چند وقت بعد از کشیدن دندان میتوان اقدام به گذاشتن ایمپلنت نمود و کلا چه مدت طول میکشد تا درمان ایمپلنت نهایی شود؟

پاسخ به این سوال تحت مبحثی به نام timing of implant placement قرار میگیرد که به صورت ساده و مختصر آنرا در اینجا میاورم.

جراح لثه و ایمپلنت دکتر محمودی

بر حسب اینکه بین کشیدن دندان و گذاشتن ایمپلنت چقدر فاصله زمانی باشد،چهار نوع(type) درمان خواهیم داشت:

۱-ایمپلنت فوری یا immediate implantation که به آن type one هم گفته میشود: بلافاصله بعد از کشیدن دندان ایمپلنت در محل آن قرار میگیرد.لازم به ذکر است علیرغم اینکه این درمان ساده تر به نظر میرسد ولی اینگونه نیست و در برخی موارد نیاز به ملاحظات بیشتری نسبت به درمان های معمولی میباشد و کلا ایمپلنت فوری جزو درمان های پیشرفته(advanced) محسوب میشود. مزیت این روش کوتاه شدن زمان درمان است که بویژه در نواحی جلوی دهان که بی دندانی مشکل بزرگی محسوب میشود کاربرد آن مفید است.

۲-کاشت نوع دو یا type II: چهار تا هشت هفته بعد از کشیدن دندان اقدام به کاشت ایمپلنت میگردد.در طی این مدت لثه و بافت نرم ترمیم شده اند که این جراحی کاشت ایمپلنت را راحت تر میکند ولی به جای ریشه ای دندان کشیده شده هنوز استخوان سازی کامل انجام نشده. این روش نیز بیشتر برای نواحی زیبایی (دندان های جلوی فک بالا) بکار میرود.

۳-کاشت نوع سه یا type III: دوازده تا شانزده هفته پس از کشیدن دندان کاشت ایمپلنت انجام میشود. در این روش بافت نرم(لثه) و بافت سخت(استخوان) کاملا بالغ شده اند و کاشت ایمپلنت راحت تر و موفقیت آمیز تراست ولی عیب آن اینست که زمان بی دندانی طولانی خواهد بود و به همین دلیل بشتر در مورد دندان های نواحی عقب دهان بکار میرود.

۴- کاشت نوع چهار یا type IV: بیش از شانزده هفته بعد از کشیدن دندان اقدام به کاشت ایمپلنت میشود. این روش بیشتر در مواردی کاربرد دارد که نیاز به جراحی های وسیع و پیوند های بزرگ وجود دارد .

پس از مرحله ی کاشت ایمپلنت با یک فاصله ی زمانی معین ( که طول این فاصله را شرح خواهم داد) نوبت به مرحله ی پروتز یا قرار دادن روکش روی ایمپلنت فرا میرسد .

این فاصله ی زمانی (بین کاشت و پروتز) از دو ماه تا نه ماه ممکن است به طول بیانجامد بدین ترتیب که:

 اگر هنگام کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند نباشد و استخوان  و لثه ی ناحیه از ابعاد و کیفیت مناسب برخوردار باشند این زمان حدود دو ماه (برای فک پایین) و یا سه ماه (برای فک بالا) در نظر گرفته میشود.

در صورت نیاز به پیوند استخوان و یا لثه این زمان تا نه ماه (برحسب حجم پیوند بکار رفته) ممکن است باشد یعنی هرچه مقدار پیوند بیشتر باشد زمان بیشتری لازم است تا درمان نهایی شود.

اما این فاصله ی زمانی بین کاشت ایمپلنت و گذاشتن روکش (یا در واقع مرحله ی نهایی درمان ) برای چیست و چرا باید اینقدر فاصله زمانی در نظر گرفت؟

بعد از کارگذاری ایمپلنت لازم است که استخوان در اطراف ایمپلنت شکل بگیرد که به آن اصطلاحا osseointegration گفته میشود. اگر قبل از این مرحله روی ایمپلنت فشار وارد شود ممکن است ایمپلنت شل شده و درمان با شکست مواجه  شود.

بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان چه زمانی است؟

از جمله مواردی که در پاسخ به این روش های درمانی می توان داد انتخاب نوع روش درمان است. برخی به دنبال کاشت ایمپلنت به صورت فوری هستند که درمان کاشت ایمپلنت فوری را انتخاب می کنند. این روش درمانی بخصوص در خصوص دندان های جلو که در معرض دید بیشتری هستند بکار می رود و درمان و روشی پیشرفته است که بلافاصله پس از کشیدن دندان اقدام به کاشت دندان می کنند.

فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت چقدر است؟

در درمان دیگر که درمان مطمئنی است مدت زمان بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت چند هفته خواهد بود تا استخوان فک کشیده شده ترمیم شده و برای کاشت ایمپلنت و ایجاد اتصال قوی بین ایمپلنت و استخوان فک دوام و استحکام کافی را داشته باشد. یکی از موارد مهم و اساسی شرایط فیزیکی خود بیمار است که در برخی از بیماران به لحاظ برخی از بیماری های زمینه ای بایستی مدت زمان بین کشیدن و کاشت ایمپلنت را طولانی تر کرد. به عنوان مثال بیماران با پوکی استخوان برای ترمیم استخوان فک نیاز به مدت زمان بیشتری دارند و یا در برخی از موارد نیاز به درمان های تکمیلی نظیر درمان پیوند استخوان جهت ترمیم بهتر استخوان فک دارند.

لازم به ذکر است که بدانیم انتخاب زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت پس از کشیدن دندان به موقعیت فیزیکی خود دندان ها نیز بستگی دارند. به عنوان مثال دندان های عقب به خاطر کمتر در دید بودن بهتر است مدت زمان بیشتری را برای کاشت ایمپلنت سپری کنند تا استخوان فک بخوبی ترمیم یافته و اتصال قوی بین ایمپلنت و استخوان فک برقرار شود.

کاشت ایمپلنت دندان در چند مرحله انجام می شود و بین این مراحل هم مدت زمانی را لازم دار که بیمار بایستی با دندانپزشک در طی مراحل درمان همراهی کرده و نکات و دستورالعمل های تجویزی توسط دندانپزشک را پیگیری کرده تا موفقیت درمان میسر شود. برای کاشت ایمپلنت دندان قبل از جرحی دندانپزشک معاینات لازم را کرده و سپس اقدام به درمان می کند. بررسی استخوان فک و شرایط دهانی و دندانی از جمله موارد مورد بررسی توسط دندانپزشک است.

ایمپلنت فوری

اگر شما دندان های پوسیده ای دارید که وضعشان خراب است و می دانید دیگر نمی توان آن دندان های خراب را ترمیم کرد، یا این که به طور ناگهانی و در اثر تروما یا آسیب و ضربه شدید دندان طبیعی تان که سالم بوده، شکسته شده است و می خواهید برای این دندان های از دست رفته جایگزینی مناسب پیدا کنید، می توانید به ایمپلنت دندان فکر کنید. 
در صورتی که بخواهید فوراً و بلافاصله پس از کشیدن دندان، ایمپلنت کنید، می توانید از روش ایمپلنت فوری استفاده کنید.البته در صورتی که استخوان فک دندان کشیده شده سالم باشد و همینطور لثه در آن ناحیه فاقد هرگونه عفونت باشد.

قرار گیری تاج ایمپلنت موقت

یک پرتونگاری و عکس برداری سه بعدی کامپیوتری به متخصص ایمپلنت ما در کلینیک دندان این امکان را می دهدکه درست در همان روزی که دندان خود را کشیده اید، تاج موقت دندان شما را بسازد و زمانی که ریشه تیتانیومی ایمپلنت در جای خود به طور ثابت و محکم مستقر شد، تاج موقتی ایمپلنت شما را بر روی ریشه ایمپلنت تان قرار دهد.درست است که ایمپلنت دایمی شما فوراً بر روی ریشه تیتانیومی قرار داده نمی شود، اما هیچ کس قادر به تشخیص تاج موقت شما نخواهد شد و این ایمپلنت با دندان طبیعی شما تفاوتی نخواهد کرد و به راحتی می توانید بدون خجالت و بدون استرس در جمع های خانوادگی و دوستان خود شرکت کنید و با اعتماد بنفس کامل لبخند زده و زیبایی خود را مجدداً به دست آورید.آن ایمپلنت فوری می تواند برای چندین ماه بدون دردسر  و مشکل کارکند و زمان کافی را به تیم دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت ما در کلینیک دندان می دهد تا دندان دایمی شما را طراحی کرده و بسازند؛ همچنین در طول این مدت ریشه ایمپلنتیوم شما که از جنس تیانیوم خالص است با استخوان فک جوش خورده و به طور کامل ثابت شده و آماده نگهداری تاج ایمپلنت دندان شما خواهد شد.

مزایای تاج ایمپلنت موقت

در نظر داشته باشید که این ایمپلنت موقتی تعداد دفعات ویزیت شما برای عمل جراحی ایمپلنت را کاهش داده و باعث صرفه جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد؛ بر خلاف حالتی که شما ریشه تیانیوم ایمپلنت را کاشته اید، اما از تاج دندان موقت استفاده نکرده اید. در این حالت شما مجدداً باید چندین ماه صبر کنید تا به حالت اولیه بازگردید و دهان شما آماده قرار دادن ایمپلنت شود.زمانی که دوران نقاهت عمل جراحی ایمپلنت دندان را پشت سر گذاشتید و لثه شما به طور کامل بهبود یافت، ما می توانیم تاج ایمپلنتی که در مطب شهرک غرب دکتر محمدی آماده کرده ایم را بر روی ریشه ایمپلنت و اباتمنت قرار دهیم. 

تفاوت ایمپلنت دندان موقت و دایمی

به عنوان نکته آخر یاد آور می شویم که تاج ایمپلنت موقتی و تاج دندان ثابت از نظر ساختار و همین طور رنگ واحد ایمپلنت، کاملاً مشابه یکدیگر هستند و هیچ تفاوتی بین آن دو وجود ندارد؛ اما تفاوت اصلی در دوام و استحکام آن دو است و ایمپلنت دایمی شما ایمن تر بوده و طول عمر آن به مراتب بیشتر از تاج دندان موقتی شما است. به طوری که اگر از عفونت لثه ها جلوگیری کنید و همواره بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، می توانید تا پایان عمر خود از این واحد ایمپلنت بدون هیچ نگرانی استفاده کنید. نگهداری و مراقبت از ایمپلنت نیز کاملاً مشابه سایر دندان های طبیعی است و شما تنها باید به طور مرتب از مسواک استفاده کنید و برای اینکه از گیر کردن غذا بین ایمپلنت و دندان طبیعی خود جلوگیری کنید باید از نخ دندان استفاده کنید تا این گیر غذا بین دندان ها باعث عفونت لثه اطراف ایمپلنت دندان شما نشود. (ایمپلنت دندان و حفظ استخوان فک در دوران سالمندی)در ضمن برای اطمینان بیشتر از سلامت دهان و دندان های خود می توانید از دهان شویه های آنتی باکتریال استفاده کنید تا میزان باکتری های موجود در دهان شما به طور چشم گیر کاهش پیدا کرده و عمر مفید دندان های طبیعی و همین طور ایمپلنت دندان شما کاهش پیدا کند.برای هر گونه مشاوره و هر سوالی درباره ایمپلنت، لمینت و کامپوزیت دندان دارید، می توانید با مطب دکتر محمدی تماس گرفته و به طور رایگان در جلسه ویزیت و مشاوره رایگان ما حاضر شده و با مشورت دکتر شهاب محمدی بهترین و کم هزینه ترین روش را برای ترمیم و زیبایی دندان های خود پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X