چرا رعایت بهداشت بعد از ایمپلنت مهم است؟

چرا رعایت بهداشت بعد از ایمپلنت مهم است؟ انجام جراحی ایمپلنت تنها اولین قدم است. مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان به همان اندازه مهم است. اگر به درستی از لبخند جدید خود مراقبت کنید، به راحتی می توانید از درد، ناراحتی و عوارض غیر ضروری بعد از کاشت ایمپلنت دندان جلوگیری کنید. برای بهبودی بهتر و سریعتر بعد کاشت ایمپلنت، باید به نکات و دستورات مراقبتی مهمی توجه شود. در این مقاله، به بررسی مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان از 24 ساعت اول پس از کاشت ایمپلنت تا هفته ششم پرداخته شده است. با پیروی از این نکات و مراقبت‌ ها، می‌ توان بهبودی سریعتر و نتیجه‌ مطلوبتری از کاشت ایمپلنت داشت. فقط به این نکته توجه کنید که این نکات کلی هستند و دندانپزشک بر اساس وضعیت خاص هر شخص ممکن است دستورالعمل های اختصاصی تری به بیمار بدهد.

چرا رعایت بهداشت بعد از ایمپلنت مهم است؟

مراقبت های بعد از ایمپلنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشند. ایمپلنت دندان تا زمانی که به درستی از آنها نگهداری شود، می توانند به اندازه دندان های طبیعی دوام بیاورند. این شبیه به داشتن یک ماشین لوکس و گران قیمت است که نیاز به مراقبت و نگهداری منظم دارد. مراقبت های بعد از ایمپلنت شامل تمیز کردن دقیق، بررسی های منظم دندانپزشک ایمپلنت برای نظارت بر سلامت ایمپلنت دندان شما است. برای اطمینان از اینکه موفقیت آمیز بودن جراحی ایمپلنت دندان و اینکه بیشترین استفاده را از این دندان های جایگزین شده ببرید، به توصیه های زیر عمل کنید:

بلافاصله پس از جراحی مراقبت مناسب را شروع کنید

به محض پایان جراحی شما، فرآیند مراقبت از ایمپلنت دندان آغاز می شود. در راه خانه شروع به استراحت کنید. شخصی را همراه خود بیاورید که به جای شما را رانندگی کند. این زمانی است که اثرات بیهوشی شروع به از بین رفتن می کند. مهمترین چیزهایی که باید در نظر داشته باشید این است که به ناحیه ایمپلنت دست نزنید و از شستشوی شدید دهان خودداری کنید. دستورالعمل های مراقبت از ایمپلنت دندان را بلافاصله پس از جراحی رعایت کنید و برای چند روز آینده ادامه دهید.

اهمیت بهداشت دندان در طول عمر ایمپلنت

اهمیت بهداشت دندان در طول عمر ایمپلنت چقدر است؟ ایمپلنت دندان و نحوه تمیز کردن و بهداشت آنها چگونه است؟

مراقبت های بعد از ایمپلنت در 24 ساعت اول

افرادی که جراحی ایمپلنت دندان داشته‌ اند، باید در 24 ساعت اول بعد از جراحی، اقدامات زیر را انجام دهند:

 • در ۱۲ ساعت اولیه بعد از جراحی، از نوشیدنی‌ ها و غذاهای داغ خودداری کنند و تنها نوشیدنی سرد مصرف کنند. رژیم غذایی آنها باید نرم، سبک و سرد باشد.
 • محل جراحی را تا ۱۲ ساعت پس از جراحی به طور متناوب با یخ خنک کنند.
 • اگر خونریزی وجود داشته باشد، یک تکه گاز استریل را در محل قرار داده و به مدت بیست دقیقه روی آن فشار دهید. در صورت ادامه خونریزی، باید با مراجعه به دندانپزشک تماس گرفت.
 • به هیچ وجه مشروبات الکلی نخورید و سیگار نکشید.
 • دهان را شستشو نکنید، تف نکنید و تنها در صورت نیاز، آب دهان را بیرون بریزید.
 • به منظور کنترل و مراقبت ناحیه جراحی و ایمپلنت، ویزیت های دوره ای برای شما در نظر گرفته شده است. انجام این معاینات دوره‌ ای به شما در بهره‌گیری کامل از نتایج درمانی کمک می‌کند. اولین ویزیت شما روز بعد از جراحی است.

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان در طول هفته اول

در هفته اول پس از کاشت ایمپلنت، برای جلوگیری از آسیب به ایمپلنت و پیشگیری از مشکلات احتمالی، باید به مراقبت های زیر توجه کنید:

 • رژیم غذایی نرم و سبک را رعایت کنید.
 • بعد از هر وعده غذا و در فواصل بین غذاها، دهان خود را با یک قاشق نمک در یک لیوان آب گرم شستشو دهید ولی فشاری وارد نکنید بلکه به آرامی اینکار را انجام دهید.
 • در هنگام مسواک زدن، مراقب باشید که به بخیه ها آسیب نزنید.
 • اگر دهان شویه کلروهگزیدین برایتان تجویز شده است، ابتدا مسواک بزنید، سپس دهان خود را با آب نمک رقیق و گرم شستشو دهید و سپس دهانشویه ضد عفونی کننده را به مدت نیم دقیقه داخل دهان غرغره کنید. به‌مدت نیم ساعت نوشیدنی یا غذا میل نکنید.
 • در صورتی که پروتز متحرک کامل خود را استفاده می‌ کنید، بعد از جراح، تا شش هفته از استفاده آن خودداری کنید.
 • سیگار نکشید.
 • اگر از بخیه های قابل جذب برای شما استفاده نشده است، 7 تا 10 روز بعد برای خارج کردن بخیه ها به مطب مراجعه کنید.

در کل، بهتر است در این هفته اول پس از کاشت ایمپلنت، از فعالیت های شدید خودداری کنید و به استراحت کافی توجه کرده و به سایر نکات مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان تا بهبودی سریع تری را تجربه کنید.

ایمپلنت دیجیتال برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت دیجیتال برای چه کسانی مناسب است؟

2 تا 6 هفته بعد از ایمپلنت

برخی از نکات و اصول مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان از 2 تا 6 هفته بعد از عمل شامل موارد زیر می شوند:

 • بهداشت دهان خود را حفظ کنید و از دهان شوی منظم و مرتب استفاده کنید. این مسئله به ویژه برای ایمپلنت های یک مرحله ای که پیچ پوشاننده خارج از لثه قرار دارند بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • از مصرف سیگار کاملاً خودداری کنید، زیرا سیگار باعث تأخیر در فرآیند بهبودی و درمان شده و با احتمال بالایی می‌تواند باعث عفونت شود.
 • پروتز موقت خود را بعد از هر وعده غذایی تمیز کنید.
 • در صورت استفاده از پروتز های متحرک، انجام اصلاحات لازم بر روی آنها و استفاده از پوشاننده نرم (Soft Liner) یا اصلاح کننده های بافتی (Tissue Conditioner) در داخل آنها برای جلوگیری از وارد شدن فشار بر روی ایمپلنت ها الزامی است.
 • در صورتی که پروتز های نهایی خود را هنوز دریافت نکرده‌ اید، غذاهای حاوی مواد زیر را تا زمان تحویل پروتز های نهایی مصرف کنید: مایعات، سیب زمینی پخته، تخم مرغ پخته، برنج، گوشت، چرخ کرده، ماکارونی، پاستا، انواع ماهی و نان نرم.

اطلاعات بیشتر و دقیق تر در این خصوص می تواند از طریق مشاوره با دندانپزشک دریافت شود یا از طریق وبسایت و بروشورهای مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان که توسط کلینیک پاسارگاد به شما داده می شود به دست آید.

کنترل خونریزی بعد از ایمپلنت دندان

تا 72 ساعت پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان، ممکن است خونریزی از محل ایمپلنت یا قرمزی بزاق ادامه داشته باشد. برای کنترل این موارد، بهترین راه این است که حدود یک ساعت گاز استریل را در محل قرار دهید و آن را گاز بزنید. هر 6 تا 10 ساعت این کار را تکرار کنید. در صورت خونریزی بیش از حد، می ‌توانید به جای آن یک کیسه چای سیاه را مرطوب کرده و بگازید؛ زیرا اسید تانیک رگ ‌های خونی را منقبض و تشکیل لخته‌ های خونی را آسان‌تر می ‌کند.

برای کنترل خونریزی، آرامش خودتان را حفظ کرده، صاف بنشینید و از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. تف کردن شدید، سیگار کشیدن و استفاده از نی نیز ممکن است تشکیل لخته ‌های خون را دشوار کند.

طبق توصیه ‌های متخصص ایمپلنت دندان، انجام ورزش‌ های سنگین تا یک هفته پس از عمل توصیه نمی ‌شود. این اقدام می ‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود و در نتیجه، خونریزی، تورم و ناراحتی بیشتری را ایجاد کند. برای جلوگیری از عوارض احتمالی، بهتر است به خود و لثه‌ های خود فرصتی بدهید تا بهبود یابند و سپس با توجه به شرایط خود، ورزش را از نو شروع کنید.

دوره نقاهت ایمپلنت دندان و زمان بهبودی

دوره نقاهت ایمپلنت دندان چند روز طول می‌کشد؟

رژیم غذایی بعد از ایمپلنت دندان به چه صورت است؟

رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل بعد از کاشت ایمپلنت دندان به عنوان بخشی از دستورالعمل های اساسی و مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان بسیار مهم است. با این حال، برای ارائه یک رژیم غذایی دقیق، بهتر است با پزشک خود یا تغذیه‌ شناس مشورت کنید، چرا که می‌ تواند بسته به شرایط شما، نکات خاصی را برای شما توصیه کند.
با این حال، در کل، رژیم غذایی پس از کاشت ایمپلنت دندان به شرح زیر می‌ تواند باشد:

 • روز اول: در روز اول بعد از کاشت ایمپلنت دندان، باید از غذاهای نرم و مایعات خنک و …. استفاده شود. همچنین، باید از مصرف غذاهای چسبنده، سفت و سخت خودداری کنید.
 • هفته اول: در هفته اول بعد از کاشت، باید از غذاهای نرم و پوره‌ ای استفاده کنید. مثلاً سوپ، پوره مرغ، پوره سبزیجات و غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد ندارند. باید از مصرف غذاهای سفت و سخت خودداری کنید.
 • هفته‌ های دوم تا چهارم: در این مرحله، شما می‌ توانید غذاهای نرم و پوره‌ ای را همچنان مصرف کنید و از این به بعد می‌ توانید به آرامی غذاهای بیشتری مثل ماهی، مرغ، برنج، ماکارونی و تخم مرغ را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • هفته‌ های پنجم و ششم: در این مرحله، می‌توانید به آرامی به رژیم غذایی عادی خود بازگردید، با این وجود، باید باز هم از مصرف غذاهای سفت و سخت و چسبنده خودداری کنید.

بعد از ایمپلنت دندان چه داروهایی باید بخوری؟

در طول مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان ممکن است در خصوص داروها سوالاتی داشته باشید. به این نکته توجه کنید که داروها باید مستقیما توسط دندانپزشک تجویز شده یا توصیه شده باشند. بنابراین نباید به صورت سرخود دارو مصرف کرد.
به طور کلی پس از کاشت ایمپلنت، دندانپزشک شما ممکن است به شما بگوید برخی داروها را مصرف کنید که معمولا از این گروه ها هستند:

 • مسکن: پس از کاشت ایمپلنت ممکن است درد و تورم دندان پیش آید. برای کاهش درد می توانید از داروهایی مانند ایبوپروفن، ژلوفن و سایر مسکن های دیگر استفاده کنید. با این حال، قبل از مصرف هر گونه دارو، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.
 • ضد التهاب: دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که داروهای ضد التهابی مانند دیکلوفناک، ناپروکسن، یا ایبوپروفن را مصرف کنید تا به کاهش تورم کمک کنند.
 • آنتی بیوتیک: دندانپزشک ممکن است پیشنهاد کند که از داروهای آنتی بیوتیک مانند آموکسی سیلین و کلیندامایسین استفاده کنید تا عفونت را کنترل کنید.
 • مکمل های مواد مغذی: پس از کاشت ایمپلنت، نوعی از مکمل های مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین د می توانند به بهبود و بهبودی سریع تر بعد از عمل کمک کنند.

به هر حال، مصرف هر گونه دارو و مکمل بعد از کاشت ایمپلنت باید با مشورت و توصیه دندانپزشک صورت گیرد.

بهترین زمان ورزش بعد از کاشت ایمپلنت

بهترین زمان ورزش بعد از کاشت ایمپلنت چه زمانی است؟

نحوه استفاده از دهانشویه بعد از کاشت ایمپلنت

دندانپزشک ممکن است در بخشی از برنامه ها و مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان، به استفاده از دهانشویه توصیه کرده باشد. در صورت استفاده، حتما از دندانپزشک سوال بپرسید. به این نکته توجه کنید که دهانشویه میبایست فاقد الکل باشد و تا نیم ساعت بعد از شستشوی دهان با آن، نباید چیزی بخورید تا کاملا اثر کند.

چرا رعایت بهداشت بعد از ایمپلنت مهم است؟

اگر پس از کاشت ایمپلنت دندان، مراقبت مناسبی از آن نشود، ممکن است عوارض جدی و مشکلاتی ایجاد شود که شامل موارد زیر می‌ شود:

 • عفونت: عفونت می‌تواند در محل جراحی ایمپلنت ایجاد شود و باعث درد، تورم و بیماری‌ های خطرناک تر مانند سپتی‌سمی شود.
 • عدم ترکیب شدن ایمپلنت با استخوان: در برخی موارد، ایمپلنت نمی‌ تواند با استخوان ترکیب شود و این باعث شکست ایمپلنت و عدم موفقیت در جراحی می‌ شود.
 • خروج ایمپلنت: اگر فشار زیادی به محل جراحی وارد شود، ایمپلنت ممکن است از جای خود بیرون بیاید.
 • نارسایی عملکرد: اگر ایمپلنت به درستی نصب نشود، ممکن است بعداً با مشکلاتی مانند درد، التهاب و نارسایی عملکرد روبرو شوید.
 • کاهش عمر ایمپلنت: عدم مراقبت از ایمپلنت و عدم رعایت مراحل درمانی ممکن است منجر به کاهش عمر ایمپلنت شود و باعث نیاز به جراحی مجدد شود.

بنابراین، مراقبت مناسب از ایمپلنت دندان بسیار حائز اهمیت است و این امر به طور جدی باید توسط بیمار رعایت شود.

مسواک و خمیر دندان مخصوص ایمپلنت دندان چیست؟

بعد از کاشت دندان باید مسواک مخصوص ایمپلنت دندان را بخرید. منظور از مسواک ایمپلنت، مسواکی با برس های بسیار نرم است که به طور ویژه برای تمیز کردن آرام، اما عمیق ایمپلنت های دندان طراحی شده است. وجود برس های نرم مسواک باعث می شود که لثه و دندان کاشته شده کمتر دچار تحریک ، زخم و آسیب شود. همچنین خمیر دندان مخصوص ایمپلنت دندان نباید حاوی مواد ساینده باشد. سعی کنید از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کنید. این نوع خمیردندان برای هر کسی که دندان های از دست رفته خود را با ایمپلنت دندان جایگزین کرده ایده آل است، زیرا تحقیقات نشان داده است که فلوراید و اجزای ساینده برای مراقبت روزانه ایمپلنت‌ها مناسب نیستند.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت

افراد سیگاری می توانند عمل ایمپلنت دندان را انجام دهند؟

سوالات متداول

آیا بعد از ایمپلنت خونریزی بینی طبیعی است؟

بله، اگر ایمپلنت در فک بالا انجام شده باشد احتمال اینکه دچار خونریزی بینی شوید وجود دارد.

اگر مراقبت های بعد از ایمپلنت انچام نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر این مراقبت ها انجام نشود احتمال عفونت ایمپلنت دندان، شکستن و لق شدن ایمپلنت وجود دارد.

آیا می توانم بعد از جراحی ایمپلنت قهوه بنوشم؟

برای مدتی از نوشیدنی های گرم دوری کنید. 2 یا 3 روز اول بسیار مهم است. بعد از آن شما موردی ندارد. به خاطر داشته باشید که بعد از آن مسواک بزنید، زیرا لکه های قهوه به سختی پاک می شوند.​

بعد از ایمپلنت دندان چگونه بخوابم؟

اگر نگران تورم صورت یا دهان خود هستید، بهتر است با دو بالش در پشت سر خود بخوابید. چنین موقعیت تکیه‌ای باعث می‌شود که خون به راحتی به سمت پایین و دور از نواحی آسیب دیده جریان یابد. برخی از دندانپزشکان نیز توصیه می کنند که در شب جراحی حوله را روی بالش خود قرار دهید. خون در بزاق ممکن است هنوز در این زمان وجود داشته باشد.

سخن پایانی

بسیاری از بیماران با شنیدن عوارض و مشکلاتی که بعد از ایمپلنت دندان به وجود می آید نگران شده و حتی از انجام این روش کاشت دندان منصرف می شوند در صورتی که با رعایت چند نکته ساده که شامل مراقبت های بعد از ایمپلنت و بایدها و نبایدهای غذایی به راحتی میتوان از بروز اکثر این عوارض جلوگیری کرد و حتی عمر ایمپلنت دندانی خود را افزایش دهید.
شما میتوانید برای انجام ایمپلنت دندان زیر نظر برترین متخصصان و با بهترین ابزار و متریال های دنیا به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه نمایید.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

ایمپلنت دندان شباهت بسیار زیادی به دندان طبیعی دارد و ممکن این تصور اشتباه را در ذهن ایجاد کند که نیاز به مراقبت خاصی ندارد. ایمپلنت به عنوان یک جسم خارجی در دهان شما قرار می گیرد. اگر می خواهید بدون عوارض خاصی از مزایای فوق العاده درمان ایمپلنت بهره مند شوید لازم است مراقبت بعد از ایمپلنت را جدی بگیرید.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

6 دیدگاه در ”چرا رعایت بهداشت بعد از ایمپلنت مهم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X