تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان چیست؟ زمانی که برای زیبایی بیشتر دندان‌های خود به دندانپزشک مراجعه کنید، ممکن است یکی از دو روش ارتودنسی و لمینت را پیشنهاد کند. اما در چه صورت لمینت سرامیکی برای انجام اصلاح مشکلات دندانی بهتر است؟
در چه صورت ارتودنسی برایمان بهتر است؟ آیا اصلا مقایسه لمینت دندان و ارتودنسی درست است؟ آیا می‌توان از لمینت به عنوان جایگزین ارتودنسی استفاده کرد؟
ما در این مقاله قرار است به تمام سوالاتی که مخاطبان ما در ذهن خود دارند، پاسخ دهیم. اگر شما عزیزان هم سوالاتی دارید که هنوز به پاسخ آن‌ها نرسیده‌اید، می‌توانید با خواندن ادامه این مقاله، به پاسخ آن‌ها برسید!

آیا مقایسه لمینت دندان و ارتودنسی درست است؟

دقت داشته باشید که لمینت و ارتودنسی از منظر یک دندانپزشک، دو روش کاملا جدا از هم هستند؛ این یعنی بسته به شرایطی که یک بیمار دارد، ممکن است دندانپزشک ترجیح بدهد که از هر یک استفاده کند.
ممکن است در خیلی از مقالات دیده باشید که این دو روش را با هم مقایسه کنند، اما این مقایسه اصلا درست نیست. هیچ وقت دندانپزشک یکی از این دو روش را به جای دیگری استفاده نمی‌کند؛ مگر اینکه شرایط بیمار طوری باشد که با توجه به درخواست بیمار، یکی از این دو روش را انتخاب کند.
اما این را بدانید که هر کدام از این دو روش لمینت دندان و ارتودنسی مزایا و معایب خاص خود را دارند. این مزایا و معایب را زمانی می‌توانید با هم مقایسه کنید که هر دو روش را برای درمان یک مشکل به کار ببرید؛ این در حالی است که کاربرد این دو روش به ندرت برای درمان یک مشکل، مشترک است.

تفاوت‌های لمینت و ارتودنسی

لمینت دندان و ارتودنسی تفاوت‌هایی با هم دارند که سبب شده‌اند تا بتوان از هر یک، برای درمان دو مشکل مجزا استفاده کرد؛ این تفاوت‌ها به صورت زیر هستند:

 1. تفاوت در هزینه انجام هر روش هزینه درمان ارتودنسی معمولا گران‌تر از لمینت‌های سرامیکی تمام می‌شود. دلیل این موضوع نیز به خیلی از عوامل برمی‌گردد. به عنوان مثال، در کل هزینه براکت‌ها و سایر ابزارهای ارتودنسی بیشتر از مجموعه لمینت‌ها است. به علاوه اینکه انجام ارتودنسی یک کار دشوارتر بوده و معمولا از هزینه دستمزد بالاتری برخوردار است.
 2. سن مناسب برای انجام درمان دو روش لمینت دندان و ارتودنسی در سن انجام درمان نیز با هم تفاوت‌هایی دارند. به عنوان مثال، درمان‌های ارتودنسی را می‌توان برای هر سنی به کار برد؛ حتی خیلی از افرادی که در سنین بالای 30 سال هم قرار دارند، برای انجام چنین درمان‌هایی مراجعه می‌کنند.
  استفاده از لمینت برای هر سنی مناسب نیست. بیشتر افرادی به سراغ چنین درمانی می‌روند که به دنبال زیبایی هر چه بیشتر دندان‌های خود هستند؛ این افراد بیشتر در گروه سنی جوان قرار دارند. اما در سنین بالاتر هم انجام می‌شود. دقت داشته باشید که برخلاف ارتودنسی، معمولا استفاده از لمینت را برای کودکان توصیه نمی‌کنند.
 3. نحوه متفاوت انجام هر روش مطمئنا نحوه انجام این دو روش با هم متفاوت است؛ برای استفاده از لمینت، ابتدا دندانپزشک بسته به شرایطی که هر دندان دارد، سعی می‌‎کند تا با تراش قسمتی از آنها، شکل ایده‌آلی برای آن دندان‌ها ایجاد کند. سپس با توجه به شکل دندان، لمینت متناسب با آن دندان توسط لابراتوار ساخته می‌شود.
  اما درمان ارتودنسی با نصب یک سری قطعات انجام می‌شود تا نیروی ملایمی به دندان‌های شما وارد کنند. به علاوه مراحل انجام آن معمولا بیشتر از لمینت دندانی است.
 4. طول مدت درمان متفاوت لمینت دندان و ارتودنسی به زمان‌های مختلفی برای درمان نیاز دارند. اگر به دنبال استفاده از لمینت‌ هستید، مدت زمان مورد نیاز برای انجام این درمان به بیشتر از 3 جلسه تجاوز نخواهد کرد.
  اما زمان مورد نیاز برای درمان ارتودنسی، بسته به اینکه ناهنجاری دندان‌های شما در چه سطحی باشد، ممکن است از 6 ماه تا حتی 3 سال هم به طول انجامد.
 5. ماندگاری متفاوت لمینت دندان و ارتودنسی از نظر ماندگاری، لمینت دندان جزء درمان‌های موقت است، اما درمان‌های ارتودنسی جزء درمان‌های دائمی محسوب می‌شوند. بیمار معمولا بعد از 10 تا 15 سال، مجبور به تعویض آن خواهد شد. اما درمان ارتودنسی دیگر نیاز به تعویض ندارد و بیمار با برداشتن دستگاه ارتودنسی بعد از طول درمان، می‌تواند تا پایان عمر از نتایج آن بهره ببرد.
 6. کاربرد متفاوت لمینت دندان و ارتودنسی دقت کنید که کاربرد هر یک از این دو روش تفاوت زیادی با هم دارند؛ به طوری که در اکثر موارد نمی‌توان یکی از آنها را به جای دیگری استفاده کرد. به عنوان مثال، برای درمان لب پر شدگی، ترک یا شکستگی قسمتی از دندان و بد رنگی هر دندان می‌توان از لمینت‌های دندان استفاده کرد.
  اما درمان‌های ارتودنسی بیشتر برای درمان و اصلاح ناهنجاری‌های هر فک و نامرتبی دندان‌ها استفاده می‌شوند. دقت داشته باشید که از لمینت دندان می‌توان برای بستن فواصل دندانی و اصلاح نامرتبی دندان‌ها نیز استفاده کرد؛ اما درجه و شدت این مشکلات باید در حد کم و خفیف باشد. اگر فواصل بین دندان‌ها زیاد باشند، استفاده از ارتودنسی روش خیلی موثرتری خواهد بود.

اول ارتودنسی انجام بدیم یا ایمپلنت؟

اولویت با کدام درمان است؟ برای پاسخ به این سوال ادامه مطلب را بخوانید.

در چه صورت لمینت سرامیکی برایم بهتر است؟

دقت داشته باشید که لمینت دندان هیچ وقت نمی‌توان جای ارتودنسی را در دمان اصولی و ریشه‌ای مشکلاتی مثل فاصله کم بین دندان‌ها بگیرد. اما گاهی پیش می‌آید که با توجه به شرایطی که خود بیمار دارد، نمی‌توان از ارتودنسی برای درمان و اصلاح این مشکل استفاده کرد. در چنین شرایطی، بهتر است به سراغ روش‌های جایگزین مثل لمینت رفت.
مثلا اگر بیمار مشکلاتی مثل دیابت کنترل نشده داشته باشد یا از شرایط جسمانی خوبی برخوردار نباشد، ارتودنسی برای این بیمار پیشنهاد نمی‌شود و دندانپزشک بعد از بررسی شرایط وی، ممکن است لمینت را در طرح درمان این بیمار قرار دهد. علاوه بر این، در دندان‌هایی که بدرنگی یا شکستگی و ترک خوردگی وجود دارد، باید از لمینت استفاده کرد و استفاده از ارتودنسی اصلا جوابگو نخواهد بود.

در چه صورت ارتودنسی برایم بهتر است؟

در صورتی که مشکلاتی مثل ناهنجاری فکین یا نامرتبی شدید دندان‌ها وجود داشته باشد، باید به سمت درمان‌های ارتودنسی بروید. علاوه بر این، زمانی که فواصل بین دندان‌ها زیاد باشد، نمی‌توان با استفاده از لمینت این مشکل را برطرف کرد و باید به ارتودنسی روی آورد.
در تمام این مشکلات، اینکه بخواهید بین لمینت دندان و ارتودنسی یکی را انتخاب کنید، بی معنا است. چرا که نمی‌توان با لمینت این مشکلات را برطرف کرد. اما زمانی که مشکلی مثل نامرتبی جزئی در دندان‌های شما وجود دارد و می‌توان از هر دو روش استفاده کرد، قضیه فرق می‌کند. در این گونه مواقع نیز بسته به شما، انتخاب لمینت دندان و ارتودنسی می‌تواند انجام شود. اما اگر بخواهید در این گونه مواقع مشکل را به صورت اصولی و از ریشه درمان کنید، قطعا ارتودنسی روش خیلی بهتری خواهد بود.

آیا می‌توان از لمینت به عنوان جایگزین ارتودنسی استفاده کرد؟

در برخی از مشکلات ممکن است دندانپزشک اجازه جایگزینی ارتودنسی با لمینت را بدهد. این گونه مشکلات معمولا با درجه خفیف هستند و استفاده از لمینت می‌تواند تا حدودی ظاهر مشکل را برطرف سازد. با این حال، اگر توانایی مالی و وقت لازم برای درمان اصولی و ریشه‌ای آن مشکل را با استفاده از ارتودنسی داشته باشید، خیلی بهتر خواهد بود.

لمینت برای دندان‌های کج

لمینت برای دندان‌های کج امکان پذیر است؟ آیا می توان به جای ارتودنسی از لمینت برای دندان های کج استفاده کرد؟

آیا می‌توان از ارتودنسی به عنوان جایگزین لمینت استفاده کرد؟

این مورد بستگی به مشکل شما دارد. اگر مشکل شما صرفا نامنظمی و کج بودن دندان‌ها باشد، می‌توانید از ارتودنسی به جای لمینت دندان استفاده کنید؛ اتفاقا این روش، روش اصولی درمان این نوع مشکل است.
اما اگر مشکل شما، چیزی باشد که نتوان از ارتودنسی استفاده کرد، نمی‌توان روی جایگزینی لمینت با این روش حساب باز کرد. مثلا مشکلی مثل تغییر رنگ دندان‌ها را نمی‌توان با استفاده از ارتودنسی اصلاح کرد و باید به لمینت دندان روی آورد.

دلیل زرد شدن دندان در ارتودنسی

به نظر شما ارتودنسی تاثیر مستقیمی روی زرد شدن دندان ها دارد؟ آیا علل زرد شدن دندان ها را می شناسید؟

بهترین راه برای انتخاب بین لمینت سرامیکی و ارتودنسی چیست؟

انتخاب یکی از دو روش لمینت دندان و ارتودنسی ، باید با استفاده از دانش تخصصی باشد. قطعا شما هم دانش تخصصی در این زمینه در اختیار ندارید. در این مقاله ما اطلاعات جامعی در مورد هر یک از این روش‌ها در اختیارتان قرار دادیم، اما باز هم نمی‌توانید مثل یک دندانپزشک متخصص، بهترین روش برای درمان این مشکل را بین این دو روش انتخاب کنید.
به همین دلیل هم پیشنهاد ما این است که برای درمان مشکل خود با استفاده از یکی از دو روش لمینت دندان و ارتودنسی، حتما به متخصص مربوطه مراجعه کنید تا تشخیص نهایی را انجام دهد.

در نهایت اصلاح طرح لبخند با لمینت سرامیکی بهتر است یا ارتودنسی

اصلاح طرح لبخند باید بسته به مشکل شما صورت بگیرد. اگر مشکل در نامرتبی دندان‌هاست، استفاده از ارتودنسی روش خیلی خوبی برای اصلاح این مشکل خواهد بود. اما اگر مشکل مربوط به ظاهر دندان‌های شما باشد، مطمئنا دندانپزشک ترجیح می‌دهد تا با استفاده از لمینت دندان این مشکل را حل نماید.
البته با توجه به اینکه این دو روش برای درمان دو مشکل جدا از هم به کار می‌روند، در خیلی از اوقات با توجه به وجود هر دو مشکل، می‌توان از هر دو لمینت دندان و ارتودنسی برای تکمیل هم استفاده کرد.

طول عمر و ماندگاری لمینت سرامیکی دندان

برای یافتن پاسخ این سوال شما را به مطالعه ادامه این مطلب دعوت می کنیم.

سوالات متداول

آیا درمان نامرتبی دندان‌ها با ارتودنسی تا پایان عمر باقی می‌ماند؟

معمولا اگر اصول مراقبتی که متخصص به بیمار بازگو می‌کند رعایت شود، این درمان تا پایان عمر باقی خواهد ماند.

آیا درمان با استفاده از لمینت دندان تا پایان عمر باقی می‌ماند؟

خیر، لمینت جزء درمان‌هایی است که بعد از مدتی نیاز به تعویض آن خواهید داشت. این مدت زمان بسته به مراقبت شما و همچنین کیفیت لمینت‌های به کار گرفته شده می‌تواند کم و زیاد شود.

حتما باید به سراغ یکی از این دو روش لمینت دندان و ارتودنسی رفت؟

خیر، شما می‌توانید این دو روش را به صورت همزمان نیز به کار ببرید. همچنین می‌توانید بعد از درمان ارتودنسی، لمینت‌های دندانپزشکی را به کار ببرید. این بستگی به مشکلی دارد که شما با آن سر و کار دارید.

دوره درمان کدام یک از این دور روش راحت‌تر است؟ لمینت یا ارتودنسی؟

در کل فرایند درمانی ارتودنسی کمی سخت‌تر از لمینت دندان است. چرا که ارتودنسی با مشکلاتی مثل درد و ناراحتی همراه است که البته بعد از مدتی کم رنگ می‌شوند. البته در استفاده از لمینت نیز با مشکلاتی مثل حساسیت دندان مواجه خواهید شد؛ اما این مشکل نسبت به درمان‌های ارتودنسی خیلی آزاردهنده نخواهد بود و خیلی سریع هم از بین خواهد رفت.

کدام روش برای افراد زیر 18 سال مناسب‌تر است؟ لمینت یا ارتودنسی؟

بسته به مشکلی که دارند باید از روش متفاوتی استفاده کرد. اما معمولا لمینت را برای سنین پایین‌تر از 18 سال و به خصوص کودکان استفاده نمی‌کنند.

کلام آخر

در مقایسه این دو روش باید به این نکته توجه کرد که ارتودنسی روشی درمانی است. زمانی که شما از این روش استفاده می کنید در واقع وضعیت دندان های خود را به شکل طبیعی و درست آن ها در خواهید آورد. چون این روش بر اساس طبیعت دندان ها است معمولا دارای نتیجه مطمئن تر و اثر آن طولانی تر است و حتی به رشد مناسب فک و دندان ها کمک می کند. رشد به جا و مناسب دندان های دائمی تأثیر فوق العاده ای در جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات دندانی دارد و مهم ترین تفاوت لمینت با ارتودنسی است.

لمینت همانطور که گفته شد بیشتر یک عمل زیبایی است و اثر درمانی و درازمدت ارتودنسی را ندارد. به همین دلیل ممکن است نتیجه اولیه رضایت بخش باشد اما در آینده نه چندان دور مشکل مجددا بروز نماید. با کمک ارتودنسی بی نظمی دندان ها بطور اساسی و در بلند مدت حل می شود ولی در لمینت دندان تنها مشکلات ظاهری در کوتاه مدت رفع شده و برای مدتی زیبایی ظاهری به دست خواهد آمد. باید توجه داشت که قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از این روش ها حتما با یک متخصص ارتودنسی در کلینیک تخصصی پاسارگاد مشاوره کنید.

اگر در مورد بلیچینگ و یا لمینت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره بلیچینگ و یا لمینت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

5 دیدگاه در ”تفاوت ارتودنسی با لمینت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X