انواع ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی به سه صورت ارايه میگردد که در ادامه به آنها اشاره می شود. روش های بسیاری برای کاهش دیده شدن دستگاههای ارتودنسی دندان ارائه شده است که مهم ترین آنها درمان با ارتودنسی نامرئی است.

بسیاری از افراد از وجود ناهنجاری های دندانی آگاهی دارند و تمایل زیادی هم برای درمان ارتودنسی دارند ولی از ظاهر وسایل و دستگاههای ارتودنسی ناراضی می باشند و علاقه ای برای دیده شدن دستگاههای ارتودنسی در دهانشان ندارند.

در روش ارتودنسی نامریی، دستگاه های ارتودنسی بر روی دندانها مشاهده نمی شوند. به عبارت دیگر هنگامی که بیمار دهان خود را باز می نماید، دستگاه های ارتودنسی دیده نمی شوند. به علت دیده نشدن سیم های ارتودنسی، تقاضا برای داشتن ارتودنسی نامرئی بیش از گذشته در بیماران مشاهده می شود.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

همانطور که احتمالاً خودتان هم می‌دانید، یک متخصص ارتودنسی، سوای از اینکه دانش بسیار زیادی برای برطرف کردن ناهماهنگی‌های دندانی و فکی دارد، برای اینکه بتواند دندان‌ها را ردیف، تراز و منظم کند از ابزار و تجهیزاتی کمک می گیرد که اصطلاحا دستگاه‌های ارتودنسی نامیده می شوند.

این دستگاه‌ها را معمولاً بر اساس شکل و ظاهر و یا نحوه درمان دسته بندی می کنند. یعنی ما چند دسته بندی مختلف برای دستگاه های ارتودنسی داریم. مثلا ثابت یا متحرک بودن دستگاه‌ها، یک مدل دسته‌بندی رایج در دنیای ارتودنسی است. در این نوع نامگذاری (یا دسته بندی)، به استفاده از دستگاه‌هایی که در تمام طول درمان به دندان‌ها می‌چسبند، “ارتودنسی ثابت” و به استفاده از دستگاه‌های متحرک با قابلیت جابجایی نیز، “ارتودنسی متحرک” گفته می‌شود.

یک زمانی هم هست که دستگاه‌ها را بر اساس قابل توجه بودن یا نبودن (نامرئی بودن یا نبودن) دسته‌بندی می‌کنند. در این مدل دسته بندی، به استفاده از دستگاه‌هایی که حین درمان قابل مشاهده هستند و دیگران به راحتی متوجه می‌شوند شما ارتودنسی کرده‌اید، “ارتودنسی مرئی” و به استفاده از دستگاه‌هایی که به سختی قابل مشاهده هستند، “ارتودنسی نامرئی” گفته می‌شود. در واقع در ارتودنسی نامرئی دستگاه هایی که برای صاف و منظم کردن دندان های شما استفاده می شوند چندان قابل توجه و در چشم نیستند گویی که اصلاً وجود ندارند.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی به سه صورت ارايه میگردد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

ارتودنسی نامرئی به علت تقاضای زیاد بیماران بزرگسال یکی از درمان های رایج در مطب های ارتودنسی شده است از انواع ارتودنسی نامریی می توان به این موارد اشاره کرد:

 • ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی
 • ارتودنسی با براکت های شفاف و همرنگ دندان (ارتودنسی سرامیکی)
 • ارتودنسی شفاف با الاینرها شفاف و متحرک

این ها شناخته شده ترین و اصلی ترین دستگاه های نامرئی هستند. که البته مرسوم است به جای واژه نامرئی، آن ها را با نام های اختصاصی خودشان (مثلا ارتودنسی دیمون، لینگوال و …) می شناسیم. تفاوت عمده این سه نوع ارتودنسی در قابلیت برداشتن آنها است. بدین معنا که ارتودنسی با پلاک شفاف را می توانید از دهان خارج کنید.

این در دسته ارتودنسی متحرک قرار می گیرد. اما دو نوع دیگر را نمی توانید خودتان بردارید و جا به جا کنید.  در دسته ارتودنسی ثابت قرار می گیرند.

اول ارتودنسی انجام بدیم یا ایمپلنت؟

اولویت با کدام درمان است؟ برای پاسخ به این سوال ادامه مطلب را بخوانید.

مزایای ارتودنسی نامرئی

۱. در این متد بر خلاف ارتودنسی به روش قدیمی از هیچگونه سیم و براکت استفاده نمی شود.

۲. این روش برای کسانی که میخواهند وسایل و دستگاه ها در ظاهر مشخص نباشد مناسب است.

۳. در این روش با استفاده از پلاک های بی رنگ و شفاف که به ترتیب به بیمار داده می شود دندانها به سرعت ردیف و مرتب میشوند.

۴. به هم فشردگی دندانها

۵. فاصله زیاد دندانها

۶. اوربایت و اورجت: در این حالت دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرد.

۷. کراس بایت: هم محور نبودن فک بالا با پایین باعث می شود که یک یا چند دندان فک بالا، واقع در جلو و یا کنار دهان، پشت دندان های پایین قرار بگیرد .

۸. برگشت جزئی به حالت اولیه

خبر خوش برای افرادی که از ارتودنسی روش قدیمی با سیم و براکت در دهانشان موافق نیستند، ارتودنسی با جدید ترین متد روز دنیا به صورت نامرئی با استفاده از قالبهای از جنس پلاستیک فشرده است که به راحتی قابل استفاده است.

اصلاح فاصله بین دندان ها

چه زمانی بین دندان ها فاصله می افتد؟ آیا این فاصله‌ها می‌توانند باعث کاهش اعتماد به نفس شما شوند؟

موارد استفاده از این نوع ارتودنسی

 1. بستن فاصله بین دندان ها
 2. به هم فشردگی دندان ها و شلوغی بیش از حد
 3. کراس بایت
 4. برگشت جزیی دندان به حالت اولیه

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب نیست؟

روش های نامرئی مرتب کردن دندان ها برای بیشتر افراد مناسب هستند. برخی از آن ها صرفا برای افراد بزرگسال در نظر گرفته می شوند اما اگر شخص بخواهد ارتودنسی شفاف با الاینرها را انجام دهد در هر سنی و تقریبا با هر شرایطی می تواند دندان هایش را با آن مرتب کند.

با این حال برخی شرایط و موقعیت ها هستند که در آن ها افراد بهتر است به جای روش های نامرئی، روش های دیگر را امتحان کنند:

 • زمانی که ناهنجاری شدید است
 • زمانی که فک ها در موقعیت های بسیار ناهمانگ با هم قرار دارند
 • زمانی که افراد بهداشت دهان و دندان را آنطور که باید رعایت نمی کنند

ارتودنسی نامرئی لینگوال

در روش ارتودنسی نامرئی با براکت های لینگوال، سیم های ارتودنسی در سطح پشتی دندان های فک بالا و پایین چسبانده می شود. متخصص ارتودنسی به طور معمول استفاده از ارتودنسی لینگوال را پیشنهاد نمی کند. ارتودسی نامرئی لینگوال به دلیل مزاحمتی که برای زبان ایجاد می کند و فضایی که اشغال می کند و همجنین به دلیل احتمال شکسته شدن به طور معمول محبوب نیست . به همین دلیل روش های دیگر ارتودنسی نامرئی به بیمار پیشنهاد می شود.

ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

در روش ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف از پلاک های نامرئی یا دستگاه های بسیار شفاف در جهت ردیف کردن دندان ها استفاده می شود. نوع ناهنجاری تعیین کننده این است که آیا می توان از این پلاک های نامرئی شفاف استفاده نمود یا خیر. این عمل در هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می گردد.

در صورتیکه بیمار نیاز به ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف داشته باشد، این پلاک های نامرئی شفاف می بایست هر دو هفته یا هر سه هفته یکبار توسط بیمار تعویض گردد. از آنجایی که این پلاک ها بسیار شفاف می باشند، در هنگام صحبت کردن بیمار مشاهده نمی شوند و امروزه تقاضا برای استفاده از ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف بسیار بالا می باشد.

مزایا

 • دیده نشدن دستگاه های ارتودنسی در دهان بیمار (نامرئی بودن)؛
 • متحرک بودن اینویزیلاین ها؛
 • تمیز کردن دستگاه های ارتودنسی در این روش بسیار آسان است.
 • احتمال خراب شدن و پوسیدگی دندان ها در این روش کمتر است.
 • کوتاه بودن مدت زمان ارتودنسی نامرئی به نسبت سایر روش ها؛

معایب

 • اینویزیلاین ها تنها برای درمان ناهنجاری متوسط تا ضعیف دندانی مناسب است.
 • نتیجه درمان به میزان توجه و مشارکت بیمار وابسته است.
 • امکان گم شدن یا خراب شدن الاینرهای شفاف در صورت عدم مراقبت از آنها وجود دارد.
 • امکان تغییر رنگ و تغییر شکل پلاک های شفاف در صورت عدم مراقبت بیمار وجود دارد.

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان

در روش ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان از براکت هایی استفاده می شود که بسیار شفاف بوده و همرنگ دندان است. جنس براکت ها در روش ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان از پلاستیک و یا سرامیک می باشد. این روش درمان بسیار کارآمد می باشد. در صورتیکه بیمار هر نوع ناهنجاری داشته باشد، می توان از این روش استفاده نمود. براکت های همرنگ دندان بدون رنگ بوده و دیده نمی شوند. این روش دارای استحکام و زیبایی خوبی بوده و مشکلی برای زبان یا گفتار بیمار ایجاد نمی کند.

مزایای ارتودنسی نامرئی سرامیکی چیست؟

 • اجزاء سیستم سرامیکی تقریبا نامرئی و شفاف هستند
 • بیشتر نامنظمی های دندانی با این روش برطرف می شوند (از ساده ترین ها تا شدیدترین ها)
 • برای هر سنی مناسب هستند اما برای بزرگسالان بهترند

معایب ارتودنسی نامرئی سرامیکی چیست؟

 • امکان شکستن براکت ها وجود دارد
 • ممکن است طول دوره درمان با این روش بیشتر شود
 • هر متخصصی ارتودنسی شفاف سرامیکی انجام نمی دهد
 • هزینه درمان با ارتودنسی شفاف سرامیکی بیشتر است
 • براکت ها و سیم نیاز به تمیز شدن منظم دارند

ارتودنسی نامرئی بدون سیم

نوعی سیستم الاینر تراپی (مرتب نمودن دندانها به وسیله ردیف کننده های دندانی بدون سیم) می باشد که با کمک تکنیک های پیشرفته درمانی در ارتودنسی می توان دندانهای نا مرتب را تصحیح کرد در این روش با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM، برای درمان هر بیمار، تعدادی ردیف کننده های دندانی بدون سیم و با استفاده از پلاک های شفاف که مختص همان بیمار می باشد طراحی و ساخته می شود. این طراحی و ساخت کامپیوتری، براساس طرح درمان ارتودنسی، انجام می شود.

هر بیمار در طول درمان خود، از یکسری از الاینرهای نا مریی، به ترتیب شماره ای که روی آنها حک شده است استفاده می نماید. بیمار از هر یک از الاینرها به مدت دو هفته (22ساعت در شبانه روز) استفاده می کند تا دندان های خود را در یک مسیر از پیش طراحی و برنامه ریزی شده در کامپیوتر که براساس طرح درمان متخصص ارتودنسی است به محل صحیح خود هدایت کند تا بدین ترتیب دندانها مرتب شوند. هر یک از دستگاه های نا مریی، نیروهای ” کنترل شده و سبک ” به دندان وارد می کنند و دندان را طی دو تا سه هفته، فقط حدود 25/0 میلی متر در مسیر برنامه ریزی شده توسط کامپیوتر، حرکت می دهند که این موضوع از این جهت ارزشمند است که با وارد کردن نیرو ” سبک و مستمر” ریشه دندان بیمار، دچار تحلیل نمی شود و دندان پس از مدتی دچار لقی و افتادن نخواهد شد.

مزیت ارتودنسی نامرئی متحرک

الاینرهای کریستالی شفاف در هنگام استفاده آسیب نمی بینند. ظاهری شفاف و گزینه متحرک بودن این دستگاه ارزش زیبایی این دستگاه را بالا می برد. زمان کمتری برای ویزیت می گذارید. مثل براکت های سنتی هیچ آسیب یا سایشی از بابت سیم و براکت وجود ندارد. ردیف های الاینر با مواد نرم و پلیمری پزشکی ساخته می شوند بنابراین راحت هستند. بیمار می تواند دستگاه را هنگام خوردن و مسواک زدن بردارد، بنابراین می تواند بهداشت دهان و دندان را به خوبی حفظ کند.

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی چقدر است؟ انواع ارتودنسی چیست؟

الاینر یا ارتودنسی نامرئی چیست و چگونه کار می کند؟

الاینرها پلاک های شفافی هستند که از نظر ظاهری شکلی شبیه به نایت گارد دارند. این قالب های متحرک که از جنس پلاستیک پزشکی هستند تقریبا نامرئی بوده و با اعمال نیرویی تدریجی دندان ها را در مسیری از پیش تعیین شده در جهت مناسب خود حرکت میدهند. تمامی مراحل ساخت این پلاک ها توسط دستگاه هایی دیجیتالی و با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته انجام می گردد. در این روش هیچگونه احتیاجی به استفاده از بند و براکت و یا سیم های فلزی نیست و شما تنها با استفاده از یک سری پلاک متحرک شفاف می توانید درمان ارتودنسی را برای بیمار خود انجام دهید.

در این روش طرح درمان ارتودنسی با نرم افزارهای کامپیوتری و دستگاه های مجهز به تکنولوژی سه بعدی سازی ترکیب می گردد و پلاک های منحصر بفرد برای هر بیمار ساخته می شود.

• هر یک از پلاک ها باید به مدت سه هفته و 22 ساعت در روز در دهان بیمار قرار گرفته تا حرکات مدنظر در طرح درمان شما بر روی دندان ها صورت پذیرد. پلاک ها باید برای خوردن، آشامیدن (به غیرازآب)، مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج شوند.
• برای اعمال برخی از نیروهای لازم به نصب اتچمنت هایی بر روی دندان می باشد که در دستورالعمل ارسالی به شما داده می شود.
• قالبگیری از دهان بیمار باید بعد از درمان های دندانپزشکی مانند پر کردن، کشیدن، گذاشتن روکش و درمان های لثه انجام گیرد.
• در درمان با الاینرهای شفاف معمولا از آخرین پلاک استفاده شده به عنوان ریتینر استفاده میگردد.

تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان

در چه صورت لمینت سرامیکی برای انجام اصلاح مشکلات دندانی بهتر است؟

کدام یک از انواع ارتودنسی نامرئی بهتر است؟

متخصص ارتودنسی با توجه به نوع ناهنجاری دندانی بیمار و با توجه به شرایط فیزیکی و محیطی بیمار یکی از انواع ارتودنسی نامرئی را پیشنهاد می کند. از آنجایی که ارتودنسی ثابت لینگوال نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد معمولا به بیماران کم سن و سال و بی احتیاط پیشنهاد نمی شود. ارتودنسی لینگوال به شدت تحت خطر شکستن قرار دارد و تمیز کردن ارتودنسی لینگوال به نسبت سخت تر از انواع دیگر ارتودنسی ثابت می باشد. استفاده از ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف نیز نیاز به همت و ممارست بیمار در استفاده منظم از این نوع ارتودنسی دارد.  بهترین و موثرترین نوع ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی با براکت های سرامیکی هم رنگ دندان است. هرچند که این نوع ارتودنسی مقاومت و استحکام ارتودنسی ثابت با سیم و براکت های فلزی معمول را ندارد اما در سرعت بخشیدن به روند درمان نسبت به دیگر انواع ارتودنسی نامرئی بسیار موثر است.

ارتودنسی با الاینرهای متحرک نامرئی چقدر طول می کشد؟

مسلما این دوره درمان ارتودنسی بستگی به میزان ناهنجاری دارد. از آنجایی که این دستگاه های ارتودنسی برای بعضی از ناهنجاری های خاص مورد استفاده قرار می گیرد معمولا در مدت یک سال با استفاده منظم می توانید به دندان هایی ردیف و منظم دست یابید. برای ناهنجاری های شدیدتر معمولا از براکت های سرامیکی همرنگ دندان استفاده می شود که طول درمان به طور متوسط دو سال به طول می انجامد

ریتینر ثابت یا متحرک؟ مزایا و معایب

ریتینر ثابت یا متحرک؟ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

به طور کلی هزینه ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • نوع نامرتبی و شدت آن (جزئی، متوسط و شدید)
 • سن و سال بیمار
 • روش درمان
 • مدت زمان درمان
 • فاکتورهای مرتبط با متخصص ارتودنسی (تخصص، تجربه،مهارت و ….)

بر اساس این عوامل هزینه ارتودنسی نامرئی (انواعش) متغییر است و نمی توان به صورت دقیق گفت که مثلا قیمت ارتودنسی نامرئی n تومان است. بلکه معمول هزینه را به صورت بازه ای اعلام می کنند یا می گویند از فلان قیمت به بالا شروع می شود.

سوالات متداول

چه کسی می تواند از ارتودنسی نامرئی استفاده کند؟

ارتودنسی نامرئی برای این که مخاطبین شما متوجه براکت ارتودنسی بر روی دندان های شما نشوند گزینه بسیار مناسبی است. بنابراین از انواع ارتودنسی نامرئی ثابت و متحرک می توان برای یک درمان موفق سود برد.

هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی مرئی چه تفاوتی دارد؟

معمولا ارتودنسی نامرئی هزینه بیشتر و گران تر ی نسبت به نوع استاندارد دارد. برای مثال ارتودنسی سرامیکی همرنگ دندان نسبت به ارتودنسی ثابت با براکت فلزی گران تر است. همچنین هزینه ارتودنسی با الاینرهای شفاف و نامرئی گران تر از ارتودنسی ثابت و مرئی است. به خصوص اگر تعداد الاینرها زیاد باشد.

آیا درمان با ارتودنسی نامرئی بازگشت دارد؟

اگر طرح درمان درست باشد بعد از این که دوره درمانی با ارتودنسی نامرئی تکمیل می شود، استخوان های اطراف دندان ها وضعیت ثابتی پیدا می کنند. بدین ترتیب دیگر این درمان بازگشت نخواهد داشت و نیازی به استفاده دائم و مادام العمر از الاینرها نیست.

آیا ارتودنسی نامرئی منجر به بروز پوسیدگی می شود؟

در هنگام استفاده از ارتودنسی نامرئی به علت اینکه این دستگاه ها به صورت طلق های شفافی می باشند و از روی دندان ها جدا می شوند بیمار بهتر می تواند دندانها را تمیز کند بدین ترتیب دچار پلاک های دندانی و جرم دندان نمی شوید.

آیا ارتودنسی نامرئی چهره بیمار را تغییر می دهد؟

آنچه که درباره این نوع از ارتودنسی مهم است نامرئی بودن و مشخص نبودن براکت ها است. بنابراین تاثیر منفی بر روی ظاهر بیمار نخواهد گذاشت. به مرور زمان هرچه دندان ها مرتب تر و منظم تر می شوند چهره بیمار رو به بهبودی خواهد بود. بنابراین تغییر چهره مثبتی در پایان درمان ایجاد خواهد شد.

چند ساعت در روز باید الاینر نامرئی را استفاده کنیم؟

از 24 ساعت روز باید 22 تا 20 ساعت در روز از الاینر استفاده کنید. این بدان معناست که فقط در زمان خوردن و آشامیدن می توانید الاینر را بردارید و بلافاصله بعد از خوردن غذا دوباره آنها را بر روی دندان های خود بگذارید.

کلام پایانی

در این مقاله با انواع ارتودنسی نامرئی آشنا شدیم و دیدیم کدام نوع می تواند برای تنظیم نمودن دندان ما مناسب باشد. همانطور که گفتیم در ارتودنسی نامرئی وسایلی که استفاده می گردند روی دندان قابل مشاهده نمی باشند. اینکه از بین انواع ارتودنسی نامرئی کدام یک مناسب احوالات شما است بسته به نظر دندانپزشک دارد. به عبارتی با کمک این روش نامرئی فرد زمانی که لبخند می زند وسایل ارتودنسی قابل مشاهده نبوده و او می تواند آزادانه لبخند و صحبت نماید بدون آنکه دچار خجالت شود و یا حس اعتماد به نفسش بدون آنکه پایین بیاید می تواند بهترین برنامه ها را برای خود داشته باشد.

اگر در مورد انواع ارتودنسی نامرئی سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت نوبت مشاوره رایگان

1 دیدگاه در ”انواع ارتودنسی نامرئی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X