آیا ایمپلنت با وجود پوکی استخوان ممکن است؟ گاهی برخی از بیمارانی که برای جراحی ایمپلنت به مطب مراجعه می کنند اذعان می دارند که دچار پوکی استخوان شده اند و نمی دانند که آیا می توانند با وجود بیماری پوکی استخوان، جراحی ایمپلنت انجام دهند یا خیر. در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر موضوع پوکی استخوان و ایمپلنت دندان بپردازیم. با ما همراه باشید.

پوکی استخوان چیست ؟

پوکی استخوان که با نام علمی osteoporosis شناخته می شود، نوعی بیماری مرتبط با استخوان ها است که در آن استخوان ها به تدریج دچار ضعف می شوند. این مشکل بیشتر در افراد سالخورده مشاهده می شود و سبب می شود که استخوان ها با هر ضربه کوچکی دچار شکستگی شوند. این بیماری برای اعضای مختلف بدن از جمله استخوان فک نیز مضر و مخرب است.

پوکی استخوان در زنان یائسه رایج تر است. این بیماری با کاهش توده استخوانی و کاهش استحکام استخوان ها علائم خود را بروز می دهد. بیس فسفونات (Bisphosphonates) داروهای خوراکی هستند که مانع از کاهش توده استخوانی در بدن می شوند و به همین دلیل برای درمان پوکی استخوان مورد استفاده قرار می گیرند.

به دلیل همین تاثیرگذاری پوکی استخوان بر فک است که برای بسیاری از مبتلایان به این بیماری مسئله عدم امکان استفاده از ایمپلنت مطرح می شود. اما در ادامه خواهیم دید که که پوکی استخوان اگرچه می تواند استخوان فک را درگیر کند اما عاملی برای عدم استفاده از ایمپلنت محسوب نمی شود.

آیا کاشت ایمپلنت با وجود پوکی استخوان ممکن است؟

همان طور که گفتیم، بیماری پوکی استخوان با کاهش توده استخوان و تراکم استخوان ها همراه است و موجب می شود که استحکام استخوان ها از بین برود. بیس فسفونات دارویی است که برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که به بهترین جراح ایمپلنت در رشت مراجعه می کنید، وی قبل از آغاز جراحی ایمپلنت (جراحی کاشت دندان)، وضعیت تراکم استخوان ها و استحکام آن ها را مورد بررسی قرار می دهد. اگر فرد با مشکل پوکی استخوان مواجه باشد، دندانپزشک باید داروهای بیمار را تحت بررسی قرار دهید. برخ از داروهایی که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شوند، بر روی استخوان فک تاثیر نامناسبی دارند. البته امروزه تعداد این داروها بسیار اندک است.

خوشبختانه طبق مطالعات انجام شده، ثابت شده است که پوکی استخوان ارتباطی با استفاده از ایمپلنت ندارد. موفقیت جراحی ایمپلنت یک دندانپزشک به عوامل مختلفی از جمله استحکام اولیه استخوان ها و ساختار آن ها بستگی دارد. این مطالعات ثابت کرده اند که ماندگاری ایمپلنت و دوام دندان های ایمپلنت شده در بیماران مبتلا به پوکی استخوان تفاوتی با افراد دیگر ندارد. این تحقیقات همچنین ثابت کرده اند که جراحی ایمپلنت در افراد مبتلا به پوکی استخوان باعث بهبود وضعیت استخوان فک نیز می شود.

به همین دلیل اگر با بیماری پوکی استخوان مواجه هستید، نگران نباشید و تنها با انتخاب یک جراح ایمپلنت خوب در رشت برای این جراحی اقدام کنید. به طور کلی، اگر با بیماری پوکی استخوان مواجه هستید و از داروهای درمان پوکی استخوان استفاده می کنید، حتماً پیش از ایمپلنت، دندان پزشک خود را از این موضوع آگاه کنید.

در چه مواردی جراحی ایمپلنت توصیه نمی شود؟

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، جراحی ایمپلنت برای افراد مبتلا به پوکی استخوان بلامانع است و این بیماری تاثیر بر عمر ایمپلنت ندارد. اما در برخی موارد جراح ایمپلنت کاشت دندان را توصیه نمی کند. ایمپلنت در موارد زیر توصیه نمی شود:

 • در صورتی که فرد اخیراً سکته قلبی را تجربه کرده باشد؛
 • افراد مبتلا به بیماری های حاد کلیوی
 • افرادی که اخیراً جراحی دریچه مصنوعی قلب را تجربه کرده اند؛
 • افرادی که به الکل و یا مواد مخدر اعتیاد دارند؛
 • افرادی که مصرف دخانیات در آن ها شدید است؛
 • افراد مبتلا به دیابت مقاوم به درمان؛
 • افراد مبتلا به نرمی استخوان مقاوم به درمان
 • در صورتی که فرد به مدت طولانی داروهای خوراکی بیس فسفونات استفاده کرده باشد
 • در صورتی که فرد از داروهای تزریقی بیس فسفونات استفاده می کند.

علائم تحلیل استخوان فک

علائم تحلیل استخوان فک چیست؟

ایمپلنت با وجود استخوان تحلیل رفته

در افراد عادی و افرادی که بیماری یا مشکلات خاصی  ندارند، با کشیدن دندان ها، اگر جایگزینی دندان به موقع انجام نشود، استخوان های فک تحلیل می رود. این تحلیل در اولین سال بیشتر مشاهده می شود. به همین دلیل، زمانی که این افراد تصمیم به ایمپلنت می گیرند، متاسفانه ایمپلنت با وجود استخوان تحلیل رفته امکان پذیر نخواهد شد. در این صورت دندانپزشک تنها با بازسازی استخوان می تواند جراحی ایمپلنت را انجام دهد.

پیشگیری از پوکی استخوان فک و تحلیل رفتن آن چگونه است؟

بیماری پوکی استخوان به صورت موضعی نیست و در سراسر بدن ایجاد می شود، بنابر این بهترین روش برای اینکه از تحلیل رفتن استخوان فک و پوکی آن جلوگیری کنیم، این است که مانع ابتلا به پوکی استخوان شویم. درست است که در اغلب موارد پوکی استخوان مانعی برای انجام درمان ایمپلنت نیست، اما روند درمان را کند می کند، شرایط درمان را حساس تر می کند، نگرانی بیمار افزایش می یابد و … پس می توان با پیشگیری از پوکی استخوان، به مقدار زیادی مانع تمام این موانع و مشکلات شد. برای این کار نیاز است موارد زیر رعایت شود:

 • افزایش سطح فعالیت های جسمی و فیزیکی از نوع سالم
 • قرار دادن برنامه ورزشی مناسب جهت سلامتی به صورت منظوم و استاندارد
 • رعایت برنامه غذایی سالم که دربرگیرنده مهمترین نیازهای بدن باشد و ساختار بدن با کمبود ویتامین خاصی مواجه نشود. حتما در برنامه غذایی لبنیات و سبزیجات در نظر گرفته شود.
 • حذف مصرف مواد مخدر در انواع مختلف آن
 • عدم مصرف نوشیدنی های الکلی و مشروبات
 • عدم مصرف زیاد نوشابه، چای، ماء الشعیر و …
 • حفظ بهداشت دهان و دندان در بالاترین سطح ممکن با کمک نخ دندان، مسواک زدن و دهان شویه

سینوس لیفت چیست؟

این جراحی همزمان یا قبل از ایمپلنت انجام میشود.

بهترین راه کارها برای کاشت ایمپلنت دندان در افراد مبتلا به پوکی استخوان چیست؟

در مواردی که متخصص با انجام معاینات متوجه پوکی بیش از اندازه استخوان فک مراجعه کننده شود و تشخیص دهد این استخوان برای انجام ایمپلنت ضعیف است، از درمان های مناسب برای افزایش استحکام استخوان فک استفاده می کند. مهم ترین درمان در این زمینه انجام پیوند استخوان می باشد. برای انجام پیوند استخوان از دو منبع استفاده می شود:

 • استفاده از بافت استخوانی فرد در نواحی دیگر بدن
 • استفاده از استخوان مصنوعی

سرعت ترمیم و بهبودی در منبع اول یعنی استفاده از بافت استخوانی خود فرد بسیار بالاتر است. اما به دلیل وجود بیماری پوکی استخوان ممکن است شرایط دریافت از سیار نقاط بدن نیز وجود نداشته باشد و یا بافت تهیه شده از نظر مواد معدنی و ساختار توانایی تقویت استخوان فک را نداشته باشد. در این موارد منابع مصنوعی که با استفاده از مواد مورد نیاز ساخته شده اند بهترین راه حل هستند. قدرت استحکامی و درمانی منابع استخوان مصنوعی بسیار پایین تر می باشد.

با انجام ترمیم فک و عمل پیوند استخوان شرایط برای کاشت ایمپلنت فراهم است. متخصص با توجه به نتایج پیوند ممکن است انجام ایمپلنت را در سریع ترین زمان ممکن تجویز کند و یا توصیه گند چند ماهی از عمل پیوند بگذرد بعد ایمپلنت انجام شود.

احتمال شکست در صورت عدم وجود تراکم استخوان فک برای ایمپلنت چقدر است؟

مراقبت‌هایی وجود دارند که می‌توانند شکست کاشت ایمپلنت با وجود پوکی استخوان را به حداقل برسانند. این مراقبت‌ها شامل قطع مصرف بیس فسفونات های خوراکی در دوره درمان و استفاده از آنتی بیوتیک ها پیش از تاریخ جراحی کاشت دندان است.

بهترین جایگزین دندان از دست رفته

بهترین جایگزین دندان از دست رفته، چه درمانی است؟

نشانه‌های شکست ایمپلت در بیماران مبتلا به پوکی استخوان

بدون شک احتمال موفقیت کاشت در افرادی که استخوان های محکم با تراکم کافی دارند، بسیار زیاد است. به همین دلیل احتمال موفقیت کاشت ایمپلنت با وجود پوکی استخوان باید به صورت کامل بررسی گردد.

شکست خوردن کاشت ایمپلنت در اثر عدم وجود تراکم کافی در سطح استخوان فک به اشکال مختلفی نمود خواهد شد. لق شدن ایمپلنت یا پس زدن آن اصلی ترین نشانه‌هایی است که پس از شکست کاشت اتفاق خواهد افتاد.

کلام آخر

در این مقاله به ارائه توضیحاتی در خصوص کاشت ایمپلنت با وجود پوکی استخوان برای افراد مبتلا به این بیماری پرداختیم. آموختیم که پوکی استخوان به تنهایی، دلیلی برای عدم موفقیت کاشت ایمپلنت نیست.

این بیماری، تنها در شرایطی که بسیار حاد باشد و باعث از بین رفتن تراکم و استخوان بافت استخوان شود باعث عدم موفقیت کاشت ایمپلنت خواهد شد. در نهایت، دندانپزشک متخصص می‌تواند پس از بررسی تراکم استخوان و وضعیت و شرایط دهان و دندان‌های بیمار، در خصوص انجام یا عدم انجام ایمپلنت دندان تصمیم گیری کند.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”آیا ایمپلنت با وجود پوکی استخوان ممکن است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X