کاشت ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت دندان امروزه به عنوان درمان استاندارد برای پر کردن جای خالی دندانها در نظر گرفته میشود. ایمپلنت دندان یک میله کوچک پیچی شکل است که طی یک عمل جراحی در داخل استخوان فک فرو میرود تا به استخوان اطراف جوش خورده و آماده نگه داشتن تاج مصنوعی دندان شود. در واقع پایه ایمپلنت به عنوان ریشه دندان عمل میکند و روکش دندان به عنوان تاج دندان. بنابراین ایمپلنت نیازی به تکیه بر دندانهای اطراف ندارد و در داخل استخوان فک ثابت می ماند. فرایند جوش خوردن استخوان به ایمپلنت را یکپارچگی استخوان (osseointegration) میگویند.

جنس مواد ایمپلنت

بیشتر ایمپلنت های دندان از تیتانیوم ساخته میشوند اما ایمپلنت دندان زیرکونیا نیز وجود دارد. تیتانیوم و زیرکونیا هر دو موادی هستند که بدن با آنها سازگار بوده و آنها را به عنوان مهاجم خارجی تلقی نمیکند بنابراین واکنش نشان نمیدهد.
در حال حاضر احتمال موفقیت ایمپلنت دندان نزدیک به ۹۸ درصد است یعنی یکی از موفق ترین درمانها محسوب میشود.

اجزاء ایمپلنت دندان

ایمپلنت دارای سه قسمت مهم بوده که با اتصال های مناسب به یکدیگر وصل می گردند، سه قسمت اصلی ایمپلنت به شرح زیر است:

 • فیکسچر
 • اباتمنت
 • پروتز و روکش ایمپلنت

از مهم ترین قسمت های ایمپلنت می توان به فیکسچر اشاره نمود، این قسمت طی یک عمل جراحی کوتاه درون استخوان فک بیمار وارد می گردد. فیکسچر در ایمپلنت نقش ریشه دندان طبیعی را دارد.  اباتمنت نیز واسط بین روکش و فیکسچر است، اباتمنت ها تاج ها و فیکسچر را محکم می کنند ، در مقایسه با اباتمنت هایی که برای حمایت از دندان مصنوعی استفاده می شوند، بسیار متفاوت هستند. برای مجموعه فیکسچر و اباتمنت، روکش های دندانی طراحی و ساخته شده و بر روی مجموعه نصب می گردد. روکش ها نیز از جنس های مختلفی در دسترس هستند، به عنوان مثال روکش های زیرکونیا، سرامیکی و … برای ایمپلنت قابل استفاده هستند

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

ما در مرکز تخصصی ایمپلنت و کاشت دندان دکتر روشن طلب سعی می‌کنیم تا با بیان ساده مراحل هر درمان، به بیمار کمک کنیم تا حدودی با روند درمانی خود آشنا شود و از ترس و استرس بیمار کاسته شود. در این بخش تصمیم گرفته‌ایم مراحل جایگزینی دندان ازدست‌رفته را بیان کنیم و ببینیم که با چه مراحلی این کار انجام می‌شود؟! پس با ما همراه باشید.

برای کاشت دندان، نیاز به جراحی لثه وجود دارد. برای این کار، متخصص جراحی ایمپلنت مراحل زیر را طی می کند:

۱. بررسی وضعیت دهان و دندان : در ابتدا وضعیت دهان و سلامتی تان ارزیابی میشود و عکس های لازم گرفته میشود. کیفیت و حجم استخوان در این مرحله به دقت بررسی میشود تا مشخص شود ایمپلنت از پشتیبانی کافی برخوردار خواهد بود یا خیر.

۲. برنامه ریزی و نوبت دهی : سپس برنامه ریزی درمانی صورت میگیرد و نوبت جراحی برایتان تعیین میشود.

۳. بی حسی یا بی هوشی : پیش از شروع کار، تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی قرار میگیرید. گاهی همراه با بی حسی، نیاز به آرام بخش نیز وجود دارد.

۴. خارج کردن دندان قبلی : اگر هنوز دندان آسیب دیده کشیده نشده باشد، ابتدا دندان با دقت و ملایمت کشیده میشود تا آسیبی به استخوان و بافتهای نرم نرسد.

معمولا در این مرحله پیوند استخوان فک انجام میشود و مواد پیوندی استخوان در داخل استخوان حفره خالی دندان قرار میگیرند. در این صورت دندانپزشک دو تا شش ماه صبر میکند تا استخوان التیام کامل پیدا کند و آماده جراحی شود. در صورتی که ایمپلنت در فک بالا در عقب دهان جایگذاری میشود، گاهی به دلیل کم بودن ارتفاع استخوان فک در این ناحیه و احتمال سوراخ شدن سینوس، عمل لیفت سینوس انجام میشود که در آن کف حفره سینوس بالا کشیده شده و زیر آن مواد پیوندی اضافه میشود.

۵. سوراخ کردن استخوان : در صورتی که نیازی به تقویت استخوان نباشد، مرحله بعدی پس از کشیدن دندان، سوراخ کردن استخوان است. با دریل دندانپزشکی استخوان به اندازه مورد نظر سوراخ میشود و ایمپلنت داخل آن قرار داده میشود. سپس سوراخ ایمپلنت با قطعه ای به نام پیچ درپوش بسته میشود.

۶. جایگذاری ایمپلنت و بخیه کردن لثه : مرحله بعدی بخیه کردن لثه است. ممکن است دندانپزشک لثه را اطراف ایمپلنت بخیه کند و سر ایمپلنت بیرون بماند و یا لثه را روی ایمپلنت بکشد و بخیه کند تا از ایمپلنت بیشتر محافظت شود. در حالت دوم، بعدا برای نصب روکش دندان باید یه جراحی ساده صورت بگیرد تا لثه برش خورده و روی ایمپلنت باز شود.

۷. زمان انتظار برای پیوند استخوان و ایمپلنت : پس از جایگذاری ایمپلنت، بسته به شرایط و کیفیت استخوان، مدت زمانی که باید منتظر بمانید از دو ماه تا شش ماه متفاوت است. در این مدت نباید هیچ فشاری بر ایمپلنت وارد شود. باید بگذارید استخوان رشد کرده و به تدریج به ایمپلنت پیوند بخورد تا ثبات ثانویه در ایمپلنت برقرار شود.

۸. قراردادن اباتمنت : پس از جوش خوردن استخوان و ایمپلنت به یکدیگر، مرحله بعدی فرا میرسد. دندانپزشک پیچ درپوش ایمپلنت را باز میکند و قطعه ای به نام اباتمنت روی ایمپلنت پیچ میکند. اباتمنت همانند دندان تراشیده ای که قرار است روی آن روکش نصب شود عمل میکند و پایه ای برای اتصال روکش است.

۹. قالب گیری برای ساخت روکش : بنابراین از ایمپلنتی که روی آن اباتمنت نصب شده قالب گیری میشود تا بر اساس آن روکش دندان ساخته شود.

۱۰. وصل کردن روکش به پایه : پس از آماده شدن روکش برای وصل شدن آن به ایمپلنت مراجعه میکنید. اتصال روکش به ایمپلنت ممکن است با پیچ یا چسب مخصوص باشد.

همچنین متخصص ایمپلنت در رشت برای آن که بتواند نتیجه خوبی را برای این کار رقم بزند و هر دو طرف رضایت کامل از نتیجه عمل داشته باشند، باید اقداماتی را قبل از قرار دادن ایمپلنت بر روی استخوان فک انجام دهد که شامل پر کردن و پاکسازی کانال های ریشه، درمان و لیفت سینوس های فک بالا و یا پیوند استخوان و جراحی لثه است. اگر جراحی های نام برده مورد نیاز باشد معمولا پروسه کاشت دندان تا زمان بهبودی کامل لثه و یا استخوان فک و ایجاد شرایط ایده آل به تعویق می افتد.

انواع روش های کاشت ایمپلنت دندان

متناسب با شرایط مراجعه کننده، وضعیت لثه، محل دندان از دست رفته و …. از روش خاصی برای انجام ایمپلنت استفاده می شود. باید بدانیم که کاشت دندان طی چند روش صورت می گیرد که مهم ترین آنها عبارتند از:

۱. ایمپلنت دندان تک مرحله‌ای

در این روش فرآیند قرار دهی ریشه و پایه ایمپلنت در یک مرحله انجام می شود و با ترمیم و بخیه لثه در مرحله اول دیگر نیاز به انجام جراحی یا روش درمانی دیگر در مراحل بعدی ندارد و فقط باید با یک فاصله زمانی سه تا شش ماه بعد برای قراردهی تاج دندان به متخصص مراجعه کند. این فاصله زمانی برای اتصال و جوش خوردن کامل پایه به استخوان فک رعایت می گردد.

۲. ایمپلنت دندان دو مرحله ‌ای

اگر قرار دادن پایه ایمپلنت در دو مراجعه متفاوت و همراه با ترمیم ثانویه انجام گیرد به آن ایمپلنت دو مرحله ای می گویند. فرد طی دو مرحله و با بازه زمانی ۳ تا ۶ ماه درمان را کامل کند. در مرحله اول کاشت پایه و بخیه لثه انجام می شود و در مرحله دوم انجام ترمیم همراه با باز کردن قسمتی از لثه برای تکمیل دندان صورت می گیرد و در نهایت فرآیند های روکش و تاج دندان و .. نیز انجام خواهد شد.

۳. ایمپلنت دندان فرو رونده

در مواردی که متخصص می خواهد ایمپلنت درمانی برای جایگزینی دندان مصنوعی و یا بریج های دندانی باشد از روش ایمپلنت فرو رونده استفاده می کند. در این روش پایه های صاف و یا رزوه دار درون استخوان فک قرار داده می شوند.

۴. ایمپلنت دندانی فوری

رویکردهای متفاوتی برای کاشت ایمپلنت دندان بعداز کشیدن وجود دارد. فوری بودن ایمپلنت به این معنی است که در همان جلسه کشیدن دندان، ایمپلنت به جای آن کاشته می‌شود؛ پس باید گفت در واقع ایمپلنت یک روزه و فوری به یک موضوع اشاره دارند. اما در عمل بسیاری از دندان‌های کشیده شده عفونی هستند یا کیست‌های ناشی از عفونت دیده می‌شود. این مشکلات ممکن است ابتدا نیاز به درمان داشته باشند و به همین دلیل پس از چند ماه ایمپلنت قرار داده شود. در حالت عادی فرایند درمان ایمپلنت بین ۲ تا ۴ ماه متغیر است. وضعیت سلامت و بهداشت دهان و دندان بیماران عامل تعیین کننده در طول مدت درمان است.

در صورت امکان دندانپزشکان معمولا ترجیح می‌دهند در همان جلسه کشیدن دندان پیچ را در فک قرار دهند. این روش هم از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کنند و هم اینکه باعث صرفه جویی در زمان می‌شود.

 • قراردهی ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان (ایمپلنت فوری دندان)
 • قراردهی ایمپلنت مدتی پس از کشیدن دندان ها ( ۲ هفته یا ۳ ماه پس از کشیدن).
 • ایمپلنت کردن با تاخیر ( ۳ ماه یا بیشتر پس از کشیدن دندان)

همچنین گزینه های متفاوتی برای اتصال روکش به ایمپلنت دندان وجود دارد که به گروه های زیر تقسیم میشوند:

 • فرایند فوری اتصال روکش دندان به ایمپلنت
 • اتصال زودهنگام روکش ( ۱ تا ۱۲ هفته)
 • اتصال با تاخیر (بیش از ۳ ماه)
۵. کاشت ایمپلنت ساب پروستئال

اگر فرد استخوان کافی فک نداشته باشد و قرار بر استفاده از دندان های مصنوعی به کمک پایه های ایمپلنتی باشد، استخوان فک شکافته نمی شوند و پایه درون لثه و بالای استخوان قرار داده می شود. روش ایمپلنت دندان ساب پریو استیل یک روش تک مرحله ای به حساب می آید. پایه به صورتی درون لثه قرار داده می شود که قسمت کوچکی از آن بیرون لثه باقی می ماند تا دندان مصنوعی روی آن سوار و مهار شود.

ایمپلنت ساب پریوستئال
ایمپلنت ساب پریوستئال
۶. روش ایمپلنت دندان کوتاه

دسته ای از ایمپلنت ها در ابعاد کوچکتری ساخته می شوند و دندانپزشک طی یک روش نیمه تهاجمی بدون جراحی عمیق آنها را در فک فرد قرار می دهد، به این روش ایمپلنت دندان کوتاه (MDI) گفته می شود. معمولا از ایمپلنت دندان کوتاه برای فک پایین استفاده می شود که دندان های مصنوعی بر روی آن قرار بگیرند.

۷. روش ایمپلنت دندان All-on-4

روش ایمپلنت All On 4 یک روش جدید و مؤثر در زمینه ترمیم دندان‌ها و جایگذاری دندان‌های کامل می‌باشد. این روش به طور خلاصه به معنای نصب یک ترمیم دندانی بر روی چهار ایمپلنت دندان می‌باشد. ایمپلنت‌ها پیچ‌های فلزی یا تخته‌های بسیار قوی هستند که به استخوان فک متصل می‌شوند. این ایمپلنت‌ها به عنوان پایه‌ای برای ترمیم دندانی ثابت عمل می‌کنند.

کاشت دندان به روش All On 4 یک روش نوین دندانپزشکی برای جایگزین کردن دائمی تمام دندان های از دست رفته یا آسیب دیده در فک بالا یا پایین با استفاده از فقط چهار ایمپلنت است که دو ایمپلنت در جلوی فک و دو ایمپلنت در پشت فک معمولا با زاویه 30 تا 45 درجه قرارداده می‌شود. این روش به دلیل مزایای متعددی که دارد، به سرعت به یکی از محبوب ترین روش های کاشت دندان تبدیل شده است. ایمپلنت all on 4 برخلاف دندان های مصنوعی که لق می‌زنند و نیاز به چسب دارند، ثابت و دائمی هستند

ایمپلنت all on 4
ایمپلنت all on 4
۸. روش ایمپلنت ‌های Endosteal  و روش پانچ

این دو روش رایج و کاربردی دیگر در اجرای ایمپلنت می باشند که پایه های ایمپلنت کامل درون استخوان فک قرار داده می شوند.  ایمپلنت های اندوستال گزینه مناسبی برای جابجایی پروتز دندانی و بریج ها می باشند و متخصص متناسب با سایز ایمپلنت فک را سوراخ می کند تا ریشه دندان را در آن قرار دهد. بعد از اینکه پایه های ایمپلنت قرارداده شد باید بین ۴ تا ۶ ماه صبر کرد تا استحکام کامل شود بعد ادامه درمان زیر نظر متخصص طی گردد.

در روش پانچ شرایط درمان بهتر انجام می شود، جراحی و باز شدن لثه نیست و دوره نقاهت فرد به مراتب کوتاه تر از دوره نقاهت استفاده از روش های دیگر درمانی است.

کاشت ایمپلنت به روش پانچ _ بدون جراحی
کاشت ایمپلنت به روش پانچ _ بدون جراحی

شرایط لازم برای ایمپلنت بدون برش و بخیه

مگر می شود بدون تیغ و برش لثه و درد و خونریزی، پایه ایمپلنت در دهان کاشته شود؟

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

در حالت عادی چند ماه بین زمان جایگذاری ایمپلنت و زمانی که میتوانید از دندان ایمپلنتی خود استفاده کنید، فاصله وجود دارد. چون پس از کاشت ایمپلنت، باید به استخوان فرصت بدهید رشد کرده و به سطح ایمپلنت جوش بخورد تا ایمپلنت از ثبات کافی برای تحمل فشار فک برخوردار شود. سه تا شش ماه این فرایند زمان نیاز دارد. پس از آن اتصال اباتمنت و روکش دندان انجام میشود و صاحب دندان میشوید.

اگر پیش از کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان داشته باشید، چند ماه هم باید زمان برای جوش خوردن پیوند و آماده شدن استخوان برای کاشت ایمپلنت، در نظر بگیرید. با این حال گاهی اوقات که استخوان شرایط نسبتا خوبی دارد میتوان همزمان با پیوند استخوان، جایگذاری ایمپلنت را هم انجام داد.

در مواردی در صورتی که بیمار شرایط مناسب برای کاشت ایمپلنت فوری را داشته باشد، تمامی این مراحل ظرف یک روز انجام میشود یعنی در همان روزی که ایمپلنت برایتان جایگذاری میشود، روکش دندان روی آن وصل میشود تا جای دندان در دهان خالی نماند. این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد و نمیتوانید از این دندان فعلا برای جویدن استفاده کنید.

اگر میخواهید بدانید آیا میتوانید ایمپلنت فوری بکارید یا نه، باید با دکتر روشن طلب صحبت کنید زیرا تجویز کلی در این خصوص به شدت اشتباه است و بستگی به سلامت دهان و دندان و توانایی بدنی شما دارد.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان

درمان ایمپلنت یک روش موفق و در عین حال پر هزینه می باشد که فرد باید نسبت به مزایای درمانی و نتیجه نهایی آگاه باشد. اطلاع از این مزایا کمک می کند فرد با انگیزه بیشتری برای درمان اقدام نماید و بین روش های درمانی مختلف بهتر بتواند نوع درمان خود را با مشاوره دندانپزشک انتخاب کند. مهم ترین مزایای ایمپلنت عبارتند از :

 1. افزایش زیبایی دندان ها و چهره فرد با جایگزین شدن دندان از دست رفته، پوسیده و خراب توسط ایمپلنت.
 2. جلوگیری از فشار و آسیب به دندان های مجاور بخاطر خالی بودن فضای کنار آنها با درمان ایمپلنت.
 3. ماندگاری و طول عمر بسیار بالای روش کاشت دندان
 4. صحبت و تکلم  فرد به مقدار قابل توجهی بهتر می شود.
 5. از لثه مراقبت صورت می گیرد و با وجود دندان کاشته شده احتمال تحلیل لثه کاهش می یابد.
 6. اعتماد به نفس فرد را در شرایط مختلف به مقدار قابل توجهی افزایش می دهد.

هزینه کاشت ایمپلنت چقدر است؟

قیمت درمان کاشت ایمپلنت در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. چون هزینه کاشت ایمپلنت دندان مجموع هزینه هایی است که در مراحل مختلف درمان انجام میشود. عواملی که تعیین کننده هزینه درمان کاشت ایمپلنت دندان هستند عبارتند از:

 • تعداد ایمپلنت دندان
 • جنس ایمپلنت، اباتمنت و روکش دندان
 • دو مرحله ای یا یک مرحله ای بودن جراحی ایمپلنت دندان
 • درمان های جانبی مانند درمان عفونت لثه، پوسیدگی دندان و غیره
 • نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان و نوع مواد پیوندی
 • هزینه های مربوط به عکس برداری و آزمایشهای دیگر
 • تخصص دندانپزشک
 • تکنولوژیها و تجهیزات مورد استفاده

کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد این هزینه را بصورت اقساط میپذیرد تا افراد بتوانند از این نوع بهترین درمان جایگزینی دندان بهره مند شوند. لطفا برای اطلاع از شرایط اقساط با کلینیک تماس بگیرید.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

خیر، ایمپلنت به خودی خود فاقد درد است، به خصوص اگر یک یا دو واحد و در یک استخوان باکیفیت و مقدار مناسب انجام شود. اما در موارد پیشرفته که نیازمند زمان زیاد کار است ممکن است در آخر کار که بی‌حسی کم می‌شود، فرد مقداری ناراحتی احساس کند که آن هم با مصرف مسکن برطرف می شود.
عموما ترس از جراحی ایمپلنت به علت شکل و شمایل کار است، چرا که یک جسم شبیه به پیچ در داخل استخوان فک پیچ می‌شود، اما این هیچ ربطی به درد حین و بعد از کار ندارد و ایمپلنت عموما درمانی بدون درد است. از نظر شرایط بعد از کار هم عموما درد و تورم کمی در ناحیه ایجاد می‌شود که با مصرف مسکن قابل پیشگیری است.
همچنین انجام درمان ایمپلنت در آرام‌بخشی و حتی بیهوشی قابل انجام است. آرام‌بخشی فرایند بسیار راحتی بوده که بوسیله آن بیمار در حالت خواب قرار گرفته و هیچ چیزی از درمان را به خاطر نمی‌آورد، و به تبع آن بیمار احساس راحتی و بی‌دردی خواهد داشت.
در کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر روشن طلب امکان انجام درمان کاملا بدون درد تحت بی‌حسی موضعی و توسط متخصصین مجرب وجود دارد.

ایمپلنت بدون درد

آیا جراحی ایمپلنت درد دارد؟ آیا باید نگران درد بعد از جراحی ایمپلنت باشید؟

آیا به تعداد دندان کشیده شده، ایمپلنت لازم است؟

خیر، بسته به شرایط، تعداد پایه ها متغیر است. اگر یک دندان از دست رفته است، یک پایه و یک روکش. اگر دو دندان از دست رفته، به طرز مشابه دو پایه و دو روکش قرار می‌گیرد که معمولا این روکش‌ها به هم متصل می‌شوند که از گردش آنها جلوگیری شود. اما در موارد بالاتر از دو دندان، مثلا زمانی که سه دندان از دست رفته باشد، در آن صورت می‌شود با قراردهی دو پایه و سه روکش و تشکیل یک بریج یا پل، ناحیه را بازسازی کرد، که باز هم این مورد به مقدار استخوان موجود و موقعیت دندان بستگی دارد. در مواقعی که کل دندانهای فک از بین رفته‌اند، به طور معمول برای بازسازی فک بالا، هشت عدد، و برای فک پایین هم مقدار شش تا هشت عدد ایمپلنت لازم است.
در صورتی که فک بالا با هشت عدد پایه قابل بازسازی باشد، در آن صورت دوازده عدد روکش بر روی این هشت پایه قرار می‌گیرد و چهار روکش اضافه‌تر روی اینها وصل خواهد شد. برای فک پایین شرایط یک مقدار متفاوت است. در صورت وجود استخوان کافی، همین مقدار معمول هشت پایه و دوازده روکش، و در صورت نبود استخوان، معمولا پنج تا شش عدد پایه قرار داده می‌شود و تعدادی روکش متناسب با فک بالا بر روی آن سوار می‌شود.

ایمپلنت کامل دندان

آیا همه دندان ها را می توان ایمپلنت کرد؟

عوارض کاشت ایمپلنت دندان چیست ؟

در هر عمل جراحی احتمال عوارض وجود دارد اما به طور کلی درمان کاشت ایمپلنت دندان بسیار کم خطر و موفقیت آمیز است.

با این حال عمل کاشت ایمپلنت دندان همانند هر عمل دیگری خونریزی، عفونت، ورم و کبودی جزئی پس از عمل دارد.

همچنین احتمال آلرژی بیمار را باید در نظر گرفت. داروها و بیماریهای زمینه ای باید به دقت پیش از عمل بررسی شوند تا مشکلی به وجود نیاورند.

پس از کاشت ایمپلنت، احتمال شکستن ایمپلنت بسیار نادر است و این پروتز مقاومت بسیار خوبی در مقابل فشار و ضربه دارد. اما در حین عمل احتمال بسیار کمی وجود دارد که ایمپلنت بشکند، فشار بیش از حد بر ایمپلنت یا استخوان وارد شده و آسیب به ساختارهای اطراف (رگهای خونی، عصبها یا استخوان فک) وارد شود، راستا یا زاویه ایمپلنت مناسب نباشد یا مشخص شود شرایط استخوان فک برای پشتیبانی ایمپلنت مناسب نیست. بیشتر این موارد با انتخاب جراح ایمپلنت مجرب و برنامه ریزی درست او، قابل پیشگیری هستند.

با انتخاب متخصص ایمپلنت با مهارت و با تجربه احتمال عوارض جراحی ایمپلنت را به حداقل میرسانید. دندانپزشک با برنامه ریزی درست ، انتخاب دقیق محل کاشت ایمپلنت و نوع و راستای آن و موارد دیگر تا حد ممکن از بروز عوارض کاشت ایمپلنت جلوگیری میکند.

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب است؟

همه افراد برای انجام ایمپلنت مستعد و مناسب نیستند. در شرایط نهایی متخصص بررسی می کند که امکان انجام کاشت دندان وجود دارد یا خیر. برخی از شرایطی که کمک می کند فرد برای انجام ایمپلنت مناسب تر باشند عبارتند از :

 • افرادی که یک یا چند دندان خود را به صورت کامل از دست داده اند.
 • شرایط فک مناسب باشد و از استخوان کافی برای قرار دادن پایه ایمپلنت برخوردار باشد.
 • بافت لثه و دهان سالم و بدون عفونت باشد.
 • فرد به بیماری های خاص که با درمان ایمپلنت در تضاد هستند مبتلا نباشد.
 • به دلیل از دست رفتن دندان ها در صحبت کرد و غذا خوردن با مشکل روبرو باشد.
 • امکان استفاده از دندان مصنوعی وجود نداشته باشد و یا از استفاده دندان مصنوعی رضایت وجود نداشته باشد.
 • به مواد مخدر و مصرف شدید سیگار اعتیاد نداشته باشد.
 • بتواند متناسب با ایمپلنت برنامه غذایی خود را تغییر دهد.

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟

انجام ایمپلنت با محدودیت هایی همراه است و برخی افراد گزینه مناسبی برای این درمان نمی باشند. مهمترین کسانی که مناسب انجام ایمپلنت نیستند شامل بیماران دیابتی کنترل نشده، فشار خون، بیماران قلبی، مبتلایان به سرطان و … می باشد. این افراد نیاز است که با سطح حساسیت بسیار بالاتر و با ارائه کامل مدارک پزشکی وضعیت بیماری به متخصص ایمپلنت، نسبت به امکان کاشت دندان خود آگاه شوند.

ایمپلنت دندان در بیماران با پوکی استخوان، قلبی عروقی و …

گاها پیش می‌آید که وقتی برای درمان ایمپلنت فردی مراجعه می‌کند، چیزهایی مثل پیوند استخوان، پودر استخوان، سینوس لیفت و موارد دیگری توصیه می‌شود که دلیل آن‌را در اینجا توضیح می‌دهیم. برای کاشت دندان، وجود حجم کافی استخوان در فک و داشتن شرایط مناسب، اهمیت دارد. به عنوان مثال در مورد برخی از افراد بیماری پوکی استخوان وجود دارد و این امر باعث می گردد که استخوان فک بیمار تحلیل گردد، در چنین بیماری باید پیوند استخوان صورت گیرد. هنگامی که یک دندان کشیده می‌شود به مرور استخوان و لثه آن ناحیه تحلیل می‌رود و نشست می‌کند، یعنی هم ارتفاع و هم عرض ناحیه کم می‌شود.

در بیماران با پوکی استخوان درمان پیوند استخوان وجود دارد که این امر کمبود استخوان را جبران می کند. یا در مورد افرادی با بیماری های قبلی عروقی یا دیابت و … برای درمان باید تمامی شرایط جانبی در نظر گرفته شود و بنا به نیاز آن ها روش درمانی در نظر گرفته شود. توانایی مراکز دندانپزشکی در ارائه خدمات به بیماران خاص از مزیت های کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد است.

ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون

ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون امکان پذیر است؟

کاشت ایمپلنت دندان در بیماران با مشکلات سینوسی

در فک بالا یک فضا یا حفره خالی به نام سینوس وجود دارد که بعد از کشیدن دندان، این سینوس به سمت پایین (لثه ها) بزرگ می‌شود و طی یک جراحی به نام سینوس لیفت، این فضای خالی دوباره به سمت بالا رانده شده و آن ارتفاع لازم برای ایمپلنت فراهم می‌شود که این کار هم باز بسته به مقدار استخوان موجود، می‌تواند همزمان با ایمپلنت گذاری یا با تاخیر انجام شود، تعیین کننده این موضوع، مقدار استخوان موجود است که اگر خیلی کم باشد ترجیح بر این است که ابتدا سینوس لیفت انجام شود و بعد از حدود شش ماه ایمپلنت گذاری انجام گردد و اگر مثلا یک تحلیل متوسط رخ داده، همزمان با سینوس لیفت، گذاشتن ایمپلنت انجام شود.

ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی

ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی چگونه است؟

سن مناسب ایمپلنت

برای انجام ایمپلنت توصیه می شود که تا اتمام فرآیند رشد انجام نشود. معمولا بین ۱۸ تا ۲۲ سال فرآیند رشدی افراد کامل می شود. اگر در سن پایین تر انجام شود چون فک و دندان ها رشد بیشتری دارند با مشکلاتی همراه خواهد شد از جمله فشار دندان های دیگر به این دندان و یا لق شدن ریشه ایمپلنت می باشد. اما بعد از سن رشد محدودیتی برای کاشت ایمپلنت وجود ندارد و فرد می تواند در هر سنی برای کاشت اقدام کند. حتی افرادی که دارای سن های بسیار بالایی می باشند درمان های موفقیت آمیز ایمپلنت داشته اند. شرایط جسمی و عدم وجود بیماری های زمینه ای در انجام ایمپلنت تاثیر گذار است.

چطور کاشت ایمپلنت دندان موفقیت آمیزی داشته باشیم؟

شاید برای شما سوال باشد و یا بخواهید که بهترین ایمپلنت ممکن را دریافت کنید. در این صورت بهترین حالت‌های ممکن از این قرار است:

1. از زمان کشیدن شما زمان زیادی نگذشته باشد. زمان حدودا سه تا شش ماه مدت زمان مناسبی است و بعد از آن تحلیل رخ می‌دهد.
2. از ایمپلنت‌های دارای مارک معتبرتر استفاده کنید. مثلا ایمپلنت‌های سوئیسی مارک اشترومن برند بسیار معتبری محسوب میشود، و یا از ایمپلنت‌های آلمانی NDI و BEGO . بعد از اینکه مارک مناسب هم انتخاب شد مهم است که ایمپلنت توسط متخصص خودش انجام بشود یعنی جراحی را جراح انجام دهد و نه دندانپزشک عمومی، و قسمت پروتز یا روکش را هم متخصص پروتز انجام دهد.
3. در نهایت روکش ایمپلنت می‌تواند فلزی سرامیکی و یا تمام سرامیکی باشد. به طور معمول روکش فلزی سرامیکی انتخاب می‌شود چرا که ساختارهای زیرین همگی از جنس فلز هستند و توجیهی برای استفاده از تمام سرامیک نیست، اما در صورت خواست بیمار تمام سرامیک هم قابل استفاده است.
در کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر روشن طلب متخصصان جراحی فک و صورت، متخصص لثه، متخصص جراحی ایمپلنت و متخصص پروتز ایمپلنت حضور دارند، و شما هر زمان بخواهید برای مشاوره و دریافت بهترین درمان می‌توانید مراجعه کنید. همچنین مجموعه‌ای از مارک‌های خوب و اقتصادی بازار در کلینیک دکتر روشن طلب موجود است که می‌توانید با کسب اطلاع از جزئیات و قیمت‌های مختلف آنها، انتخاب مناسبی را داشته باشید.

ایمپلنت دکتر روشن طلب

کاشت ایمپلنت دندان، امروزه به یکی از بهترین روش‌ها برای حل معضل بی دندانی، تبدیل شده است. استفاده از ایمپلنت دندان علاوه بر جبران دندان ازدست‌رفته به زیبایی لبخند، بهبود جویدن غذا و همچنین به اصلاح تکلم نیز کمک می‌کند. ایمپلنت دندان دکتر روشن طلب بهترین انتخاب برای کاشت دندان جدید است زیرا:

 • استفاده از مشاوره آنلاین و رایگان ایمپلنت دندان
 • پاسخ‌گویی به سوالات شما توسط متخصص جراح فک و صورت
 • کاشت ایمپلنت دندان توسط بهترین جراح فک و صورت و متخصصان ایمپلنت
 • هزینه مناسب ایمپلنت دندان در کلینیک تخصصی دکتر روشن طلب
 • کاشت تخصصی ایمپلنت در 3دقیقه و به کار بردن بهترین برندهای ایمپلنت در دنیا

خدمات کلینیک دندانپزشکی دیجیتال پاسارگاد

گروه دندانپزشکی دکتر روشن‌طلب

انجام خدمات به شرح ذیل می‌باشد :
🔸️ کاشت ایمپلنت بدون درد زیر سه دقیقه
🔸️کاشت ایمپلنت فلپ لس یا بدون جراحی و بدون بخیه زیر سه دقیقه
🔸️ کاشت ایمپلنت فوری ( کشیدن و کاشت همزمان )
🔸️ ایمپلنت All On 4
🔸️ ایمپلنت ساب پریوستئال
🔸️ ایمپلنت دیجیتال و ساخت روکش دیجیتال
🔸 و کلیه درمان‌های عمومی و تخصصی

ارائه خدمات دندانپزشکی با کمترین درد و ناراحتی و با بهترین کیفیت
استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات و بکار گیری مدرن ترین متدهای روز دندانپزشکی در هر یک از درمانهای ایمپلنت، لمینت، ونیر، بلیچینگ (سفیدکردن دندانها)، جراحی های لثه و درمان ریشه

سوالات متداول

آیا جراحی ایمپلنت دندان درد دارد؟

در حین عمل تحت بی حسی موضعی قرار دارید پس دردی نخواهید داشت. پس از برطرف شدن تاثیر بی حسی پس از عمل، درد و ناراحتی در افراد مختلف متفاوت است اما به طور کلی بیشتر مردم آن را شبیه درد دندان کشیدن توصیف میکنند. با سرما دهی (گذاشتن یخ پیچیده شده داخل حوله بر روی پونه) میتوانید درد و ورم را کمتر کنید. همچنین مصرف مسکن به برطرف شدن درد کمک میکند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت چیست ؟

در ساعت های ابتدایی باید دراز بکشید و از فعالیت های سنگین خودداری کنید.
یک کیسه یخ را بر روی صورت در محل جراحی قرار دهید و هر ۱۰ دقیقه بردارید به طور متناوب هر ۱۰ دقیقه این کار را انجام دهید. تا ۲۴ الی ۴۸ ساعت یخ بگذارید و بعد از این مدت حوله ی گرم قرار دهید.
در تغذیه ی خود باید نکاتی را توجه کنید به طور مثال نباید نوشیدنی های داغ مانند چایی استفاده کنید و یا غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند، استفاده نشود.
سیگار و مشروبات الکلی استفاده نشود.
تا ۴۸ ساعت ورزش های شدید انجام ندهید.

جراحی لیفت سینوس چیست و در کاشت ایمپلنت چه نیازی است ؟

لیفت که به آن بزرگ کردن سینوس نیز گفته می شود یک عمل جراحی برای بالا کشیدن سینوس ها در فک بالا است. در قسمت انتهایی فک، بالای دندان های آسیاب، سینوس ها را بالا کشیده و استخوان فک را افزایش می دهند. این کار زمانی انجام می شود که فضای استخوان فک برای کاشت ایمپلنت بسیار کم است و امکان کاشت وجود ندارد.
اگر کاشت ایمپلنت را بدون لیفت سینوس انجام دهند نه تنها درصد موفقیت کاشت کمتر می شود بلکه به سینوس ها آسیب وارد می شود.

میزان موفقیت ایمپلنت دندان چه قدر است؟

عوامل مختلفی از جمله شرایط فک و استخوان مراجعه کننده، توانایی متخصص، نوع ایمپلنت و … بر موفقیت درمان ایمپلنت اثر دارند. نتایج و گزارش های بدست آمده و بررسی های آماری نشان می دهد بیش از ۹۸ درصد درمان های ایمپلنت برای افراد مختلف با موفقیت همراه بوده است.
اگر فرد مراقبت های مناسب را در مورد ایمپلنت انجام دهد، علاوه بر اینکه احتمال موفقیت درمان را به سمت صد در صد پیش می برد.

در صورت آلرژی به فلز، می‌توان ایمپلنت کاشت؟

بله برای این افراد نیز امکان کاشت دندان و استفاده از ایمپلنت فراهم است. تفاوت در نوع جنس ایمپلنت مورد استفاده خواهد بود. اگر تشخیص داده شود که فرد نسبت به فیکسچر و پایه های فلزی آلرژی دارد، متخصص به او روش جایگزینی را پیشنهاد می کند که شامل استفاده از فیکسچر و پایه زیرکونیا می باشد.
زیرکونیا مانند مواد فلزی زیست سازگاری بالایی با بدن دارد اما غیر فلزی است. سطح استحکام و مقاومت این پایه ها نیز خوب و مناسب می باشد و در این زمینه نگرانی وجود ندارد. احتمال عفونت این پایه ها نسبت به پایه های فلزی کمتر است چرا که تجمع پلاک کمتری را به همراه دارند. در مورد بیمارانی که لثه تحلیل رفته و نازک دارند این پایه ها نمای بدی ایجاد نمی کند و مانند پایه های فلزی سبب تغییر منفی در چهره افرادی با این ویژگی نمی شود.
البته باید بدانید طول عمر این پایه ها نسبت به پایه های فلزی کمتر است و برای افرادی که دندان قروچه دارند مناسب نمی باشد و احتمال ترک خوردن آنها وجود دارد.

کلام آخر

در پایان باید بگوییم که کار جراحی کاشت ایمپلنت دندان باید حتماً توسط متخصص حاذق و ماهر انجام شود تا مشکلی برای لثه و دندان ها به وجود نیاید.

درصورتی‌که نیاز به مشاوره در خصوص کاشت دندان به روش سنتی و ایمپلنت دیجیتال دارید، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی، با مرکز تخصصی کاشت دندان دکتر روشن طلب بهترین دکتر ایمپلنت تماس حاصل فرمایید. ما بهترین مشاوره را در حوزه کاشت دندان به شما خواهیم داد.

اگر تا کنون عمل کاشت ایمپلنت دندان انجام داده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربیات ارزشمند خودتان را با ما در زیر این مقاله به اشتراک بگذارید. اگر هنوز در مورد مطالب گفته شده برای شما سؤال یا ابهامی وجود دارد، با مطرح‌کردن آن در زیر این مقاله در سریع‌ترین زمان ممکن به جواب آن دست پیدا کنید.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

هنگام در نظر گرفتن نوع ایمپلنت، مهم است که به یک متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید تا تعیین کند، چه نوع ایمپلنتی برای نیازهای دندانی شما مناسب است؛ به همین جهت، برای رفع ابهامات و سوالات خود در مورد ایمپلنت دندان با کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد در ارتباط باشید تا مشاوره لازم را دریافت کنید.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد درمان ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

2 دیدگاه در ”کاشت ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X