کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

در برخی از افراد به علت‌های مختلف مانند ضربه به دندان یا درمان ریشه، دندان دچار تغییر رنگ می‌شود، روش‌های مختلفی در دندان‌پزشکی، برای اصلاح رنگ بد دندان‌ها وجود دارد یکی از این روش‌ها ونیر کامپوزیت است که می‌تواند زیبایی دوباره دندان را با کمترین آسیب بازگرداند. ونیر کامپوزیت یک‌لایه نازک همرنگ دندان است و همانند ناخن مصنوعی که روی ناخن چسبانده می‌شود، که بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد. گاهی اوقات به‌جای پورسلین (چینی) از مواد کامپوزیت همرنگ دندان برای ساخت ونیر استفاده می‌شود که هزینه ونیر کامپوزیت کمتر از روش‌های دیگر است. کامپوزیت ها امن و اثرگذار بوده و تا کنون به ملیون ها نفر در جهان کمک کرده است که لبخند زیباتری داشته باشند. باندینگ ها روش های جدید کامپوزیتی هستند و با استقبال بی نظیر دندان پزشکان جوانی که با از بین بردن ساختار دندان طبیعی موافق نیستند، رو به رو شده است.

مزایای ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت ها مزایای متعددی دارند که مهم ترین آنها مقرون به صرفه بودنشان است. همانطور که قبل تر اشاره شد کامپوزیت نسبت به لمینت بسیار ارزان تر بوده و از آن جایی که بیشتر هزینه ها را بیمه پوشش نمی دهد و بیمار باید خودش هزینه را تقبل کند، این تفاوت قیمت بسیار اهمیت دارد. قیمت لمینت ها  اغلب متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد در حالی که قیمت کامپوزیت ها می تواند ثابت باشد.

از مزایای دیگر آن می توان به ساخته شدن سریع آن طی یک جلسه اشاره کرد. ونیر کامپوزیت( که اکثرا به آن باندینگ کامپوزیت هم می گویند) به جای شکل گرفتن در آزمایشگاه، روی دندان شکل می گیرد. سپس رزین مستقیما روی دندان قرار گرفته و توسط دندانپزشک  شکل می گیرد. رزین شکل گرفته شده با اشعه ای شدید محکم می شود که در صورت نیاز و به درخواست بیمار ممکن است لایه های دیگر رزین نیز روی لایه ی قبلی قرار بگیرد. پس از اتمام این مرحله، رزین باید صیقل داده شود تا ظاهری طبیعی تر و شبیه تر به دندان پیدا کند. روند کامپوزیت کردن دندان کمتر تهاجمی بوده و با سرعت بالاتری انجام می گیرد.

به طور کلی بزرگترین مزیت کامپوزیت این است که در روند کامپوزیت تغییر بسیار کمی روی دندان طبیعی انجام می شود و این تغییر آنقدر نیست که نتوان در صورت لزوم کامپوزیت را تعویض کرد یا به طور کلی آن را از روی دندان برداشت.

چه زمانی باید ونیر کامپوزیت بگذاریم؟

ونیر کامپوزیت شکل، رنگ و حالت دندان را بهبود می‌بخشد. رنگ پورسلین را می‌توان بسته به مهارت پزشک دقیقاً مطابق بارنگ دندان‌های دیگر و یا هر رنگ دلخواه دیگر انتخاب کرد تا تغییر رنگ دندان‌ها پوشیده شده یا دندان‌های جلویی سفیدتر و براق‌تر شوند ونیز لب پرشدگی دندان را پنهان می‌کند که دکتر حسن روشن طلب بامهارت و تجربه خود رنگ دندان‌ها را مطابق نیاز بیمار تنظیم می‌کنند. این پوسته پورسلین کل سطح جلویی دندان را می‌پوشاند و در بخش شکسته یا لب پر شده ضخامت بیشتری دارد تا جایگزین لب پر شدگی دندان شود. ونیر کامپوزیت برای بستن فواصل کوچک بین دندان‌ها نیز استفاده می‌شود. اگر یک دندان کمی کج باشد با ونیر کامپوزیت می‌توان آن را هم‌ردیف با دندان‌های دیگر قرارداد از موارد دیگر هزینه کامپوزیت است که با هزینه کمتر نسبت به روش‌های دیگر ارجحیت دارد.

روش‌های جایگزین

مواد پرشدگی همرنگ دندان را نیز می‌توان برای ترمیم‌های جزئی دندان‌های جلویی استفاده کرد. این روش در شرایطی که دندان حاوی پرشدگی باشد، عالی است اما در مورد دندان‌هایی که گوشه‌شان شکسته است مناسب نیست.همین‌طور هزینه روش‌های دیگر نسبت به هزینه ونیر کامپوزیت زیادتر است. همیشه بین دندان و مواد پرشدگی باید اتصال و پیوستگی برقرار باشد. روکش یا تاج مصنوعی نیز برای دندان‌هایی که باید تقویت شوند استفاده می‌شود. علت تضعیف شدن دندان ممکن است شکستگی دندان باشد و یا این‌که به‌واسطه پرشدگی زیاد یا عصب‌کشی ممکن است نیاز به تقویت و استحکام داشته باشد.

دوام ونیر کامپوزیت

چند عامل در مدت دوام ونیر کامپوزیت تاثیر دارد:

  • چگونگی نگهداری ونیر کامپوزیت
  • نوع کامپوزیتی که در ونیر استفاده شده است.
  • عادات غذایی فرد

با در نظر گرفتن این عوامل، به طور میانگین ونیر کامپوزیت ها بین ۲ تا ۳  سال عمر می کنند که این زمان نسبت به عمر لمینت بسیار کمتر است. با این حال هزینه ی هر بار ترمیم و تعویض کامپوزیت بسیار کمتر از لمینت بوده و کمتر تهاجمی می باشد.

لمینت و یا ونیر کامپوزیت کدام‌ یک بهتر است؟

روش‌های درمان و اصلاح لبخند لثه‌ای با استفاده از ونیر کامپوزیت:

در بعضی از بیماران که طول تاج دندان‌هایشان کوتاه است و در حین لبخند و صحبت مقداری از لثه‌هایشان دیده می‌شود، ابتدا با یک جراحی بسیار آسان و ساده لثه و با بی‌حسی موضعی مقداری از لثه‌ها بالابرده می‌شود و سپس با درمان بهتر و هزینه ونیر کامپوزیت کمتر، ظاهر لبخند، بازسازی می‌شود.

گاهی مشکل لبخند لثه‌ای مربوط به فرم وراثتی فک‌ها و استخوان‌های صورت است در این موارد طول یک‌سوم میانی صورت بلند است. مشکل زیبایی این بیماران با انجام جراحی فک و بالا بردن آن حل می‌شود.

نحوه مراقبت

در صورتی که به درستی از ونیر کامپوزیت ها نگه داری نشود ممکن است شکسته شوند یا بیفتند. برای افزایش طول عمر و دوام کامپوزیت ها باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید و حداقل دو بار در سال توسط دندان پزشکتان تحت معاینه و پاکسازی قراربگیرید. به علاوه باید از گاز زدن یا شکستن خوراکی های سفت مثل آجیل و یخ با کامپوزیت های خود، بپرهیزید.

مزیت ونیر کامپوزیت برای مرتب کردن دندان‌ها

مزیت این روش زمان بسیار کمتر درمان است و همچنین عوارض درمان ارتودنسی مثل احتمال تغییر رنگ دندان‌ها و یا پوسیدگی را ندارد همچنین از مزیت‌های ونیر کامپوزیت بستن فواصل میان دندان‌ها و کمتر بودن هزینه ونیر کامپوزیت است. گاهی اوقات فواصل میان دندان‌های افراد تأثیر زیادی در ظاهر آنان می‌گذارد زیرا این فاصله‌ها موجب منحرف شدن چشم فرد مقابل به سمت خود و درنتیجه توجه نکردن به چهره شخص می‌شود و درصورتی‌که تعداد فواصل بین‌دندانی زیاد باشد و همراه با مشکلات دیگر مثل تغییر رنگ و یا مشکلات شکل و فرم دندان‌ها باشد روش ایده آل برای اصلاح آن ونیر کامپوزیت است.

موارد استفاده

·        بستن فواصل دندانی

·        دندان‌های تیره و رنگ گرفته

·        دندان‌هایی که لکه‌هایی (hypocalcification) بر روی آن‌ها وجود دارد.

·        دندان‌هایی که لب پر (chip) شده‌اند و یا به هر علتی شکسته‌اند.

·        دندان‌هایی که تمایل به سمت زبانی دارند.

·        هزینه مناسب که نسبت به موارد دیگر کمتر است.

موارد عدم استفاده

ونیر ها برای همه ی افراد و همه نوع دندانی مناسب نمی باشند. انتخاب فرد مناسب در موفقیت ونیر ها بسیار اهمیت دارد. در صورتی که برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه مقدار زیادی از دندان طبیعی تراشیده شود آنگاه ونیر کردن برگشت پذیر نیست وتصمیم گیری این که ونیر روی دندان شما جواب بدهد یا خیر با دندان پزشکتان می باشد. در اینجا به چند مورد از عواملی که باعث عدم موفقیت ونیرکامپوزیت ها می شود اشاره می کنیم:

·        افرادی که دندان ضعیفی داشته و مقدار زیادی از دندان ازدست‌رفته باشد یا ریشه آن سست شده باشد

·        افرادی که عادات دهانی مختلف دارند مثل دندان‌قروچه یا فشردن دندان‌ها به هم و یا افرادی که سایش دندانی دارند.

·        افرادی که دندان‌های ناسالم و پوسیدگی‌های دندانی دارند که قبل از انجام ونیر کامپوزیت باید این موارد برطرف شود.

·        افرادی که به‌هم‌ریختگی شدید دندان‌های آن‌ها بسیار است. استفاده از ونیر های کامپوزیت نتیجه مثبتی نخواهد داشت و این‌گونه افراد باید دندان‌های خود را ارتودنسی کنند.

نمونه های بیش تر در پیج ما

پیج اینستاگرام ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X