پست و کور جهت حفظ دندان

پست و کور جهت حفظ دندان یکی از روش های ترمیم دندان های پوسیدهاست که به منظور حفظ دندان های دائمی و به عنوان آخرین مرحله قبل از کشیدن انجام می شود. پست دندان، میله فلزی کوچکی است که داخل کانال دندان عصب کشی شده قرار می گیرد و استحکام تاج دندان را افزایش می دهد.

اگر بخش زیادی از تاج دندان از دست رفته باشد، از مواد ترمیمی برای بازسازی دندان استفاده می کنند تا روکش روی آن قرار بگیرد که به این فرآیند کور گفته می شود.

درمان پست و کور دندان چه زمانی انجام می شود؟

هنگامی که پوسیدگی به ریشه دندان برسد، دندانپزشک ناچار است عصب کشی یا درمان ریشه را انجام دهد. در این فرآیند ممکن است بخش زیادی از تاج نیز برداشته شود. در چنین شرایطی، پست دندان که میله ای فلزی است، داخل ریشه قرار می گیرد و روی آن با مواد مخصوص (که به آن کور می گویند) پر می شود. این فرآیند پست و کور دندان یا کلاهک و میله نامیده می شود.

کور بیلداپ یا core build up، به ترمیم تاج دندان گفته می شود که با کمک آن می توان ساختار دندان را به ابعاد اولیه آن نزدیک کرد و اگر به درستی انجام شود، طول عمر ترمیم افزایش می یابد. ممکن است برای کور دندان از آمالگام یا مواد کامپوزیتی استفاده شود. آمالگامکه ماده نقره ای رنگ برای پر کردن دندان است، معمولاً برای دندان های عقبی مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت نیز همان ماده سفید ترمیم دندان است که برای دندان های جلویی استفاده می شود.

اگر بخش زیادی از تاج دندان (بیش از 50 درصد)، به دلیل پوسیدگی از بین رفته باشد و تنها یک یا دو میلیمتر از تاج باقی مانده باشد یا پین دندان نتواند استحکام کافی برای دندان ایجاد کند، از پست و کور دندان استفاده می شود. ممکن است دندانپزشک با توجه به تجربه خود و شرایط دندان پوسیده، هم از پین و هم پست و کور دندان استفاده کند تا دندان طبیعی حفظ شود و نیازی به کشیدن آن نباشد.

مراحل پست و کور دندان

 1. معاینه و تهیه عکس رادیوگرافی
 2. درمان ریشه و عصب کشی در صورت نیاز
 3. نصب پست دندان درون کانال ریشه
 4. کور دندان و بازسازی تاج (در صورت نیاز)

پس از انجام پست و کور دندان، دندانپزشکان اغلب به بیمار خود توصیه می کنند تا دندان خود را روکش کرده تا طول عمر دندان افزایش یابد. به همین منظور دندانپزشک از دندان های شما قالب گیری کرده و برای ساخت روکش به لابراتوار ارسال می کند. پست و کور دندان معمولا در یک جلسه انجام می شود، اما برای نصب روکش نهایی پس از ساخت، می بایست مجدد به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

استفاده از پین دندان به جای پست

اگر ساختار تاج به اندازه ای هست که بتواند روکش را روی خود نگه دارد، نباید از پست و کور دندان استفاده شود. در مواردی که دندانعصب کشی نشده و پوسیدگی به ریشه سرایت نکرده است نیز می توان از پین دندان برای تقویت روکش استفاده کرد و نباید از درمان پست و کور دندان استفاده نمود.

مراقبت از روکش دندان و افزایش طول عمر آن

چگونه طول عمر روکش دندان را افزایش دهیم؟

شباهت و تفاوت پست و کور دندان با ایمپلنت

تفاوت پست و کور دندان و ایمپلنت در نحوه قرارگیری آنها درون دهان است. پست دندان میله باریکی است که پس از عصب کشی دندان درون کانال ریشه قرار می گیرد و روی آن با مواد ترمیمی پر می شود، اما ایمپلنت جایگزین دندان طبیعی می شود و برای نصب آن ریشه باید به طور کامل خارج شود تا ساختاری به نام پایه یا فیکسچر درون استخوان فک قرار گیرد.

تفاوت روکش و ایمپلنت دندان

ایمپلنت و روکش دو روش مختلف برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته میباشند. ایمپلنت معمولاً از تیتانیوم ساخته شده است

مزایا و معایب پست و کور دندان

اصلی‌ترین مزیت پست و کور دندان در تقویت ساختار و ایجاد بستری برای قرار دادن روکش است. پست و کور دندان، به عنوان آخرین راه برای حفظ دندان طبیعی قبل از کشیدن و جایگزینی با پروتزهای مصنوعی مانند ایمپلنت و بریج دندان شناخته می شود. یکی دیگر از مزایای پست و کور دندان را میتوان در طبیعی به نظر رسیدن آن عنوان کرد. دندانی که با درمان پست و کور ترمیم شده تفاوتی با دندان های دائمی شما ندارد و کسی متوجه حضور آن در دهان شما نمی شود.

از جمله معایب پست و کور دندان نیز می توان به خطر سوراخ شدن و آسیب به ریشه دندان هنگام جانمایی پست درون کانال ریشه، احتمال شکستگی ریشه بر اثر فشار و تهاجمی بودن این روش اشاره کرد، اما با وجود این معایب باز هم می توان این شیوه را جزو بهترین راه های ترمیم دندان های پوسیده معرفی کرد.

پست و کور دندان از چه موادی ساخته می شود؟

پست دندان معمولاً از تیتانیوم، کامپوزیت و آلیاژهای سازگار با بدن ساخته می شود. کور دندان نیز معمولاً از جنس رزین، کامپوزیت یا یونومر شیشه است. البته امروزه از مواد دیگری نیز برای ساخت پست دندان استفاده می شود که غیرفلزی هستند و هنگام وارد آمدن فشار، انعطاف پذیری بالاتری از خود نشان می دهند و خطر شکستگی آن ها کمتر است.

انواع پست و کور دندان

در دندانپزشکی، 4 نوع پست دندان و 2 نوع کور وجود دارد که تفاوت آن ها در مواد مورد استفاده در هنگام ساخت است. دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان بیمار در خصوص استفاده از هریک از این روش ها تصمیم گیری می کند.

 1. پست دندان ریختگی یا سفارشی: پست ریختگی ( فلزی) مقاوم‌ ترین نوع پست در مقابل ضربه و شکسته شدن است. این مدل پست با قالب گیری از دهان و دندان های بیمار در لابراتوار ساخته می شود. پست سفارشی نسبت به انواع دیگر پست و کور دندان گران تر بوده، اما از استحکام خوبی برخوردار است و مخصوص هر فرد ساخته می شود. آماده سازی و نصب پست و کور دندان سفارشی دو جلسه به طول می انجامد.
 2. پست فایبرگلاس با کور کامپوزیتی: جنس این نوع پست و کور دندان از فایبرگلاس است و طول عمر آن نسبت به پست سفارشی کمتر بوده، اما از استحکام خوبی برخوردار است. این درمان در یک جلسه انجام می شود و جزو پست های پیش ساخته محسوب می شود.
 3. پست تیتانیوم با کور کامپوزیتی: نسبت به پست و کور دندان سفارشی و فایبرگلاس از استحکام پایین تری برخوردار است و طول عمر کمتری دارد. پست دندان تیتانیومی نیز در یک جلسه در ریشه کار گذاشته شده و روی آن با مواد کامپوزیتی پوشانده می شود.
 4. پست استنلس استیل با کور کامپوزیتی: جنس آن فلزی و از نوع پیش ساخته است و در یک جلسه برای بیمار نصب شده و در صورت نیاز، با مواد کامپوزیتی پوشانده می شود تا دندان برای قرارگیری روکش آماده شود. انواع پست دندان فلزی، نسبت به پست های فایبرگلاس و تیتانیومی از استحکام و طول عمر کمتری برخوردار هستند.

مزایای پست فلزی:

پست های فلزی سختی و مقاومت خوبی دارند.

معایب پست فلزی:

 • پست فلزی ضریب الاستیک بالاترازعاج دندان دارد.

توجه: در صورتی که ساختار پست، ضریب کشسانی بالایی داشته باشد و یا به عبارت دیگر سخت تر باشد، از تغییر شکل الاستیک دندان تبعیت نخواهد کرد و باعث ایجاد استرس موضعی در سطح داخلی ریشه خواهد شد

 • نیاز به تراش زیاد کانال ریشه دندان
 • گیر کم
 • ایجاد شکستگی ریشه

مزایای پست غیر فلزی:

 • یکی از مهمترین مزایای فایبر پست ها ( پست های غیر فلزی ) نزدیک بودن ضریب کشسانی آن ها به بافت دندان می باشد. وقتی دو ماده از لحاظ ضریب کشسانی به هم نزدیک باشد توزیع استرس در آن ها مطلوب خواهد بود و در نتیجه ریسک شکستگی ریشه را کاهش می دهند.
 • همرنگ بودن پست های غیر فلزی با دندان و عدم تغییر رنگ و تیره شدن آن ها موجب می شود که دندان ها زیبایی بیشتری داشته باشند.
 • باعث پخش مناسب تر نیروها در دندان می شوند.
 • کاهش تعداد جلسات درمان

آیا روکش دندان باعث بوی بد دهان می شوند؟

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا روکش شما ممکن است باعث بروز بوی بد می شود، و چند روش برای کمک به مبارزه با بوی بد دهان ناشی از روکش ها وجود دارد.

چه زمانی از پست فلزی ریختگی استفاده می‌ شود؟

اغلب دندان‌ های عصب کشی شده به دلیل پوسیدگی‌ ها، ترمیم‌ ها، شکستگی ‌ها، پروسه‌ های درمان ریشه و … ساختار تاج بسیار ضعیف شده‌ ای دارند. در مواردی که نیمی از بافت تاج دندان عصب کشی شده از بین رفته باشد، به منظور حفاظت و ترمیم دندان از پست فلزی ریختگی استفاده می شود.

کدام نوع از انواع پست ها بهتر می باشد؟

مطالعات نشان می ‌دهد هر یک از انواع پست ها معایب و مزایای خاص خود را داشته و نرخ موفقیت آن ها برابر است. مثلاً در پژوهشی که در سال 2007 منتشر شد نرخ موفقیت نوع ریختگی، 90 درصد و پیش ساخته (غیر فلزی) 94 درصد گزارش شد. در پژوهش دیگری موفقیت آن ها تا ده سال پس از درمان به ترتیب 83 درصد و 85 درصد گزارش شد.

آیا در همه موارد به استفاده از پست دندان نیاز می ‌باشد؟

در ارتباط با استفاده از پست دندان بایستی به موارد زیر توجه شود:

 • در صورتی که بیش از نیمی از تاج دندان از دست رفته باشد، برای اتصال کور و حفاظت از دندان بایستی از پست استفاده شود.
 • در صورتی که بیش از نیمی از تاج دندان همچنان وجود داشته باشد، استفاده از کور دندان به تنهایی کافی می ‌باشد.
 • پست دندان باعث استحکام دندان های آسیب دیده و شکننده می ‌شود.

سوالات متداول

پست دندان درد دارد ؟

پست و کور روشی است که در آن ریشه دندان درگیر است بنابراین بیمار بعد از انجام آن دچار درد دندان خواهد شد. این درد در صورت گاز زدن خوراکی‌ های سفت، غذا های داغ یا خیلی سرد تشدید خواهد شد. در صورتی که عفونت جمع شده در داخل دندان به طور کامل تخلیه نشود به مررور زمان بیمار دچار آبسه دندان شده و مشکلات جدی‌ تری از جمله تخلیه کامل ریشه برای او رخ می‌ دهد.

آیا می توان از کورهم به تنهایی استفاده کرد ؟

در مواردی که نیمی از تاج دندان باقی مانده باشد. می توان به تنهایی از کور استفاده کرد. اما اگر بیش از نیمی از تاج دندان از بین برود. باید از پست هم استفاده کرد و کور به تنهایی پاسخگوی دندان نمی باشد .از آنجا که پست در استحکام دندان نقشی ندارد و دندان را ضعیف کرده و آن را در معرض شکستگی قرار می دهد بهتر است که به عنوان تقویت نگه داشتن کور روی دندان استفاده شود که اگر ساختار دندان باقی مانده باشد بهتر است که از پست به هیچ عنوان استفاده نشود.

مدت زمان بهبودی پس از انجام پست و کور دندان چه مقدار است؟

روند بهبودی بعد از پست و کور در دندانپزشکی در صورت عدم ایجاد عوارض جانبی بین 4 تا 8 هفته به طول می انجامد.

طول عمر پست های فلزی بیشتر است و یا پست های غیر فلزی؟

همان طور که می دانید پست دندان در دو نوع فلزی و غیر فلزی ساخته می شود که پست های غیر فلزی بسیار حساس هستند و پست های فلزی محکم تر هستند. به همین دلیل طول عمر پست های فلزی در مقایسه با پست های غیر فلزی بسیار بیشتر است و از دوام و ماندگاری بالاتری برخوردار است.

در چه شرایطی پس از عصب کشی نیاز به پست و کور است؟

معمولا توصیه می شود اگر بیش از ۵۰ درصد ساختار اصلی دندان از دست رفته است، از این روش برای حفظ  دندان استفاده شود. در مواردی که ساختار باقی مانده دندان به حدی است که بتواند روکش را نگه دارد، نباید پست و کور انجام شود.

حساسیت دندان بعد از روکش و درمان آن

حساسیت دندان بعد از روکش و درمان آن چیست؟

کلام آخر

پست و کور دندان، یکی از بهترین راه های ترمیم دندان های آسیب دیده است. پست دندان، به ویژه برای دندان هایی که بخش زیادی از تاج خود را از دست داده اند می تواند مناسب باشد و هزینه آن نسبت به ایمپلنت بسیار پایین تر است. دندانپزشک با بررسی وضعیت دندان شما و میزان پوسیدگی، تمام تلاش خود را برای حفظ دندان طبیعی انجام داده و بهترین راه درمانی را به شما پیشنهاد می دهد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

وقتی بخش زیادی از دندان از بین برود، اما ریشه سالم بماند باید برای حفظ دندان از Post  و Core استفاده نمود. در این روش دندانپزشک یک حجم از ساختار قسمت از دست رفته دندان ایجاد می کند که با استفاده از آن می تواند دندان را به راحتی ترمیم نماید. در واقع پست و کور نوعی روکش دندان است. پست و کور دندان به وضعیتی اطلاق می‌شود که دندانی که نیاز به پر کردن (پست) یا روکش (کور) دارد. این مشکل معمولاً ناشی از تسویه ناصحیح غذاها و نگهداری ناصحیح دهان و دندان‌ها است.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد درمان پست و کور دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X