بیماری لثه و ایمپلنت دندان: آنچه باید بدانید

بیماری لثه و ایمپلنت دندان چه مشترکاتی دارند؟ خیلی زیاد!

 • بیماری لثه می تواند منجر به از دست دادن دندان شود
 • ایمپلنت های دندانی روشی برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند
 • شما برای کاشت ایمپلنت به لثه های سالم نیاز دارید
 • حتی پس از ایمپلنت دندان می توانید به بیماری لثه مبتلا شوید
 • بیماری لثه می تواند باعث از کار افتادن ایمپلنت دندان شود.

بیماری‌های مخصوص لثه اگر سریع تشخیص داده شود، به‌راحتی می‌توانند درمان و پیشگیری شوند اما اگر آن‌ها را به حال خود رها کنیم، می‌تواند موجب مسائل جدی برای سلامتی بدن شود. بیماریهای لثه اگر سریع بهبود نیابند، افزون ‌بر درد، التهاب، خونریزی لثه و بوی بد دهان، می‌تواند موجب آسیب غیرقابل‌بازگشت به استخوان و از دست دادن دندان شود.

دکتر روشن طلب در کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد مجهز و پیشرفته خود آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در خصوص انواع بیماری‌های دهان و دندان است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری لثه و ایمپلنت دندان و راه‌های پیشگیری از آن تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

بیماری لثه چیست؟

پریودنتیت یا بیماری پریودنتال نیز نامیده می شود، بیماری لثه یک عفونت جدی (اما متأسفانه شایع) لثه است. این به دلیل چسبیدن پلاک پر از باکتری به خط لثه و ایجاد آن در اطراف آن است.

بیماری لثه علت اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان است. همچنین با افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی و بیماری عروق کرونر مرتبط است و بر سایر شرایط سیستمیک مانند دیابت و حتی انواع خاصی از سرطان تأثیر می گذارد.

بیماری لثه ممکن است به روش‌های مختلف ظاهر شود، از جمله:

 • لثه‌های قرمز، متورم و حساس که به راحتی خونریزی می‌کنند
 • عقب‌رفتن خط لثه
 • چرک بین دندان‌ها
 • احساس لق شدن دندان‌ها

با این حال، ممکن است بیماری پریودنتال وجود داشته باشد و هیچ علامت یا علامت هشدار دهنده ای نداشته باشد.

به همین دلیل مهم است که نه تنها عادات بهداشتی خوب دندان را رعایت کنید، بلکه مطمئن شوید که حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه می کنید. هرچه زودتر بیماری را تشخیص دهید، شانس بیشتری برای مبارزه با آن و جلوگیری از پیامدهای منفی مانند عقب نشینی لثه ها یا بدتر از آن – از دست دادن دندان ها بیشتر است.

ایمپلنت دندانی چیست؟

از دست دادن دندان ها برای سلامتی شما سخت است و تغییرات بزرگی در سبک زندگی شما ایجاد می کند. این جایی است که ایمپلنت های دندانی وارد می شوند. ایمپلنت های دندانی بهترین روش برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته یا آسیب دیده هستند. این روش با قرار دادن ایمپلنت در دهان شما به عنوان ریشه دندان عمل می کند و بعداً روی آن با تاج، بریج یا نوع دیگری از ترمیم طبیعی ظاهر می شود. وقتی همه چیز گفته شود و انجام شود، هیچ کس نمی تواند تشخیص دهد که شما دندانی را از دست داده اید.

این روش به دلیل مزایای بسیاری که ارائه می دهد، بسیار توصیه می شود، از جمله:

 • جلوگیری از تحلیل استخوان
 • افزایش ثبات و دوام
 • به شما اجازه می دهد راحت تر بجوید و صحبت کنید
 • ظاهری کاملا طبیعی

آیا در صورت ابتلا به بیماری لثه دندان های خود را از دست خواهید داد؟

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بیماری پریودنتال یکی از علل اصلی از دست دادن دندان در بزرگسالان است. با این حال، اگر بیماری لثه برای شما تشخیص داده شده است، به طور خودکار تصور نکنید که دندان خود را از دست خواهید داد.

هنگامی که به مشکل رسیدگی می کنید (هر چه زودتر، بهتر)، درمان ها و عاداتی وجود دارد که می توانید برای درمان عفونت و جلوگیری از از دست دادن دندان انجام دهید. از دست دادن دندان در نتیجه آسیب شدید به بافت نرم لثه شما رخ می دهد. این فقدان بافت نرم سالم به باکتری ها اجازه می دهد تا به عمق دهان شما حرکت کنند و استخوانی که از دندان های شما حمایت می کند را از بین ببرد.

با این حال، از دست دادن دندان به دلیل بیماری پریودنتال بدترین سناریو در نظر گرفته می شود. تمام تلاش خود را برای جلوگیری از رسیدن به این مرحله از عفونت انجام دهید. و اگر متوجه لق شدن دندان های خود شدید، فورا با ما تماس بگیرید و بیایید نگاهی بیندازیم.

پیوند لثه در ایمپلنت

پیوند لثه در ایمپلنت چه زمانی انجام می شود؟ تحلیل لثه در ایمپلنت به چه دلیل اتفاق می افتد؟

آیا بیماری لثه پس از کشیدن دندان از بین می رود؟

اغلب بهترین قدم کشیدن آن است. با این حال، پس از از دست دادن یا برداشتن دندان، بیماری لثه افزایش نمی یابد و از بین نمی رود. در صورت عدم درمان، به رشد و گسترش ادامه خواهد داد و به طور بالقوه باعث از دست دادن دندان های بیشتری می شود.

در واقع، حتی اگر دندانی را بر اثر تصادف یا مشکل دیگری از دست بدهید – و در آن زمان بیماری لثه نداشتید – دندان از دست رفته می تواند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. وقتی دندانی را از دست می دهید، لثه و استخوان شما شروع به ضعیف شدن، عقب نشینی و حتی حل شدن می کند. این باعث ایجاد حفره هایی می شود که در آن باکتری ها می توانند رشد کرده و رشد کنند.

اگر دندانی را از دست داده اید، مهم است که در مورد گزینه های جایگزینی دندان صحبت کنید. با این حال، اگر با بیماری لثه سر و کار دارید، باید یک مشکل را در یک زمان درمان کنید.

کورتاژ لثه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لثه نیز مانند سایر اعضای بدن نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد. اگر مراقبت درستی از لثه صورت نگیرد بیماری‌هایی گریبان‌گیر آن خواهد شد

اگر بیماری لثه دارید می توانید ایمپلنت کنید؟

راحت ترین پاسخ نه است. برای کاشت ایمپلنت دندان به لثه های سالم و قوی نیاز دارید. همانطور که قبلا ذکر کردیم، بیماری لثه این بافت و استخوان را ضعیف و حل می کند. بنابراین حتی پس از درمان بیماری، بافت لثه و استخوان فک شما ممکن است به اندازه کافی برای حمایت از ایمپلنت قوی نباشد. در روش ایمپلنت، استخوان فک شما باید به اندازه کافی ضخیم و پهن باشد تا به طور ایمن از ایمپلنت پشتیبانی کند. بافت لثه شما نیز باید به طور کامل ایمپلنت و ترمیم نهایی را احاطه کند.

اگر چنین باشد، ممکن است کاندیدای پیوند استخوان و/یا بافت نرم باشید. اینها هر دو روش بسیار رایج و موفق هستند. پس از تکمیل و زمان لازم برای بهبودی، احتمالاً کاندیدای بهتری برای ایمپلنت دندان خواهید بود. در واقع، به لطف این روش ها و سایر روش ها، افراد نسبتا کمی هستند که نمی توانند ایمپلنت انجام دهند.

اگر بعد از ایمپلنت دچار بیماری لثه شوم چه اتفاقی می افتد؟

پس از کاشت ایمپلنت، خطر ابتلا به بیماری لثه از بین نمی رود. بدون مراقبت مناسب، ممکن است دچار پری ایمپلنتیت شوید – شکل دیگری از بیماری لثه. پری ایمپلنتیت زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری ایجاد می‌شود و بر بافت لثه و استخوان اطراف ایمپلنت دندان تأثیر می‌گذارد. علائم عبارتند از:

 • خونریزی
 • بوی بد دهان
 • لق شدن ایمپلنت

در بدترین حالت، پری ایمپلنتیت می تواند باعث از کار افتادن ایمپلنت شما و افتادن کامل آن شود.در بدترین حالت، پری ایمپلنتیت می تواند باعث از کار افتادن ایمپلنت شما و افتادن کامل آن شود.

علت لق شدن ایمپلنت دندان و درمان آن

شما برای پیشگیری از این وضعیت یا درمان آن می توانید چه کارهایی انجام دهید؟

پیشگیری بهتر از درمان

 • عادات خوب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بپذیرید
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید
 • حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید و معاینه شوید
 • غذای سالم بخورید
 • در مورد یک درمان پیشگیرانه برای جلوگیری از باکتری ها قبل از شروع آن صحبت کنید. !
 • سیگار کشیدن را متوقف کنید – این یک عامل خطر بزرگ برای پری ایمپلنتیت است!

اگر دچار پری ایمپلنتیت شوید، گزینه های درمانی برای توقف بیماری و تثبیت و تعمیر ایمپلنت شما در دسترس است.

کلام آخر

ممکن است همه افراد فوراً کاندید کاشت ایمپلنت دندان نباشند. با این حال، با مراقبت های مناسب از دندان و احتمالاً پس از انجام برخی روش ها، تقریباً هر کسی می تواند از ایمپلنت بهره مند شود. اگر با بیماری لثه زندگی می کنید، در مورد گزینه های جایگزینی دندان خود با دندانپزشک صحبت کنید.

سوالات بیشتری در مورد بیماری های لثه یا ایمپلنت دندان دارید؟

دکتر روشن طلب

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد میتواند با ارائه کلیه خدمات تخصصی مربوط به اصلاح و ترمیم دندان، درمان بیماری های لثه و ایمپلنت دندانی، شما را از شر دندان های معیوب خلاص کرده و لبخندی زیبا را به شما هدیه دهد. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در رابطه با انتخاب روش مناسب برای ترمیم دندان های خود، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

اگر در مورد بیماری لثه و ایمپلنت سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره بیماری های لثه و ایمپلنت برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”بیماری لثه و ایمپلنت دندان: آنچه باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X