اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که دندان خود را از دست داده اید، می توانید با استفاده از دندان مصنوعی عملکرد دندان خود را به صورت کاملا طبیعی به دست آورید. با استفاده از دندان مصنوعی می توانید از افتاگی لب ها و گونه ها جلوگیری نمایید و لبخند زیباتر داشته باشید. کلینیک دندانپزشکی مبین    با ارائه خدمات کاملا حرفه ای و به روز پروتز دندان را برای شما توسط متخصص های با تجربه انجام می دهد. البته ایمپلنت دندان هم می تواند روش خوبی برای کاشت دندان های از دست رفته باشد.

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان، همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان می باشد. پروتز ها انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده ای که برای کمک به ترمیم یک دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی کامل یک دندان مورد استفاده است که این نوع پروتزها همان دندان مصنوعی هستند. پروتز متحرک و پروتز ثابت دندان به منظور زیبایی و همچنین برای درمان بیمار توسط دندانپزشک استفاده می شود. افرادی که هنگام گاز گرفتن چیزی با مشکل مواجه می شوند و همچنین به دلیل نداشتن یک دندان یا ظاهر جسمانی نامناسبی که به خاطر نداشتن دندان پیدا کرده اند، از دیگران خچالت می کشند، نیاز به پروتز دندان خود دارند. در چنین شرایطی دندانپزشک با تعویض کردن دندان و سفید کردن آن( که اصطلاحا به آن بلیچینگ گفته می شود) باعث زیبا شدن دندان فرد می شود.

انواع پروتز دندان

پروتز دندان یعنی جایگزین کردن مشابه مصنوعی دندان یا جزئی از دندان به جای آن است. پروتز دندان در حالت کلی، به دو نوع پروتز ثابت و متحرک تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر یک از آنها و معرفی انولع مختلف هر یک از پروتز ها می پردازیم.

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان یکی از انواع مختلف پروتز ها می باشد که معمولا به نام عمومی روکش دندان در بین افراد جامعه شناخته می شود. در پروتز ثابت، بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند پروتز ثابت می تواند بر روی ایمپلنت یا دندان فرد کار گذاشته شود.

روکش تک واحدی دندان

نیاز دندان به روکش زمانی احساس می شود که  ساختار دندان به دلایلی ضعیف شده باشد و نیاز به حفاظت توسط روکش دارد و یا دلایل زیبایی باعث شده است که فرد دندانخود را روکش کند. همچنین گاهی مواقع ممکن است به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش باعث جویدن بهتر فرد می شود.

بریج دندان

بریج دندان، یکی دیگر از انواع پروتز دندان می باشد. در این نوع پروتز ، زمانی که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود داشته باشد، می تواند از بریج دندان استفاده کند. به این صورت که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل یا همان بریج بین دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوبارهقابلیت جویدن و زیبایی خود را به دست آورد.

چنانچه فرد تمامی دندان های خود را از دست داده باشد می تواند با پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت دندان های خود را به صورت کامل به دست آورد. بدین منظور ۸ دندان در فک پایین و ۸ دندان در فک بالا قرار داده می شود.

پروتز متحرک

یکی دیگر از انواع پروتز های دندانی پروتز متحرک است. پروتز متحرک اصطلاحا به پروتزی گفته می شود که فرد قابلیت بیرون آوردن آن را دارد. در ادامه به انواع این نوع پروتز می پردازیم.

پروتز پارسیل

پروتز دندانی پارسیل یکی از انواع پروتزهای دندان متحرک به حساب می آید. پروتزهای دندانی پارسیل متحرک، مناسب بیماران بی دندان یا کم دندان است. پروتز دندان پارسیل همانطور که از اسم آن مشخص است به راحتی داخل دهان گذاشته و یا خارج می شود.

پروتز دندانی پارسیل شامل چند دندان متصل به یک پایه پلاستیکی و همرنگ لثه است. این دندان ها به وسیله یک اسکلت فلزی بهم متصل شده اند پروتز دندانی پارسیل با گیره‌های فلزی به دندانهای طبیعی شما وصل می‌شود. این گیره ها دیده نمی شوند و دارای کیفیت ساخت بالایی می باشند. در بعضی مواقع ممکن است برای تطبیق بهتر یک پروتز دندانی پارسیل با دندانهای طبیعی نیاز باشد که آنها روکش شوند بخصوص وقتی از اتصالات ویژه و دقیقی استفاده می‌شود.

پروتز کامل دندان یا دست دندان

شما هم احتمالا دست های دندان پدربزرگ ها و مادربزرگ های خودتان را دیده اید. پروتز کامل دندان برای افرادی که کل دندان های خود را از دست داده اند استفاده می شود. امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی از این نوع پرروتز ها کمتر استفاده می شود ولی با توجه به قیمت کمتری که در مقابل سایر روش ها دارد مورد استفاده بسیاری از افراد است.

پروتز کامل دارای ۲ نوع معمولی و لثه نرم است.
نکته مهم این که پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل میشود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان « لثه پروتز » موسوم است.
این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

اوردنچر

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک می باشد که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرند. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر می باشد.

استفاده از پروتز دندان چه مزایایی دارد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که چند دندان خود را از دست داده اید و هنگام جویدن، گاز گرفتن، صحبت کردن و… با مشکل مواجه می شوید، پروتزها می توانند راه حل مناسبی برای بهبود آنها باشند. پروتزها کاملا سفارشی و متناسب با شکل و اندازه دهان شما ساخته می شوند و در ساخت آنها سعی می شود که تا حد ممکن طبیعی ساخته شوند. استفاده از پروتز ها باعث می شود که از فرسایش و سائیدگی و یا شکستگی و آسیب دندانهای باقی مانده جلوگیری شود. استفاده نکردن از پروتز ها ممکن است باعث شود که دندانهای طبیعی جابجا شده و یا کج شوند. دندان های مصنوعی (پروتز های متحرک ) می توانند پس از اینکه در آورده شوند سریعاً در جای خود قرارگیرند و اصلا مشخص نیست که پروتزها در دهان شما وجود دارند، به این نوع پروتز ها، پروتزهای فوری گفته می شود. پروتزها هرگز نمی توانند جای دندان های طبیعی شما را بگیرند پس بنابراین مدت زیادی طول می کشد تا به آنها عادت کنید. چنانچه قبلاً از دندان مصنوعی استفاده نکرده اید از دندانپزشک بخواهید در مورد مشکلات آن هنگام گذاشتن و بو داشتن برای شما توضیح دهد. و همچنین در مورد چگونگی مراقبت کردن از آنها و نگهداری صحیح آنها شما را آگاه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X