اول ارتودنسی یا ایمپلنت؟

اول ارتودنسی انجام بدیم یا ایمپلنت؟ اولویت با کدام درمان است؟ برای پاسخ به این سوال ادامه مطلب را بخوانید.

در تنظیم و مرتب کردن دندان ها گاهی لازم است چند روش به کار برده شود تا نتیجه دلخواه حاصل گردد. برای مثال ممکن است ارتودنسی و ایمپلنت جهت درمان به کار گرفته شوند اما اولویت ایمپلنت و ارتودنسی در این مورد خیلی مهم است. کاشت ایمپلنت یکی از روش های بسیار باارزش در زیبایی دهان و دندان است. در این روش شما نگران جای خالی دندان های کشیده شده نخواهید بود چرا که می توانید یک دندان مصنوعی را به صورت ثابت در این قسمت قرار دهید.

ارتودنسی نیز روشی برای مرتب کردن دندان هاست که متاسفانه تعداد زیادی از افراد از کج بودن دندان های خود رنج برده و همین کجی دندان ها از نظر روانی بر روی آن ها تاثیر می گذارد. گاها یک متخصص ارتودنسی مجرب صلاح می داند ارتودنسی و عمل ایمپلنت باید در کنار یکدیگر انجام شوند تا نه تنها سلامت فک و دندان بلکه زیبایی دندان ها حاصل شود.

لازمه ایمپلنت دندان و ارتودنسی

زمانی که شما برای بهبود شرایط دندان های خود به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه می کند در ابتدا جلسه مشاوره ای برای شما تعیین می کند تا با بررسی تصاویر به دست آمده و بررسی فک و دندان ها صلاحیت شما برای ارتودنسی را تعیین نماید. گاهی اوقات ارتودنتیست لازم می داند قبل، بعد و یا همزمان با ارتودنسی عمل ایمپلنت را نیز انجام دهد. به این مثال توجه کنید. براساس صلاح دید ارتودنتیست ممکن است نیاز شود برخی از دندان ها کشیده شوند تا فضای کافی برای حرکت دندان های دیگر وجود داشته باشد. اما بعد از اتمام کار  و مرتب شدن دندان ها، بخشی از فک خالی می ماند.

در این زمان اگر کاشت ایمپلنت دندان انجام نشود به دلیل وجود فضای خالی، بعد از اتمام ارتودنسی دندان ها مجددا حرکت می کنند. البته این شرایط در مواقع خاصی بروز می کند و فضای خالی انتهای قوس دندان در بزرگسالان تاثیر چندانی بر فاصله بین دندان های جلویی نخواهد گذاشت. در هر صورت توصیه یک متخصص ارتودنسی این است که کلیه روش های درمانی لازم به طور کامل انجام شود.

ارتودنسی بهتر است یا لمینت دندان؟

بیشتر بخوانید

ترتیب اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی

اکنون که متوجه اهمیت انجام ایمپلنت دندان و ارتودنسی در طول دوره درمان شده اید لازم است بدانید کدام روش نسبت به دیگری برتری داشته و انجام آن در اولویت قرار دارد. به طور کلی اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی از 3 حالت پیروی می کند:

انجام ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندان

کاشت ایمپلنت روشی است که در آن دندان مصنوعی با کمک پایه های تیتانیومی به داخل فک پیچ می شود در نتیجه این دندان قابلیت حرکت ندارد. لذا افرادی که تمایل دارند برای مرتب کردن دندان های خود از ارتودنسی کمک بگیرند در اغلب موارد و به توصیه متخصص ارتودنسی باید ارتودنسی قبل از ایمپلنت دندان انجام شود. نهایتا فضای خالی باقی مانده به کمک عمل ایمپلنت پر خواهد شد.

انجام ارتودنسی بعد از ایمپلنت دندان

اما جالب است بدانید که علی رغم مورد قبل و این که ایمپلنت قابلیت حرکت ندارد، گاهی نیاز است عمل ایمپلنت دندان قبل از ارتودنسی صورت گیرد. یکی از وظایف ارتودنتیست قبل از شروع به درمان ارتودنسی تعیین همین اولویت ایمپلنت دندان و ارتودنسی است. برای مثال ایمپلنت قرار است در قسمتی از فک انجام شود که این قسمت در زمان ارتودنسی درگیر نمی شود. و یا این که بیمار زمانی برای ارتودنسی اقدام می کند که چندین دندان خود را از دست داده و متاسفانه تعداد دندان ها برای نگه داشتن پلاک ارتودنسی خیلی کم است. در این موارد باید ایمپلنت قبل از ارتودنسی انجام شود.

انجام ایمپلنت و ارتودنسی به صورت همزمان

یک متخصص ارتودنسی ماهر در طول دوره درمان ارتودنسی تمام تغییرات دندان و فک را بررسی می کند تا در هر مرحله اقدامات لازم انجام شود. ممکن است در حین کار و بعد از مدتی نیاز باشد عمل ایمپلنت دندان انجام شود. در چنین شرایطی ارتودنتیست باید به حدی مهارت داشته باشد که تداخل این دو روش را به خوبی مدیریت کند تا نهایتا همان نتیجه مورد نظر حاصل گردد.

از میان 3 حالت فوق غالبا مورد اول انجام می شود اما به هر حال هر کدام از موارد ذکر شده به دقت، مهارت و تسلط زیاد نیاز دارد. توصیه ما این است که با توجه به اهمیت ایمنی کار در زمان ارتودنسی حتما به متخصص ارتودنسی مجرب برای دریافت بهترین نتیجه درمان ارتودنسی مراجعه کنید.

اول ارتودنسی کنیم یا عمل زیبایی بینی انجام دهیم؟

بیشتر بخوانید

اگر اول ایمپلنت بکارم بعد ارتودنسی انجام دهم چه اتفاقی رخ می دهد؟

دندان طبیعی خودمان یک خاصیت طبیعی دارد و آن خاصیت این است که تحت تاثیر جویدن، به مرور زمان از ریشه به مقدار کمی جابجا می شود. همین خاصیت باعث شده که بتوان به کمک ارتودنسی، دندان های کج را از ریشه منظم کرد. با این حال ایمپلنت اینگونه نیست.

ایمپلنت دندان پس از قرار گرفتن در جای خود (در استخوان فک) مانند دندان طبیعی قابل جابجایی یا تنظیم نیست. در صورت تلاش برای به حرکت در آوردن ایمپلنت ها به استخوان فک و دندان های مجاور آسیب می رسد. بنابراین چنانچه شما قبل از ارتودنسی ایمپلنت بکارید، در صورت کج بودن دندان ها و نیاز منظم شدنشان، نمی توانید ارتودنسی انجام دهید و اگر درمان شما شروع شود، سرانجام نصفه و نیمه بدون موفقیت کامل به اتمام رسیده یا شکست می خورد.

چرا قبل از کاشت ایمپلنت باید متخصص ارتودنسی را ببینم؟

در بیشتر افرادی که نامظنی دندانی دارند نیاز است تا یک یا چند دندان بسته به نظر و صلاحدید متخصص ارتودنسی کشیده شوند. گاهی اوقات بیماران تمام دندان های خود را دارند و مجبور می شوند حتی تا ۴ دندان خود را بکشند تا فضای کافی برای به حرکت در آوردن دندان های دیگر فراهم شود. در واقع کشیدن دندان های اضافی نه تنها ضرورت داد که هیچ عارضه و عیب و ایرادی نیز در پی نخواهد داشت.

اگر شما شخصی باشید که یک یا چند دندان خود را از دست داده اید و نامنظمی دندانی نیز دارید ممکن است با انجام درمان ارتودنسی، فضاهای خالی بین دندان های شما با مرتب و نزدیک شدن دندان های کج به هم بسته شود و اصلا نیازی به کاشت ایمپلنت نباشد. 

اگر خوش شانس باشید که با ارتودنسی جای خالی دندان ها بسته شوند دیگر ایمپلنت نمیکارید. اما اگر متخصص تشخیص دهد که با اتمام درمان ارتودنسی ممکن است یک جای خالی وجود داشته باشد بعد از منظم شدن کامل دندان ها می توانید ایمپلنت بکارید.

برای دریافت مشاوره رایگان در کلینیک دیجیتال پاسارگاد

با ما تماس بگیرید

01332123208

  

4 دیدگاه در ”اول ارتودنسی انجام بدیم یا ایمپلنت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X