شما ممکن است در طول سالها از دندانهایتان به خوبی مراقبت زیادی کرده باشید. برای مثال همیشه به موقع مسواک زده باشید، به خوبی نخ دندان کشیده باشید و همواره به فکر لبخند خود بوده باشید. حتی اگر تمام کارهای لازم برای تمیز نگه داشتن دندان های خود را انجام دهید، اما با وجود معضلی مثل فاصله بین دندان ها ، نمیتوانید انتظار داشته باشید که دندان ها عملکرد خوب خود را همچنان داشته باشند.

به عبارتی تمیزی دندان ها همواره تضمینی برای بهبود عملکرد آن ها نیست. برای اینکه در کنار درخشندگی لبخند خود عملکرد گفتاری و جویدنی خوبی داشته باشید لازم است که تمام مشکلات تراز دندان ها شامل فاصله بین دندانها را اصلاح و درمان کنید. ما در این مقاله درباره این مشکل و تمام راه حل های برطرف کردن آن مطالب مفیدی را به شما ارائه خواهیم کرد.


علت فاصله افتادن بین دندان ها: چه عواملی باعث ایجاد شکاف بین دندانها می شود؟

شکاف یا فاصله بین دندان ها در اصطلاح دندانپزشکی به دیاستما مشهور است. دیاستما یا همین فاصله ها معمولا بین دو دندان جلویی در فک فوقانی دیده میشود. اما این فاصه تنها در بین این دو دندان وجود ندارد و اساسا بین هر دو دندان در هر بخشی از دندان ها ممکن است چنین چیزی ببینیم. دیاستما معمولا در میان کودکان شایع است اما بزرگسالان نیز میتوانند چنین چیزی داشته باشند. دلایل مختلفی برای ایجاد فاصله بین دندان ها وجود دارد که در ادامه با برخی از مهمترین علل آن آشنا خواهید شد:


عدم تناسب استخوان فک با دندان ها

اگر بین اندازه استخوان فک و اندازه دندانها ناسازگاری و ناهماهنگی وجود داشته باشد (مثلا یکی از آنها خیلی کوچک یا خیلی بزرگ باشد)، در این صورت فضای اضافی بین دندانها یا شلوغی دندان ها را تجربه خواهید کرد. (نکته: به طور معمول یک تناسب منطقی بین اندازه دندان ها و فک وجود دارد)


از دست دادن یا کشیدن دندان

گاهی اوقات ممکن است یکی از دندان ها کشیده شود یا به طور کلی بمیرد. در این صورت یک جای خالی در روی لثه ایجاد میشود. ما کاری به این جای خالی نداریم زیرا میتوانیم با روش های مختلفی مثل ایمپلنت دندان، بریج و یا پروتز دندان آن را پر کنیم. اما اگر این جای خالی پر نشود، دندان های مجاور به سمت این جای خالی حرکت میکنند. بنابراین بین  سایر دندان ها فاصله می افتد.


بزرگ شدن زائده لبیال فرنوم

لبیال فرنوم همان بخشی از دهان است که لثه های فک بالایی در بخش جلو را به بخش داخلی لب بالایی متصل میکند. این فرنوم یک زائده کوچکی است که اگر لب خود را بالا بدهید به راحتی قابل مشاهده است. زمانی که این زائده بزرگ شود میتواند بین دو دندان جلویی قرار گرفته و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. این مشکل با کمک عمل جراحی و ارتودنسی دندان قابل حل است.


عادات بد کودکی

عادات بد کودکی مانند مکیدن انگشت شست می تواند دندانهای جلو را بیشتر به سمت خارج هل دهد و باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود. علاوه بر مکیدن انگشت شست، مکیدن بیش از حد پستانک ها نیز میتوانید چنین نتیجه ای به دنبال داشته باشد.


ریفلاکس بلع

ریفلاکس بلع به بلعیدن غذا و هدایت کردن آن به سمت گلو و مری گفته میشود. زمانی که شما یک لقمه را جویده و میخواهید آن را ببلعید، نوک زبان به سمت سقف دهان حرکت کرده و به آن میچسپد. در این حالت لقمه بلعیده میشود. اما در برخی افراد (بیشتر بچه ها) نوک زبان به جای حرکت به سمت کام دهان، به سمت دندان های جلو فشار وارد میکند. به مرور زمان این فشار وارد کردن ها باعث ایجاد گپ و فاصله بین دندان های جلو میشود.


عفونت و بیماری

عفونت لثه و در نهایت بروز بیماری لثه میتواند بسیار خطرناک باشد و به هیچ عنوان نباید به آن بی توجهی شود. بیماری لثه باعث ضعیف شدن و یا تحلیل رفتن استخوان فک میشود. استخوان فک در نقش حامی و پشتیبان زیر لثه ها قرار دارد. آسیب وارد شدن به لثه و استخوان نیز میتواند علت ایجاد فاصله بین دندانها باشد.

اهمیت درمان و بستن فاصله بین دندان ها

همانطور که خواندید، دلایل مختلفی برای ایجاد شکاف و فاصله بین دندان های شما وجود دارد. حتی اگر این شکاف شما را از منظر زیبایی شناسی آزار ندهد، مهم است که در صورت ابتلا به بیماری لثه، حتما به یک دندانپزشک یا کلینیک دندانپزشکی خوب مراجعه کنید. مشکل فاصله بین دندانها تنها مربوط به مسائل زیبایی شناختی نمیشود و بلع و  جویدن را نیز با مشکل مواجه میکند. کسانی که از موضوع رنج میبرند معمولا نمیتوانند به درستی غذا بجوند و اگر غذا در فضای بین دو دندان گیر کند معمولا کمی درد را نیز تجربه میکنند. هم به خاطر زیبایی و هم برای حفظ عملکرد، این فضا باید بسته شود.


از بین بردن فاصله بین دندان ها

بسته به شدت و میزان فاصله ایجاد شده بین دندان ها برای بستن آن، راه حل های دندانپزشکی مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.


از بین بردن فاصله بین دندان ها بدون ارتودنسی و با باندینگ دندان

باندینگ دندان آسانترین، سریعترین و اقتصادی ترین راه برای رفع فاصله بین دندان های شما است. باندینگ دندان روشی ساده و شامل استفاده از موادی به رنگ رزین یا همرنگ دندان برای اتصال به دندان ها به منظور بستن گپ بین دندان ها است. مواد مورد استفاده برای باندینگ بسیار طبیعی به نظر می رسند و به شیوه ای خاص به کمک نوعی نور، آماده چسپاندن به دندان میشوند.


فواید باندینگ دندان

باندینگ دندان برخلاف ونیرها و روکش های دندانی که باید در چند جلسه به دندان بچسپند، تنها در طول یک جلسه به دندان متصل میشوند و فاصله را به راحتی میبندند. باز هم برخلاف ونیر دندان، برای باندیگ دندان هیچ نیازی به تراشیدن مینای دندان نداریم. بنابراین از این لحاظ این کار، قابل برگشت است وهر موقع بخواهمی میتوانیم مواد متصل شده به دندان را برداریم.


معایب باندینگ دندان

اگرچه باندینگ دندان یکی از ارزان ترین و ساده ترین گزینه های بستن فضای بین دندان ها است، مواد متصل شده کمی بیشتر مستعد رنگ و لکه پذیری هستند. این روش همچنین به اندازه سایر روشهای ترمیم دندان مانند ونیر دندان قوی نیست. زیرا مواد متصل شونده بعد از گذشت چندین سال مستعد ترک برداشتن  و شکستن هستند. با این وجود، مراقبت و نگهداری مناسب از مواد باندینگ دندان میتواند تا مدت زمان زیادی از بروز مشکل برایش پیشگیری کند.


از بین بردن فاصله بین دندان ها بدون ارتودنسی و  با ونیرها و روکش دندان

ونیر های پرسلن یکی دیگر از روشهای زیبایی و ترمیم دندان است که می تواند شکاف بین دندانهای جلوی شما را برطرف کند. ونیر دندان معمولا کمی بیشتر از باندیگ، دندان ها را پشتبانی میکنند. اما خوشبختانه ونیرها روشی نسبتاً ساده هستند و نتایج آن ها تا سالیان طولانی همچنان پابرجا خواهد بود.


ونیر دندان یا همان روکش دندان یک قطعه بسیار ظریف از جنس پرسلن است و برای اینکه دقیقا همرنگ دندان های شما و متناسب با آن ها باشد، در یک لابراتورا ساخته میشود. این روکش ها به قسمت جلوی دندان شما میچسپند و دقیقا در نقش یک روکش و ماسک برای دندان شما عمل میکنند. بنابراین با وجود چنین ماسکی دیگر فاصله بازی بین دندان ها دیده نمیشود.

ونیرها عالی به نظر می رسند و دائمی هستند، اما بیماران باید بدانند روند آماده سازی و نصب آن ها به دلیل تراش دادن مینای دندان، دیگر غیرقابل برگشت است. و شما باید تا آخر زندگی روی دندانی که ونیر گذاشته اید، همیشه همین روکش را حفظ کنید. روکش دندان می تواند ظاهر دندان ها را فوق العاده طبیعی و جذاب کنند، اما بسته به علت ایجاد شکاف و فاصله بین دندان هایتان، ممکن است نیاز به ارتودنسی باشد.


از بین بردن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی دندان

برای موارد شدیدتر دیاستما یا فاصله بین دندانها، باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید. اما باید به این نکته توجه کنید که اصلاح شکاف بین دندانهای جلوی شما آنقدرها هم کار ساده ای نیست. حرکت دادن دو دندان جلو باعث ایجاد شکاف بین دندان های دیگر خواهد شد. به همین دلیل، برای بستن همان شکاف جلو ممکن است نیاز باشد تمام دنان ها را بریس بست و آن ها را راتودنسی کرد.

اما نگران نباشید ، اگر شما چندان تمایلی به داشتن بریس ارتودنسی ندارید روش های ارتودنسی دیگر برای بستن فاصله بین دندان های جلوی شما وجود دارد. ما میتوانیم از ارتودنسی متحرک یا ارتودنسی نامرئی مثل اینویزیلاین  یا قالب های ارتودنسی استفاده کنیم که نه تنها دیده نمیشوند بلکه به راحتی شکاف موجود را میبندند. تنها نکته منفی که در خصوص ارتودنسی وجود دارد، این است که به نسبت روکش دندان و یا باندینگ دندان، ارتودنسی کمی طولانی است و زمان میبرد تا به صورت اصولی فضای خالی بین دنان های شما را ببندد.


برای بستن فاصله بین دندان به کمک نیاز دارید؟

چنانجه بین دندان هایتان فاصله افتاده و مخصوصا این فاصله در بخش جلوی دندان های شما است بهتر است که برای بستن آن فضاها به یک کلینیک دندانپزشکی تخصصی مراجعه کنید. از انجایی که کلینیک ایده  آل یکی از 10 کلینیک تخصصی دندانپزشکی در تهران است میتوانید کار بستن شکاف و فاصله های بین دندانی خود را به این کلینیک واگذار کنید. این کلینیک از تجربه، مهارت و توانایی بهترین متخصصان دندانپزشکی و دستیاران بهره میبرد و هزینه پر کردن فاصله بین دندانها را منصفانه تر از کلینیک های دیگر با مراجعان حساب میکند. و اگر سوالی در این خصوص دارید اینجا و اگر میخواهید آنلاین نوبت بگیرید اینجا کلیک کنید.

1 دیدگاه در ”علت ایجاد فاصله بین دندان ها چیست و چگونه بسته می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X