مراقبت های بعد از تحویل پروتز

مراقبت های بعد از تحویل پروتز ایمپلنت چیست؟ چه کارهایی لازم است بعد از تحویل پروتز انجام دهیم؟ در مطلب زیر نکاتی در رابطه با نحوه نگه داری، رعایت بهداشت و رژیم غذایی گرد آوری شده است.

مراقبت های بعد از تحویل پروتز ایمپلنت

خودداری از فشار آوردن بیش از حد به ایمپلنت ها

  • ایمپلنت(های ) شما تا کنون در معرض نیرو قرار نگرفته بودند از هم اکنون بدلیل قرار گرفتن دندانها بر روی آنها تحت نیروهای مختلف قرار می گیرند. لازم به ذکر است که استخوان فک در اطراف ایمپلنت (ها) به نیروهای ابتدایی واکنش نشان می دهند. لذا ضروری است تا به این استخوان فرصت کافی داده شود تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. از این رو زمان یک ماهه برای برقراری شرایط مطلوب استخوان در نظر گرفته می شود.

در این مدت یک ماهه از فشار آوردن بیش از حد به ایمپلنت (ها) جدا خودداری نمایید. بهترین رژیم غذایی برای این مدت استفاده از غذاهای نرم از قبیل گوشت نرم ، مرغ ، ماهی ، ماکارونی ، برنج نرم ، نان تازه ، میوه تازه و غذاهای مشابه می باشد.

بعد از تحول پروتز ایمپلنت چه غذایی می توان خورد؟

از مصرف غذاهای سفت و یا با قوام سخت تر از مواد غذایی فوق الذکر قویا پرهیز شود. جویدن غذاهای نرمی که احتیاج به ساییدن دندانها بر روی هم دارند و یا به بیان دیگر احتیاج به جویدن زیاد دارند فشارهای افقی و مضر شدیدی به ایمپلنت ( ها ) وارد می نماید. غذاهایی نظیر کباب برگ ، استیک ، نان لواش ، سبزی خوردن ، کاهو و نظایر آنها در مدت یک ماه ابتدایی بارگذاری روی ایمپلنت ( ها ) باید پرهیز شوند.

مطلوب است که در یک ماه اول ، هر هفته آرام آرام قوام غذا سفت تر شود تا استخوان خود را با شرایط جدید وفق دهد. پس از گذشت یک ماه از زمان تحویل پروتز ( ها ) رژیم غذایی نرمال و طبیعی قابل استفاده می باشد. مراقب باشید که غذاهای بیش از حد سفت نظیر ته دیگ ، آجیل بسیار سخت و مشابه آنها می تواند به اجزای ایمپلنت ( های ) شما ضربه بزند و از آنجایی که قطعات ایمپلنت ( ها ) توسط پیچ ( های ) بسیار ظریفی به هم اتصال پیدا می کنند ، احتمال آسیب رسیدن به این اجزا وجود دارد. بنابراین از مصرف این گونه غذاها بعد مدت یک ماهه نیز اجتناب نمایید.

اکثر پروتز ( های ) متکی بر ایمپلنت توسط سیمان ( چسب مخصوص ) به پایه ( های ) ایمپلنت متصل می گردند ، لذا از مصرف غذاهای چسبناک که سبب خارج شدن پروتز( ها ) از روی ایممپلنت ( ها ) می شود خودداری نمایید. غذاهایی نظیر گز ، سوهان و تافی های چسبناک از این دسته هستند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

تميز نگاه داشتن دقيق و منظم روكش ها بهترين روش جهت پيشگيري از التهاب و تحليل استخوان مي باشد.شما هيچوقت نمي توانيد كاملا باكتريهاي دهان را از بين ببريد اما مي توانيد پلاك دنداني را كه باكتريها در آن زندگي مي كنند را از ميان برداريد. با اين روش تراكم باكتريها در دهان كم مي شود.سپس پلاك تبديل يه يك جسم سخت مي شود كه آنرا جرم گويند. جمع شدن پلاك و جرم التهاب وبيماري لثه كه محافظ استخوان فك بيمار است را فراهم آورده و در نهايت تحليل استخوان اطراف دندانها و ايمپلنت را سبب مي شود. اگر تحليل استخوان تشديد يابد دندان يا ايمپلنت از دست مي رود.باكتريها مواد مخربي توليد مي نمايند كه استخوان فك را از بين مي برد، لذا بايد بطور منظم دهان تميز گردد. اين عمل با مسواك زدن، نخ دندان استفاده كردن و شستشو دهان انجام مي پذيرد. اگر باكتريها برداشته نشوند تكثير مي يابند و يك لايه نرم و شيري رنگ بنام “ پلاك دنداني“ بوجود مي آورند.لثه سالم يك لابه محافظ اطراف استخوان دندانهاي طبيعي و ايمپلنت را بوجود مي آورد. باكتريها در تمام سطوح دهان منجمله اطراف دندانهاي طبيعي، روكش و پروتزها وجود دارند.

چک آپ ها و معاینات 6 ماهه منظم

چک آپ ها و معاینات 6 ماهه منظم از دیگر عوامل مهم در بقای ایمپلنت ( ها ) می باشد. عدم وجود مشکل در رابطه با درمان ایمپلنت شما به منزله سهل انگاری در مراجعات منظم و معاینات دقیق محسوب نمی شود ، لذا خواهشمندیم هر 6 ماه یک بار برای معاینه مجدد به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

موفقيت در نگاهداري دندانها در منزل

شانه هاي مسواك يك زاويه 45 درجه نسبت به سطح مورد نظر قرار مي گيرد. مسواك  زدن بين سه الي پنج دقيقه طول مي كشد.پس از صرف هر وعده غذا از يك مسواك مناسب با حركت چرخشي و كمي فشار استفاده نماييد. سطوح جلو، عقب و جونده دندانها، لثه و زبان را تميز نمائيد.پله هاي موفقيت در ايمپلنت تميز كردن دندانها مانند هر مهارت ديگري نياز به آموزش و تمرين دارد،‌ در صورت نياز به خانم دكتر طبيب زاده هماهنگي نمائيد.پس از صرف هر وعده غذا دندانهاي طبيعي و متصل به ايمپلنت بايد تميز گردند. در نهايت توصيه مي نمائيم كه پس از صرف صبحانه، نهار و قبل از خواب دندانهاي خود را تميز نمائيد. گاهي اوقات توصيه مي نمائيم كه از دهان شوي مخصوص استفاده نمائيد.

اكنون با حركت دادن زبان روي دندانها از اينكه دندانها صاف مي باشند و احساس تميزي مي كنيد لذت ببريد. دهان خود را با آب / آب نمك رقيق و گرم / دهان شوي توصيه شده/  غرغره مي كنيد.  با استفاده از مسواك بين دنداني (كه برس آن به شكل سيلندري يا مخروطي مي باشد) با حركت ورود- خروج زير بريج ها را تميز مي نمائيد.در صورت داشتن بريج متصل به دندان يا ايمپلنت: زير پايه هاي دندان يا ايمپلنت را با  نخ دندان تميز نمائيد. با حركت رفت و برگشت آرام نخ دندان را را بين دندانها قرار دهيد. سپس با فشار دادن كم نخ دندان به سطح مورد نظر (نخ دندان شكل U پيدا مي كند) و با ليز خوردن روي سطح مورد نظر دندان خارج مي نمائيد.

نکات:

از وسايل فلزي جهت تميز كردن لاي دندانها استفاده ننمائيد. استفاده از خلال چوبي نيز مي تواند موجب تحليل لثه شود..

از خميردندانهايي كه مخصوص سفيد كردن دندان مي باشند دوري كنيد و مسواك زبر و خشن استفاده ننمائيد.

مسواك خود را با آب گرم نشوئيد و در صورت بهم خوردن راستاي موهاي مسواك؛ آنرا تعويض نمائيد.

برای دریافت مشاوره رایگان در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد

با ما تماس بگیرید

01332123209

5 دیدگاه در ”مراقبت های بعد از تحویل پروتز ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X