ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟ این سوال به طور مداوم بین افرادی که به دنبال داشتن یک وضعیت مطلوب برای دندان‌هایشان هستند مطرح است. آشنایی با ماهیت ارتودنسی و لمینت تا حدودی بعنوان یک راهنما برای تشخیص اینکه لمینت بهتر است یا ارتودنسی پیشنهاد می‌شود. از طرفی داشتن اطلاعات کافی در خصوص مناسب بودن لمینت یا ارتودنسی برای داشتن یک لبخند زیبا و ظاهر مناسب دندان‌ها در انتخاب یک روش ترمیمی مناسب نقش موثری دارد. می‌توان با مراجعه به یک دندانپزشک و بررسی وضعیت دندان‌ها تشخیص اینکه ارتودنسی یا لمینت کدامیک برای بهبود شرایط دندان‌ها مناسب است را به یک متخصص سپرد.

در این میان برخی افراد تمایل دارند قبل از مراجعه به پزشک با کسب اطلاعات در خصوص اینکه لمینت بهتر است یا ارتودنسی برای انجام عمل ترمیمی و زیبایی دندان یکی از این دو روش را انتخاب کنند. در این مقاله برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در خصوص زیبایی دندان‌ها که نقش مهمی در چهره افراد دارند به بررسی روش‌های تشخیص اینکه ارتودنسی بهتر است یا لمینت می‌پردازیم

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی؟

معمولا بین افرادی که تصمیم به انجام عمل زیبایی و ترمیمی روی دندان‌های خود را دارند سوالاتی مثل از روش ارتونسی استفاده کنیم یا لمینت؟ مطرح است. بنابراین رسیدن به یک جواب مطلوب در این خصوص که لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی در وهله اول یک عمل تخصصی است که وابسته به شرایط دندان‌های هر بیمار با تشخیص دندانپزشک تعیین می‌شود. در این میان داشتن اطلاعات در خصوص اینکه لمینت بهتر است یا ارتودنسی در انتخاب یک روش مناسب ترمیمی قبل از مراجعه به دندان پزشک تاثیر مثبتی دارد.

 این دو روش به دلیل داشتن جایگاه مناسب در عمل‌های زیبایی و ترمیمی دندان ممکن است گاها با هم اشتباه گرفته شوند. اما بهتر بودن هر کدام از این راهکارها ارتباط مستقیم با شرایط دندان‌های بیمار دارد. بعنوان مثال در مواردی که بیمار با بی نظمی و بهم ریختگی ترتیب دندان‌ها مواجه است بطور حتم پیشنهاد اولیه ارتودنسی دندان  زیر نظر یک متخصص ارتودنسی است. در مقابل معمولا برای  بیمارانی که با مشکل کوچکی دندان‌ها، نامتوازن بودن برخی دندان‌ها نسبت به دیگر دندان‌ها مواجه هستند و دندان‌های نیش آنها ظاهری نا نتعارف دارد، انتخاب لمینت دندان بهترین راهکار به شمار می‌آید.

لمینت دندان چیست؟

یکی از مواردی که در داشتن یک پاسخ منطقی و مناسب درباره اینکه لمینت دندان بهتر است یا ارتودنستی نقش دارد، آشنایی کامل با عمل زیبایی- ترمیمی لمینت دندان است. لمینت دندان یک عمل زیبایی به شمار می‌آید که برای رفع برخی مشکلات ظاهری دندان توسط متخصصان دندانپزشک پیشنهاد می‌شود. بطور معمول بیمارانی که دارای دندان‌های کوچکی در لابه لای دیگر دندان‌های خود هستند و یا اینکه وضعیت دندان‌های نیش آنها منجر به ایجاد لبخند لثه‌ای شده است از لمینت برای بهبود وضعیت ظاهری دندان‌ها استفاده می‌کنند.

علاوه بر موارد بیان شده در زمانی که تغییر رنگ دندان‌ها و اصلاح شکل دندان‌ها مطرح است لمینت دندان بعنوان یک روش درمانی توصیه می‌شود.روش انجام لمینت دندان به این صورت است که متخصص با تراشیدن سطح مینای دندان شرایط را برای قرار گرفتن سطح جدید و یا روکش نازک ایجاد شده در کلینیک‌های دندانپزشکی فراهم می‌کند. این روکش‌ها زیبا و ظاهری مناسب را برای دندان‌ها بوجود می‌آورند. طول دوره ی درمان لمینت دندان بین یک تا دو هفته بوده و پس از آن بیمار می تواند به راحتی به عادات غذایی خود مانند قبل ادامه دهد.

از جمله معایب لمنیت دندان می‌توان به این نکته اشاره داشت که در این روش مینای دندان ها تراشیده می شود که همین امر ممکن است باعث شود دندان ها بیشتر در معرض پوسیدگی قرار گیرند. در واقع لمینیت یک روش درمان موقت بوده و دندان لمینت شده پس از مدتی دچار مشکلات مختلفی مانند پریدگی لمینیت و یا تیره شدن رنگ لمینیت‌ها می‌شود.

هزینه این روش بستگی به تعداد دندان‌هایی که می‌خواهید درمان کنید دارد. بنابراین ممکن است ونیر بسیار ارزان‌تر از براکت و یا گران‌تر از آن باشد. توجه داشته باشید مشکلات شدید ارتودنسی را نمی‌توانید با این روش درمان کنید

طول عمر و ماندگاری لمینت سرامیکی دندان

بیشتر بخوانید

آشنایی با ارتودنسی دندان

پس از آشنایی با لمینت دندان برای داشتن یک تصویر ذهنی مناسب از اینکه ارتودنسی بهتر است یا لمینت به بررسی ویژگی‌ها و شرایط انجام این عمل زیبایی می‌پردازیم. ارتودنسی دندان یک روش پیشنهادی و مناسب برای افرادی است که با دندان‌های نامرتب و نا منظم مواجه هستند. شکل‌گیری و جای‌گیری مناسب دندان‌ها با روش‌های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی و شیوه نوین آن به نام ارتودنسی دیمون در این نوع عمل زیبایی دندان تحت نظر متخصص صورت می‌گیرد.

در روش ارتودنسی، دندان‌ها با نیروی فیزیکی کافی که توسط براکت‌ها و نگه‌دارنده‌ی ارتودنسی وارد می شود به جای درست خود هدایت می‌شوند. طول دوره درمان ارتودنسی در افراد مختلف با توجه به وضعیت دندان‌ها متفاوت بوده و معمولا بین شش ماه تا دو سال طول می کشد. گاها برخی متخصصان انجام ارتودنسی را قبل از دیگر روش‌های زیبایی و ترمیمی دندان مثل لمینت برای سهولت انجام این کار پیشنهاد می‌کنند. از طرفی متخصصان ارتودنسی لمینت کردن برای افرادی که دندان‌هایشان به ارتودنسی نیاز دارند را تنها پنهان کردن مشکل دندان‌ها می‌دانند.

تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان در چیست؟

مهمترین تفاوت لمینت و ارتودنسی استفاده از روش‌های درمانی تدریجی بدون ایجاد هر گونه تغییر در سطح و شکل دندان‌ها با روش‌های مختلف ارتودنسی است. بطور حتم وضعیت دندان‌ها برای اینکه تشخیص دهیم ارتودنسی یا لمینت کدامیک بهترین تاثیر را روی دندان‌هایمان می‌گذارند، بیشترین تاثیر را دارد. ارتودنسی دندان یک روش بیشتر درمانی تا زیبایی است که با تاثیر مناسب بر روی فک به مرور زمان در تغییر وضعیت دندان‌ها از شرایط نامناسب به جایگاهی مطلوب نقش بسزایی دارد.

بنابراین می‌توان عمده ترین تفاوت ارتودنسی و لمینت دندان برای رسیدن به نتیجه نهایی در خصوص اینکه لمینت بهتر است یا ارتودنسی در قالب نکات زیر جمع بندی کرد:

  • حفظ سلامت دندان‌ها در کنار ایجاد زیبایی و تناسب عمده ترین تفاوت لمینت با ارتودنسی دندان است. در واقع متخصص دندانپزشک در روش لمینت با تراشی که بر سطح دندان ایجاد می‌کند، بافت مینای آن را از بین می‌برد. این امر در گذر زمان و برای ترمیم لمینت ممکن است با تراشیده شدن قسمت دیگری از دندان تکرار شود. این موارد در ارتودنسی دندان دیده نمی‌شود.
  • در روش لمینت دندان هر قدر هم که پولیش و روکش دندان شبیه به دندان طبیعی باشد، به مرور زمان به علت تجمع میکرو ارگانیسم‌ها منجر به بروز بیماری‌های التهاب لثه، خونریزی لثه و تخریب استخوان الوئول می‎شود.
  • در عمل ارتودنسی بی نظمی دندان‌ها از ریشه حل می‌شود ولی در عمل لمینت دندان تنها زیبایی ظاهری حاصل می‌شود.

آیا ارتودنسی درد دارد؟ چگونه درد ارتودنسی را کاهش دهیم؟

بیشتر بخوانید

آیا می‌توان لمینیت را جایگزینی برای ارتودنسی دانست؟

متخصصان دندانپزشک انتخاب لمینت را بعنوان یک جایگزین برای ارتودنسی تنها سرپوشی بر ایرادات و نامتوازن بودن دندان‌ها می‌دانند. بنابراین ارتودنسی همانند گذشته بهترین و تاثیرگذار ترین روش برای رفع نامظمی وعدم توازن دندان‌ها و فک به شمار می‌آید. در واقع در مقایسه نهایی اینکه ارتودنسی بهتر است یا لمینت می‌توان به این مورد اشاره داشت که ارتودنسی روشی درمانی دندان است و زمانی که شما از این روش استفاده می کنید در واقع وضعیت دندان های خود را به شکل طبیعی و درست آن‌ها تبدیل می‌کنید.

روش ارتودنسی دندان انتخاب بهتری برای رفع مشکلات زیبایی دندان است چون این روش بر اساس طبیعت دندان ها صورت گرفته و معمولا دارای نتیجه مطمئن تری می‌باشد. لمینت همانطور که گفته شد بیشتر یک عمل زیبایی بوده و شکل و طبیعت دندان‌ها را تغییر می دهد. به همین دلیل ممکن است نتیجه اولیه رضایت بخش باشد اما در آینده‌ی نزدیک برای افراد مشکلاتی را به دنبال داشته باشد. در نهایت مراجعه به دنانپزشک بهترین راهکار برای تشخیص لمینت دندان بهتر است یا ارتودنسی می‌باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان پیام دهید

اینستاگرام

6 دیدگاه در ”ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X