تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی

یکی از انواع پروتزهای متکی بر ایمپلنت “اوردنچر” نامیده می شود. این نوع کاشت دندان پایه ای از لثه را تشکیل می دهد که روی آن یک دندان مصنوعی قابل جابجایی قرار می گیرد. کاشت اوردنچر معمولاً روی دندان های فک پایین انجام می شود. اما تفاوتهای اساسی بین پروتز استاندارد و اوردنچر چیست ؟ و چرا کسی می تواند بر خلاف دندان مصنوعی سنتی کامل یا جزئی مخالف کاشت را انتخاب کند؟ برای قرار دادن یک پروتز استاندارد ، بیمار برای دستگاه مناسب است و دندانهای باقیمانده نیز باید خارج شوند. بعضی اوقات پروتزها روی لثه ها سیمان می شوند ، اما بعضی اوقات با چسب قابل جابجایی قرار می گیرد. عدم وجود ریشه دندان در فک ، لثه  شروع به فروپاشی می کند و دهان ظاهر غرق شده ای ایجاد می کند. از آنجا که خط الراس لثه با گذشت زمان متلاشی می شود و زبان تمایل دارد که پروتزهای سنتی را سست کند ، چنین وسیله ای می تواند در بهترین حالت یا حتی یک مهارکننده جدی برای عملکردهای اساسی مانند غذا خوردن و صحبت کردن باشد. این اختلالات جزئی مشابه در حفره دهان می تواند اختلال بزرگی در کیفیت زندگی فرد ایجاد کند.

خوشبختانه ، بیماران بالقوه پروتز هم اکنون با انتخاب overdenture ایمپلنت ، به گزینه دیگری دسترسی پیدا کرده اند.

اوردنچر

برای شروع روند ساخت اوردنچر سفارشی ، دکتر روشن طلب با جراحی کاشت ایمپلنت در استخوان فک شروع می کند تا به عنوان لنگرهایی برای خود اوردنچر استفاده شود. به طور معمول اوردنچر برای دندان های زیر ساخته شده است ، زیرا پروتزهای سنتی به دلیل داشتن فرم پایین رج ، عدم فشار اسمزی ، حرکت زبان و سایر عوامل در پایین کف پائین از سطح فوقانی پایدارتر هستند. بعد از قرار دادن ایمپلنت در لثه ، دندانپزشک ترمیم کننده از مکان یاب (آرایش توپ و سوکت) برای اتصال پروتز متحرک به ایمپلنت ها استفاده می کند.مکان یاب ها و ضمیمه ها اطمینان حاصل می کنند که دندان با کشیدن یا جابجایی در دهان بیمار را ناراحت نمی کند.

آیا ایمپلنت ها پوسیده می شوند؟

مزایای اوردنچر

مزایای اوردنچر چند برابر است. غالباً افراد بیش از اندازه کاشت ایمپلنت بر روی پروتزهای معمولی را انتخاب می کنند ، زیرا کاشت ها یک روش محافظه کارانه برای افزودن احتباس ، پایداری و راحتی به بیمار بی روح ارائه می دهند. به جای اینکه آزادانه در اطراف ناحیه لثه بکشید ، دندان مصنوعی کاملاً محکم در دهان باقی می ماند زیرا به لانه های لنگرگاه متصل است. یکی از راه هایی که به نفع بیمار است این است که به او اجازه می دهد سلامت رژیم خود را حفظ کند. در حالی که شخصی که دارای پروتزهای سنتی است باید از ترس از خارج کردن پروتز به دور از غذاهای جویدنی یا سخت خودداری کند ، فردی که دارای اوردنچر ایمپلنت است می تواند غذای خود را به طور کامل جویده و غذای حیاتی را جذب کند.

تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی


علاوه بر این ، خود ایمپلنت ها به جلوگیری از خراب شدن کانتور صورت کمک می کنند . سلامت جسمی بلکه سلامت روانی دارندگان اوردنچر ایمپلنت را بهبود می بخشد. پروتزهای معمولی باعث تحلیل استخوان صورت ، ماندگاری افتادن فک و پیری زودرس می شوند. تحلیل استخوان به این دلیل رخ می دهد که بعد از کشیدن دندان و شروع به پوشیدن دندان ، پروتز با خراب شدن قسمتهای استخوانی در محل قرارگیری پروتز ، سرعت تحلیل استخوان را تسریع می کند. علاوه بر این ، ناحیه فک به طور فزاینده ای در مناطقی که دندان ها از آنها استخراج شده ، متلاشی می شود. خوشبختانه ایمپلنت هایی که برای اوردنچر قرار داده شده، از ناحیه فک و لثه پشتیبانی می کنند ، زیرا ایمپلنت ها به طور طبیعی با لثه و استخوان زنده یکپارچه می شوند ، باعث تقویت خط فک و جلوگیری از تحلیل استخوان صورت می شوند.چنین تجمع استخوانی نه تنها استخوان های صورت را از نظر فیزیولوژیکی سالم نگه می دارد ، بلکه باعث می شود سلامت روانی افراد با افزایش صحبت ، غذا خوردن ، لبخند زدن و حفظ ظاهر طبیعی خود با افزایش اعتماد به نفس بهبود بخشد.

اوردنچر و پروتز متحرک
انواع پروتز کامل

اوردنچر متکی بر ایمپلنت با دوام تر از پروتز سنتی


به طور کلی ، اوردنچر ایمپلنت گزینه ای راحت تر ، سالم تر و با دوام تر از پروتزهای سنتی است. کاشت پروتزها را ایمن نگه می دارد و به بیمار امکان می دهد با اعتماد به نفس مکالمه کند ، در تعاملات اجتماعی عادی شرکت کند و حتی از رژیم غذایی متنوعی برای سلامتی مطلوب تغذیه ای بهره مند شود. علاوه بر این ، کاشت خطوط صورت و خط فک را از هم پاشیده نگه می دارد ، به بیماران این امکان را می دهد که احتباس استخوان را حفظ کرده و در واقع خط فک را تقویت می کنند.

پروتز ثابت در مقابل پروتزهای قابل جابجایی  

وقتی به پروتز فکر می کنید ، ممکن است یک مجموعه کاملی از دندان های فوقانی و تحتانی را فکر کنید ، کامل با لثه های صورتی…که در یک لیوان پر از آب روی میز کنار تخت خواب قرار گرفته . اما آیا می دانید کلمه “پروتز” در واقع برای اشاره به چندین نوع مختلف دندان مصنوعی استفاده می شود؟ به عنوان مثال ، یک دندان مصنوعی جزئی ثابت (معمولاً “پل” خوانده می شود) ، دندان مصنوعی جزئی قابل جابجایی و پروتز کامل قابل جابجایی (نمونه موجود در شیشه) است. همچنین می توانید یک مجموعه کامل از پروتزهایی را که به طور ایمن در دهان ثابت شده اند ، داشته باشید. چه تفاوتی بین همه این “پروتزها” وجود دارد؟ در اصل ، پروتز قابل جابجایی (همانطور که از نام آن پیداست) برای شما آسان است ، در حالی که یک پروتز ثابت فقط در مطب دندانپزشکی قابل برداشت است. اما وقتی بین این دو نوع انتخاب می کنید ، مسئله مورد بحث چیزی بیش از تغییرپذیری نیست – پیامدهای عمده ای نیز برای سلامتی و اعتماد به نفس شما وجود دارد.

تفاوت اوردنچر با پروتزهای ثابت

پروتز متحرک یا دندان مصنوعی
پروتز متحرک یا دندان مصنوعی

معایب پروتزهای متحرک

روزی ، پروتزهای کامل قابل جابجایی بهترین – و در واقع تنها – دندانپزشکی سیستم جایگزینی دندان مصنوعی می توانست ارائه دهد. اما پروتزهای قابل جابجایی با مشکلاتی همراه هستند. بی ثباتی آنها در دهان اغلب نیازمند آن است که شخص سازنده مرتباً سازش ها و سازش هایی را انجام دهد ، مانند خوردن غذاهای در درجه اول نرم و مراقب بودن هنگام صحبت و جویدن. با گذشت زمان ، حتی بعد از اینکه کسی یاد گرفت که با آنها کنار بیاید ، سرانجام تناسب خود را از دست می دهند. این اتفاق می افتد زیرا پروتز متحرک باعث از بین رفتن استخوان در فک می شود که به ناچار پس از ریزش دندان اتفاق می افتد. تسریع در از دست دادن استخوان ناشی از فشار پروتز بر روی پشته های استخوانی است که قبلاً از دندان ها پشتیبانی می کردند.

با از بین رفتن دندان ها ، استخوان های اطراف توسط فرآیندهای طبیعی بدن جذب می شوند (دور می شوند). با گذشت زمان ، حجم و تراکم استخوان بطور قابل توجهی کاهش می یابد. به همین دلیل پروتزها به درستی جا نمی گیرند. با کاهش استخوان ، فاصله بین بینی و چانه شما نیز کاهش می یابد ، و پشتیبانی از ویژگی های صورت از بین می رود. بگذارید دندان مصنوعی به اندازه کافی طولانی بماند ، می تواند باعث شود شما پیری زودرس و ناراضی به نظر برسید.

پروتزهای متکی بر ایمپلنت از تحلیل استخوان جلوگیری می کنند

اگرچه پروتزهای متحرک از بین رفتن استخوان متوقف نمی شوند ، راهی برای جایگزینی دائمی کامل دندان ها و جلوگیری از تحلیل استخوان نیز وجود دارد: پروتزهای پشتیبانی شده از ایمپلنت که در دهان شما ثابت هستند. ایمپلنت های دندانی تحریک و پشتیبانی لازم برای جلوگیری از ،از بین رفتن استخوان می شوند. استخوان موجود در فک شما به دلیل خاصیت قابل ملاحظه ای از نظر استخوانی (استخوان دوست داشتنی) تیتانیوم ، فلزی است که به کاشت دندان تبدیل می شود. ایمپلنت ها به دلیل لنگرگیر محکم آنها ، پایه ای محکم و محکم برای پروتزهای ثابت تشکیل می دهند. نگه داشتن یک مجموعه کامل از دندان های جایگزین فوقانی یا تحتانی ممکن است به حداقل چهار ایمپلنت برسد. هنگامی که پروتزها به ایمپلنت متصل می شوند ، هرگز نگران نخواهید بود که آنها شل یا لغزش شوند.این بدان معنی است که شما می توانید هر آنچه را که می خواهید بخورید ، به طور عادی صحبت کنید و همه چیز را در مورد کرم و چسب دندانپزشکی آزار دهنده فراموش کنید.

چه افرادی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟

اوردنچر بر پایه ایمپلنت

برای بیمار اوردنچر بر پایه ایمپلنت انجام شده است. مزایا و نکات لازم را ببینید.

کدام مناسب است؟

افرادی که پروتزهای قابل جابجایی ثابت را انتخاب می کنند ، گزارش می دهند که این سیستم احساس بسیار بیشتری مانند دندان های طبیعی خود دارد و باعث افزایش کیفیت زندگی آنها می شود. از طرف دیگر ، بیش از نیمی از افرادی که پروتزهای قابل جابجایی پایینی دارند ، گزارش می دهند که از ثبات و راحتی خود راضی نیستند. اگرچه دندانهای پشتیبانی شده با کاشت در ابتدا گران تر هستند ، اما بهترین سرمایه گذاری طولانی مدت است زیرا هرگز نیازی به تعویض یا ترمیم آن نخواهند داشت. خوشحال می شویم که در مشاوره بعدی در مورد هزینه ها و مزایای هر یک از این گزینه ها با شما صحبت کنیم.

مشاوره رایگان

کدام یک از روش ها مناسب شما است ؟ آیا در سن بالا هم می توان اوردنچر انجام داد؟

برای داشتن اطلاعات کافی در باره درمان با دکتر روشن طلب مشاوره شوید .

اینستاگرام ما

به صفحه اجتماعی ما سر بزنید . پیج ما را دنبال کنید .

5 دیدگاه در ”تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X