آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ آیا باید نگران درد بعد از جراحی ایمپلنت باشید؟ اگر اخیراً ایمپلنت دندانی دریافت کرده‌اید و در حال نقاهت پس از جراحی هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا سطح درد یا ناراحتی شما طبیعی است یا خیر.

معمولا بسیاری از مردم نگران درد دندان هستند و برای برخی، مراجعه به دندانپزشک می تواند بسیار استرس زا باشد. اما لازم است به یاد داشته باشید که درمان دندان شما اگر به دست یک دندانپزشک خوب انجام شود، معمولا دردناک و آزاردهنده نخواهد بود. این احساس در مورد کاشت دندان نیز صدق می کند. در مورد کاشت ایمپلنت دندان در حالی که این روش کم تهاجمی است، بیماران به طور کلی می توانند بعد از عمل، کمی درد داشته باشند. اما ایمپلنت های دندانی چقدر درد دارند؟ پروسه بهبودی ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش و آنچه که باید انتظار داشته باشید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

قبل از جراحی ایمپلنت دندان

 1. دندانپزشک معالج پیش از انجام هر کاری به مراجعه کننده توضیح می دهد که چگونه برای درمان آماده شود.
 2. تشکیل پرونده دندانپزشکی، قبل از انجام هر درمانی پرسشنامه ای راجع به شرایط پزشکی خاص در اختیار شما قرار خواهد گرفت، لطفا آنرا کامل و دقیق پر کنید و اگر مطلب مهمی وجود دارد که در پرسشنامه نیست حتما آنرا با دندانپزشک خود در میان بگذارید. میزان موفقیت آن با در نظر گرفتن و انجام دقیق همه این مراحل درمان برای بسیاری از افراد بدون خطر خاصی، بالا خواهد بود.
 3. قبل از انجام عمل نیاز به معاینه لثه ها و اطمینان یافتن از سلامتی کامل آنها وجود دارد، همچنین هر گونه عفونت یا پوسیدگی در لثه و دندانهای مجاور محل قرار گیری ایمپلنت نیز باید به طور کامل درمان شود.
 4. بعد از اطمینان از سلامت کامل بافتهای دهانی ناحیه جراحی و اطراف آن نیاز به تهیه یک اسکن رادیوگرافی مخصوص ایمپلنت (اصطلاحا CBCT یا DVT نامیده میشود) از محل میباشد که توسط مراکز رادیولوژی تخصصی فک و صورت قابل تهیه است.این اسکن معمولا به همراه یک ریپورت و CD تهیه میشود.
 5. دندانپزشک به کمک آنها ارتفاع و ضخامت استخوان و نیز سایر موارد مهم مانند محل عبور اعصاب مهم، سینوس ها و … را بررسی میکند و بهترین سایز و محل قرار گیری ایمپلنت دندان را مشخص میکند.
 6. آخرین مسئله ای که قبل از جراحی ایمپلنت دندان باید مورد توجه قرار گیرد اینست که در شرایط پزشکی خاص ( فشار خون بالا، سابقه سکته قلبی یا مغزی ، سابقه پیوند عضو و …) گاهی نیاز به دریافت داروی خاص یا تغییر در دوز داروهای دریافتی فعلی بیمار وجود دارد و در مواردی که شخص به دلیل بیماری زمینه ای (مثل مشکلات قلبی) تحت نظر پزشک دیگری قرار دارد نیاز به مشورت با پزشک مربوطه نیز وجود دارد.

مهم ترین سوالات شما درباره ایمپلنت دندان

شما در مورد ایمپلنت چه سوالاتی دارید؟ در این مقاله سعی شده است که تمام سوالاتی که ممکن است درباره ایمپلنت دندان داشته باشید را پاسخ دهیم.

فرآیند عمل جراحی ایمپلنت دندان

مدت زمان انجام عمل به تعداد و همچنین پیچیدگی شرایط عمل بستگی دارد. ممکن است چند ایمپلنت دندان در یک عمل جراحی قرار داده شود در این حالت زمان عمل طولانی تر خواهد شد.

 1. این جراحی معمولا تحت بی حسی موضعی انجام میشود در این حالت درد کاملا در دهان شما ازبین میرود و میتوانید در حین عمل بیدار بمانید. ممکن است از یک آرام بخش استفاده کنید تا در طول عمل اضطرابتان ازبین برود و یه شما کمک میکند آرام باشید.
 2. بعد از اینکه لثه کاملا بیحس شد. دندانپزشک یک برش در لثه شما زده و یک سوراخ کوچک در استخوان فکتان ایجاد میکند و در این سوراخ قرار داده میشود.

در شرایط خاصی میتوان کشیدن دندان آسیب دیده و جایگزاری ایمپلنت را طی یک جلسه جراحی انجام داد که این روش ایمپلنت فوری یک جلسه ای نامیده میشود و همیشه قابل انجام نیست و همانطور که پیشتر ذکر شد در “شرایط خاصی” قابل انجام است.

اگر این حالت قابل انجام نباشد دندانپزشک ایمپلنت چند ماه (فک بالا ٣-۶ ماه و فک پایین ٢-۴ ماه) بعد از کشیدن دندان قرار میدهد تا استخوان فک زمان کافی برای ترمیم خود داشته باشد به این حالت “ایمپلنت تاخیری” گفته میشود.

در موارد نادر ممکن است نیاز باشد که عمل تحت بیهوشی انجام شود که در اینصورت عمل باید در مراکز خاص با تجهیزات خاص برای شما انجام شود در این صورت به طور کامل بیهوش میشوید ودر طول عمل خواب خواهید بود.

در روش یک مرحله ای فیکسچر و اتصالاتی که بین پروتز و ایمپلنت متصل میشوند همزمان قرار داده میشوند و بعد از پایان جراحی ضمائم آن در دهان قابل مشاهده است.
در روش دو مرحله ای ابتدا فیکسچر آن در زیر لثه جایگذاری میشود (شما آن را در دهان خود نمی بینید) و مدتی (حدودا دو تا سه ماه) برای بهبود کامل لثه و استخوان صبر میکنیم.
بعد از گذشت زمان طی یک جراحی دیگر که جراحی بسیار سبکتری خواهد بود اتصالات به آن متصل خواهد شد.

در هر دو شیوه پس از گذشت پنج الی هشت ماه از جراحی اولیه پروتز نهایی آماده و تحویل خواهد شد. در طول این زمان امکان ساخت انواع پروتز شامل موقت، ثابت یا متحرک بسته به شرایط وجود دارد که میتواند طی این دوران گذار مشکلاتی همانند جویدن غذا و زیبایی که در اثر از دست رفتن دندان ایجاد شده را تا حدودی بهبود ببخشد.

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان چیست؟ و چقدر طول می کشد؟

درد ایمپلنت دندان به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

به خاطر انجام این عمل، متخصص ایمپلنت مجبور است که از دریل یا وسایل دیگر استفاده کند. عروق عصبی و خونی و بافت نرم و حتی بافت استخوانی در این عمل درگیر هستند. بنابراین طبیعی است که لثه ها واکنش نشان میدهند و ما در مجموع ممکن است درد را تجربه کنیم. بنابراین دلیل درد بعد از ایمپلنت دندان دستکاری بافت لثه و فک است.

اما ممکن است فرد پس از طی دوره نقاهت و تکمیل عمل کاشت دندان، دچار درد شود. عوامل مختلفی وجود دارند که ممکن است پس از انجام ایمپلنت، دردهای شدیدی را برای بیمار به همراه بیاورند. در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

لق شدن پایه ایمپلنت

استخوان فک باید تراکم کافی برای نگه داشتن پایه ایمپلنت را داشته باشد. معمولا قبل از جراحی بررسی‌های لازم انجام شده و در صورت کم بودن تراکم از پیوند استخوان استفاده می‌شود. اگر این کار انجام نشود یا به هر دلیلی پایه ایمپلنت درون استخوان فک جوش نخورد، درد و ناراحتی برای بیمار ایجاد می‌شود. اگر پس از جراحی پایه ایمپلنت لق شود، باید پایه برداشته شده و پس از عمل پیوند استخوان دوباره جراحی انجام شود.

پس زدن ایمپلنت

اگر به هر دلیلی پایه به درستی درون استخوان جوش نخورده و اصطلاحا بدن آن را پس بزند، پایه لق شده و باعث بروز مشکلات و درد می‌شود. عوامل مختلفی در پس زدن ایمپلنت تأثیر دارند که متخصص ایمپلنت قبل از جراحی باید آن‌ها را بررسی کند.

عفونت

عفونت از رایج‌ترین مشکلاتی است که در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی و دستورالعمل‌های لازم پیش می‌آید و باعث درد ایمپلنت دندان می‌شود. اگر عفونت به زودی تشخیص داده شود، می‌توان به راحتی آن را درمان نمود. در غیر این صورت باعث مشکلات جدی‌تر و شکست درمان می‌شود.

آسیب دیدن عصب دندان

اگر دندانپزشک شما تخصص کافی در زمینه انجام ایمپلنت داشته باشد، این مشکل اتفاق نمی‌افتد. اما گاهی اوقات به دلیل نداشتن تجربه کافی، عصب‌های دندان در هنگام برش استخوان فک آسیب می‌بینند. همین موضوع باعث ایجاد درد شدید می‌شود و فرد مجبور به برداشتن پایه و انجام جراحی مجدد است.

بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم؟

اگر ایمپلنت دندان درد دارد، این درد چه مدت طول میکشد؟ همان‌طور که گفته شد برخی از دردها و مشکلات پس از جراحی ایمپلنت طبیعی هستند. اما باید ببینیم درد ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟ دردهای پس از جراحی ایمپلنت متفاوت هستند. گاهی اوقات به دلیل انجام درمان‌های جانبی مانند پیوند استخوان، درد بیشتری پس از جراحی احساس می‌شود. علاوه بر آن مواردی مانند تورم، کبودی، خونریزی و … نیز وجود دارد که با توجه به شرایط لثه و استخوان بیمار ایجاد می‌شوند.

این موارد و شدن آن‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما در شرایطی که جراحی به خوبی انجام شده و بیمار مشکل دیگری نداشته باشد، باید در طی 3 تا 5 روز کاملا بهبود یابند. همچنین وجود درد و ناراحتی در طی 7 تا 10 روز طبیعی است. اگر این مدت زمان افزایش یافته و با مشکلات جدی‌تری همراه شوید، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. بروز هرگونه حساسیت، تورم، عفونت و … به صورت شدید خطرناک است و برطرف نشدن آن‌ها پس از دو تا 3 هفته می‌تواند نشان دهنده مشکلات جدی در ایمپلنت باشد.

بعد از ایمپلنت چی بخوریم؟

ما در این مقاله به صورت مفصل درباره رژیم غذایی بعد از عمل ایمپلنت یا تغذیه بعد از ایمپلنت دندان مطالب مفیدی ارائه خواهیم داد.

آیا در طول انجام جراحی ایمپلنت، بیمار احساس درد می کند؟

عمل های جراحی همگی ممکن است در هنگام اجرا همراه با درد باشند و از همین رو ممکن است که بیمار در طول عمل ایمپلنت دندان نیز احساس درد داشته باشد. اگر برای شما نیز این سوال پیش آید که این درد با چه درد دیگری قابل مقایسه است، متاسفانه نمی توانیم پاسخ دقیقی را ارائه کنیم چرا که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر کاملا متفاوت است.

امروزه تکنیک های بسیار مدرن و پیشرفته ای برای کنترل درد به وجود آمده است که سبب می شود تا درد ناشی از جراحی های مختلف دندانپزشکی به حداقل برسد. در بسیاری از موارد دندانپزشک می تواند انواع مختلفی از آرام بخش ها را به بیمار تزریق کند تا سطح اضطراب و درد را در بدن او تعدیل کند.

درد کاشت ایمپلنت نسبت به درد کشیدن دندان بسیار کمتر است

اینکه برخی بیماران به خاطر انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان هراس داشته باشند یا بترسند کاملا طبیعی است. اما خوشبختانه با وجود تکنولوژی های جدید در حوزه دندانپزشکی و به لطف داروهای بیحس کننده دیگر، نباید از درد ناشی از ایمپلنت دندان هراس داشته باشید. بنابراین از آنجا که حین انجام عمل به بیماران دارو داده شده، دیگر به آن صورت دردی را تجربه نمی کنند و حین عمل آرامش دارند. به گونه ای که این بیماران معتقدند درد ایمپلنت بسیار کمتر از درد  کشیدن دندان عقل است.

رضایت بیمار عزیز بلافاصله بعد از جراحی ایمپلنت با دکتر روشن طلب

جلوگیری از درد ایمپلنت دندان

همان‌طور که گفته شد درد پس از ایمپلنت تا حدودی طبیعی است و با توجه به شرایط بدنی افراد ممکن است متفاوت باشد. حال برای درمان این درد راه‌های مختلفی وجود دارد.

مراجعه به متخصص ایمپلنت

مهمترین نکته این است که به متخصص با تجربه مراجعه کنید تا کاشت شما در بهترین شرایط انجام شود. تجربه و تخصص دندانپزشک برای انجام ایمپلنت بسیار مهم است و می‌تواند از بروز مشکلات و درد شدید پس از جراحی جلوگیری کند.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد از بهترین مراکز برای انجام ایمپلنت و انواع درمان‌های دندانپزشکی است. این مرکز با کمک بهترین متخصصین و دندانپزشکان و استفاده از باکیفیت‌ترین مواد موردنیاز، درمان‌های مختلف مانند ایمپلنت را به بهترین کیفیت انجام می‌دهند.

رعایت دستورالعمل‌های دندانپزشک

پس از انجام ایمپلنت اگر دستورالعمل و نکات گفته شده توسط دندان پزشک را رعایت کنید، با کمترین میزان درد و ناراحتی روبرو می‌شوید. رعایت نکردن نکات و دستورات بهداشتی ممکن است باعث بروز عفونت شده و درد شدیدی در ناحیه دندان کاشته شده به وجود آورد.

مسکن قوی برای درد ایمپلنت

اگر درد پس از جراحی به صورتی باشد که باعث آزار و اذیت شما شود، می‌توانید به دستور متخصص از مسکن‌های قوی استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه مسکن ممکن است باعث بروز مشکلات جدی شود. معمولا توصیه می‌شود از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن برای کاهش درد استفاده کنید. اما اگر پس از مدتی استفاده همچنان با درد شدید همراه بودید، بهتر است با متخصص خود در میان بگذارید.

قرقره آب نمک

برای تسکین و درمان درد دندان ایمپلنت شده می‌توانید از قرقره آب نمک استفاده کنید. قرقره آب نمک ولرم می‌تواند از رشد باکتری‌ها و بروز عفونت تا حد زیادی جلوگیری کند. این کار درد ایمپلنت شما را تا حد زیادی بهبود می‌دهد. ممکن است استفاده از آب نمک باعث ایجاد سوزن در دهان شود، اما این سوزش مقطعی است و از بین رفته و درد شما نیز کاهش می‌یابد.

استفاده از کمپرس یخ

در روزهای ابتدایی پس از ایمپلنت دندان، می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. این کار باعث بی حس شدن محل جراحی شده و درد و تورم به وجود آمده را کاهش می‌دهد. کسیه یخ را می‌توانید بر روی گونه خود در نزدیک‌ترین فاصله به محل ایمپلنت قرار دهید.

رعایت نکات بهداشتی

حفظ بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بروز عفونت اهمیت زیادی دارد. بهتر است روزانه یک تا دو بار از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. البته از مسواک و نخ دندان در ناحیه جراحی شده استفاده نکنید.

مصرف غذاهای نرم و سرد

بهتر است مدتی پس از انجام ایمپلنت از خوردن غذاهای سفت و داغ خودداری کنید. غذاهای سرد، سوپ، غذاهای میکس شده، ماست، آبمیوه و … به بهبود شرایط و کاهش درد کمک می‌کنند.

توصیه های مهم در تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت

بعد از اینکه عمل جراحی شما به اتمام رسید، ایمپلنتولوژیست به شما توصیه هایی درباره مراقبت های پس از عمل شامل شیوه های کنترل درد ارائه خواهد داد. برای اینکه بتوانید بهتر درد بعد از عمل را مدیریت کنید موارد زیر را دنبال کنید:

 • تمام توصیه ها و نکته های ارائه شده توسط متخصص ایمپلنت دندان را مو به مو انجام دهید
 • داروهای مسکن تجویزی را تهیه کرده و به موقع بخورید
 • برای کنترل بهتر درد دندان از کمپرس یا کیسه آب یخ استفاده کنید
 • در صورت نیاز با کمک آب نمک لثه های خود را بشویید
 • تا مدتی غذا یا نوشیدنی سرد یا خنک نیز بخورید
 • طبق معمول به موقع مسواک بزنید و حتما نخ دندان بکشید

ایمپلنت بدون درد رشت دکتر روشن طلب

اگر قصد درمان و کاشت ایمپلنت بدون درد را دارید، باید به عنوان بخشی از مراحل درمان برای مشاوره و بررسی وضعیت استخوان فک به طور کامل به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید.

صحبتهای دکتر روشن طلب در مورد تزریق بدون درد با دستگاه دیجیتال ICT

سوالات متداول

دلیل درد ایمپلنت دندان چیست؟

عروق عصبی و خونی و بافت نرم و حتی بافت استخوانی در این عمل درگیر هستند. بنابراین طبیعی است که در روزهای اول پس از جراحی، لثه ها واکنش نشان میدهند و ما در مجموع ممکن است درد را تجربه کنیم. بنابراین دلیل درد بعد از ایمپلنت دندان دستکاری بافت لثه و فک است. اما پس از دوران نقاهت و تکمیل حمل کاشت، ممکن است به دلیل عفونت، لق شدن یا آسیب دیدن عصب دندان درد بوجود بیاید.

درد دندان بعد از ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟

نمیتوان به صورت دقیق پاسخی به این سوال داد. زیرا شدت درد در کسانی که تجربه ایمپلنت دندان داشته اند بسیار متفاوت است. در کل اینکه بیماران چقدر درد میکشند به عوامل مختلفی مانند شرایط سلامتی خود بیمار، نحوه انجام عمل و تجربه و تخصص جراح یا متخصص ایمپلنت دارد. بر همین اساس ممکن است در برخی افراد تسکین درد دندان بعد از ایمپلنت به سرعت رخ دهد در حالی که در دیگران بیشتر ادامه داشته باشد. اما در هر صورت، این درد نباید بیشتر از 5 تا 10 روز ادامه داشته باشد.

آیا برای عمل کاشت از بیحسی استفاده میشود؟

از آنجا که طی عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان ساختارهای طبیعی دستکاری میشوند قطعا درد نیز وجود خواهد داشت. مخصوصا اگر توده استخوانی فک بیمار تحلیل رفته باشد که در این صورت نیازمند پیوند استخوان خواهد بود. و این کار نه تنها دردناک است بلکه بعد از عمل نیز درد بیشتری تجربه خواهد شد. اما با توجه به اینکه جراح دهان و دندان یا ایمپلنتولوژیست ها از داروهای بیحسی و سایر داروهای آرامبخش استفاده میکنند حداقل حین عمل، شما دردی تجربه نمیکنید. یا اگر درد هم داشته باشید بسیار مختصر خواهد بود.

سخن آخر

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ این سوال افرادی است که قصد دارند از ایمپلنت برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود استفاده کنند. معمولا به دلیل انجام بیهوشی یا بی حسی موضوعی، بیمار هیچ دردی را در حین جراحی احساس نمی‌کند. اما پس از اتمام جراحی و از بین رفتن اثرات بی حسی درد پدیدار می‌شود. این درد تا حدی عادی است و به کمک مسکن‌ها و روش‌های خانگی برطرف می‌شود. اگر با گذشت زمان همچنان درد شدید احساس کردید، باید به متخصص خود مراجعه کنید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

4 دیدگاه در ”آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X