تحلیل لثه

درمان تحلیل لثه چیست؟ علائم تحلیل لثه چیست؟ انواع جراحی های لثه برای درمان تحلیل لثه چیست؟ آیا تابه‌حال متوجه شده‌اید که دندان‌های شما بلندتر از معمول به نظر می‌رسند یا در نزدیکی خط لثه خود احساس حساسیت می کنید؟ این می تواند نشانه‌ای از تحلیل رفتن لثه باشد، یک مشکل دندانپزشکی رایج که اغلب نادیده گرفته می شود. تحلیل رفتن لثه‌ها به پایین رفتن لثه گفته می‌شود که در نتیجه آن ریشه دندان نمایان و بین لثه و دندان شکافی به وجود می‌آید. باکتری‌هایی که باعث بیماری و پوسیدگی می‌شوند به راحتی در این حفره‌ها جمع می‌شوند. اگر روند تحلیل رفتن لثه درمان نشود، ممکن است ساختارهای بافتی و استخوانی حامی دندان‌ها آسیب جدی ببینند و دندان را از دست بدهید. در این مقاله، ما به مشکل تحلیل رفتن لثه را زیر ذره‌بین قرار می‌دهیم و علل، علائم و استراتژی‌های مدیریت موثر آن را بررسی می‌کنیم.

لثه چیست؟

لثه‌ها، بافت‌های صورتی غنی از رگ‌های خونی هستند و از ریشه دندان محافظت می‌کنند. لثه‌ها به استخوان فک وصل می‌شوند.

درک تحلیل لثه

تحلیل رفتن لثه یک وضعیت دندانپزشکی است که در آن حاشیه بافت لثه اطراف دندان ها از بین می‌رود و بیشتر دندان یا ریشه آن را در معرض دید قرار می دهد که اگر به موقع رسیدگی نشود می تواند منجر به یک مشکل اساسی از مشکلات دندانی شود.  

علائم تحلیل لثه چیست؟

1. ریشه‌های دندان قابل مشاهده: یکی از قابل توجه ترین و متمایزترین علائم رکود لثه، در معرض دید قرار گرفتن ریشه‌های دندان‌های شما است. به طور معمول، لثه ها ریشه‌ها را پوشش می‌دهند، اما هنگامی که رکود رخ می دهد، لثه ها به عقب می روند و قسمت پایین دندان ها نمایان می شود. این می تواند ظاهر دندان ها را بلندتر ازحد معمول نشان دهد.

2. دندان‌های حساس: همان‌طور که لثه عقب می‌رود و دندان و ریشه آن در معرض دید قرار می‌گیرد، ممکن است حساسیت دندان را افزایش دهد. ممکن است احساس ناراحتی یا درد کنید، به ویژه هنگام مصرف غذاها و نوشیدنی های گرم یا سرد. ریشه‌های در معرض دید فاقد مینای محافظ دندان هستند که روکش دندان را پوشش می دهد و آنها را به تغییرات دما و محرک های خارجی حساس‌تر می‌کند.

3. قرمز، متورم یا خونریزی لثه: در حالی که این علائم همچنین می تواند نشان دهنده بیماری لثه (ژنژیویت یا پریودنتیت) باشد، اغلب با رکود لثه نیز همراه است. عقب نشینی لثه ها می تواند ملتهب، قرمز و مستعد خونریزی به ویژه در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن شود. این نشانه‌ای از آسیب بافت لثه و التهاب است.

4. دندان‌های شل: در موارد پیشرفته رکود لثه، که در آن مقدار قابل توجهی از بافت لثه از دست رفته است، ساختارهای حمایتی که دندان ها را در محل نگه می دارند ممکن است ضعیف شوند. در نتیجه، دندان ها می توانند شل یا متحرک شوند. این یک نگرانی جدی است که اگر به سرعت توسط دندانپزشک مورد توجه قرار نگیرد می تواند منجر به تحرک دندان و حتی از دست دادن دندان شود.

5. تغییرات در خطوط لثه: ممکن است مشاهده کنید که خط لثه شما تغییر کرده یا عقب نشینی کرده است، باعث می شود برخی از دندان ها بلندتر از دیگران ظاهر شوند. این تغییر در خط لثه می تواند زیبایی لبخند شما را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است نشانه‌ای از رکود لثه باشد.

6. درد و یا ناراحتی در اطراف لثه: برخی از افراد ممکن است تجربه ناراحتی و یا درد مداوم در لثه خود را در نتیجه رکود لثه احساس کنند. این ناراحتی می تواند از خفیف تا متوسط متفاوت باشد و ممکن است در طول فعالیت هایی مانند خوردن یا مسواک زدن بیشتر شود.

7. بوی بد دهان یا طعم بد در دهان: بوی بد دهان مداوم یا طعم ناخوشایند در دهان می تواند علائم رکود لثه باشد، به ویژه هنگامی که با بیماری لثه مرتبط است. تجمع باکتری‌ها در فضاهای باقی مانده از عقب نشینی لثه ها می تواند به این مسائل کمک کند.

علت تحلیل لثه چیست؟

 • بیماری‌های پریودنتال: بیماری‌های لثه مانند پریودنتیت شایع‌ترین علل رکود لثه هستند. این عفونت‌ها به بافت لثه و ساختار استخوانی حمایت کننده آسیب می‌رسانند و منجر به رکود می شوند.
 • مسواک زدن تهاجمی: مسواک زدن دندان با مسواک‌های بیش از حد سخت مینای دندان شما را فرسوده کند و باعث عقب نشینی لثه شود.
 • استعداد ژنتیکی: برخی از افراد به دلیل آرایش ژنتیکی خود بیشتر مستعد ابتلا به بیماری لثه و رکود هستند.
 • بهداشت دهان و دندان ضعیف: مسواک زدن و نخ دندان ناکافی می تواند منجر به ایجاد پلاک و تارتار شود که می تواند باعث رکود لثه شود.
 • تغییرات هورمونی: نوسانات هورمون‌ها، به ویژه در زنان در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی، می تواند لثه ها را حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر کند.
 • مصرف دخانیات: سیگار کشیدن یا استفاده از سایر محصولات تنباکو می تواند با تأثیر بر جریان خون به بافت لثه به رکود لثه کمک کند.
 • فشردن دندان ها: این عادت‌ها می توانند نیروی بیش از حد بر روی دندان ها قرار دهند و منجر به رکود لثه شوند.
 • دندان‌های ناسازگار یا نیش نامناسب: این می تواند نیروی بیش از حد بر روی دندان‌های خاص و لثه‌های آنها قرار دهد و باعث رکود شود.
 • پیرسینگ در لب یا زبان: جواهرات می توانند در برابر لثه ها مالش داده و آنها را تحریک کنند و منجر به رکود شوند.
 • تروما به بافت لثه: آسیب به لثه ها می تواند باعث عقب نشینی آنها شود.

درک این علل برای پیشگیری و درمان بسیار مهم است. اگر متوجه علائم رکود لثه شد، مهم است که با یک دندانپزشک مشورت کنید تا علت اصلی و درمان مناسب را تعیین کنید.

تشخیص تحلیل رفتن لثه‌

رکود لثه شرایطی است که در آن حاشیه بافت لثه اطراف دندان ها از بین می‌رود یا به عقب می‌رود و بیشتر دندان یا ریشه دندان را در معرض دید قرار می دهد. تشخیص رکود لثه معمولاً شامل یک معاینه دندانپزشکی است که در آن دندانپزشک علائم عقب نشینی لثه ها را بررسی می‌کند و عمق جیب‌های لثه را اندازه گیری می‌کند. عکس‌برداری با اشعه ایکس همچنین ممکن است برای تعیین سلامت دندان ها و ساختار استخوان استفاده شود.

انواع مختلف تحلیل رفتن لثه‌ وجود دارد که هر کدام با علل مختلف یا روش های دندانپزشکی مرتبط هستند:

۱. تحلیل لثه بعد از ایمپلنت: این می تواند زمانی رخ دهد که بافت لثه در اطراف ایمپلنت شروع به عقب نشینی کند و به طور بالقوه ایمپلنت یا اباتمنت فلزی را در معرض دید قرار دهد. این می تواند ناشی از قرار دادن نامناسب ایمپلنت، بافت لثه ناکافی یا پاسخ بدن به جسم خارجی باشد.

۲. تحلیل لثه دندان روکش شده: گاهی اوقات، پس از روکش دندان، لثه اطراف دندان روکش  ممکن است عقب نشینی کند. این می تواند به دلیل تحریک لثه توسط روکش، واکنش آلرژیک به مواد روکش  یا مسائل مربوط به آدامس از قبل موجود باشد که با قرار دادن روکش  تشدید می شود.

۳. تحلیل لثه در ارتودنسی: حرکت دندان ها از طریق درمان ارتودنسی گاهی اوقات می تواند منجر به رکود لثه شود. این امر به ویژه اگر دندان ها خیلی سریع حرکت می‌کنند یا به خارج از خانه استخوانی منتقل می شوند، اتفاق می‌افتد.

5. تحلیل رفتن لثه بعد از کشیدن دندان: این یک شکل شدیدتر از رکود لثه است که در آن هر دو لثه و استخوان فک زیرین عقب نشینی می‌کنند. این اغلب نتیجه بیماری پیشرفته پریودنتال است، جایی که تخریب استخوان و بافت لثه منجر به رکود قابل توجهی در خط لثه می شود و می تواند بر ثبات دندان ها تأثیر بگذارد.

هر نوع رکود لثه ملاحظات و روش های درمانی منحصر به فرد خود را دارد. مهم است که این مسائل را با یک متخصص دندانپزشکی که می تواند مراقبت و برنامه‌های درمانی مناسب را برای مدیریت و در صورت امکان معکوس کردن اثرات رکود لثه ارائه دهد، مورد توجه قرار دهد.

تحلیل لثه بعد از ایمپلنت و درمان آن

تحلیل لثه بعد از ایمپلنت و درمان آن. آیا بیماری لثه بعد از ایمپلنت دندان ایجاد می شود؟

درمان تحلیل لثه

درمان برای رکود لثه بستگی به علت و شدت بیماری دارد. در اینجا برخی از روش های رایج وجود دارد:

بهبود بهداشت دهان و دندان: این اولین گام در درمان رکود لثه است. مسواک زدن و نخ دندان مناسب می تواند از رکود بیشتر جلوگیری کند و از لثه‌های شما محافظت کند.

پوسته‌پوسته شدن و برنامه ریزی درمان ریشه: این یک روش جرمگیری عمیق است که در آن پلاک و تارتار از بالا و پایین خط لثه برداشته می شود. همچنین سطوح ریشه را صاف می‌کند تا از تجمع بیشتر و رشد باکتری جلوگیری شود.

جراحی پیوند لثه: در موارد شدیدتر، دندانپزشک ممکن است جراحی پیوند لثه را توصیه کند. این شامل گرفتن بافت از قسمت دیگری از دهان (مانند کام) و اتصال آن به منطقه آسیب دیده برای پوشش ریشه‌های در معرض دید است.

روش های بازسازی: اگر استخوان حمایت کننده از دندان‌های شما به دلیل رکود لثه نابود شده باشد، روش‌هایی که استخوان و بافت از دست رفته را بازسازی می‌کنند ممکن است توصیه شود.

ارتودنسی: در مواردی که ناهمگنی به رکود لثه کمک می‌کند، درمان ارتودنسی ممکن است برای تراز کردن صحیح دندان ها و کاهش فشار بر لثه ها استفاده شود.

تغییر در عادات: اگر عادت‌هایی مانند مسواک زدن تهاجمی یا استفاده از سیگار باعث رکود لثه می شود، تغییر این عادات بسیار مهم است.

کشیدن دندان و تحلیل استخوان

کشیدن دندان و تحلیل استخوان چرا بوجود می آید؟

‏ بهترین دارو برای تحلیل لثه

“بهترین” داروی خاصی برای رکود لثه وجود ندارد، زیرا درمان تا حد زیادی به علت اصلی بستگی دارد. با این حال، برخی از داروها و محصولات می توانند به مدیریت علائم یا شرایط مرتبط کمک کنند:

ژل انتی بیوتیک موضعی: پس از مقیاس بندی و برنامه ریزی درمان ریشه، می تواند به کنترل عفونت و بهبود کمک کند.

دهانشویه ضدعفونی‌کننده: به کنترل باکتری‌هایی که باعث بیماری لثه می شوند کمک می‌کند.

عوامل حساسیت زدایی: این می تواند برای کاهش حساسیت ریشه‌های دندان در معرض دید استفاده شود.

خمیر دندان تقویت مینا: استفاده از خمیر دندان مخصوص برای تقویت مینای دندان و کاهش حساسیت.

مهم است که توجه داشته باشید که در حالی که این درمان‌ها می توانند به مدیریت رکود لثه و علائم آن کمک کنند، آنها این بیماری را درمان نمی‌کنند. مؤثرترین رویکرد ترکیبی از درمان حرفه‌ای دندانپزشکی و شیوه‌های بهداشت دهان و دندان خوب است. همیشه با یک متخصص دندانپزشکی برای یک برنامه درمان شخصی مشورت کنید.

انواع عمل جراحی لثه

انواع عمل جراحی لثه و و هر آنچه که باید درباره آن ها بدانید.

عوارض و خطرات تحلیل لثه چیست؟

رکود لثه می تواند منجر به عوارض و خطرات متعددی شود اگر به درستی مدیریت نشود:

 • حساسیت دندان: همان‌طور که ریشه‌های دندان ها در معرض دید قرار می‌گیرند، آنها بیشتر مستعد حساسیت به ویژه به غذاها و نوشیدنی‌های گرم، سرد یا شیرین هستند.
 • افزایش خطر پوسیدگی دندان: ریشه‌های دندان در معرض دید بیشتر از قسمت تاج دندان مستعد پوسیدگی هستند، زیرا ریشه‌ها پوشش مینای دندان سخت ندارند.
 • نگرانی‌های زیبایی شناسی: عقب نشینی لثه ها می تواند منجر به خط ناهموار لثه شود و دندان ها را بلندتر نشان دهد که ممکن است بر لبخند و اعتماد به نفس فرد تأثیر بگذارد.
 • التهاب لثه و عفونت: ریشه‌های در معرض دید بیشتر مستعد ابتلا به باکتری هستند و منجر به التهاب لثه و عفونت می شوند.
 • دندان‌های شل: در موارد شدید، رکود لثه می تواند منجر به از دست دادن حمایت از دندان ها شود، آنها را شل کند و احتمالاً منجر به از دست دادن دندان شود.
 • از دست دادن استخوان: رکود پیشرفته لثه می تواند منجر به بدتر شدن استخوان فک زیرین شود.

درمان بیماریهای لثه قبل از ایمپلنت

درمان بیماریهای لثه قبل از ایمپلنت ضروری است؟ آیا اطلاعاتی در مورد درمان بیماریهای لثه قبل از ایمپلنت دارید؟

پیشگیری از تحلیل لثه

جلوگیری از رکود لثه شامل چندین مرحله متمرکز بر حفظ سلامت دهان و دندان خوب است:

 • تکنیک مسواک زدن مناسب: از یک مسواک نرم و حرکات دایره‌ای ملایم برای مسواک زدن دندان‌های خود استفاده کنید. اجتناب از مسواک زدن تهاجمی، می‌تواند به جلوگیری از رکود لثه کمک کند.
 • معاینات منظم دندانپزشکی: دندانپزشک خود را به طور منظم برای جرمگیری حرفه‌ای و نظارت بر سلامت لثه خود مراجعه کنید.
 • نخ دندان: نخ دندان روزانه به حذف پلاک و ذرات مواد غذایی بین دندان ها و در امتداد خط لثه کمک می‌کند.
 • ترک سیگار: سیگار کشیدن یک عامل خطر مهم برای بیماری لثه و رکود است، بنابراین ترک آن می تواند خطر را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • رژیم غذایی سالم: رژیم غذایی کم قند و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی می تواند به حفظ لثه‌های سالم کمک کند.
 • محافظ دهان: اگر دندان قروچه می کنید  به هنگام خواب از محافظ دهان برای کاهش فشار بر لثه‌های خود استفاده کنید.
 • مدیریت دندان‌های نامرتب: اگر دندان‌های ناهمگن یا بایت مشکل ساز دارید، درمان ارتودنسی ممکن است به کاهش خطر رکود لثه کمک کند.
 • کاهش استرس: سطوح بالای استرس می تواند بر سلامت دهان شما تأثیر بگذارد، بنابراین مدیریت استرس از طریق تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن یا ورزش می تواند مفید باشد.

با اتخاذ این اقدامات پیشگیرانه و به دنبال مراقبت های منظم دندانپزشکی، می‌توانید خطر ابتلا به رکود لثه و عوارض مرتبط با آن را به طور قابل توجهی کاهش دهید.

پیوند لثه چیست و چه کسانی باید آن را انجام دهند؟

عمل پیوند لثه نوعی عمل جراحی دندانپزشکی است و برای ترمیم لثه ای که دچار پسروی شده است مورد استفاده قرار میگیرد.

چه کسانی بیشتر مستعد تحلیل رفتن لثه هستند؟

گروه‌های خاصی از مردم بیشتر مستعد ابتلا به رکود لثه هستند:

بزرگسالان بالای 40 سال: رکود لثه با افزایش سن افراد، به ویژه پس از سن 40 سالگی شایع تر است.

افراد مبتلا به بیماری لثه: افرادی که سابقه بیماری لثه مانند ژنژیویت یا پریودنتیت دارند در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

مصرف کنندگان دخانیات: سیگار کشیدن یا استفاده از سایر محصولات تنباکو نظیر قلیان به طور قابل توجهی خطر را افزایش می دهد.

افراد مبتلا به بهداشت دهان و دندان ضعیف: مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ناکافی به خطر رکود لثه کمک می‌کند.

افراد مبتلا به دندان‌های نامرتب یا بایت نامناسب: این شرایط می تواند فشار بیشتری بر دندان ها و لثه‌ها  وارد کند.

افراد مبتلا به استعداد ژنتیکی: برخی از افراد از نظر ژنتیکی بیشتر احتمال ابتلا به بیماری لثه دارند که می تواند منجر به رکود شود.

کسانی که دندان‌های خود را به هم می‌سایند: این عادت می تواند نیروی بیش از حد بر لثه ها و دندان ها  وارد کند.

افرادی که عادت‌های تهاجمی مسواک زدن دارند: استفاده از مسواک سخت یا مسواک زدن بیش از حد می تواند بافت لثه را از بین ببرد.

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن چگونه است؟

سوالات متداول

شایع‌ترین علت تحلیل رفتن لثه‌ چیست؟

شایع‌ترین علت تحلیل رفتن لثه‌ بیماری پریودنتال است که به عنوان بیماری لثه نیز شناخته می شود. پریودنتال یک عفونت باکتریایی است که بافت لثه و استخوان حمایتی را که دندان‌های شما را در جای خود نگه می‌دارد، از بین می‌برد. سایر عوامل موثر شامل مسواک زدن تهاجمی دندان، بهداشت دهان و دندان ضعیف، مصرف دخانیات، تغییرات هورمونی و استعداد ژنتیکی است.

آیا تحلیل رفتن لثه‌ می تواند به طور طبیعی معکوس شود؟

متأسفانه، تحلیل رفتن لثه‌ نمی‌تواند به طور طبیعی به طور کامل معکوس شود. هنگامی که بافت لثه عقب نشینی می‌کند و ریشه دندان در معرض دید قرار می‌گیرد، دوباره رشد نخواهد کرد. با این حال، شما می‌توانید پیشرفت رکود لثه را با حفظ بهداشت دهان و دندان خوب، استفاده از تکنیک‌های مسواک زدن مناسب و مراقبت های منظم دندانپزشکی متوقف کنید. در برخی موارد، درمان‌های جراحی مانند پیوند لثه ممکن است برای بازگرداندن خط لثه ضروری باشد.

هر چند وقت یکبار باید برای جلوگیری از تحلیل رفتن لثه‌ به دندانپزشک مراجعه کنم؟

به طور کلی توصیه می شود برای بررسی و جرمگیری حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. با این حال، اگر عوامل خطر برای بیماری لثه دارید یا در حال حاضر رکود لثه را تجربه می کنید، دندانپزشک شما ممکن است بازدیدهای مکرر را پیشنهاد کند. ویزیت‌های منظم دندانپزشکی برای تشخیص زودهنگام و مدیریت رکود لثه بسیار مهم است.

آیا مسواک خاصی برای جلوگیری از تحلیل رفتن لثه‌ توصیه می شود؟

بله، استفاده از مسواک با موهای نرم برای جلوگیری از رکود لثه توصیه می شود. موی سخت و مسواک زدن تهاجمی می تواند به از بین بردن بافت لثه کمک کند. مسواک‌های برقی با سنسورهای فشار نیز می توانند مفید باشند زیرا هنگام مسواک زدن بیش از حد به شما هشدار می‌دهند.

آیا رژیم غذایی می تواند بر سلامت لثه و رکود تأثیر بگذارد؟

کاملاً. رژیم غذایی سرشار از غذاهای شیرین و اسیدی می تواند به بیماری لثه و رکود کمک کند، زیرا این غذاها باعث رشد باکتری‌ها و پوسیدگی دندان می شوند. برعکس، یک رژیم غذایی متعادل غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه ویتامین C و کلسیم، می تواند لثه ها و دندان‌های سالم را تقویت کند. غذاهایی که ترد و سرشار از فیبر هستند، مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه، همچنین می توانند به جرمگیری دندان ها و لثه‌های شما به طور طبیعی کمک کنند.

کلام پایانی

برای جلوگیری از رکود لثه، باید سریع عمل کنید و فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید. هر چه زودتر شروع به درمان لثه‌های در حال عقب نشینی کنیم، شانس شما برای نجات آنها از آسیب بیشتر است.

اگر لثه‌های شما قبلاً به طور قابل توجهی عقب نشینی کرده اند، ممکن است نیاز به پیوند لثه برای جایگزینی بافت از دست رفته و بازگرداندن یکپارچگی لثه و دندان‌ها داشته باشیم. اجازه ندهید تحلیل لثه سلامت دهان و دندان شما را خراب کند.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

بهتر است بدانید که اگر دچار تحلیل رفتن لثه شده اید و از این موضوع رنج می برید و از روش هایی که در این مقاله درباره آن ها صحبت کرده ایم، راهکار مناسب را دریافت نکرده اید، می توانید به صورت آنلاین از مشاوران کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد راهنمایی بگیرید و در صورت نیاز برای دریافت توصیه های تخصصی تر به کلینیک دکتر روشن طلب مراجعه نمایید.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد درمان تحلیل لثه سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

2 دیدگاه در ”درمان تحلیل لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X