مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه چیست؟ چه اهمیتی دارد؟ بعد از جراحی لثه چی بخوریم؟ در این مطلب پاسخ این سوالات را خواهیم داد. افزایش طول تاج نیز نوعی جراحی لثه محسوب می شود. این عمل به جهت زیبایی، بهداشت و بهبود عملکرد دندان و حفظ دندان آسیب دیده انجام میشود. در بین درمان‌هایی که برای ناراحتی‌های دهان و دندان توسط دندانپزشکان و جراحان انجام می‌شود، جراحی لثه از حساسیت خاصی در دوره پس از درمان روبرو است. اما اگر بیمار نکاتی را در دوره پس از درمان رعایت کند، این مشکلات و ناراحتی‌ها کاهش پیدا کرده و دوره نیاز به مراقبت نیز کاهش خواهد یافت.

اهمیت رعایت مراقبتهای بعد از جراحی لثه

پس از جراحی لثه، از سویی بیمار با یک جراحت مواجه است که به خوبی قابل دیدن نیست و این موضوع توجه و مراقبت از آن را سخت می‌کند. همچنین وجود بزاق دهان و نیاز به نوشیدن و غذا خوردن، نگهداری از زخم را سخت‌تر می‌کند.

بعضی از افراد نیز از اینکه حالت خاصی را در داخل دهان خود حس می‌کنند، کلافه شده و احساس ناراحتی می‌کنند. همچنین دردی که ناشی از جراحی است در برخی مواقع با رعایت نکردن نکات ابتدایی افزایش پیدا کرده و بیمار با ناراحتی بیشتر از حد معمولی مواجه می‌شود.

احتمال خونریزی محل جراحی لثه نیز در صورت رعایت نکردن نکات مراقبت وجود دارد. این خونریزی با توجه به محل قرارگیری جراحی و در صورت بی‌توجهی بیمار، می‌تواند نیازمند انجام اقدامات پزشکی دوباره باشد.

از موارد دیگری که اهمیت مراقبتهای بعد از جراحی لثه را افزایش می‌دهد، احتمال عفونت در محل جراحی است. در حالت عادی باکتری‌هایی در دهان وجود دارند. غذای مانده نیز می‌تواند عاملی برای افزایش احتمال عفونت باشد. در نتیجه مراقبت و حفظ بهداشت دهان در این دوره اهمیتی بیشتر از مواقع عادی دارد.

لیفت لثه برای چه کسانی مناسب است؟

رای دریافت پاسخ این سوال باید بگوییم: یک لحظه جلو آینه بروید و لبخند بزنید و…

مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه – 24 ساعت اول:

 • کیسه یخ بلافاصله پس از عمل به مدت یک تا دو ساعت هر ده دقیقه یکبار به مدت پنج دقیقه روی صورت قرار داده شود.
 • نوشیدنیهای سرد را به ارامی بیاشامید تا محیط دهان سرد شود.
 • پانسمان روی ناحیه جراحی نقش محافظ داشته و برای راحتی شماست. با زبان، دست و یا دستمال آن را دستکاری نکنید. به هیچ وجه دست یا دستمال خشک با آن تماس پیدا نکند.
 • تا زمانی که پانسمان روی ناحیه جراحی قرار دارد از مسواک زدن آن ناحیه خودداری کنید.
 • اگر به هر علتی پانسمان کنده شد، ناحیه جراحی شده را به آرامی مشواک بزنید.
 • مقداری نشت خون در روز اول بعد از عمل بلامانع است و با کمپرس یخ و دهان شویه با آب سرد کنترل می شود. در صورت افزایش خونریزی با جراح خود تماس بگیرید.
 • از مسکن و داروهای تجویز شده طبق دستور استفاده کنید.
 • از مصرف غذاهای داغ، تند، خشک و ادویه دار خودداری کنید.
 • از انجام فعالیتهای شدید بدنی و قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید خودداری کنید.

مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه – بعد از روز اول:

 • روزی دو تا سه بار دهان شویه کنید.
 • ورم مختصر در ناحیه جراحی، در روز دوم و سوم بعد از عمل ممکن است ایجاد شود. این ورم طبیعی است، نگران نباشید.
 • در صورت جدا شدن قسمتی از خمیر، آن را با احتیاط بردارید.
 • بعد از هر وعده غذا از دهان شویه استفاده کنید.

مراقبتهای بعد از برداشتن بخیه ها:

 • به آرامی مسواک بزنید. می توانید مسواک را در آب ولرم قرار دهید تا نرمتر شود و سپس مسواک بزنید.
 • به دهان شویه ادامه دهید. معمولا دهان شویه کلرهگزیدین تجویز می شود. طبق دستور پزشک دهان شویه کنید.
 • از مسواک بین دندانی جهت جلوگیری از رشد مجدد لثه استفاده کنید. مسواک بین دندانی را هر روز سه مرتبه و هر بار به تعداد ده تا بیست دفعه انجام دهید.
 • به صورت حرکت داخل به خارج دهان انجام شود. این عمل را تا زمانی که پزشک شما توصیه کرده، انجام دهید. در صورت عدم انجام مرتب مسواک بین دندانی، امکان رشد مجدد لثه و حتی انجام مجدد جراحی وجود دارد.

کامپوزیت دندان در رشت

آیا شما هم جزء افرادی می‌باشید که کامپوزیت را برای اصلاح طرح لبخند و سفیدتر شدن دندان‌های خود انتخاب کرده‌اید؟

بعد از جراحی لثه چه مواد غذایی را بخوریم؟

همانطور که در قسمت مراقبتهای بعد از جراحی لثه گفته شد، مواد غذایی که سفت بوده و نیاز به جویدن زیاد دارند می‌توانند شما را اذیت کنند.

در نتیجه پیشنهاد می‌شود تا از خوراکی‌های آبکی و مایعات استفاده کنید. آب میوه‌های طبیعی که ترش نباشند می‌توانند پیشنهاد خوبی برای شما باشد. لبنیات همچون ماست و شیر را نیز در برنامه غذایی خود قرار بدهید.

لبنیات می‌توانند برای تامین کلسیم مورد نیاز بدن شما در ترمیم لثه موثر باشد. سبزیجات نیز املاح، مواد معدنی و ویتامین‌های زیادی در خود دارند که می‌توانند در بهبود شما تاثیر بسزایی داشته باشند. چای می‌تواند در کاهش درد شما موثر باشد، البته به یاد داشته باشید که از چای ولرم و یا حتی سرد شده استفاده کنید تا مراقبتهای بعد از جراحی لثه را به بهترین نحو انجام بدهید.

کلام آخر

مراقبت های پس از جراحی برای به نتیجه رسیدن جراحی بسیار مهم است. برای اینکه مطمئن باشیم که این جراحی به خوبی انجام شده و لثه ترمیم شده است، حتما موارد گفته شده را طبق دستور انجام دهید تا سلامت کامل دندان و لثه تان را به دست بیاورید.

اگر در مورد لیفت لثه سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره لیفت لثه برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X