکی از دندان‌های ما به هر دلیلی می‌افتد، ممکن است سلامت کل دهان را به خطر بیندازد و دندان‌های کناری بدون تکیه‌گاه می‌مانند و جابه‌جا می‌شوند که این جابه‌جایی گاهی اوقات با التهاب و درد همراه خواهد بود. در این زمان است که درمان‌های ترمیمی دندانپزشکی جایگزینی مناسب برای دندان‌های ازدست‌رفته با دندان مصنوعی یا پروتز مصنوعی ارائه می‌کنند. دندان‌های مصنوعی می‌توانند ثابت یا متحرک باشند. اگرچه این روش برای حفظ سلامت دهان و دندان ایجاد شده، اما در مواردی هم تورم و حساسیت را به دنبال دارد.

آیا خودم می توانم تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی را تشخیص دهم ؟

تحلیل رفتن لثه به معنای پسرفت لثه و نمایان شدن قسمت بیشتری از دندان است. تحلیل لثه باعث فرسودگی یک قسمت یا تمام لثه می شود.  در نتیجه تحلیل لثه شکافی بین دندان و خط لثه ایجاد می کند. ذرات غذا در این شکاف تجمع پیدا میکنند که کم کم تبدیل به میکروب و عوامل بیماری زا می شوند و باعث عفونتهای شدید لثه می گردند.

تشخیص تحلیل لثه توسط فرد بسیار مشکل است، زیرا این اتفاق به تدریج می افتد و قابل تشخیص نمی باشد . اما با توجه به نشانه هایی می توان حدس زد که این اتفاق در حال وقوع است. به طور مثال حساس شدن دندان وقتی که غذا یا نوشیدنی سرد یا گرم مصرف می کنید یا درد ناگهانی در لثه نشان دهنده این است که شما در معرض خطر تحلیل لثه هستید . بنابراین دندانپزشکان پیشنهاد می دهند که به سرعت جای دندان های خالی پر شود که از این پیش آمد جلوگیری شود. یکی از راه هایی که می توان جای دندان های خالی را پر کند استفاده از دندان مصنوعی می باشد.

کشیدن دندان و تحلیل استخوان

کشیدن دندان و تحلیل استخوان چرا بوجود می آید؟

علائم تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی

به یاد داشته باشید، خونریزی ناگهانی لثه‌ در هیچ زمانی طبیعی نیست. اگر هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن لثه‌های شما خونریزی می‌کند، ممکن است به تحلیل لثه یا بیماری پریودنتال مبتلا شده باشید. سایر علائمی که در لثه تحلیل رفته با دندان مصنوعی رخ دهد، عبارتند از:

 • تورم، درد و خونریزی لثه هنگام مسواک زدن
 • احساس طعم و بوی بد از دهان
 • عقب نشینی خط لثه
 • ایجاد چرک یا قرمزی در اطراف دندان مصنوعی
 • لق شدن دندان‌ها (درصورتی‌که در کنار پروتز مصنوعی، دندان طبیعی داشته باشید)
 • راه یافتن باکتری به جریان خون و ایجاد بیماری و سکته قلبی

در مواردی هم ممکن است به پسروی لثه با دندان مصنوعی دچار شده باشید؛ اما هیچ علامت هشداردهنده‌ای وجود نداشته باشد. به همین دلیل مهم است که در کنار رعایت بهداشت خوب دهان، دندان و پروتز مصنوعی، حداقل دو بار در سال برای معاینات منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. هر چه زودتر بیماری لثه تشخیص داده شود، شانس بیشتری برای متوقف کردن آن دارید.

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن چگونه است؟

چه عواملی باعث تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی می شوند؟

گاهی بیماری و التهابات لثه سبب تحلیل رفتن لثه می شوند. در سی درصد افرادی که دچار بیماری لثه می شوند عوامل ژنتیکی دخیل هستند. گاهی هم عادات غلطی مانند اشتباه در مسواک زدن باعث بروز التهابات در لثه می شوند. البته عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک نزدن  یکی از عوامل موثر در تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی است . مصرف دخانیات مانند سیگار به شدت لثه ها را تحت تاثیر قرار میدهند زیرا تنباکو باعث می شود پلاکت بیشتری به دندان بچسبد و پاک کردن آنها را سخت می کند.  در برخی موارد تغییرات هورمونی مانند زمان بلوغ و بارداری و یائسگی باعث می شوند لثه ها حساس شوند و خطر ابتلا به تحلیل لثه را افزایش می دهند.

به طور کلی، از دست دندان ها که پس از آن باعث می شوند که تحلیل لثه خود به خود شروع شود. استفاده از دندان مصنوعی در این مورد می تواند راهکار مناسب باشد. البته استفاده از دندان مصنوعی نامناسب باعث می شود به خط لثه فشار زیادی وارد شود و این فشار به تدریج باعث از بین رفتن بافت نرم لثه می شود  و در نتیجه تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی رخ می دهد. به این ترتیب تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی نامناسب واقعه ای دور از انتظار نیست.

چگونه از تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی جلوگیری کنیم؟

بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده میکنند باید به خوبی مراقب دندان و لثه های خود باشند . برای این منظور به طور منظم برای چک آپ به دندانپزشک خود مراجعه کنند. داشتن دندان مصنوعی راحت است اما اگر بیماری لثه داشته باشید ممکن است در حین مسواک زدن یا جویدن دچار خونریزی لثه و درد  شوید. همچنین این افراد دائما به عفونت و زخم های دهان مبتلا می شوند . وقتی دچار خونریزی می شوید، راهی برای ورود باکتری ایجاد می شود که با جریان خون به دیگر قسمت ها نفوذ پیدا می کند و همین امر شما را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار می دهد.. با بالارفتن سن احتمال این بیماری ها افزایش پیدا می کند و کسانی که از دندان مصنوعی استفاده میکنند باید به خوبی مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشند تا از بروز این مشکلات از جمله تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی جلوگیری کنند.

معایب و عوارض دندان مصنوعی

معایب و عوارض دندان مصنوعی را می دانید؟

عوارض تحلیل لثه و دندان مصنوعی

اگرچه دندان‌های مصنوعی برای افرادی که بیشتر دندان‌های خود را به دلایلی مانند بیماری لثه ازدست‌داده‌اند، توصیه می‌شود تا ظاهر و عملکرد دندان‌های ازدست‌رفته را به فرد برگرداند، اما در مواردی هم باعث ایجاد مشکلات جدید می‌شود:

 • استفاده از پروتز دندان نامناسب و ایجاد زخم و التهاب
 • ساییدگی و تورم لثه‌ها (توصیه به برداشتن دندان مصنوعی در هنگام خوابیدن)
 • مشکل در تکلم و صحبت کردن
 • مشکل در غذا خوردن و جویدن
 • آسیب به دندان‌های طبیعی باقی‌مانده
 • آسیب به بافت لثه و بافت‌های استخوانی

معاینات منظم شش‌ماهه دندانپزشکی می‌تواند به کاهش عوارض تحلیل لثه و پروتز مصنوعی کمک کند.

تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی چگونه درمان می شود؟

بیماری های لثه که بر اثر باکتری ها به وجود می آیند باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند. این باکتری ها برای هضم قند در دهان از سولفور استفاده میکنند و می توانند زیر دندان مصنوعی رشد کنند و سبب بوی نامطبوع دهان شوند که به تنهایی مشکل بزرگی است .

در صورتی که تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی به صورت خفیف باشد، دندانپزشک می تواند با پاکسازی و تمیز کردن عمقی ناحیه مورد نظر این مشکل را برطرف کند. بدین ترتیب با پاکسازی عمیق و جرمگیری دندان وصاف کردن سطح ریشه که با هدف زدودن پلاکت ها و جرم های جمع شده بر روی دندان و خط لثه انجام می شود این مشکل تا حدود زیادی بهبود می یابد .

در مواردی که تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی به صورت جدی وجود دارد ، دیگر پاکسازی و جرم گیری دندان کارساز نخواهد بود و باید از جراحی استفاده شود. تحلیل لثه در موارد شدید باعث از بین رفتن استخوان و باعث پدید آمدن حفره های عمیق بین خط لثه و دندان می شود .

دوره نقاهت ایمپلنت دندان و زمان بهبودی

زمان بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان بسته به مورد فردی، تعداد دندان‌های آسیب‌دیده هر بیمار و مهمتر از همه، نحوه مدیریت دوران نقاهت می‌تواند متفاوت باشد

جراحی لثه برای درمان تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی

برای جراحی لثه می توان از سه روش استفاده کرد که به شرح زیر هستند:

 • پیوند بافت لثه ( با پیوند بافت لثه می توان این بافت را از ناحیه زیر سطح سقف دهان گرفت و به لثه پیوند زد و به این ترتیب بخشی از دندان که در اثر تحلیل لثه بیرون زده  شده اند، پوشانده می شود. ترمیم بافت به چندین هفته زمان نیاز دارد و پس از ترمیم در صورت نیاز بخیه ها کشیده می شود)
 • پیوند آزاد لثه (در این روش می توان بافت را به جای سطح زیر سقف دهان مستقیم از لایه بالای بافت لثه بر روی سقف دهان برداشت)
 • پیوند پایه دار ( ااگر بافت لثه در بخش های مجاور سالم باشد برداشت از آنجا انجام می شود)

روش دیگری برای جراحی تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی وجود دارد که به آن جراحی کاهش عمق پاکت می گویند. در این روش، دندانپزشک بافت لثه آسیب دیده را کامل برداشته، باکتری های مضر را از خارج می کند و سپس بافت لثه را در جای خود بخیه می زنند.

پیوند لثه چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟

عمل پیوند لثه نوعی عمل جراحی دندانپزشکی است و برای ترمیم لثه ای که دچار پسروی شده است مورد استفاده قرار میگیرد.

برای درمان تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

با گذشت زمان دندان‌های مصنوعی به دلیل اینکه در طول روز در دهان قرار دارند و با مواد غذایی مختلف برخورد می‌کنند، دچار آسیب و فرسودگی می‌شوند و به تعویض آن‌ها نیاز دارید. حتی اگر بیشتر دندان‌های طبیعی شما از بین رفته باشند، مهم است که از لثه‌های خود مراقبت کنید. زیرا لثه‌های شما مسئول نگه‌داشتن دندان‌ها در جای خود هستند. مراجعه منظم و دوره‌ای به دکتر دندانپزشک اولین گزینه برای درمان لثه‌های تحلیل رفته با دندان مصنوعی است. برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از مشاوره آنلاین یا حضوری در گروه دندانپزشکی دکتر روشن طلب جهت معرفی روش پیشگیری و درمان مناسب استفاده کنید.

تاثیر ایمپلنت بر سلامت استخوان فک

تاثیر ایمپلنت بر سلامت استخوان فک در مقاله زیر بررسی می شود

سوالات متداول

آیا برای تحلیل رفتن لثه در دندان مصنوعی درمانی وجود دارد؟

اگر فرورفتگی لثه زیاد باشد، امکان دارد پزشکان از روش پیوند استخوان یا پیوند لثه استفاده کنند. در پیوند لثه یک‌تکه نازک از بافت لثه از قسمت دیگری از دهان شما برداشته می‌شود و درجایی که بافت لثه عقب‌رفته، متصل می‌شود.

آیا برای لثه تحلیل رفته می توان از دندان مصنوعی استفاده کرد؟

متأسفانه، هیچ راهی برای رشد مجدد لثه‌ها وجود ندارد، اما استفاده از دندان مصنوعی یا روکش لثه (درصورتی‌که استخوان نگه‌دارنده کافی وجود داشته باشد) می‌تواند به بهبود ظاهر لثه‌های در حال عقب‌نشینی کمک کند.

چند روز بعد از کشیدن دندان می توان دندان مصنوعی گذاشت؟

معمولاً بین شش تا هشت هفته پس از کشیدن دندان برای قرار دادن دندان مصنوعی زمان نیاز دارید.

آیا امکان دارد تحلیل لثه با وجود قرار داشتن دندان مصنوعی در دهان، اتفاق بیفتد؟

بله. اگر این درمان به‌درستی انجام نشود یا شما با شیوه‌ی درست استفاده از دندان مصنوعی آشنا نباشید، ممکن است لثه‌ها آسیب ببینند و تحلیل بروند.

ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین)

ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین).

سخن پایانی

همان‌طورکه گفته شد، تحلیل لثه و دندان مصنوعی از جمله موضوعاتی هستند که احتمالا یک فرد پس از آنکه دندان‌های خود را از دست بدهد در رابطه با آن‌ها موضوعات مختلفی را خواهد شنید.تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی در اختیار شما قرار دهیم. تحلیل رفتن لثه به معنای پسرفت لثه و نمایان شدن قسمت بیشتری از دندان است. تحلیل لثه باعث فرسودگی یک قسمت یا تمام لثه می شود. در نتیجه تحلیل لثه شکافی بین دندان و خط لثه ایجاد می کند. مراجعه به دندانپزشکان غیر حرفه ای و استفاده از دندان مصنوعی بی کیفیت می تواند منجر به بروز این مشکل شود.

حال اگر شما برای انجام چکاپ‌های دوره‌ای، انجام درمان مصنوعی، تشخیص و درمان پسروی لثه و … به‌ دنبال یک کلینیک دندانپزشکی هستید، کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد می‌تواند انتخابی مناسب و حرفه‌ای باشد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

ایمپلنت های دندانی راه حل موثری برای درمان و جایگزین کردن دندان از دست رفته هستند که با پر کردن جای ریشه دندان طبیعی در استخوان فک از تحلیل استخوان فک پیشگیری می کنند. پیش از ابداع روش ایمپلنت دندان از روش های بریج یا دندان مصنوعی برای پر کردن جای خالی دندان تنها با هدف پوشش زیبایی ظاهری استفاده می شود.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان ایمپلنت بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد درمان تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

1 دیدگاه در ”تحلیل لثه پس از دندان مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X