فلوراید

فلوراید چیست؟

فلوراید یون منفی عنصر فلوئور است و یک ماده طبیعی  که باعث افزایش مقاومت دندان ها در برابر پوسیدگی می شود. این ماده معمولا از راه آب آشامیدنی و کمتر از آن با غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو ، بعضی میوه ها و… به بدن انسان می رسد. تنها زمانی حداکثر فایده های آن به بدن می رسد که از این راه ها استفاده کنیم مثل مصرف دهانشویه ، آب و خمیر دندان حاوی فلوراید ، ژل و وارنیش .

چگونگی تاثیر فلوراید روی دندان ها

. این ماده طبیعی وارد عاج و مینای دندان های رویش نیافته می شود و باعث استحکام و افزایش مقاومت دندان در برابر پوسیدگی می گردد.

. فلوراید مصرفی به داخل بزاق ترشح می شود که اگرچه غلظت بزاقی آن کم است ، غلظت آن در پلاک میکروبی زیاد بوده و سبب کاهش تولید اسید می شود که خود باعث کاهش پوسیدگی دندانی می گردد.

. مصرف موضعی این ماده مثل دهانشویه ،خمیر دندان ، ژل ، وارنیش و … باعث ورود آن به ساختمان دندان شده و در محکم شدن ساختمان دندان موثر است. . حدود 99% از فلوراید بدن در استخوان ها و دندان ها ذخیره می شود.

راهکارهای جلوگیری از پوسیده شدن دندان

چه تاثیری برای دندان شیری و دائمی دارد؟

این ماده پوسیدگی دندان های شیری را 40-50% و دندان های دائمی را به میزان 50-60% کاهش می دهد. یکی از نکاتی که می توان به آن توجه کرد افزودن آن به آب آشامیدنی جامعه است که موثرترین روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندان می باشد.

روش استفاده از فلوراید

الف . روش موضعی

. دهانشویه سدیم فلوراید

. خمیر دندان حاوی فلوراید

. ژل و ورانیش

نکته : برخی ترکیبات با غلظت بالا مثل ژل و وارنیش باید توسط دندانپزشک برای بیماران به کار برده شود.

ب. روش خوراکی

. افزودن فلوراید به آب آشامیدنی

. افزودن آن به نمک ، شیر و…

. استفاده از قرص و قطره

نکته : قرص و قطره فلوراید برای کودکان زیر 12 سال موثر بوده و باید توسط دندانپزشک تجویز گردد.

انواع دهانشویه و کاربرد آن را اینجا بخوانید

چگونگی تاثیر فلوراید بر جلوگیری از پوسیدگی دندان

کاهش شدت دمینرالیزاسیون: با کم کردن سرعت از دست دادن مواد معدنی از مینای دندان

افزایش رمینالیزاسیون : فعال شدن چرخه رمینرالیزاسیون برای جلوگیری از پوسیدگی دندان اما بعد از بلعیدن آن تأثیر کمتری دارد.

مهار میکروب دهان : در یک مطالعه آزمایشگاهی درباره اثر فلوراید بر روی فلور میکروبی دهان دیده شده که این ماده صرفاً به عنوان یک ماده ضدمیکروبی عمل نمی‌کند بلکه با کاهش فرایند دمینرالیزاسیون باعث کاهش تعداد باکتری‌ها می‌شود.

فلوروزیس چیست؟

اگر مقدار فلوراید آب آشامیدنی یک منطقه بیش از اندازه باشد نقاط سفید رنگ ماتی روی دندان ها دیده می شود یا دندان ها زرد و قهوه ای رنگ می شوند که به این حالت فلوروزیس می گویند. وقتی فلوروزیس خیلی شدید باشد ، مینای دندان نرم و مانند سنگ پا سروراخ می شود. اخیراً گزارشی توسط شورای ملی پژوهش ایالات متحده آمریکا ارائه شده که فلوروزیس دندانی شدید می‌تواند منجر به افزایش پوسیدگی شود.

فلوراید

اینستاگرام ما

دوستان عزیز برای اطلاع از نمونه کارهای دندانپزشکی دکتر روشن طلب و آشنایی بیش تر به صفحه اینستاگرام ما مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X