فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان چیست؟ جرمگیری لثه و جرمگیری دندان هر دو روش‌هایی هستند که برای بهبود بهداشت دهان و جلوگیری از بیماری‌های دهان و لثه استفاده می‌شوند. با این حال، فرآیند هر دو روش یکسان نیست.

جرمگیری لثه یا همان دندانپزشکی بهداشتی، یک روش پیشگیری و درمان برای بهبود سلامت دهان و لثه است. این روش شامل پاکسازی سطح دندان و لثه از پلاک و سایر رسوبات موجود در میان دندان و لثه می‌شود.

در جرمگیری دندان، هدف اصلی پاکسازی سطح دندان از پلاک، سنگ زدایی و سایر رسوبات است. در این روش، دندانپزشک با استفاده از ابزارهای خاصی مانند جرمگیر و اسپری آب، سطح دندان را پاکسازی می‌کند. این روش معمولا برای بهبود زیبایی دندان‌ها و جلوگیری از بیماری‌های دندانی مانند تسویه‌بندی و تسکین درد دندان استفاده می‌شود.

اما در جرمگیری لثه، هدف اصلی پاکسازی لثه و سطح دندان از پلاک، سنگ زدایی و سایر رسوبات است. در این روش، دندانپزشک با استفاده از ابزارهای ویژه‌ای مانند جرمگیر و اسپری آب، سطح دندان و لثه را پاکسازی می‌کند. این روش به عنوان یک روش پیشگیری و درمان برای بهبود سلامت لثه و جلوگیری از بیماری‌های لثه مانند التهاب و خونریزی لثه استفاده می‌شود.

به طور کلی، جرمگیری دندان و جرمگیری لثه دو روش متفاوت هستند، اما هر دو برای بهبود بهداشت دهان و جلوگیری از بیماری‌های دهان و لثه بسیار مفید هستند.

جرمگیری چیست؟

جرمگیری یا دندانپزشکی بهداشتی، یکی از روش‌های اساسی پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و لثه است. در این روش، با استفاده از ابزارهای ویژه ای که شامل جرمگیر و اسپری آب هستند، پلاک و سایر رسوبات موجود در سطح دندان، لثه و بین دندان‌ها پاکسازی می‌شود.

جرمگیری معمولا توسط دندانپزشکان و بهداشت دهان و دندان انجام می‌شود. در این روش، دندانپزشک با استفاده از ابزار جرمگیر، رسوبات دندانی را از سطح دندان پاکسازی می‌کند. این رسوبات می‌تواند شامل پلاک، سنگ زدایی و سایر رسوباتی باشد که باعث تشکیل یک لایه بر روی دندان‌ها و میان دندان‌ها می‌شوند.

پاکسازی دندان‌ها و لثه با جرمگیری مهم به خاطر جلوگیری از بیماری‌های لثه و بیماری‌های دیگری است که می‌تواند به سلامت دهان و دندان‌ها آسیب برساند. به طور کلی، جرمگیری به عنوان یکی از روش‌های مهم بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت دهان و لثه توصیه می‌شود.

جرم گیری لثه به چه صورت است؟

جرمگیری لثه یک روش پیشگیری و درمان برای بهبود سلامت لثه و جلوگیری از بیماری‌های لثه است. این روش شامل پاکسازی سطح دندان و لثه از پلاک، سنگ زدایی و سایر رسوبات است. برای انجام جرمگیری لثه، دندانپزشک از ابزارهای خاصی مانند جرمگیر و اسپری آب استفاده می‌کند. به طور کلی، این روش شامل مراحل زیر است:

 • ارزیابی وضعیت لثه: در ابتدا، دندانپزشک بررسی می‌کند که آیا شما علائم بیماری لثه مانند التهاب، خونریزی و یا کاهش عمق لثه دارید یا نه.
 • پاکسازی دندان: پس از بررسی وضعیت لثه، دندانپزشک سطح دندان را با یک برس خاص و پاست مخصوص پاکسازی می‌کند تا پلاک و سایر رسوبات را از دندان حذف کند.
 • جرمگیری: در مرحله بعدی، دندانپزشک با استفاده از جرمگیرهای خاص، سطح دندان و لثه را از سنگ و رسوبات دیگری که با پاکسازی معمولی قابل حذف نیستند، پاکسازی می‌کند.
 • اسپری آب: پس از جرمگیری، دندانپزشک از یک اسپری آب استفاده می‌کند تا سطح دندان و لثه را از ذراتی که در آنجا موجود هستند پاک کند و موجب تمیزی بیشتر شود.
 • مراقبت‌های بعدی: برای جلوگیری از بیماری‌های لثه و حفظ سلامت دهان، دندانپزشک به شما توصیه‌هایی برای بهبود بهداشت دهان می‌دهد، از جمله استفاده از خیس کردن دهان
جرم گیری عمیق لثه
جرم گیری عمیق لثه

جرم گیری عمیق لثه چیست؟

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد به بررسی جرم گیری عمیق لثه و راه‌های جلوگیری از بیماری لثه خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب جرم گیری لثه

مزایای جرمگیری لثه عبارتند از:

 • بهبود سلامت لثه: جرمگیری لثه به شما کمک می‌کند تا سلامت لثه خود را بهبود بخشید، علائم بیماری لثه مانند التهاب، خونریزی، بوی بد دهان و کاهش عمق لثه را کاهش دهید و به جلوگیری از پیشرفت بیماری‌های لثه کمک کنید.
 • بهبود ظاهر دندان‌ها: جرمگیری لثه با پاکسازی سطح دندان‌ها و لثه، به شما کمک می‌کند تا دندان‌های خود را به شکلی بیشتری بهبود دهید و زیبایی دندان‌های خود را افزایش دهید.
 • پیشگیری از بیماری‌های دهان و لثه: با انجام جرمگیری لثه به صورت منظم، می‌توانید از بیماری‌های دهان و لثه پیشگیری کنید و هزینه‌های درمانی بیشتری را در آینده جلوگیری کنید.

معایب جرمگیری لثه نیز عبارتند از:

 1. درد و ناراحتی: انجام جرمگیری لثه در برخی موارد ممکن است با درد و ناراحتی همراه باشد، به خصوص در صورتی که از بی‌بی‌کینگ و یا سایر ابزارهایی که به لثه آسیب می‌زنند استفاده شود.
 2. خونریزی: در برخی از موارد، جرمگیری لثه می‌تواند با خونریزی لثه همراه باشد، به خصوص اگر لثه شما به دلیل التهاب و یا بیماری دیگر آسیب دیده باشد.
 3. هزینه: انجام جرمگیری لثه هزینه‌بر است، اما از آنجایی که به صورت پیشگیری از بیماری‌های لثه و دهان انجام می‌شود، می‌تواند از هزینه‌های درمانی بیشتری در آینده جلوگیری کند.

جرم گیری دندان به چه صورت است؟

جرمگیری دندان یکی از روش‌های پاکسازی دندان است که به کمک ابزارهای ویژه انجام می‌شود. در این روش، پلاک، سنگ و لکه‌های سطح دندان با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند جرمگیرها، اسکیلرها، پریودنتال اینسترومنتها و ابزارهای پرسشی پاکسازی می‌شوند.

این روش باعث حذف برخی از مواد زائد و زنجیره‌های غذایی از سطح دندان می‌شود که در صورت تمیز نبودن کافی، باعث تشکیل پلاک و سنگ‌زدایی می‌شوند و می‌توانند باعث بوی نامطبوع دهان و بیماری‌های دهانی مانند تسویه خون، التهاب لثه و فرسایش دندان شوند. همچنین این روش باعث بهبود استحکام دندان و رفع خطر بیماری‌های ریشه دندان می‌شود.

جرمگیری دندان می‌تواند به دو صورت دستی و با استفاده از دستگاه‌های الکتریکی انجام شود. روش دستی اغلب توسط دندانپزشکان استفاده می‌شود و در آن از ابزارهایی مانند جرمگیرها و اسکیلرها استفاده می‌شود. در روش الکتریکی، دندانپزشک از دستگاه جرمگیر الکتریکی استفاده می‌کند که توانایی بیشتری در حذف پلاک و سنگ‌زدایی از سطح دندان دارد.

قبل از انجام جرمگیری دندان، باید به دندانپزشک خود اعلام کنید که آیا شما دچار بیماری خاصی هستید یا نه، چون برخی از بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی و خونریزی‌های ناشی از بیماری‌های خاص ممکن است منع جرمگیری باشد.

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان
فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان

ابزارهای جرمگیری لثه و دندان

برای جرمگیری لثه و دندان گفتیم که نیاز به تجهیزات و ابزار خاصی می باشد، از جمله :

1. ابزارهای دستی برای جرم گیری

دندان پزشک به صورت دستی در این حالت پلاک های روی دندان را از بین می برد، به دلیل این که برای دیدن پلاک ها توانایی لازم را ندارد باید برای شناسایی قسمت هایی که پلاک و رسوب روی دندان ها است از حس لامسه خود کمک بگیرد.

2. ابزارهای اولتراسونیک

برای از بین بردن جرم دندان می توان از وسیله اولتراسونیک استفاده کرد. در این روش با یک سری فلزی پلاک ها را از روی دندان بر می دارند، هنگام استفاده از این وسیله باید برای شستن پلاک ها از اسپری و سرد کردن دستگاه استفاده کنند. در ادامه مراحل جرم گیری را شرح می دهیم.
• از بین بردن جرم و کورتاژلثه
• دندان را بروساژ می کنند.
• به وسیله airflow دندان ها را صیقل می دهند.

3. جرم گیری با لیزر

با توجه به اینکه فرق جرمگیری لثه و دندان زیاد است، اما برخی روش ها به صورت تعادلی می تواند به جرم گیری بینابینی کمک کند. از جمله استفاده از روش جرم گیری دندان با لیزر به عنوان یک روش نوین که کمک می کند تا جرم گیری به صورت عمق همراه با سطح پاکسازی بالا در دندان و لثه انجام شود. لیزر علاوه بر اینکه یک روش درمانی برای پلاک ها و رسوبات به حساب می آید در زمینه پاک سازی و احیای بافت نیز تاثیرگذار خواهد بود.

اینکه چه روش درمانی برای جرم گیری استفاده شود با توجه به عمق پاکت ها و میزان رسوبات تشکیل شده، تعیین می گردد. هرچه عمق پاکت بیشتر باشد، نیاز به استفاده از روش قوی تری وجود خواهد داشت.

مزایا و معایب جرم گیری دندان

مزایای جرمگیری دندان شامل:

 • کاهش خطر بیماری‌های دهان و دندان: جرمگیری دندان باعث حذف پلاک، سنگ‌زدایی و لکه‌های سطح دندان می‌شود که می‌توانند باعث بوی نامطبوع دهان و بیماری‌های دهانی مانند تسویه خون، التهاب لثه و فرسایش دندان شوند.
 • بهبود استحکام دندان: جرمگیری دندان می‌تواند به بهبود استحکام دندان و رفع خطر بیماری‌های ریشه دندان کمک کند.
 • بهبود ظاهر دندان: جرمگیری دندان با حذف سنگ و لکه‌های سطح دندان می‌تواند به بهبود ظاهر دندان و لبخند شما کمک کند.
 • بهبود کیفیت زندگی: به دلیل حذف بوی نامطبوع دهان و بهبود استحکام دندان، جرمگیری دندان می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

معایب جرمگیری دندان شامل:

 1. درد و احساس ناراحتی: در صورتی که جرمگیری دندان با استفاده از ابزارهای سنگین انجام شود، ممکن است شما درد و احساس ناراحتی داشته باشید.
 2. خطر خونریزی: جرمگیری دندان ممکن است باعث خونریزی لثه شود، به خصوص در صورتی که لثه شما حساس است یا درمان‌هایی مانند عمل جراحی لثه داشته‌اید.
 3. خطر آسیب دیدن به بافت دهانی: استفاده نامناسب ابزارهای جرمگیری می‌تواند باعث آسیب دیدن به بافت دهانی شما شود.
 4. هزینه: جرمگیری دندان هزینه‌بر است، به خصوص اگر شما در جایی با ارائه دهنده خدمات دندانپزشکی بالاتر ازمحیط زندگی خود و یا دندانپزشکی با امکانات بیشتری مراجغه کنید.

تفاوت جرم گیری با بلیچینگ

در چند سال اخیر روش های مختلفی جهت سفید کردن دندان معرفی و استفاده شده است، در این مقاله به بررسی دو مورد از بهترین این روش ها یعنی جرم گیری و بلیچینگ میپردازیم.

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان

مدت زمان جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان بسته به شرایط و نیازهای هر فرد متفاوت است. اما به طور عمومی، جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان می‌توانند در بازه‌های زمانی متفاوتی انجام شوند.

مدت زمان انجام جرم‌ گیری لثه

معمولاً جرم‌گیری لثه به عنوان بخشی از نظافت دوره‌ای دهان و بهداشت لثه انجام می‌شود. مدت زمان معمول جرم‌گیری لثه بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است. اما در صورتی که التهاب لثه شدیدتر باشد و نیاز به درمان بیشتری داشته باشد، ممکن است زمان بیشتری لازم باشد.

مدت زمان انجام جرم ‌گیری دندان

مدت زمان جرم‌ گیری دندان نیز بستگی به وضعیت دندان‌ها، میزان رسوبات و پلاک موجود و سایر عوامل دارد. به طور معمول، جرم‌ گیری دندان برای هر فرد در بازه زمانی ۳۰ تا ۶۰ دقیقه انجام می‌شود. اما در صورتی که رسوبات بیشتری وجود داشته باشد یا نیاز به تمیز کردن عمقی‌تر دندان‌ها باشد، زمان بیشتری لازم است.

در هر دو جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان، مدت زمان دقیق بستگی به پیشرفت بیماری، میزان رسوبات و پلاک، تعداد دندان‌ها و تمامیت کارآیی دندانپزشک دارد. بنابراین، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مدت زمان مناسب برای جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان خود را تعیین کنید.

فرق جرم گیری لثه با جرم گیری دندان در تعداد جلسات

تعداد جلسات جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان ممکن است بسته به شرایط شخصی هر فرد و شدت بیماری متفاوت باشد. معمولاً برای حفظ سلامت لثه و دندان‌ها و جلوگیری از بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان، جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان به صورت دوره‌ای توصیه می‌شود. اما نمی‌توان به طور کلی تعداد جلسات را تعیین کرد، زیرا بستگی به عوامل زیر دارد:

وضعیت دهان و لثه

اگر لثه‌ها سالم و بدون التهاب باشند و دندان‌ها نیز دارای رسوبات و پلاک کمی باشند، نیاز به تعداد جلسات کمتری برای جرم‌گیری است.

میزان رسوبات و پلاک

اگر رسوبات و پلاک بین دندان‌ها و اطراف لثه بیشتر باشد، نیاز به تعداد جلسات بیشتری برای کامل کردن جرم‌گیری است.

وضعیت عمومی دندان‌ها

اگر دندان‌ها دارای پوسیدگی بیشتری هستند یا نیاز به درمان‌های دیگری داشته باشند، نیاز به تعداد جلسات بیشتری است.

همکاری فرد

همکاری فرد با دندانپزشک و رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها در خانه نقش مهمی در تعداد جلسات جرم‌گیری دارد.

بهترین راهنمایی در خصوص تعداد جلسات جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان، مشاوره و بررسی توسط دندانپزشک شماست. دندانپزشک شما با بررسی وضعیت شما و نیازهای هر فرد، می‌تواند تعداد جلسات لازم را تعیین کرده و برنامه درمانی مناسب را برای شما ترتیب دهد.

درمان آبسه دندان و لثه

درمان آبسه دندان و لثه چگونه انجام می شود؟

دلایل جرم گرفتن دندان و لثه

دلایل جرم گرفتن دندان و لثه عبارتند از:

۱. بد تنفس: بوی بد دهان یکی از دلایل جرم گرفتن دندان و لثه است. با پاک کردن دندان ها و لثه ها از جمله با استفاده از مسواک و خیساندن، بوی نامطبوع دهان کاهش می یابد.

۲. خوردن غذاهای قندی: میکروب های موجود در دهان به شدت به شکر علاقه دارند. بنابراین، مصرف بیش از حد غذاهای شیرینی، آب شیرین، نان، کیک و بیسکوییت می تواند جرم گرفتن دندان و لثه را تسریع کند.

۳. سیگار: سیگاری شدن می تواند باعث خشکی دهان، ایجاد باکتری های بدیل و البته جرم گرفتن دندان و لثه شود.

۴. نوشیدن قهوه و چای: قهوه و چای باعث افزایش بوی دهان و رنگ دندان می شوند. همچنین، قهوه و چای می توانند اسیدیته را افزایش دهند و باعث جرم گرفتن دندان و لثه شوند.

۵. بیماری های دهان و لثه: بیماری هایی مانند التهاب لثه، عفونت دهان، و پوسیدگی دندان باعث جرم گرفتن دندان و لثه می شوند.

۶. عدم بهداشت دهان: عدم بهداشت دهان و نداشتن عادت شستن دهان و استفاده از ابزار جرمگیری مانند مسواک و خیساندن می تواند باعث جرم گرفتن دندان و لثه شود.

علت بوی بد دهان چیست؟

چگونه درمان می شود؟ بوی بد دهان در مقاطعی از زندگی برای هر شخصی اتفاق می‌افتد و افراد زیادی را آزار می‌دهد.

آیا جرم گیری لثه به بی حسی نیاز دارد؟

بله، جرم گیری لثه به بی حسی نیاز دارد، زیرا این فرایند باعث تمیز کردن عمیق لثه ها و پاکسازی پوسیدگی ها، سنگ های دندانی و باکتری های موجود در لثه می شود. بدون بی حسی، جرم گیری لثه ممکن است به دلیل درد یا تحریک لثه ها بسیار ناخوشایند و غیر قابل تحمل باشد. به علاوه، بی حسی به جراحان دندان کمک می کند تا بتوانند بهتر به پوسیدگی ها و آفتاب های لثه دسترسی پیدا کنند و این کار را به بهترین شکل انجام دهند. به همین دلیل، بی حسی برای جرم گیری لثه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

چه چیزی باعث بروز بیماری پریودنتال و نیاز به جرمگیری لثه خواهد شد؟

بیماری پریودنتال یک بیماری التهابی است که با باکتری های موجود در پلاک دندانی شروع می شود. پلاک دندانی یک لایه روی سطح دندان است که با مصرف غذا و نوشیدنی ها به سرعت شکل می گیرد. اگر پلاک به درستی پاک نشود، باکتری ها در آن به سرعت رشد کرده و به زمانی که به لثه ها برسند، باعث بروز التهاب لثه و بیماری پریودنتال می شوند.

عوامل دیگری که ممکن است به بروز بیماری پریودنتال و نیاز به جرمگیری لثه منجر شوند عبارتند از:

 • عدم بهداشت دهان و دندانی مناسب
 • استفاده از تنباکو و سیگار
 • بیماری های دیابت و سیستمیک
 • تغذیه نامناسب
 • تغییرات هورمونی در دوران بارداری و پس از آن
 • رژیم های درمانی با اثر جانبی بر روی سلامت دهان و دندانی
 • نشانه های مرتبط با سن، مانند خراشیدگی دندان ها و آسیب های دهان و دندانی دیگر.

اگر به هر دلیلی شما به بیماری پریودنتال مبتلا شده اید، جرمگیری لثه می تواند به شما کمک کند تا بهبودی بیماری و بهبود سلامت دهان و دندانی خود را تجربه کنید.

درمان تحلیل لثه

درمان تحلیل لثه چیست؟ علائم تحلیل لثه چیست؟

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

جرم گیری دندان معمولاً به صورت آسان و بدون درد انجام می شود. با این حال، در برخی موارد ممکن است درد و یا حساسیت در حین یا بعد از جرم گیری دندان رخ دهد.

عواملی که ممکن است باعث درد و یا حساسیت در اثر جرم گیری دندان شوند عبارتند از:

 • التهاب لثه ها به دلیل پلاک دندانی
 • ابتلا به بیماری پریودنتال
 • وجود زخم یا التهاب در دهان و دندان
 • وجود فرسایش یا آسیب در دندان ها
 • وجود دندان داغ در نزدیکی محل جرم گیری
 • حساسیت به شدت آب و پودر جرم گیری

در صورتی که درد و یا حساسیت در اثر جرم گیری دندان رخ داد، شما نیاز به معاینه دندانپزشکی دارید و می توانید از دندان پزشک خود درخواست کنید که اقدامات لازم را برای کاهش درد و حساسیت انجام دهد، مثلاً می تواند موضع جرم گیری را با مواد ضد التهاب و ضد درد پوشش دهد. همچنین، می توانید داروهای ضد درد موضعی یا سرم درمانی استفاده کنید تا درد و حساسیت را کاهش دهید.

آیا انجام دادن جرمگیری خطر دارد؟

وجود جرم  روی دندان و لثه ها به بافت دندان ها آسیب جدی وارد می کند. وجود جرم در دهان مضر بوده و جرم گیری دندان به مینای دندان شما هیچ آسیبی نمی رساند. جرم گیری دندان باعث حساس شدن دندان ها شده و با نوشیدنی های سرد و گرم دندان شما تیر می کشد. وجود جرم هایی که روی دندان بوده مانند عایقی عمل می کند و جلوی حساسیت دندان را می گیرد. با از بین رفتن این لایه جرم از روی دندان پاک می شود و آن عایق از بین رفته است و این حساسیت ایجاد خواهد شد، این حساسیت تا چند روز بعد انجام جرم گیری از بین خواهد رفت.

چرا معاینه منظم دندان پزشکی ضروری است؟

چرا معاینه منظم دندان پزشکی ضروری است؟

جرم گیری دندان بهتر است یا جرم گیری لثه؟

جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان هر دو فرآیند مهمی در حفظ بهداشت دهان و دندان‌ها هستند و نباید یکی را به دیگری ترجیح داد. این دو فرآیند به صورت تکمیلی می‌توانند به همراه یکدیگر انجام شوند و هر کدام وظایف خاص خود را دارند. در ادامه، نکاتی درباره هر یک ارائه می‌شود:

جرم‌گیری لثه برای حفظ سلامت لثه و جلوگیری از بیماری‌های لثه مهم است. این فرآیند به پاکسازی رسوبات، پلاک و سایر آلودگی‌ها بین لثه و دندان می‌پردازد. جرم‌گیری لثه به کاهش التهابات لثه، بهبود خونرسانی و افزایش سلامت لثه کمک می‌کند. اگر شما علائمی مانند خونریزی لثه، تورم و التهاب دهان دارید، جرم‌گیری لثه بسیار مفید است.

اما جرم‌گیری دندان به پاکسازی رسوبات، پلاک و لکه‌های سطحی دندان‌ها می‌پردازد. این فرآیند به حفظ سلامت دندان‌ها، جلوگیری از پوسیدگی دندان، و تشدید بیماری‌های دهان و دندان کمک می‌کند. اگر دندان‌های شما دارای رسوبات، پلاک یا لکه‌های سطحی هستند، جرم‌گیری دندان می‌تواند بهبود وضعیت آن‌ها را به همراه داشته باشد.

بنابراین، بهتر است هر دو فرآیند جرم‌گیری لثه و جرم‌گیری دندان را به صورت منظم در نظر بگیرید. توصیه می‌شود با دندانپزشک خود در مورد نیازها و وضعیت دهان و دندان‌هایتان مشورت کنید تا برنامه درمانی مناسب برای شما تعیین شود.

سوالات متداول

آیا می توان از خمیردندان ضد جرم استفاده کرد؟

در جواب این سوال باید گفت که جرمی که مدت طولانی بر روی لثه و دندان است با خمیر دندان و مسواک پاک نمی شود و برای این کار باید به دندان پزشک مراجعه کرد. این نوع از خمیر دندان ها به مقدار زیادی مواد ساینده دارد که فقط لکه و رنگ رسوب را از بین می برد.

چه مشکلاتی در هنگام جرم گیری لثه و دندان به وجود می آید؟

ممکن است مشکلاتی از قبیل خونریزی لثه، عفونت لثه ها برای شما پیش بیاید که دندان پزشک در این زمان به شما پیشنهاد می کند که از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.

روش جرم گیری به صورت دستی چگونه انجام می شود؟

دندان پزشک به صورت دستی در این حالت پلاک های روی دندان را از بین می برد، به دلیل این که برای دیدن پلاک ها توانایی لازم را ندارد باید برای شناسایی قسمت هایی که پلاک و رسوب روی دندان ها است از حس لامسه خود کمک بگیرد.

آیا جرم گیری باعث ضعیف شدن و لق شدن دندان ها می شود؟

یکی از شایعه ها راجع به جرمگیری دندان این است که با انجام جرم گیری دندان ها آن‌ها لق خواهند شد. این باور کاملا غلط می باشد. زمانی که جرم بر روی دندان می نشیند، اسیدی از جرم ها به وجود می آید و بخشی از قسمت های دندان نابود می کند و بنابراین دندان لق به نظر می رسد.

آیا جرمگیری دندان ها باعث از بین رفتن ساختار اصلی دندانی می شود؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که در حین جرم گیری بخشی از دندان آن‌ها از بین یا تراشیده می شود، البته باید بگوییم که جرمگیری با استفاده از ابزار و وسایل و محلول های مخصوص دندانپزشکی برای افراد و انجام می شود و هیچ گونه تراش و ساییده شدن دندان ها در آن اتفاق نخواهد افتاد.

سخن پایانی

جرم ها و پلاک هایی که به مرور زمان بر روی دندان ها ایجاد می شود باعث پوسیده شدن دندان ها، تغییر رنگ دندان ها و به مرور زمان باعث لق شدن دندان ها می‌شود، اگر شما دارای جرم دندانی هستید باید هر چه سریع‌تر از روش های کلینیکی برای از بین بردن جرم دندان های خود استفاده نمایید. جرم گیری دندان ها باید توسط فردی متخصص انجام شود تا شما پس از انجام جرم گیری دچار هیچ‌گونه عوارضی مانند حساسیت و زخم شدن دهان خود نشوید، معمولاً جرمگیری تنها در یک جلسه برای افراد انجام می‌شود و هزینه های درمانی جرم گیری بستگی به شرایط دندانی و میزان جرم دندان های شما خواهد داشت. اگر شما به دنبال کلینیکی معتبر جهت انجام جرم گیری دندان های خود می باشید پیشنهاد ما به شما کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد زیر نظر بهترین کادر مجرب و متخصصانی باتجربه می‌باشد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

جرم ‌گیری لثه و جرم‌ گیری دندان هر دو اقدامات مهم در حفظ بهداشت دهان و دندان‌ها هستند. جرم‌گیری لثه برای سلامت لثه و جلوگیری از بیماری‌های لثه توصیه می‌شود، در حالی که جرم‌گیری دندان برای حفظ سلامت دندان‌ها و جلوگیری از بیماری‌های دندانی اهمیت دارد. هر دو فرآیند به پاکسازی رسوبات و پلاک می‌پردازند، اما هدف اصلی جرم‌گیری لثه حفظ سلامت لثه و بهبود خونرسانی است، در حالی که جرم‌گیری دندان بیشتر روی پاکسازی دندان‌ها تمرکز دارد.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد جرم گیری دندان و لثه سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X